Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato (VPK) Kriminalinės policijos organizuoto nusikalstamumo tyrimo valdybos (KPONTV) pareigūnai sulaikė penkis Kauno apskrities gyventojus, įtariamus 2015 metų rudenį susidorojus su palangiškiu. Šis siejamas su organizuotu nusikalstamumu.
Sėkminga operacija
Įtariamieji, kurių pavardžių iškart po sulaikymo pareigūnai neskubėjo atskleisti, buvo nustatyti ir sulaikyti Klaipėdos policijos pareigūnams bendradarbiaujant su kolegomis iš Lietuvos kriminalinės policijos biuro (LKPB) ir Kauno apskrities VPK. Sulaikymo operacija vyko Kaune. Įtariant, kad asmenys gali būti ginkluoti, buvo pasitelkti Lietuvos policijos Antiteroristinių operacijų rinktinės „Aras“ kovotojai. Įtariamieji sulaikyti rugsėjo viduryje. Per kratas pas juos aptikta šaunamųjų ginklų, šaudmenų, kaip įtariama, psichotropinių medžiagų ir kitų įkalčių.
Sulaikytiesiems pareikšti įtarimai dėl organizuota grupe padaryto kūno sužalojimo, neteisėto laisvės atėmimo, plėšimo ir kitų nusikaltimų. Teismas nutarė šiuos vyrus suimti dviem mėnesiams.
Viskas prasidėjo 2015-ųjų spalio pabaigoje, kai vieną vakarą į Kretingos ligoninę buvo atvežtas Palangos gyventojas Romualdas Adomaitis (39 m.). Jį visai atsitiktinai nuošalioje Kretingos gatvėje tuokart pastebėjo automobiliu važiavusi moteris. Smarkiai sužalotą vyrą, kuris sakė buvęs partrenktas pravažiuojančio automobilio, geradarė skubiai nuvežė medikams. Tai, ko gero, išgelbėjo vyrui gyvybę.
Medikai nustatė, kad nelaimėliui stipriai sumušta galva, pilvas, be galvos smegenų sukrėtimo, dar konstatuoti piršto, delnakaulio, alkūnės ir kojos abiejų kulkšnelių lūžiai. Gydytojai iškart nepatikėjo versija, kad vyras sužalotas automobilio, ir pranešė apie tai policijai.
Kretingos rajono PK buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas. Jį jau kitą dieną perėmė KPONTV tyrėjai. Tokį teisėsaugininkų sprendimą lėmė smurto aukos asmenybė: R. Adomaits buvo gerai žinomas kriminalistams – siejamas su nusikalstamu pasauliu. Palangiškis savo aplinkoje turi Romčiko pravardę, jau buvo teistas.
Sumušė verslininką
2009 metais Klaipėdos apygardos teismas palangiškiui Romčikui buvo paskyręs 6 metų laisvės atėmimo bausmę už kūno sužalojimą iš chuliganiškų paskatų ir turto prievartavimą.
Tas incidentas, dėl kurio teisiamųjų suole atsidūrė Romčikas, įvyko 2006-ųjų gegužę Palangoje, po vasaros sezono atidarymo šventės. Prie savo viešbučio „Šachmatinė“, J. Basanavičiaus gatvėje, stovėjusį vilnietį verslininką Tadą Karosą staiga užkabino keli vietiniai vaikinai. Trumpai apsižodžiavus, užpuolikai vilnietį ėmė mušti, o jis, parvirtęs ant grindinio, smarkiai susižalojo galvą. Vėliau T. Karosui Klaipėdoje buvo atlikta galvos operacija, vyrui teko ilgai gydytis, buvo sutrikusi atmintis ir pašlijusi judesių koordinacija.
Užpuolimo liudininkai atpažino R. Adomaitį ir nurodė, kad tai jis pirmas puolė viešbučio savininką ir sudavė jam ne mažiau kaip tris smūgius į galvą, kitas kūno vietas.
Teisme kaltinamasis atkakliai neigė savo kaltę ir tikino, jog tą vakarą net nebuvęs prie „Šachmatinės“ – su savo sugyventine linksminęsis kavinėje „Monika“. Tą patį tvirtino ir kiti teisiamojo artimieji, tačiau jų parodymais teismas nepatikėjo.
