Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaGamtaKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Gamta
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Ekspedicija P.Normantui atminti

Praėjusį mėnesį Lietuvos žurnalistų sąjungos Kelionių žurnalistai leidosi į Vengriją, į ekspediciją „Lai Vėjus 2021“, skirtą buvusio keliautojo Pauliaus Normanto atminimui.

Pasak Kelionių žurnalistų klubo vadovo Gerimanto Statinio, akstinas ekspedicijai buvo P.Normanto bičiulių paatviravimai, kad šiuo metu svarbiausia pastatyti paminklą ant kapo Papilėje, nes medinis per penketą metų jau baigia supūti... Gediminas Piekuras – garsus Jono Basanavičiaus paminklo autorius – padarė P.Normanto būsimo paminklo vizualizaciją... Buvo pradėta rinkliava, tačiau viską sustabdė pandemija. Todėl, kai tik buvo leidžiamos kelionės, pirmiausia buvo suorganizuota ekspedicija į Vengriją, Pauliaus keliais.

Ekspedicijos dalyviai startavo Papilės kapinėse, trimito muzikos garsais pagerbė bičiulį, paėmė saujelę žemės nuo kapo su mintimi ją išbarstyti ant kapo Vengrijoje... Vėliau Simono Daukanto gimnazijoje buvo atidaryta P.Normanto vardo klasė. Ekspediciją išlydėjo gimnazijos mokytojai, mokiniai bei Akmenės rajono savivaldybės atstovai.

Vengrijoje, Nyredhazos mieste prie Kultūros centro atidengta P.Normantui skirta atminimo lenta. Ji – juodo granito, sukurta Vengrijos ambasados ir Nyredhazos miesto savivaldybės atstovų dėka. Joje lietuvių ir vengrų kalbomis užrašyta: „Paulius Normantas-Lai Vėjus (1948–2017). Keliautojas, fotomenininkas, žurnalistas, vizualinis antropologas, poetas, mistikas, Himalajus įsimylėjęs bastūnas gimė Lietuvoje, o su šiuo pasauliu atsisveikino Nyredhazoje, Vengrijoje. Ši atminimo lenta – tarsi tiltas tarp abiejų šalių, kuriose gyva laisva Pauliaus Normanto dvasia. Lietuvos žurnalistų sąjungos Kelionių žurnalistų klubas. Nyredhazos miesto savivaldybė.“

Iškilmėse be ekspedicijos narių dalyvavo ir kalbėjo LR ambasados įgaliotoji ministrė Miglė Jankauskienė, Nyredhazos meras dr. Ferencas Kovacsas, taip pat Vengrijos fotomenininkas ir buvęs P.Normanto bičiulis Karolis Kinčeš. Gaila, G.Statiniui nepavyko ilgiau pasikalbėti su Paulių gerai pažinojusiu bičiuliu. Svarbu, kad ir jis, ir kiti vengrai ne sykį paminėjo Pauliaus fotografijų seriją apie čigonų gyvenimą. Niekas iki jo ir, turbūt, po jo nelietė Vengrijos čigonų temos. Susitikime kalbėjęs kitas artimas Pauliaus draugas, lietuvis Sigitas Povilaitis, Lietuvos ambasados Vengrijoje atstovas, patarė, kur ir ką aplankyti sostinėje, Budapešte, kas būtų susiję su Pauliumi. Nes P.Normantas buvo tikras Lietuvos–Vengrijos ambasadorius, turėjo dvi pilietybes, Tokajuje ir Budapešte įkūrė lietuvių bendruomenes. Be to, Tokajuje jo dėka buvo suorganizuotas lietuvių skulptūrų drožėjų pleneras ir nuo to laiko gyvuoja Lietuvos medžio skulptūrų parkas.

Nyredhazos mieste ant P.Normanto kapo ekspedicijos dalyviai išbarstė žemę, atsivežtą iš Lietuvos, Papilės. Dar aplankė Vengrijos parlamentą, mat čia 2006 m. menininkas buvo apdovanotas Vengrijos garbės riterio kryžiumi.

Matyt, vengrai keliautoją ir menininką P.Normantą išties labai vertina. Mes turėtume bent jau grąžinti jam skolą – įkurti Rytų muziejų jo relikvijoms, atsivežtoms iš Tibeto, kaip kažkada buvo Vilniaus savivaldybės žadėta. Pagaliau, įteikti menininkui, tegu ir po mirties, keliautojo Mato Šalčiaus premiją, kurios Žurnalistų sąjunga nepaskyrė, kai tai buvo svarstoma.

...

Paulius Normantas-Lai Vėjus (1948–2017) – Lietuvos ir Vengrijos Respublikų pilietis. Keliautojas iš didžiosios raidės, fotografas, vizualinis antropologas, žurnalistas, orientalistas, poetas, mistikas ir kultūros fenomenas. P.Normantas buvo Lietuvos fotografų asociacijos, Vengrijos fotografų asociacijos, Nacionalinės Vengrijos dailininkų asociacijos, Vengrijos dailės akademijos bei Lietuvos ir tarptautinės žurnalistų asociacijos narys. P.Normantas gimė Lietuvoje, o su šiuo pasauliu atsisveikino Nyredhazoje, Vengrijoje. Todėl taip atsitiko, kad po kremavimo jo pelenai yra palaidoti dviejose vietose – Papilėje ir Nyredhazoje.

Rekomenduojami video