Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaGamtaKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Gamta
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Išvarė Gavėną ir išginė iš kiemo silkę

Vakar buvo minima tradicinė Atvelykio, arba dar vadinamų vaikų Velykų, šventė. Kaimų bendruomenės šventę pradėjo minėti jau nuo penktadienio. O štai tikrąją dieną Norkaičiuose buvo galima išvysti ne vieną senąją baltų tradiciją.

Atvelykį švęsti tradiciškai kviečiami visi tie, kurie tikrąją Velykų dieną to padaryti dėl kokių nors priežasčių negalėjo. Taip pat vaikams suteikiamas džiaugsmas dar kartą dažyti, ridenti, daužti margučius, vaišintis velykiniais gardumynais.

Norkaičių tradicinių amatų ir etnokultūros centre sekmadienį susirinko būrelis vaikų su tėveliais pasidžiaugti šilta saulėta diena ir atgijusiomis tradicijomis. Centro darbuotojos įsikūnijo į Velykų zuikius, vištą, 2019-ųjų metų simbolį kiaulaitę ir visi džiaugsmingai laukė susirenkančių vaikų į linksmybes.

Renginyje prisimintos senosios baltiškos tradicijos. Norkaičių tradicinių amatų ir etnokultūros centro vadovė Jurgita Brazauskienė pasakojo, kad ruošiantis šventei jai teko gerokai paplušėti ieškant informacijos. Baltai po gavėnios stengdavosi visaip budinti gamtą, laukdavo pokyčių meto.

Taip su vaikais bandyta iš kiemo išvaryti Gavėną – persirengėlį, su išvirkščiais kailiniais, kauke ir ilga šiaudine uodega. Esą tuo laiku visiems jau įgrisęs ilgai besitęsiantis gavėnios laikotarpis, kurio metu ir maistas buvęs prastesnis, tad taip simboliškai aplink trobas vaikai varydavę Gavėną, kad šis greičiau eitų lauk.

Silkės varymo tradicija jau beveik pamiršta

Vėliau šventėje prisiminta kita žemaitiška tradicija, kuri jau gerokai primiršta – silkės varymas. Tai taip pat susiję su gamtos budinimu ir įgrisusiu maistu – gavėnios laikotarpiu neretai tekdavę valgyti silkę. Tad Atvelykio šventės metu prie lentos pririšta virvele buvo imituojama silkė, kurią tempė laukan iš kiemo, o vaikai smagiai su vytelėmis ją plakė, kad tik greičiau išvarytų.

Kone visą pusdienį užsitęsusio renginio metu vaikučiai dar vašku margino kiaušinius. Kai kuriems patiems pavyko tai padaryti, kitiems gi gelbėjo tėveliai. Galiausiai juos smagiai visi kieme rideno. Dalis kiaušinių buvo mėtomi per stogą. Tokie sudužėliai, kaip liepia baltų senieji papročiai, buvo surinkti ir užkasti – esą tai apsaugos namus. Reikia tikėtis, jog bent jau bus gera trąša.

Renginyje vaikus su tėveliais nudžiugino ir Kelmės mažojo teatro spektaklis „Kaminkrėtys“, auksinio kiaušinio paieškos amatų centro kiemelyje ir tešlinių zuikių kepimas senoviškoje krosnyje.

Rekomenduojami video