Tuokart anksčiau neteistas R. Adomaitis buvo pripažintas kaltu ir nubaustas gana griežta bausme. Jis nusikalto būdamas neblaivus, o tai pripažinta sunkinančia aplinkybe.
2013 metais Romčikas buvo lygtinai paleistas iš pataisos namų, o dar po dvejų metų jam prieš laiką buvo nutraukta probacijos tarnybos priežiūra.
Gailėjo pinigų?
Po to, kai 2015-ųjų spalį Romčikas buvo sužalotas, Klaipėdos kriminalistai, nekreipdami dėmesio į tai, kad jis niekam neturėjo jokių pretenzijų, atliko, kaip teigiama policijos pranešime, „didelio masto kompleksinius tyrimo veiksmus ir nustatė įtariamuosius“. Nustatytas ir galimas minėto susidorojimo su nukentėjusiuoju motyvas – tai jo paties ir bendrininkų galima nusikalstama veikla bei tarpusavio santykių aiškinimasis. Manoma, kad palangiškis buvo „auklėtas“ už tai, jog nesidalijo pinigais, gautais iš automobilių vagysčių ir vogtų mašinų pardavimo.
Išaiškinta, kad tuokart Romčikas buvo pakviestas į susitikimą Palangoje, kur jo jau laukė iš Kauno atvykę vyrukai. Jie auką daužė apie pusantros valandos, po to, pagrobę nukentėjusiojo žmonos vardu užregistruotą automobilį ir įsimetę patį Romčiką, pasuko Kauno link. Palangiškis buvo išmestas iš automobilio Kretingoje.
Tik liudininkas
Nors policija, išplatinusi informaciją apie gaujos areštą, sulaikytųjų pavardžių neatskleidė, tačiau aiškėja kai kurios detalės. Kalbama, kad jei būtų gyvas, šioje byloje būtų sulaikytas ir kaunietis Deimantas Bugavičius (26 m.), pravarde Deima. Jis galėjo būti tarp tų, kurie tuokart skriaudė Romčiką.
Tačiau Deimantas 2015-ųjų pabaigoje buvo nušautas. Jis buvo užpultas sėdintis savo automobilyje prie įvažiavimo į kotedžų kvartalą Kaune. Kartu su juo automobilyje buvo muzikos grupės „Naujosios pupytės“ narė Vita Jakutienė, tačiau šūviai jos nekliudė. Kulkos jaunam vyrui pataikė į kaklą ir krūtinę, suvarpė automobilį. Liudininkai matė, kad šaulys buvo kaukėtas.
Kai šaulys nubėgo, liudininkai girdėjo, kaip moteris šaukė: „Deima, atsigauk!“ Tačiau tai tebuvo šauksmas tyruose – Deimantas buvo negyvas.
Žudikai tuo laiku nuvyko į netoliese esančią Vėtrungės gatvę, sudegino automobilį „Renault Megane“ ir, greičiausiai persėdę į kitą mašiną, dingo iš Kauno. Sudegintas automobilis buvo su prancūziškais numeriais.
Neatmetama versija, kad D. Bugavičius ir buvo nušautas dėl susidorojimo su Romčiku. Tačiau šią bylą tiriantys LKPB pareigūnai apie įtariamuosius kol kas nekalba, nors yra sakę, kad situacija gali greitai pasikeisti.
Kurį laiką šioje istorijoje kaip įtariamasis buvo minimas ir atlikėjos Vitos Jakutienės sutuoktinis Justas Jakutis, pravarde Manekenas. Vilniaus apygardos teisme nagrinėjant bylą, kurioje J. Jakučiui pateikti kaltinimai dėl didelio kiekio narkotinių medžiagų įgijimo, taip pat neteisėto disponavimo šaunamuoju ginklu ir šaudmenimis, paaiškėjo, kad jis slapta sekė savo žmoną.
