Tolėliau nuo kelio iš Šilutės į Klaipėdą, neprivažiavus Vilkyčių, tik žinantis gali atskirti už paukštyno pilkai melsvus SBA baldų gamybos koncernui priklausančios UAB „Germanika“ gamybinius cechus. Nuošaliau nuo miesto triukšmo, Sakūtėlių kaime įsikūrusi įmonė baldus gamina ištisą parą visas septynias savaitės dienas. Po 12 furgonų kasdien Pasak UAB „Germanika“ direktoriaus Rolando Baltuonio, iš gamyklos kasdien išvežama po 12 furgonų baldų arba po 100 tūkst. vienetų per mėnesį. Iš čia jie pasklinda po platųjį pasaulį – visur, kur tik yra IKEA prekybos centrai. „Esame įsikūrę atokiau nuo kelio, ne mieste, bet norime būti žinomi“, – pasakojimą apie baldų gamybos bendrovę pradeda jos vadovas R. Baltuonis, primindamas, kad baldžiai aktyviai dalyvavo pavasarį tvarkant gretimo Vilkyčių kaimo poilsio zoną prie tvenkinio, aktyviai dalyvavo kaimo bendruomenės šventėje – surengė Saugų seniūnijos žmonėms loteriją su vertingais prizais. Bendrovės kolektyvo vasaros šventėje įvairiose sporto rungtyse ir kitaip pramogavo apie 300 gamyklos darbuotojų. Tuo metu net buvo sustabdyta gamyba, – kad visi norintieji galėtų papramogauti. Šiaip baldų gamyba čia vyksta 4 pamainomis, t. y. ištisą parą, septynias dienas per savaitę.
„Naujokų diena“ Ir šįkart atvykimo į gamyklą laiką teko derinti prie gamybininkų ritmo. Personalo vadovė Rita Žukauskienė paskyrė laiką po 11 val. Iki tol vyko „Naujokų diena“. Personalo reikalus tvarkanti specialistė paaiškino, kad toks renginys yra skirtas pabendrauti su naujais bendrovės darbuotojais. Tokiuose susitikimuose ir susipažįstama, ir įmonės vadovų pageidavimų, ir darbuotojų pastebėjimų išklausoma. „Kad mūsų nebijotų…“ – su šypsena priduria bendrovės direktorius. Direktoriaus nuomone, ne vien atlyginimas yra svarbu, nors jo reikšmės įmonės vadovas taip pat nemenkina. Kasmet bazinis atlygis didinamas 10 %, be to, uždarbis priklauso ir nuo kategorijos, kurių yra 7. Su reikiamu išsilavinimu ir patirtimi atėjusieji į gamyklą per porą mėnesių gali gauti aukščiausią kategoriją. Jau trečius metus įmonėje veikia stažuotojų programa. Stažuotės tikslas – auginti kvalifikuotus gamybos specialistus ir vadovų pamainą ateičiai. Šį rugsėjį įmonėje stažuotę pradėjo 2 darbuotojai. Programoje kviečiami dalyvauti turintys aukštąjį išsilavinimą, besidomintys baldų gamybos tendencijomis ir norintys siekti karjeros SBA grupės įmonėse. Didžiausias iššūkis, anot personalo vadovės R. Žukauskienės, kol kolektyve pritampa naujokai, kuriems baldų gamybos įmonė yra pirma darbovietė. Jų ir kaita būna didžiausia. Darbuotojų stygius jaučiamas, nors bendrovė pati juos atsiveža iš įvairių artimesnių ir tolimesnių kaimų, miestų ir miestelių: iš Klaipėdos pusės, Švėkšnos, Šilutės ir net Tauragės. Vidutinis bendrovės darbuotojų amžius – 33-eji. Ne vieną masina užsienietiški uždarbiai. Įmonės vadovai tai žino ir neprieštarauja, jei kuris sumano prie atostogų prisidurti dar kokį mėnesį nemokamų atostogų ir nuvykti kur nors užu Baltijos užsidirbti.
Gamybos cechuose Nedideliame Sakūtėlių kaime veikianti baldų gamybos įmonė – gana moderni. Kad tuo įsitikintų ir šio rašinio autorius, bendrovės direktorius ir personalo vadovė maloniai pakvietė į gamybos cechus. Buvo vasariškai šilta diena, tačiau gamybos patalpose nebuvo nei per karšta, nei apdirbamų medžio dožlių plokščių dulkės kirbino nosį. Gamybos procese tos plokštės pjaustomos, frezuojamos, apvelkamos ir termiškai apklijuojamos plėvele (šiuolaikinių baldų dalių čia nedažo). Gamybos dulkes sutraukia virš linijų įtvirtinti galingi ventiliatoriai. Ir popierinių schemų prie gamybos linijų nepastebėjau. Reikalinga informacija – prieš akis kabančiuose kompiuterių ekranuose. Nesimatė ir baldų plokštes rankomis perkraunančių darbininkų – tokių gal ir nėra, mat rankų reikalaujantys procesai čia automatizuoti. Supakuotus baldų rinkinius ar gamybai reikalingas plokštes nuo vienos linijos ant kitos perkelia elektroniniai manipuliatoriai. Jie čia vadinami robotais, o du net savo vardus turi: Kryžmantas ir Germanas. Pasak direktoriaus Rolando Baltuonio, vienas toks įrenginys fiziškai triūsia už tris darbininkus, o jam programuoti ir aptarnauti užtenka vieno žmogaus protinio darbo. Tiesa, prietaisas nėra pigus. Vis dėlto bendrovės vadovas sakė, kad pagrindinės investavimo kryptys ateičiai – gamybos procesų automatizavimas. Artimiausi tikslai – įdiegti automatinę defektų kontrolės sistemą. Šiuo metu baigiama diegti nauja moderni vidutinio pločio plokščių įvilkimo linija „Friz“, kuri įmonei kainavo apie 1,7 milijono eurų. Šiuo metu linija dirba 1 pamaina, tačiau ateityje dirbs keturiomis. Įmonė pasirengusi priimti apie 20 naujų darbuotojų, norinčių išmokti dirbti prie naujos modernios gamybos linijos. Vien šiais metais UAB „Germanika“ į gamybos plėtrą investuos 3,1 mln. eurų.
Pietūs – už 1,30 euro Mūsų ekskursijos kelias eina pro saulės nutviekstą valgyklos patalpą. Beveik prie kiekvieno stalo sėdi gamyklos darbuotojai, tąkart jie ilsėjosi papietavę, kol iš garsintuvų pasigirdo moteriškas balsas: „Pertraukėlės pabaiga. Kviečiame pradėti darbą“. Iš vadovų sužinau, kad pietūs šioje gamyklos valgykloje, kurioje yra ir mikrobangų krosnelių savo maistui pasišildyti, ir kavos automatų, darbuotojams tekainuoja 1,30 euro. Kitą dalį dengia darbdavys.
Demonstracinius gaminius surenka Irina Vaitkutė.
UAB „Germanika“ direktorius Rolandas Baltuonis baldų gamybos ceche.
Prie pakavimo linijos.
Kryžmantas „triūsia“ už tris. Petro Skutulo nuotr.
Petras Skutulas