Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaGamtaKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Gamta
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
J. Šiaučiūnas: gyventa Kernavei ir Lietuvai

Pasitinkant Lietuvos valstybės šimtmetį, Kernavės archeologinės vietovės muziejaus parodų salėje vasario 15 d. 17 val. atidaroma paroda, skirta Juozui Šiaučiūnui – tarpukario šviesuoliui, mokytojui, kraštotyrininkui, Kernavės muziejaus įkūrėjui, sovietinių lagerių kaliniui.

Parodoje eksponuojami asmeniniai J.Šiaučiūno daiktai, knygos, mokyklinės veiklos reikmenys, muziejaus įkūrimo liudijimai, kasdienį gyvenimą atskleidžiantys dienoraščiai, nuotraukos, represinių struktūrų dokumentai, nušviečiantys šio tarpukario inteligento darbus stiprinant valstybę ir tragišką jo likimą sovietams okupavus Lietuvą.

J.Šiaučiūnas gimė 1906 m. Nuo 1928 m. rugsėjo buvo Kernavės pradinės mokyklos mokytojas ir vedėjas. J.Šiaučiūno iniciatyva 1929–1930 m. Kernavės mokyklos pastate buvo įrengtas krašto muziejus – vienas pirmųjų regioninių muziejų Lietuvoje. Jo pastangomis Kernavėje buvo atidaryta pašto agentūra, meteorologijos stotis, vaikų darželis, mokykloje – amatų klasė. Už nuopelnus Lietuvai J.Šiaučiūnas buvo apdovanotas Vytauto Didžiojo ordino 3-iojo laipsnio medaliu (1933 m.), Didžiojo Lietuvos kunigaikščio Gedimino 5-ojo laipsnio ordinu (1938 m.) ir Lietuvos nepriklausomybės medaliu (1938 m.).

1941 m. birželio 14 d. J.Šiaučiūnas buvo sulaikytas, nuteistas 10 metų kalėti „už priklausymą kontrrevoliucinei organizacijai“ ir išvežtas į Krasnojarsko pataisos darbų lagerį. Jo šeima buvo ištremta iš Lietuvos kaip socialiai pavojingi asmenys ir iki 1956 m. gyveno Altajaus krašte. 1943 m. spalio 17 d. J.Šiaučiūnas žuvo taigoje ir palaidotas pataisos darbų lagerio kapinėse Nižnij Ingašo rajone, Krasnojarsko krašte, Rusijoje.

Įamžinant J.Šiaučiūno vardą, Kernavės pradinei mokyklai suteiktas jo vardas, atidengtas skulptoriaus Konstantino Bogdano sukurtas bareljefas. Jo vardu pavadinta viena iš Kernavės gatvių.

Parodą parengė Valstybinio Kernavės kultūrinio rezervato direkcija bendradarbiaudama su Lietuvos ypatinguoju archyvu. Parodos atidaryme dalyvaus J.Šiaučiūno dukra Emilija Pajauta Šiaučiūnaitė-Garbonienė ir sūnus Juozapas Eugenijus.

Parodą galima aplankyti muziejaus darbo laiku. Ji veiks iki 2018 m. lapkričio 1 d.

J_Siauciuno_paroda

Rekomenduojami video