Kai Vita paliko Manekeną ir persikraustė gyventi pas savo motiną, Justas net du mėnesius slapta sekė savo sutuoktinę ir klausėsi daugelio jos itin artimų pokalbių, kartu ir pokalbių su D. Bugavičiumi. Bylos duomenimis, J. Jakutis net 21 kartą klausėsi žmonos pokalbių, vykusių jos motinos namuose, ir net 42 kartus, kai žmona kalbėjosi būdama savo automobilyje. Tad ir buvo iškilusi versija, kad sutuoktinis iš pavydo galėjo susidoroti su savo žmonos meilužiu, tačiau jokie įtarimai jam nebuvo pareikšti. Bet kaip liudininkas toje byloje J. Jakutis buvo apklaustas.
Buvo teistas
Manoma, kad D. Bugavičius priklausė Kukiukams. Ši nusikalstama grupuotė veikia po įtakingesnės Agurkinių gaujos sparnu. Pats Deima kuri laiką buvo Sauliaus Velečkos-Agurko asmens sargybinis.
Policijai pirmą kartą Deima įkliuvo 2006-aisiais dėl kelių šimtų litų vertės telefono pagrobimo. Tą kartą bausmės išvengė, tačiau jau kitų metų lapkritį Kauno apygardos teismas už plėšimą ir turto prievartavimą skyrė Deimai trejų metų laisvės atėmimo bausmę, tik bausmės vykdymą atidėjo irgi trejiems metams. Tuomet D. Bugavičius su draugu bandė „išmušti“ skolą. Skolininkas buvo sumuštas, iš jo skolų išieškotojai atėmė automobilį ir dar smulkesnių daiktų.
Pernai nužudytas D. Bugavičius, jei tik būtų gyvas, dabar greičiausiai irgi būtų sulaikytas. („Facebook“ nuotr.)
2008 metais D. Bugavičius buvo nuteistas kartu su Mindaugu Žemaičiu, pravarde Kukiukas. Viskas prasidėjo, kai kėdainiškis, turintis nedideles automobilių remonto dirbtuves, savo automobilio remontą patikėjo kolegoms, tačiau jų darbu liko nepatenkintas. Atsiėmęs savo mašiną, užsakovas atsisakė sumokėti prašomus 1500 litų už, jo manymu, nekokybiškai atliktus darbus. Todėl vienas tų dirbtuvių darbuotojas paprašė, kad skolą padėtų atgauti Kauno „berniukai“. Šie psichologiniu smurtu vertė kėdainiškį grąžinti menamą 1500 litų skolą, mosuodami po nosimi pistoletu, tačiau susitarti nepavyko. Imtis ryžtingesnių veiksmų vaizdo kamerų stebimoje degalinės teritorijoje reketininkai neišdrįso, tad, tik pagrasinę, kad neatidavus reikalaujamų pinigų kitas susitikimas geruoju nesibaigs, kauniečiai išvažiavo.
Reketuojamas verslininkas pasiskundė policijai ir po valandos reketininkų BMW buvo sulaikytas Kaune, o kartu – ir visas jo ekipažas. Prie motinos vardu registruoto automobilio vairo sėdėjęs D. Bugavičius nepateikė vairuotojo pažymėjimo – jo buvo netekęs, nes buvo vairavęs neblaivus. Pareigūnai surado po galine mašinos sėdyne paslėptą pistoletą „Iž“ bei dėtuvę su keturiais šoviniais. Tiek automobilio vairuotojas, tiek jo keleiviai tikino, kad ginklas su nutrintais numeriais – ne jų. Niekur nedirbantis ir nesimokantis D. Bugavičius tuomet turėjo 5000 litų, tačiau negalėjo paaiškinti, iš kur gavęs tokią sumą. Vaikinas tuokart vos prieš keletą mėnesių už vagystę buvo nuteistas lygtinai.
Bugavičius už savavaldžiavimą buvo nuteistas 14 mėnesių nelaisvės bausme, o kadangi tuo metu jau buvo nuteistas ir lygtinai, tai jam buvo paskirta subendrinta bausmė – pusketvirtų metų nelaisvės. Vaikinas nenorėjo keliauti už grotų, tad kurį laiką slapstėsi, o paskui pats atvyko į policiją ir iškeliavo į Pravieniškių pataisos namus. Čia jį pasivijo dar viena reketo byla. Tik vėliau kaltinimas reketavus buvo pakeistas švelnesniu – savavaldžiavus. Tačiau 2011-ųjų lapkričio 28-ąją Kauno apygardos teismas D. Bugavičiui skyrė dar dvejus metus nelaisvės, tad už grotų jam teko būti iš viso puspenktų metų.
