Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaGamtaKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Gamta
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Kultūros paveldo teritorijoje – savavališkas statinys

Biržų piliakalnyje pastatytas antras medinis suolelis. Pirmąjį ant šlaito statė šviesaus atminimo biržietis Mykolas Taujanskas, o dėl antrojo iniciatyvos ėmėsi bibliotekos darbuotoja. Abu statinius skiria nemažas laiko tarpas, tačiau jungia viena aplinkybė. Abu statiniai išdygo be jokių privalomų derinimų ir projektų. Yra ir skiriamasis bruožas – naujasis statinys derinimus, leidimus bei projektus „aplenkė“ su miesto seniūno žinia.

„Kiekvienas širdyje esame poetas“, rašoma skelbime apie Širvėnos paežerėje pastatyto Poeto suolelio atidarymą. Čia reikėtų pridurti, kad dažno širdyje šalia poeto gyvena ir statybininkas. Jų veikla skiriasi tuo, kad eiliuoti galima be jokio išankstinio plano ar leidimo, prisėdus paupyje, prie ežero ar kitoje poetiškoje vietoje. O statybai reikia leidimų. Juolab statinį „įkurdinti“ sugalvojus viešoje erdvėje, kultūros paveldo teritorijoje.

Poetas gali nežinoti daugybės gyvenimiškų taisyklių, tačiau jas išmanyti privalo valstybės tarnautojai, valdantys skyrius, seniūnijas ar rajonus.

Apie situaciją dėl Poeto suolelio prabilta savivaldybę pasiekus informacijai apie naują „kompleksinį“ statinį – medžio skulptūrą su mediniu suoleliu. Tvirtai įcementuotas statinys atsirado prie pat dviračių ir pėsčiųjų tako, metalinių suolelių „salelės“ pašonėje.

Pranešimas savivaldybės administracijai

Biržų rajono savivaldybės kraštovaizdžiu, statyba ir kultūros paveldu rūpintis turintis skyrius gavo laišką – klausimą.

Teiraujamasi, kokiu pagrindu kultūros paveldo teritorijoje atsiranda „tokie meno kūriniai“.

„Ar visi panorėję gali teršti kraštovaizdį?“ – klausiama retoriškai.

Po savivaldybėje vykusio pasitarimo pasklido žinia, kad administracijos direktorius Vidas Eidukas neva ruošiasi įsakyti atlikti tarnybinį tyrimą dėl Širvėnos ežero pakrantėje pastatyto suolelio.

„Tikrai taip, ruošėsi. Bet aš jam sakiau, daryk, tačiau visą atsakomybę prisiimsiu aš“, - ketvirtadienį „Šiaurės rytams“ sakė meras Vytas Jareckas. Jis papasakojo „apskųstojo“ suolelio atsiradimo aplinkybes. Pasak mero, administracijos direktorius tik bandęs reaguoti į situaciją, kurios istoriją žino pats meras ir savivaldybės biblioteka.

„Tai buvo Biržų miesto seniūnijos, kuriai vadovavau, ir bibliotekos bendras projektas. Jei statinys kliudys kitam projektui, mes tą suolelį ir skulptūrą be vargo perkelsime į kitą vietą“, - sakė meras. Jo manymu, dėl suolelio sukeltas triukšmas – ko gero, tik kažkieno nors susireikšminimo išraiška.

„Manyčiau, kad čia truputį „perlenkiama“ su tuo uolumu“, - apie savivaldybės paveldosaugininko Daliaus Mikelionio iniciatyvumą sakė meras.

Pasak penktadienį kalbinto D. Mikelionio, pats „tas pažeidimas iš esmės nėra baisus“. Tačiau kultūros paveldo teritorijoje reikia laikytis bendros tvarkos – statiniams privalomas ir projektas, ir statybos leidimas. Sykiu specialistas pridūrė, kad minėtas suolelis – laikinas statinys, kurį bet kada galima perkelti. Ar statinys dera erdvėje, D. Mikelionis sakė nekomentuosiantis.

Tokios pat nekomentavimo nuostatos laikėsi Architektūros ir urbanistikos skyriaus vedėja Loreta Munikienė. Ji teigė, kad gautas pranešimas apie atsiradusį statinį, tačiau didelės problemos dėl to nematanti. Anot L. Munikienės, statinys laikinas, atidarymo renginys penktadienį tikrai įvyks, o paskui suolelį bus galima perkelti į kitą vietą. Tą, kurią pasiūlys viešųjų erdvių projektus rengiantys architektai.

„O dabar situaciją aiškinamės, tai komentarų nebus“, - sakė L. Munikienė.

Savivaldybės administracijos direktorius V. Eidukas sakė, kad statiniai negali atsirasti be nustatytos tvarkos.

Ar reikalingas tarnybinis tyrimas, kai pažeidėjas ir taip aiškus, klausimas liko atviras.

„Savavališkų statybų leisti negalime. Manau, kad ateityje šito nebus“, - penktadienio rytą sakė direktorius V. Eidukas.

Biržų savivaldybės Jurgio Bielinio viešosios bibliotekos direktorė Vilmantė Vorienė apgailestavo, kad tokį šurmulį sukėlė graži bibliotekos darbuotojos Odetos Berozovaitės iniciatyva. Prie ežero gyvenanti bibliotekininkė suolelį ir knygų namelį netoli namų sklypo rengėsi statyti jau anksčiau.

Pati tarėsi su vabalninkiečiu medžio drožėju Vidu Jatulevičiumi, ąžuolo medienos davęs tuometinis miesto seniūnas V. Jareckas. Su juo buvo aptarta ir suolelio statybos vieta. Tiesa, ji buvusi kitur.

Pasak V. Vorienės, suolelis pastatytas vos prieš dvi savaites. Statyba rūpinosi miesto seniūnija.

Mykolas Kutka

Biržų krašto laikraštis "Šiaurės rytai"

Rekomenduojami video