Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaGamtaKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Gamta
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Knygos skaitytojams – per langą arba lauko bibliotekėlėje

Bibliotekininkės suka galvas, kaip šiuo neramiu pandemijos laikotarpiu paįvairinti kaimo žmonių gyvenimą. Vien televizorius nusibosta, bet lankytis bibliotekoje uždrausta, todėl sugalvojama žaidimų su knyga, skaidrinančių nuotaiką, praturtinančių kasdienybę.

Patirtimi dalijosi su užsieniečiais

Kretingališkė bibliotekininkė Birutė Grybauskienė prieš porą metų pirmoji rajone įrengė lauko bibliotekėles, kurias papildo ir žiemą. Tai žmonių dovanotos, neapskaitytos knygos. Viena bibliotekėlė yra Kretingalės autobusų stotelėje, kita – Karklės. Į trečią, esančią Karklės bendruomenės aikštelėje, knygos bus vežamos tik vasarą, nes prie jūros dabar nėra lankytojų.

B. Grybauskienė neslėpė, kad naujovė prigijo ne iš karto. Pirmą lentyną Kretingalės autobusų stotelėje nuplėšė, kitą irgi draskė – teko pakeisti. Pastaruoju metu lauko bibliotekėlės netraukia piktavalių, žmonės ne tik pasiima knygų, bet ir patys jų atneša, dalijasi. „Vadinasi, jos reikalingos“, – neabejojo bibliotekininkė.

2019 metų vasarą Karklės lauko bibliotekos atidaryme dalyvavo delegacija iš Lenkijos, Stepnicos miesto ir Pajūrio regioninio parko direkcijos administracijos. Bendrame tarptautiniame projekte dalyvaujanti B. Grybauskienė Stepnicos miesto šventėje pristatė lauko bibliotekų projektą, tikslus. Šia patirtimi ji dalijosi ir su Punsko lietuvių bendruomene. Punsko kultūros centrui ji perdavė apie 300 knygų, tarp jų ir apie Klaipėdos rajoną.

Pritaikė prancūzišką patirtį

Sugriežtėjus karantinui ir apribojus knygų išdavimą skaitytojams, Dovilų skyriaus bibliotekininkė Eligija Žukauskienė prisiminė vieną kvalifikacinę kelionę į Prancūziją. „Bibliotekoje ant stalo pastebėjome maišelius su jos logotipais. Paaiškėjo, kad bibliotekininkės į šiuos sudeda savo parinktas knygas skubantiems skaitytojams, kuriems trūksta laiko patiems rinktis. Parsinešę namo randa įvairios literatūros, žurnalų, – dėstė E. Žukauskienė. – Pagalvojau, jog ir mes galėtume pasinaudoti šia iniciatyva. Tiesa, neturime maišelių, bet yra senų laikraščių, į kuriuos supakavę galime perduoti skaitytojams.“

Į šią kalėdinę akciją įsijungė ir kiti Klaipėdos rajono Jono Lankučio viešosios bibliotekos skyriai.

E. Žukauskienė pažįsta savo skaitytojus, žino jų pomėgius. Taigi pakuoja knygas pagal tematiką: romanai apie meilę, knygos detektyvų ir istorijos mėgėjams, romantikams, smalsučiams ir kita. Pasak jos, žiemą, ir dar karantino metu, vyresni žmonės neturi ką veikti, todėl skaito knygas. „Vienas senolis dviračiu parsiveža maišą knygų, – atskleidė bibliotekininkė. – Per langą kaip nykštukas iškišu ranką ir perduodu skaitytojams knygas.“

E. Žukauskienė sakė, jog kasdien priima jų užsakymus ir pakuoja pageidaujamas knygas.

Intriguojantis žaidimas

Venckų skyriaus bibliotekininkė Aušra Demenienė savo nuožiūra parinkusi kelias knygas pakuoja į laikraščius ir neša į namus senyvai, sunkiai vaikštančiai gyventojai. „Noriu perduoti su intriga – iš karto nematys, ką atnešiau. O laikraštis galbūt pravers pakuroms“, – šypsojosi Aušra.

Kitai garbaus amžiaus skaitytojai, buvusiai medikei, parenka knygą jos profesinės veiklos tematika. Senjorei, kurios suprastėjęs regėjimas, pristato fotografijų knygą „Neregėta Lietuva“. O ją peržiūrėjusi skaitytoja džiugiai prisipažįsta bibliotekininkei, jog aplankiusi daugelį fotografijose įamžintų vietų. http://gargzdai.lt/300x250_3.html

„Karantino metu vien tik televizorius žmonėms nusibosta, retas pagyvenęs žmogus kaime turi kompiuterį, naudojasi internetiniu ryšiu. Tai bent žaidimas su knyga paįvairina jų gyvenimą“, – kalbėjo A. Demenienė.


Virginija LAPIENĖ

Asmeninio archyvo nuotr.

Rekomenduojami video