Išvertė iš posto
Tarp sulaikytųjų dėl palangiškio Romčiko sumušimo minimas ir su nusikalstamu pasauliu siejamas Rolandas Michalskis-Micha. Pažintis su šiuo veikėju, sietu su Daktarais, kažkada tuomečiam šalies Seimo pirmininkui Arūnui Valinskui kainavo postą.
Su nusikalstamu pasauliu siejamas verslininkas R. Michalskis dabar minimas tarp rugsėjo viduryje sulaikytų įtariamų kauniečių. (Redakcijos archyvo nuotr.)
Nepasitikėjimo procedūrą Seime pradėjęs tuometis „tvarkiečių“ lyderis Valentinas Mazuronis nekaltino A. Valinsko nusikalstama veika, tačiau ragino atkreipti dėmesį, kad pažintis su nusikalstamo pasaulio atstovu Micha ir pastarojo žmona esą nedaro garbės nei pačiam Seimo pirmininkui, nei visam Seimui. „Mes manome, kad Seimo pirmininko gyvenimo būdas, elgesys, vadovavimas Seimui yra nesuderinama su jo užimamomis Seimo pirmininko pareigomis ir daro žalą visai politinei valstybės sistemai, menkina piliečių pasitikėjimą mūsų valstybe, galų gale žemina Seimo, kaip institucijos, vardą bei autoritetą“, – tuokart kalbėjo V. Mazuronis.
Iš aukšto posto A. Valinskas buvo pašalintas žymia balsų persvara.
Susipyko dėl pinigų
Su nusikalstamu pasauliu siejamas verslininkas R. Michalskis paskutinį kartą Kauno apygardos teismo nuosprendį išklausė 2009 metais, tačiau ir po jo jis buvo paliktas laisvėje. Buvo pripažintas kaltu tik dėl poveikio nukentėjusiajam Vaidui B. ir nubaustas pusantrų metų kalėti, bet bausmės vykdymas atidėtas metams.
Ši paini istorija prasidėjo, kai R. Michalskis, gyvendamas Vokietijoje, vertėsi vogtų mašinų prekyba. Vaidą B. Micha buvo nelegaliai įdarbinęs savo automobilių dirbtuvėse. Kurį laiką gerai sutarę vyrai susipyko, kai Micha nesumokėjo Vaidui B. 4000 Vokietijos markių atlyginimo už atliktą darbą. Supykęs Vaidas B. grįžo į Lietuvą ir pats pakaunėje atidarė automobilių remonto servisą.
2001-ųjų vasario 23 dieną, nukentėjusio Vaido B. teigimu, pas jį atvyko trys vyrai ir, jėga įsodinę jį į automobilį, nusivežė į Ramučius. Ten jau laukė R. Michalskis ir su Daktarų globojama Kryžkelės grupuote siejamas Feliksas. Namo rūsyje Vaidas B. buvo mušamas beisbolo lazda, metaliniu laužtuvu, badomas šakėmis, reikalaujant atsisakyti skolos iš R. Michalskio ir pačiam prisipažinti esant skolingam.
Mušamas ir bauginamas Vaidas B. sutiko su reikalavimais, tad buvo paleistas. Nuo 2001-ųjų prasidėję teismai tęsėsi 9 metus. Kuri laiką Micha slapstėsi Vokietijoje, tačiau teisėsaugos buvo surastas ir pargabentas į Lietuvą. Vaidas B., liudydamas prieš R. Michalskį ir kitus nuteistuosius, savo parodymus ne kartą keitė. Jis teisinosi tuo, jog jam grasinta susidorojimu ir netgi buvę pateikti tikslūs parodymai, kuriuos jis turėjęs persakyti teisme. 2004 metais Vaido B. tėvui pavyko įrašyti tiesiog teismo pastate Michos išsakytus grasinimus susidoroti – suspardyti
Po teismo posėdžio R. Michalskis teigė, esą Vaidui B. jis negrasinęs ir duoklės iš jo nereikalavęs. Įrašytasis grasinimas esą pasakytas todėl, kad pats Vaidas B. iš R. Michalskio esą pareikalavęs 15 000 litų, o tai jį labai įsiutinę. Ir po teismo nuosprendžio R. Michalskis atkakliai kartojo, jog ši byla yra „ištraukta iš galvos“.
