Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaGamtaKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Gamta
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Kintuose – vienas jauniausių muzikos festivalių šalyje

Vienas jauniausių Lietuvos muzikos festivalių Kintuose, Pamario krašte, pradėjo koncertų ciklą. Pirmasis 5-ojo Kintų festivalio vakaras skirtas latvių kompozitoriaus Peterio Vaskso muzikai.

Vasarą Vilniuje įprastus kolektyvus gali išvysti nebent repetuojančius. Kaip Naujų Idėjų Kamerinį Orkestrą (NIKO) – rotušėje. Praėjusią savaitę, likus kelioms dienoms iki Kintų festivalio pradžios jie dar repetavo Vilniuje, nes, pasak kolektyvo vadovo, šiemet atidarymo koncertą skyrę žymiausiam Latvijos kompozitoriui P. Vasksui, jie užsibrėžė įveikti ir, rodos, lengvai klausomą, tačiau sudėtingą atlikti Vaskso muziką.

„Iš tikrųjų šio kompozitorius muzika, lygiai kaip Arvo Piarto – dvi-trys natos, bet kai jas reikia pagroti, atrodo sunku, ilgi tęsimai, reikalingos intonacijos – vien gryni intervalai, tai viskas turi tiesiog blizgėti, o atrodo tokia stovinti faktūra, dažnai minimalistinė ir žmonėms atrodo tarsi būtų trys natos“, – sakė Kintų muzikos festivalio meno vadovas Gediminas Gelgotas.

P. Vaskso 70-mečiui skirtame Kintų festivalio atidarymo koncerte dalyvavo ir pats kompozitorius. Beje, puikiai kalbantis lietuviškai, nes Lietuvoje studijavo ir kurį laiką dirbo.

„Aš – baptisto pastoriaus sūnus ir man sakė Latvijoje – ne, nestudijuosi, nes tu netarybinis žmogus, nestudijuosi. O Lietuva priėmė, ačiū Lietuvai“, – kalbėjo kompozitorius.

Kintų bažnyčioje skambėjusią Vaskso muziką pats kompozitorius lygino su Latvijos lygumomis ir čia klegančiais paukščiais, su malda dievui. Vasksas – vienas iš nedaugelio Baltijos šalių kompozitorių, kurio muzika skamba garsiausiose koncertų salėse, ją atlieka žymiausi muzikantai. Kintuose solo partijas atliko Vokietijoje gyvenantis violončelininkas Vytautas Sondeckis ir smuikininkė Augusta Jusionytė, dainuoti pakviestas mišrus choras „Intis“ iš Liepojos.

„Jeigu jis – atlikėjas – perfekcionistas, bet šaltas, man nelabai patinka, man reikia, kad būtų karštas – emocionaliai karštas,  ir jeigu dar perfekcionistas, tai čia jau idealas“, – įžvalgomis pasidalino P. Vasksas.

Anot muzikologės Jūratės Katinaitės, P. Vaskso kuriama muzika remiasi bendrakrikščioniškomis vertybėmis. Būtent tai 20 a. antroje pusėje, pasak muzikologės, domino visuomenę. Tokioje muzikoje žmonės rado dvasingumo, lyriškumo, melodingumo, o visa tai buvo nesunkiai atpažįstama tokiuose kraštuose kaip Ispanija, Argentina, JAV.

Dvi savaites truksiančio festivalio koncertuose – Kintų miestelio gyventojai ir jau festivalį pamėgę turistai iš Prancūzijos, Jungtinių Valstijų, ar čia pat, pamaryje įsikūrę jėgos aitvarų mėgėjai. Prieš penkerius metus į Kintus atvažiavęs koncertuoti Naujų Idėjų Kamerinis Orkestras, šiandien, sako, gyvenantis nuo festivalio iki festivalio. Muzika keičia ir miestelio gyvenimą.

„Jau dabar yra pokyčių – visi miestelio žmonės spaudžia sūrius, raugia girdas, daro vaišes. Visa tai jie daro dėl festivalio. Kintiškiai tampa profesionaliais klausytojais“, – teigė festivalio vadovė Audra Juodeškienė.

Kitas festivalio koncertas – jau šį trečiadienį, atvyksta estų kilmės fagotininkas Martinas Kuskmanas. Baigsis festivalis liepos 29-ąją, Kintų Muzikos Festivalio Simfoninio Orkestro koncertu. Į jį groti atvyks studentai iš užsienio.

Rekomenduojami video