Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaKultūraPatarimaiSveikata Regionai
Atskirk pelus nuo grūdų
Bendruomenės
Konkursai
Kultūra
LKBK – mūsų nepriklausomybės šauklys
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Pražydo floristų išpuošta Šiluva: siunčiama vilties ir tikėjimo žinia

Rugsėjo 7–15 d. Šiluvoje vyksta didieji Švč. Mergelės Marijos gimimo atlaidai (Šilinės). Į miestelį, kuris jau tapęs dvasinės traukos ir piligrimystės centru, plūsta žmonės iš visos Lietuvos. Kasmet maldininkus pasitinka Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centro floristų išpuoštos sakralios erdvės Švč. M. Marijos Gimimo bazilika, Ligonių sveikatos koplytėlė, Apsireiškimo koplyčia ir lauko altorius.

Ši puošyba tampa tikru iššūkiu floristikos meistrams, nes reikia sukurti ne tik žinią nešančią puošybos koncepciją, bet ir ją profesionaliai įgyvendinti. Tam, kad Šiluva pražystų floristai dirba 5 dienas, nuo ankstyvo ryto iki sutemų. Reikia laiku atsigabenti gėles, atlikti daug fizinių jėgų reikalaujančius paruošiamuosius darbus, įveikti aukščio baimę ir nuolat rūpintis, kad papuoštos erdvės kuo ilgiau išliktų dekoratyvios. 

Puošyba įkvėpta liturginių metų

„Kasmet papuošti Šiluvą vis kitaip įkvepia bažnyčios liturginiai metai. Popiežius Pranciškus 2021-uosius, į kuriuos žmonija atėjo išvarginta karantino, paskelbė Šv. Juozapo bei Šeimos-Meilės džiaugsmo metais. Būtent tai ir tapo atspirties tašku kuriant kiekvienos sakralios erdvės floristinį dekorą. Kadangi nerasime nei vienos vienodos šeimos, nes visos jos individualios ir su sava istorija, gimė mintis sakralias erdves papuošti skirtingai“, – pasakoja Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centro floristikos profesijos mokytoja ir puošimo koncepcijos autorė Evelina Grėbliauskė.

Floristė atskleidžia, kokią žinią siunčia kiekviena papuošta erdvė. „Apsireiškimo koplyčioje virš altoriaus iškilusi Švč. M. Marijos skulptūra su kūdikėliu ant rankų įkvėpė šią erdvę paskirti vaikystei. Čia vyrauja rausvos spalvos augalai – daug gubojos, hortenzijų, orchidėjų, kuriamas lengvumo bei  nerūpestingumo įspūdis. Kadangi gubojų žiedynai dideli, išsipūtę, tai puikiai praverčia, kai dekoro elementams reikia apimties.

Švč. M. Marijos Gimimo bazilika paskirta jaunystei ir vyrauja geltona bei žalia spalvos. Geltona spalva asociuojasi su saule, energija, džiaugsmu, o žalia – reiškia ištikimybę, harmoniją, augimą. Žalios pliumozos, geltoni gvazdikai, antūriai, šiek tiek baltų delfiniumų bei gerberų puikiai įsiliejo į pačios bažnyčios dekorą. Mes kuriame taip, kad mūsų floristinis dekoras nenustelbtų sakralių erdvių, o tik papildytų ir taptų puošmena.

Sveikatos koplyčia paskirta meilei. Čia sukurtos dvi didžiulės gėlių kompozicijos vazonuose su raudonos spalvos hortenzijomis, chrizantemomis, gvazdikais, pliumozomis. Lauko altoriui pasirinktos brandą ir išmintį simbolizuojančios spalvos“, – pasakoja E. Grėbliauskė ir tikisi, kad kiekvienas atlaiduose apsilankęs maldininkas atras sau mieliausią gėlės žiedą.

Neįkainojama patirtis

Kartu su floristikos profesijos mokytojomis Evelina Grėbliauske ir Kristina Baroniene Šiluvoje dirbo ir gausus būrys savanorių – floristo specialybės absolventės ir mokinės. Čia dirbdami jie ne tik tobulino praktinius gebėjimus, bet ir gavo puikią galimybę pajusti ypatingą vietovės dvasią.

„Dirbti šalia tikrų floristikos meistrų – yra didžiulė dovana. Esu dalyvavusi ir visuose šių metų žemės meno festivaliuose. Man patirtis Šiluvoje leido atrasti ir patirti, kas yra ta tikroji floristika. Supratau, kiek daug reikia patirties komponuojant augalus tokiose didelėse erdvėse, kiek laiko užima techninių sprendimų įgyvendinimas, kaip svarbu jausti vietos dvasią ir turėti architektūros žinių“, – sako floristė savanorė Rasa Vilčiauskaitė.

Jai antrina ir būsima floristė Laura Grybauskaitė, kuri tokią patirtį vadina pačia geriausia praktika: „Sakralių erdvių puošimas – ne toks paprastas darbas, kaip iš pradžių gali pasirodyti. Čia reikalingos specifinės žinios ir fizinė ištvermė. Pavyzdžiui, komponuojant augalus Apsireiškimo koplyčioje reikėjo nukelti angelus, kurie yra labai sunkūs, pritvirtinti keliasdešimt kilogramų sveriančias floristines kempines, dirbti nuolat užvertus galvą ir įveikti nemažus atstumus gabenant augalus nuo vienos erdvės į kitą. Tokia patirtis yra labai įdomi, o nuovargį atperka rezultatai.“

Papuošti didieji Švč. Mergelės Marijos gimimo (Šilinių) atlaidai kvies tikinčiuosius iki rugsėjo 15 d.

Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centro informacija

Rekomenduojami video