Vilniaus senamiestyje įsikūrusių ir veikiančių dirbtuvių bei galerijų veikla yra miesto kultūrinio gyvenimo, materialaus ir nematerialaus kultūros paveldo dalis. Istoriškai amatininkystė buvo neatsiejama nuo miesto socialinių, ekonominių, politinių procesų, formavo miesto veidą, darė įtaką miesto kūrimuisi ir vystymuisi. Šiandien per tradicinius amatus aktualizuojama reikšmė UNESCO Pasaulio paveldui – Vilniaus istoriniam centrui.
Nuo kūrybos iki švietimo
Vilniaus m. savivaldybės remiama Dailiųjų amatų, etnografinių verslų ir mugių programa (Amatų programa) veikia nuo 2002 m. Ją kuruoja VšĮ Vilniaus senamiesčio atnaujinimo agentūra,apjungdama13 amatų galerijų-dirbtuvių bendrai veiklai.Tai juvelyrikos, keramikos, vitražo, audimo, knygrišystės, odininkystės, popieriaus karpinių ir kitų amatų dirbtuvės, kuriose dirba aukščiausios kategorijos Lietuvoje ir už jos ribų žinomi meistrai – kūrėjai, savo darbais garsinantys miestą ir šalį. Šie programos dalyviai vykdo nemokamus amatų demonstravimus, edukacinius užsiėmimus įvairaus amžiaus vaikams ir suaugusiems.
Galerijų–dirbtuvių veikla nuo amato darbo procesų demonstravimo, kūrybos palaipsniui peraugo į švietėjišką mokomąją bei įvairius teorinius ir praktinius užsiėmimus vaikams ir moksleiviams,sistemiškus praktinius studentų mokymus (ES ir LRV projektas „Inovatyvus studentų praktikų organizavimo modelio kūrimas ir įgyvendinimas; ES INTEREG IVC Programos projekto INOCRAFTS – „Amatininkystės naujovės verslo politikoje“). Amatininkų dirbtuvės tapo studentų mokomoji ir diplominių darbų įgyvendinimo baze.Nuo 2015 m. trečdalis Amatų programos dalyvių,bendradarbiaudami su mokslinėmis ir kultūros institucijomis (universitetais, muziejais), pradėjo savarankiškai vykdyti taikomuosius amatų istorijos ir paveldo vertybių tiriamuosius bei duomenų kaupimo darbus, vystyti amato tradiciją ir kūrybiškai interpretuoti senuosius amatus šiuolaikiniame kontekste. Itin išsiskiria juvelyrikos mokykla „Vilnensis“, VšĮ „Vitražo manufaktūra“, audimo dirbtuvė „Jūratė.eu“, VšĮ „Vilniaus puodžių cechas“, VšĮ „Menas sau“, „Senųjų amatų dirbtuvės“.
Pirmą mėnesio trečiadienį vilniečiai ir miesto svečiai kviečiami į amatininkų galerijas-dirbtuves, kuriose organizuojami nemokami amatų pristatymai, ekskursijos, praktiniai-mokomieji užsiėmimai, parodos. Kasmet suorganizuojama vidutiniškai70 nemokamų parodų, viešų pristatymų gyvai, o nuo 2020 m. ir nuotoliniu būdu. Remiant sostinės savivaldybei,2018 m. buvo sukurtas vilnietiškus amatus populiarinantis filmukas „Vilniaus miesto amatai“. Nuo 2018 m. 6 galerijos-dirbtuvės dalyvauja nacionalinėje švietimo programoje „Kultūros pasas“. Atvyksta moksleiviai ne tik iš Vilniaus miesto ar rajono, bet ir visos Lietuvos, ypač domimasi vitražininkyste. Amatų gamybiniai-kūrybiniai procesai demonstruojami ir Vilniaus miesto renginiuose, aktyviausi dalyviai– šeimos su vaikais ir jaunuomenė.
Tarptautinis pripažinimas
Vilniaus amatų programos veiklos kokybė ir modelis yra įvertintas Europos mastu. Prancūzijos nacionalinis menų ir amatų institutas, koordinuojantis Europos dailiųjų amatų dienas,nuo 2015 m.kasmet kviečia Vilniaus amatininkus dalyvauti Europos amatų dienose. Tai trijų dienų didžiausias tarptautinis renginys, skirtas amatų pristatymui ir jų įvairovės skatinimui, kuris kasmet vyksta balandžio pradžioje. Tai unikalus įvykis ne tik Europoje, bet ir pasaulyje. Pirmąjį balandžio savaitgalį visoje Europoje vyksta nemokami renginiai visuomenei, t.y. atvirų durų dienos amatininkų galerijose-dirbtuvėse, parodos, paskaitos, seminarai, amatų pristatymai, edukaciniai praktiniai užsiėmimai ir kiti renginiai, susiję su amatais. Per tris dienas Vilniuje įvyksta daugiau nei 30 nemokamų renginių, susijusių su amatais (edukaciniai užsiėmimai, parodos, ekskursijos, paskaitos), prisijungia muziejai.
