Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaGamtaKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Gamta
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Lietuvius supažindins su Lenkijos animacijos menu

Dailės akademijos Parodų salėse „Titanikas“ atidaryta paroda, kurioje išsami pažintis su Lenkijos animacijos menu, jo istorija. Į parodos atidarymą atvyko ir vienas garsiausių Lenkijos animatorių, režisierius Piotras Dumala. Jis Vilniuje taip pat surengs meistriškumo dirbtuves.

„Buvo sau kartą“ – taip vadinasi vienas garsiausių Lenkijos eksperimentinių animacinių filmų, sukurtas Jano Lenicos ir Waleriano Borowczyko. Taip pavadinta ir paroda, kurioje eksponuojamas lenkų animacijos menas nuo XX a. 6 ir 7 dešimtmečių iki naujausių darbų, kurtų šiomis dienomis. Pasak parodos kuratoriaus, Lenkijos animacijos stiprioji pusė – glaudus jos kūrėjų ryšys su skirtingomis vizualaus meno sritimis. Jie buvo ne tik animacinių filmų kūrėjai, bet ir tapytojai, grafikai, iliustratojai, skulptoriai. Tokį tarpdiscipliniškumą ir siekta atskleisti parodoje. Parodos atspirties taškas – keturi 60-ukai.

„Trys svarbiausios lenkų animacijos datos: šiemet yra 60 metų nuo pirmo animacinio filmo „Buvo sau kartą“ sukūrimo, šis filmas pradėjo naują epochą, prasidėjo pokyčiai lenkų animacijoje, kitas 60-ukas – programoje rodome 60 animacinių filmų, o trečias ir ketvirtas 60-ukas – tai šiemet 60 metų Piotrui Dumalai ir man“, – aiškina parodos kuratorius Krzysztofas Stanislawski.

„Džiaugiamės, kad galime šią parodą pristatyti ne tik Vilniuje, dar važiuosime į Kauną ir Klaipėdą. Paroda pasakoja lietuviams apie vieną dar mažai žinomą Lenkijos kultūros sritį“, – Lenkijos instituto Vilniuje direktorius Marcinas Lapczynski.

Į parodos atidarymą pristatyti savo darbų atvyko ir vienas garsiausių ne tik Lenkijos, bet ir pasaulinės animacijos kūrėjų Piotras Dumala. Jis ne tik animacijos kūrėjas, bet ir komiksų, plakatų, knygų iliustracijų autorius, režisierius. Labiausiai jį išgarsino filmas „Juodakepuraitė“, sukurtas prieš daugiau nei trisdešimt metų.

„Tuo metu domėjausi pasakomis, skaičiau psichologo Bruno Betelhaimo knygą, kaip suaugusiems suprasti ir interpretuoti pasakas. Ir tuomet kilo mintis kitaip papasakoti mums gerai žinomą pasaką apie Raudonkepuraitę“, – sako animatorius, režisierius P. Dumala.

P. Dumala su naujausiu savo darbu „Hipopotamai“ apkeliavo pasaulio kino festivalius, buvo nominuotas Oskarui. Tačiau kol kas vienintelis animacinis Lenkijos filmas gavęs Oskarą išlieka Zbignievo Rybczynskio filmas „Tango“, sukurtas prieš 30 metų, jis taip pat rodomas Vilniuje. P. Dumala kuria animacinius filmus ir pagal Franzo Kafkos, Fiodoro Dostojevskio kūrinius.

„Animacinis filmas yra didelio literatūros kūrinio koncentracija, pagrindinių minčių sutelkimas, nereikia jame visko perteikti, tai tam tikrų vaizdinių mišinys, aš stengiuosi perteikti kūrinio įspūdį“, – aiškina P. Dumala.

Nuo rytojaus ir Šiuolaikinio meno centro kino salėje vyks Lenkijos animacijos rinktinės peržiūros.

Rekomenduojami video