Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaGamtaKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Gamta
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Mirė vienas žymiausių Lietuvos muzikologų A. J. Ambrazas

Mirė žymus muzikologas, profesorius, Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas Algirdas Jonas Ambrazas. Daugelio knygų, straipsnių apie muziką autorius buvo vienas svarbiausių 20-ojo amžiaus lietuvių muzikos tyrinėtojų. 

82-ejų Algirdas Jonas Ambrazas - viena iškiliausių asmenybių, savo gyvenimą skyrusių Lietuvos kompozitorių kūrybos tyrinėjimams. A. J. Ambrazas išleido 12 knygų, paskelbė kelis šimtus straipsnių. Tarp knygų apie kompozitorius ir paskutinė, šį pavasarį pasirodžiusi kompozitoriaus Juliaus Juzeliūno monografija, skirta kūrėjo 100-mečiui. A. J. Ambrazo rūpesčiu Seimas šiuos metus paskelbė J. Juzeliūno metais.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė savo ir visų Lietuvos žmonių vardu pareiškė užuojautą dėl vieno iškiliausių lietuvių muzikos tyrinėtojų, profesoriaus A. J. Ambrazo mirties.

„Profesoriaus darbai tarsi tiltai sujungė Lietuvos kompozitorius klasikus ir šiuolaikinius kūrėjus. Muzikologo A. J. Ambrazo monografijos, knygos, straipsniai atskleidė ryškiausių XX amžiaus muzikos autorių kūrybos savitumą“, – rašoma šalies vadovės užuojautoje.

Prezidentė pabrėžė, kad, būdamas ir talentingu pedagogu, A. J. Ambrazas išugdė ne vieną muzikologų kartą.

Savo tyrimuose muzikologas itin daug dėmesio skyrė ir kompozitoriui Juozui Gruodžiui. Studentai A. J. Ambrazo knygas vadino lietuviškuoju muzikos analizės katekizmu. Muzikologas pateikdavo lengvai skaitomus ir kartu svarius muzikos tyrimus.

A. J. Ambrazas buvo Lietuvos radijo ir televizijos komiteto bei valstybinės filharmonijos muzikos redaktorius, dirbo kompozitorių sąjungoje, buvo ilgametis Lietuvos muzikos ir teatro akademijos profesorius, daugybės redakcinių kolegijų narys.

Greta bendrųjų muzikos teorijos ir XX a. Lietuvos muzikos istorijos klausimų, A. J. Ambrazas itin daug dėmesio skyrė klasikų J. Gruodžio ir J. Juzeliūno kūrybai, nenuilsdamas skleidė apie ją žinią tiek moksliniais darbais, knygomis ir straipsniais, tiek gyvu žodžiu bei kitomis iniciatyvomis. Nacionalinė kultūros ir meno premija 2015 m. jam suteikta už monumentalią monografiją „Julius Juzeliūnas. Gyvenimo ir veiklos panorama. Kūrybos įžvalgos“.

Nacionalinė kultūros ir meno premija Ambrazui įteikta šį pavasarį, jis buvo įvertintas ir Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino Karininko kryžiumi, Vyriausybės kultūros ir meno premija.

LRT KLASIKOS laida su A. J. Ambrazu (Muzikinis pastišas 2016-02-19)

2015 metų Lietuvos nacionalinių kultūros ir meno premijų įteikimo iškilmės, kurių metu premija įteikta ir A. J. Ambrazui

Rekomenduojami video