Pavogdavo akimirksniu
Michalskis atkakliai neigė ir savo ryšius su nusikalstamo pasaulio atstovais. Garsųjį Henriką Daktarą, anot verslininko, jis matęs tik kartą – per savo gimtadienį 2003 metais, o Šato grupuotei jis niekada nepriklausęs, tik buvęs pažįstamas su dabar jau žuvusiu jos lyderiu Artūru Šatu.
Michalskis teisėsaugos pareigūnams į akiratį pakliuvo dar jaunystėje. Net su keliomis gaujomis siejamas Micha garsėjo kaip profesionalus automobilių vagis – jam neprireikdavo nė 10 minučių pavogti prabangią mašiną ar net vilkiką.
Kai maždau prieš 10 metų Micha įsitraukė į Šato suburtą gaują, ėmė nuolat lankytis Vokietijoje ir ten vogti prabangias mašinas. Vokietijos kriminalistai atidžiai stebėjo ir sekė R. Michalskį, kol jiems pavyko demaskuoti lietuvių gaują. Už automobilių vagystes R. Michalskis Vokietijoje buvo nuteistas ir atliko laisvės atėmimo bausmę.
Sutrukdė švęsti
Kadaise žiniasklaidoje buvo paviešinta R. Michalskio gimtadienio vakarėlio vaizdo medžiaga, kurioje matyti, kad buvo susirinkęs Kauno kriminalinio pasaulio „žvaigždynas“. Tarp jų – net ir pats H. Daktaras su žmona Ramute.
2003-iųjų lapkričio 18-osios vakarą R. Michalskio 33-iojo gimtadienio šventė vyko viename anuomet populiariame Kauno restorane „Trys mergelės“. Atskiroje pobūvių salėje susirinko bemaž 50 žmonių. Daugiausia čia buvo Kauno operatyvininkams neblogai pažįstami veikėjai. Dažnas jų anksčiau buvo įsipainiojęs į skandalingas kriminalines istorijas.
Paviešintoje vaizdo medžiagoje aiškiai matyti prie vaišėmis nukrautų stalų sėdintys atletiško kūno sudėjimo vyrukai, vilkintys kostiumais, trumpai kirptais plaukais. Moterų buvo maždaug per pusę – Kauno nusikaltėlių draugės, meilužės ir žmonos.
Puota vyko gana linksmai, stalai buvo gražiai serviruoti, patiekalai – egzotiški. Vienu momentu į salę įėjo įprastą pilką kostiumą vilkintis vyras ir sušuko: „Likite vietose! Mes – Kauno ONTT kriminalistai”. Be jo, į Michos vakarėlį atvyko dar apie 30 uniformuotų ir civiliai apsirengusių pareigūnų. Suprantama, prie stalų įsivyravo tyla. Iškart keli kriminalistai kai kuriems asmenims liepė stoti prie sienos, ėmė tikrinti dokumentus, kartu apžiūrinėjo visus asmenis.
Keli stambaus kūno sudėjimo vyrai, vos išvydę efektingos operacijos dalyvius, tuoj pat pakilo nuo stalų ir išbėgo į koridorių, kur mobiliaisiais telefonais puolė skambinti savo advokatams ir garsiai aiškino apie esą netinkamą policijos elgesį.
Daktaras, pastebėjęs, jog vakarėlio dalyviai filmuojami keliomis operatyvininkų kameromis, nedelsdamas nuskubėjo į rūbinę, kur pasiėmė paliktą striukę ir tyliai pasišalino iš restorano...
Petras KURMELIS