2019 m. renginiuose dalyvavo daugiau nei 750 žmonių, vyko 4 teminės parodos, surengta 30 nemokamų renginių. 2018–2019 m., paskatinus kauniečius ir trakiškius, renginiai vyko Kaune ir Trakuose. 2020 m. dėl pandemijos renginiai nevyko, todėl buvo sukurti 5 filmukai, garsinantys Vilniaus amatų programą miesto, šalies ir tarptautiniu mastu.2021 m. šiuos amatų renginius numatyta organizuoti balandžio 9–11 dienomis, tema – „Naudojamos medžiagos“.Vilniaus amatininkai kasmet kviečiami dalyvauti ir Europos kultūros paveldo dienose. Amatų dirbtuvės nemokamai surengia visuomenei 6–8 teminius renginius. Organizatoriai: VšĮ Vilniaus senamiesčio atnaujinimo agentūra ir Vilniaus dailiųjų amatų asociacija.
Kaziuko ir Šv. Baltramiejaus mugės
Vilniaus Amatų programos dalyviai atkūrė istorinę Kaziuko mugės eiseną, kurioje amatininkai dalyvauja pasipuošę šventiniais drabužiais ir savo amato vėliavomis. Dviejų dienų istorinė Šv. Baltramiejaus mugė, kurios pagrindinis organizatorius – Vilniaus dailiųjų amatų asociacija, 2020 m. buvo organizuojama devintą kartą Rotušės aikštėje. Jos metu vyksta istorinės eisenos, teatralizuoti viduramžių renginiai, žaidimai, amatų pristatymai. Ši mugė 2013 m. buvo pripažinta Lietuvos tautiniu paveldu.2019 m. Vilniaus turizmo informacijos centras Šv. Baltramiejaus mugę įvertino kaip vieną įdomiausių sostinės renginių.
Teigiamas poveikis turizmui
Nuo 2015 m. 6 dirbtuvės savo amatus pradėjo pristatinėti anglų kalba, pagal galimybes bei poreikį ir kt. kalbomis (rusų, lenkų, prancūzų, italų). Pristatydama visuomenei tradicinius miesto amatus turizmo sektoriaus atstovams, gidams, turistinėms organizacijoms, žurnalistams,2016 m. VšĮ „Go Vilnius“ pripažino, kad tarp visų mieste teikiamų pramogų, šis programos modelis geriausiai atitinka naujus kultūrinio-patyriminio turizmo poreikius.2016–2019 m. galerijos–dirbtuvės sulaukė itin didelio dėmesio ir lankomumo ne tik užsienio svečių, turistų, bet ir užsienio žiniasklaidos, televizijos, kurie buvo susidomėję miesto amatų dirbtuvių unikalumu bei veiklos modeliu.2019 m. ši Amatų programa, kaip gerosios praktikos pavyzdys, įtraukta į tarptautinio projekto „Paveldas Atlanto zonoje: urbanistinių pasaulio paveldo vietovių tvarumas“ mokslinę tiriamąją studiją, kurios tikslas – urbanistinių Pasaulio paveldo vietovių tinklo sukūrimas sprendžiant bendrus iššūkius, susijusius su miesto unikalumo išsaugojimu, sustiprinant jų kultūrinių vertybių reikšmę ekonomikos ir kultūros vystymuisi.
Virtualioje erdvėje
DėlCOVID–19 pandemijos amatų veikla keliama į virtualią erdvę. Lapkričio pabaigoje Vilniaus dailiųjų amatų asociacija organizavo virtualų dviejų dienų trukmės kvalifikacijos kėlimo seminarą „Senosios ir tradicinės amatininkystės populiarinimas ir integravimas į kultūros paveldo švietimo sritį“ (projektą dalinai finansavo Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos), skirtą kultūros įstaigų darbuotojams, edukatoriams, gidams ir visiems, besidomintiems paveldu bei amatais. Sulaukta300 dalyvių, kuriems po seminaro buvo išduoti kvalifikacijos kėlimo pažymėjimai. Per dvi dienas buvo išklausytos 8 paskaitos ir sudalyvauta 8amatų edukaciniuose demonstravimuose, apimančiuose tokias temas kaip stiklininkystė, juvelyrika,odininkystė, tekstilė, knygrišystė, kraitelių pynimas.
Taip pat įgyvendinamas dalinai finansuotas Lietuvos kultūros tarybos projektas „Virtualūs senųjų amatų mokymai ir technologinių procesų video klipai“. Tai amatų mokymų organizavimas nuotoliniu būdu bei amatų technologinių procesų vaizdoklipų ciklų kūrimas. Sukurti vaizdo klipai bus įdėti į Asociacijos, jos narių ir partnerių interneto svetainės, „YouTube“ kanalą, socialinių tinklų paskyras ir naudojami kaip pagalbinė pažintinė-mokomoji priemonė vaikams bei suaugusiems.
Vilniaus dailiųjų amatų asociacija ir VšĮ Vilniaus senamiesčio atnaujinimo agentūra, kuruojanti Amatų programą,yra vienos iš tų, kurios vienija profesionalius Vilniaus miesto amatininkus.