Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaGamtaKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Gamta
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Krašto tradicijos gyvos mėgėjų meno kolektyvų veikloje

Valuose jau daug metų gražiai bendradarbiauja bendruomenė, mėgėjų teatras „Plaštaka“ ir folkloro grupė „Talalinė“. Kartu rengia pasirodymus bei talaluškų šventes, kurių metu populiarinamos šio krašto etnokultūros tradicijos bei gyva liaudiška kalba.

Tradicinė Talaluškų šventė „Kaip vadinsi, taip nepagadinsi“ šiemet vyko spalio 17 dieną. Ją rengiant, susitelkė visa bendruomenė ir vietos kolektyvai.

Valų mėgėjų teatras „Plaštaka“,  kūrybos stilistika artimas klojimo teatrui, susibūrė 2013 metais. Pirmasis vaidinimas – A. Kazakevičienės „Kaip velnias akmenį nešė“ – mėgėjų teatrų šventėje „Klėtelė“ pelnė tarmiškiausio spektaklio nominaciją.

Žiūrovų simpatijų sulaukė ir kiti vaidinimai: K. Čiplio-Vijūno „Bobutės susipyko“, muzika praturtinti vaidinimai „Senmergių godos“, „Nei šis, nei tas, bet gal kas ir supras...“.

Pradėję nuo lietuvių autorių scenos kūrinių, paskutiniu laiku kolektyvo nariai patys kuria vaidinimus, kuriuose kūrybiškai pateikia nuotaikingas, kaimo buitį atspindinčias istorijas. Juose susipina Valų ir aplinkiniuose kaimuose gyvenusių ar dabar gyvenančių žmonių sukurtos talaluškos ir armonikierių vinguriuojamos liaudies melodijos.

Valų armonikieriai groja platų liaudies muzikos repertuarą ir yra dalyviai liaudiškos muzikos šventėse, varžytuvėse, kituose renginiuose. Polkomis, valsais, romansų melodijomis linksmina vietos, rajono, respublikos klausytojus.

Teatro kolektyvas „Plaštaka“ prisideda prie savo krašto tradicijų puoselėjimo ir mielai dalyvauja įvairiose šventėse.

Pasirinko dainuoti talaluškas

Ansamblis „Talalinė“ susikūrė 2015 metais. Jis ypatingas tuo, kad dainuoja talaluškas, dar vadinamas balabaikomis, šposais (juokais), pasierzinimais. O tai yra vienas iš vėlyvesnių dainuojamosios tautosakos žanrų. Jame atsiskleidžia tikras liaudiškas šmaikštumas.

Dar kolektyvo repertuare yra humoristinės liaudies dainos, linksmos pamokančios istorijos, trumpi anekdotinių situacijų vaizdeliai.

Abiem kolektyvams vadovauja Ukmergės kultūros centro Žemaitkiemio skyriaus meno vadovė Alė Ališauskienė.

„Talalinė“ ir mėgėjų teatras „Plaštaka“ rengia bendras muzikines teatralizuotas programas, kurios linksmina vietos ir kitų rajonų gyventojus. Vienas tokių renginių – talaluškų šventė su vakaruškomis.

Daug humoro ir juoko

Šį rudenį Talaluškų šventė surengta jau penktą kartą. Į ją paprastai kviečiami dalyviai iš Ukmergės ir kitų rajonų. Šiemet, organizuojant renginį, bendradarbiauta su kolegomis iš Ukmergės kultūros centro.

Šventėje dalyvavo Marius ir Erika Mikučioniai, Gailutė Vėbrienė ir Leokadija Miliukienė iš III Antakalnio skyriaus, Stasė Novikienė ir Ingrida Graužinienė iš Sližių, Kazimieras ir Daiva Šermukšniai iš Šventupės, Sigita Ališauskienė iš Žeimių skyriaus, Valų kolektyvas ,,Talalinė“ ir laumės raganos, kurias įkūnijo Žemaitkiemio skyriaus atstovės.

Talaluškų šventė, pasak organizatorių, yra nuotaikingas kaimo muzikantų, humoristų, kraštiečių ir visų tų, kuriems nesvetimos liaudies tradicijos, susibėgimas. Joje daug liaudiško humoro ir juoko.

Šiųmečiai kolektyvai parengė būtent Talaluškų šventei tinkančias programas. Organizatoriai tuo labai džiaugiasi, nes kai kuriems net teko pakeisti stilistiką.

Bendradarbiavimas telkia

Valų bendruomenė taip pat prisideda prie bendrų švenčių rengimo. Bendruomenės nariai įsitraukia į organizacinius darbus, talkina ruošiantis.

Pasak bendruomenės pirmininkės Angelės Jokubynienės, šis bendradarbiavimas ne tik didina kūrybinį potencialą, bet ir duoda puikių rezultatų ir galėtų būti pavyzdys kitų vietovių žmonėms, kaip tarpusavyje gali sutarti ir siekti bendrų tikslų skirtingi kolektyvai, organizacijos.

Rekomenduojami video