Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaGamtaKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Gamta
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Kino žvaigždės susirinko Kanuose

Gegužės 17-ą dieną startavo 75-as Tarptautinis Kanų kino festivalis. Ypatinga šventė pavojingu laiku. Seniausią pasaulyje kino festivalį Venecijoje rengė Benito Mussolinis ir fašistinė Italija. Kanų kino šventė buvo įkurta kaip demokratinio pasaulio alternatyva. 1939 metais turėjo vykti pirmasis festivalis Prancūzijos pietuose, bet jį nutraukė Antrasis pasaulinis karas. Jis buvo surengtas tik 1946 metais ir vyksta iki šiol.

Venecijos ir Kanų festivaliai iki šiol yra svarbiausi pasaulyje savo išskirtine kokybe, prestižu. Šiemet pasaulis vėl jaučia karo grėsmę. Mano ir visų festivalio dalyvių jausmai dvejopi. Labai džiugu po pandemijos atsidurti tikrame kino rojuje. Laisvos Europos pietuose susirinko visi žymiausi kinematografininkai, Holivudo žvaigždės ir atrankos komisijų pakviesti jauni kūrėjai. Kiekviename renginyje jaučiamas nerimas dėl rytojaus. Linksniuojamas karas Ukrainoje ir kasdien šalia festivalio naujienų internete tenka tikrinti naujienas iš fronto Rytų Europoje.

Savi tarp svetimų, svetimi tarp savų

Kanai šiemet nedavė akreditacijų Rusijos kino kritikams ir žurnalistams. Už borto liko net pažangūs kovotojai prieš Putino režimą. Pateko tik tie, kas spėjo apsigyventi užsienyje ir įsidarbinti laisvoje spaudoje už tėvynės ribų. Kanai yra vienintelis festivalis, kuriame nėra parduodami bilietai į seansus. Patekti gali tik kino industrijos atstovai arba žurnalistai, rašantys apie kiną. Kai kurie rusų žurnalistai nusipirko akreditacijas į Kanų kino mugę. Keista, kad už nemažus pinigus taikoma išimtis.

Festivalis neišvengė skandalų dėl Rusijos filmų. Festivalio vadovai pareiškė, kad nepriima oficialių rusų delegacijų ir asmenų, susijusių su Rusijos vyriausybe. Pagrindiniame konkurse dėl „Auksinės palmės šakelės“ varžosi Kirilo Serebrenikovo filmas „Čaikovskio žmona“. Autorius yra Putino bendražygio Vladislavo Surkovo draugas ir tai jam padėjo išvengti rimtesnių represijų tėvynėje. K.Serebrenikovas gavo namų areštą byloje dėl sufabrikuoto sukčiavimo, bet šiais laikais tai nedidelė bausmė. Ukrainiečiai protestavo dėl dvigubų standartų, taikomų šiam rusų autoriui. K.Serebrenikovo oponentai gali pasiguosti tuo, kad šio teatro menininko darbai kine nėra tokie brandūs.

Zombiai atrieda atidunda

Pagrindinį Kanų konkursą atidarė Michelio Hazanaviciaus komedija apie zombius „Nufilmuota!“ („Coupez!“). Japonų siaubiako „One Cut of the Dead“ perdirbinys. Pradinis filmo pavadinimas buvo tiesiog „Z“, bet jo buvo atsisakyta dėl raidės virtimo rusų fašizmo svastika. Stebiuosi, kodėl ši raidė daug ką stebina. Juk kino istorijoje Z visuomet buvo tapatinama su zombiais ir gyvais numirėliais. Kodėl Rusijos valdžia nusprendė savo gyventojus ir karius pavadinti zombiais? Ar tai rusiškas humoro jausmas, ar kvailumas, kuriam nėra ribų? M.Hazanaviciaus filmas yra pramoga, kuri nepretenduoja į prizus.

Konkurse bus daug senų Kanų festivalio numylėtinių. Rumunas Cristianas Mungiu su „RMN“, belgų broliai Dardennai su savo stiliaus drama „Tori ir Lokita“, prancūzė Claire Denis su „Vidurdienio žvaigždėm“ yra gana nuspėjami. Ne mažiau prognozuojamo 79 metų kanadiečio Davido Cronenbergo laukiu labiau. Jo naujausias kūno siaubo (angl. body horror) stiliaus filmas „Ateities nusikaltimai“ bent jau žada įdomesnius vaizdo efektus. Šiame filme savo kūnus darko mūsų numylėtiniai Viggo Mortensenas, Lea Seydoux, Jeremy Ironsas, Kristen Stewart.

