Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaGamtaKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Gamta
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Apie D. Trumpą ir infohigieną

Donaldui Trumpui netikėtai tapus JAV prezidentu, pradėjo rastis vis įdomesnės lektūros, kurioje bandoma aiškintis, kodėl taip nutiko. Šiuo atžvilgiu „žinančių“ ekspertų skaičius didėja kas savaitę, ir pasauliniai procesai niekuo nenusileidžia mūsų politologų kalboms apie tikrąsias „valstiečių“ atsiradimo valdžioje priežastis. Nes juk ir šitie į valdžią atėjo neplanuotai. Žinant kas, laukia Europos (rinkimai Prancūzijoje, Olandijoje), visur vis aiškiau suvokiama socialinių medijų įtaka rinkimų baigčiai.

Šį kartą į socialinius tinklus siūlau žvelgti kiek futurologiniu žvilgsniu. Nes jų įtaka neapsiriboja vien rinkimais. Trys pagrindiniai punktai:

1. Esminis klausimas, dėl kurio kol kas neapsisprendė kritikos „dėl pagalbos Trumpui“ sulaukęs M. Zuckerbergas, yra susijęs su Facebook turinio valdymu. Jei turinį filtruos ne vien algoritmai, bet ir gyvi redaktoriai, tuomet Facebook tampa žiniasklaidos priemone. Tačiau šios kompanijos akcijų kaina smuks. Jei bus nuspręsta likti prie „informacinės platformos“ sampratos — tikėtina, kad išrinktąjį JAV prezidentą po kurio laiko vadinsime visai neprastu, palyginti su ateisiančiais.

2. George’o Washingtono universiteto profesorius Nikki Usher Layser dėl rinkimų rezultatų kaltina Filter Bubble fenomeną (mėgstantiems tikslumą: termino autorius — Eli Pariser, informacijos apie šį reiškinį internete netrūksta). Dėl šio fenomeno žmonės užsidaro po savotišku informaciniu gaubtu ir ramiai sau gyvena. Tradicinės medijos (laikraščiai, TV, naujienų portalai ir t.t.) manė, kad D. Trumpo rinkimų darbotvarkę formuoja jos, tačiau gavosi kitaip. Nežiūrint kritikos pertvinkusios meinstryminės informacinės erdvės, naujasis JAV prezidentas „gimė“ Filter Bubble inkubatoriuje. Tradicinių medijų atstovai net neįtarė, kad socialinių tinklų įtaka tokia didelė ir jau atėjo laikas, kai rinkimų „darbotvarkė“ išslydo jiems iš rankų.

3. D. Trumpas, kaip šou verslo žmogus, senokai suprato post tiesos svarbą dabarties informaciniame pasaulyje. Jis tuo naudojosi rinkimų metu. Tiesą pasakius, naudoja ir dabar, tapęs JAV prezidentu, tuo šiurpindamas tuos, kurie vis dar laikosi tiesos ir netiesos perskyros reikalavimų. Post tiesos esmė — netikros/klaidingos naujienos gyvuoja lygiagrečiai su teisingomis ir tik jų aprėptis (reakcijos/paspaudimų kiekis) nulemia jų paveikumą ir svarbą. Su nelaikinama tiesa niekas rinkimų nuo šiol nelaimės, nes pergalę lemia laikinama tiesa arba netiesa, t. y. post tiesa.

Bandote įsivaizduoti koks bus kitas Lietuvos prezidentas, jei supras ir pasinaudos aukščiau išvardytais principais? Geriau nepradėkite, nes tai nieko gero nežada. Tačiau yra ir viltingų žinių.

Visi mes, internautai–soctinklininkai, turime bent tris saugos filtrus, kuriais dera naudotis ir mokyti naudotis kitus, kad Filter Bubble nepadovanotų mums ne mažiau creepy valdžios: pirma, brauzerio nustatymai, kuriuos galime valdyti patys. Antra, „naujienų juostos“ stebėsena nebijant išeiti už „naujienų komforto zonos“ ribų, t. y. skaitant ir tai, kas neatitinka jūsų politinių įsitikinimų, gal net pasaulėžiūros. Trečia, aiškiai suvokti robotizuotos algoritminės paieškos sistemos(-ų) pateikiamų rezultatų neobjektyvumą (pvz., įveskite tą patį paieškos žodį savo ir svetimame kompiuteryje ir nustebsite rezultatų skirtingumu).

Ir dar. Be informacinės higienos šiais laikais žmogus pasmerktas.

 

Valdas Kilpys

Rekomenduojami video