Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaGamtaKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Gamta
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Knygnešys – neblėstanti žvaigždė Lietuvos istorijoje

Sausio 21 d. Suosto Šv. Kryžiaus Išaukštinimo bažnyčioje įvyko minėjimas ir malda už knygnešį Jurgį Bielinį, minint jo mirties 100-ąsias metines.

Šv. Mišias aukojo kunigas vikaras Ernestas Želvys. Iš jo lūpų sklido nuoširdi padėka už šią Dievo dovaną – tautos knygnešį, kurio mes nė vienas nematėme ir nesutikome savo gyvenimo kelyje, tačiau šis žmogus, kovojęs už laisvą lietuvišką žodį, už nepriklausomą Lietuvą, buvo ir liks žmonių širdyse žinomas, nepamirštamas visais šimtmečiais.Šv. Mišiose dalyvavo Seimo narys Viktoras Rinkevičius su žmona Birute, Biržų r. savivaldybės meras Valdemaras Valkiūnas, vicemerė Irutė Varzienė, Biržų r. Jurgio Bielinio viešosios bibliotekos ir jos filialų darbuotojos, Suosto parapijos tikintieji ir kt.

Po šv. Mišių bažnyčioje vyko muzikos ir literatūros valanda. Įtaigiai ir raiškiai perskaitytos kunigo Ernesto eilės „Baladė apie lietuvišką žodį“ tarsi visus dalyvius nuvedė į tuos žiaurius carizmo represijų laikus, erškėčiuotą knygnešystės kelią.

Bažnytėlės skliautų tyloje darniai suskamba Vinco Kudirkos himnas „Tautiška giesmė“. Pasisakė Seimo narys, savivaldybės atstovai, bibliotekos darbuotoja Aušra Jakubelskienė. Viktoras Rinkevičius pakvietė gražiai sutikti Vasario 16-ąją, Lietuvos nepriklausomybės paskelbimo dieną. Jis bendruomenės bibliotekai padovanojo knygų. Minėjimą paįvairino, nuotaiką pakėlė meno vadovės ir kanklininkės Zitos Bėliakienės vadovaujamo folkloro ansamblio „Vijoklis“, pasidabinusio tautiniais rūbais, atliekamos dainos apie Lietuvą, gimtinę.

Su kokiais sunkumais, išbandymais teko susidurti mūsų kraštiečiui knygnešiui Jurgiui Bieliniui, ištraukas iš Kazio Misiaus, Benjamino Kaluškevičiaus knygos „Didysis knygnešys Jurgis Bielinis“ skaitė kultūros renginių organizatorė Dalia Matusevičienė.Knygnešys Jurgis Bielinis, aukojęs savo sveikatą, netgi gyvybę, 30 metų be paliovos dirbęs dėl gimtojo žodžio, dėl savo tautos laisvės, nesulaukė to auštančio Lietuvos nepriklausomybės ryto. „Tik akys vis teberodė nesulaužomą norą. Dar kartą į Vilnių!“ – rašė užušilietis mokytojas Alfredas Šlikas.

Ištrauką iš biržiečio Valentino Dagio knygos „Prabėgę metai“ apie paskutinę Jurgio Bielinio kelionę labai jausmingai, jaudinamai atmintinai perteikė suostietė Aldona Kolopailienė, o J. Bielinio mirties įrašą metrikų knygoje perskaitė kunigas Ernestas Želvys.

Žemiška knygnešio kelionė baigėsi 1918 m. sausio 17 d. Pasvalio r., Katinų kaime, geriausio knygnešio draugo Prano Mitkaus kieme, prie kryžiaus. Knygnešio sūnus Juozas, gavęs žinią, parsivežė tėvą namo ir po trijų dienų su parapijiečiais palaidojo Suosto bažnyčios šventoriaus kapinėse.Todėl nedelsdami išskubėjome pagerbti knygnešio prie kapo. Tyloje uždegėme žvakutes, padėjome gėlių, pagiedojome giesmę „Viešpaties angelas“.

O Suosto kaimo bendruomenės namuose nuo pat ankstyvo ryto kūrenosi židiniai ir bibliotekoje, ir svetainėje. Suostiečiai nuo senų senovės – vaišingi žmonės. Kas namuose, kas bendruomenės namų svetainėje ruošė vaišes, serviravo stalą svečiams. Todėl po šv. Mišių ir renginio knygnešiui pagerbti sužvarbusius svečius maloniai pakvietėme į bendruomenės namus sušilti, pasivaišinti ir pabendrauti.

Aldona Vėjelienė, Suostas

 

Rekomenduojami video