Įvairių baisybių fone kukliai ir ramiai atrodo nepriklausomas amerikiečių režisierius James Gray. Jis šiemet pristato nostalgišką filmą apie brendimą ir paauglystę Niujorke, pavadintą „Armagedono laikas“. Šalia jaunų atlikėjų čia vaidina Anthony Hopkinsas ir Anne Hathaway.

Gegužės 19 dieną bus rodomas M.Kvedaravičiaus filmas „Mariupolis 2“. Mantą nušovė Rusijos kareiviai Ukrainoje. Nežinau, ką aš pamatysiu jo seanse. Greičiausiai tai bus paskubom sumontuota jo nufilmuota medžiaga. Žinau, kad jis surinko ir žmonai davė visus įrašus, prieš išvykdamas padėti savo vairuotojui. Likimas jo įrašus išgelbėjo ir dabar juos visi norintys pamatys Kanuose.

Pagrindiniame konkurse tikra senukų galerija. Jaunesnius veidus galima išvysti „Ypatingojo žvilgsnio“ programoje. Antrame pagal svarbą konkurse, kuris labiau skirtas kino estetikos naujovėms. Paraleliai teks patikrinti kitas programas: Tarptautinę kritikų savaitę ir „Dvi režisierių savaites“.

Kanų kosmosas

Šių metų beveik jubiliejinis Kanų festivalis susilaukė didžiulio anšlago. Gavęs neblogo prioriteto spaudos akreditaciją, iki paskutinės dienos dvejojau, ar pavyks nuvažiuoti. Kainos už nakvynę Kanuose siekia nuo 300 eurų už naktį kukliame bute iki keleto tūkstančių eurų neblogame viešbutyje. Laimei, aš ne vienas riboju savo biudžetą ir pavyko pasidalinti nakvyne su keletu paryžiečių, kurie dirba Kino mugėje. Už vieną naktį mokame tik po 50 eurų, bet iki festivalio tenka pavažiuoti autobusu arba pėstute sparčiai žingsniuoti 30 minučių. Visais laikais pragyvenimas Kanuose nebuvo pigus, bet šiemet jis ženkliai pabrango.

Pagrindinio Kanų konkurso žiuri pirmininkas šiemet yra prancūzų aktorius Vincentas Lindonas. Jis yra laimėjęs „Auksinę palmės šakelę“ 2015 metais. Pernai buvo apdovanotas filmas „Titanė“ (rež. Julia Ducournau), kuriame V.Lindonas atliko pagrindinį vyro vaidmenį. Charizmatiškas prancūzas šiemet turi dvigubą balsą (pirmininko privilegija) ir tai gali teikti pranašumą prancūzų filmams. Rinkti nugalėtoją jam padeda britų aktorė Rebecca Hall, indų aktorė Deepika Padukone, švedų aktorė Noomi Rapace, italų aktorė bei režisierė Jasmine Trinca, Malio kilmės prancūzų režisierius Ladj Ly, JAV režisierius Jeffas Nicholsas, norvegų režisierius Joachimas Trieras ir Irano režisierius Asgharas Farhadi. Štai tokia profesionalų komisija, kurioje nėra kritikų. Tik aktoriai ir režisieriai.

Teismas pripažino, kad A.Farhadi pavogė savo naujausio filmo „Herojus“ idėją iš savo mokinės. Dabar jis gali būti priverstas atiduoti visus už filmą uždirbtus pinigus. Pagal Irano įstatymus jam gresia net kalėjimas. „Herojų“ mes matėme naujausiame „Kino pavasaryje“. Štai į tokius skandalus pakliuvo vienas gerbiamiausių šiuolaikinių režisierių ir scenaristų.

Lietuviškos naujienos

Rankose turiu visų Kanų seansų programą. Skubu pasidalinti naujienomis apie lietuvius. Operatorius ir režisierius Vytautas Katkus dalyvauja trumpo metro filmų konkurse. Jis parodys savo 15 minučių filmą „Uogos“. Kol kas nežinau, kur jį pamatyti. Dar viena naujiena visai karšta. Gegužės 19 dieną Kanų Bunuelio salėje 11.30 val. bus rodomas Manto Kvedaravičiaus filmas „Mariupolis 2“.

Mantą nušovė Rusijos kareiviai Ukrainoje, vien todėl, kad rado jo lietuvišką pasą. Manto žmona sugebėjo rasti jo sušaudytą kūną ir parvežti į Lietuvą. Jis palaidotas gimtuosiuose Biržuose. Nežinau, ką aš pamatysiu jo seanse. Greičiausiai tai bus paskubomis sumontuota jo nufilmuota medžiaga. Žinau, kad jis surinko ir savo žmonai davė visus įrašus, prieš išvykdamas padėti savo vairuotojui. Ši pagalba jam baigėsi mirtimi. Likimas jo įrašus išgelbėjo ir dabar juos visi norintys pamatys Kanuose.

Rekomenduojami video