Nors daugelyje Europos valstybių yra taikomos apsaugos ir prevencijos priemonės, paukščių gripas toliau plinta, daugiausia šios ligos atvejų patvirtinta kaimyninės Lenkijos naminių paukščių ūkiuose, kuriuose sunaikinta daugiau kaip 450 tūkst. paukščių.
Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) duomenimis, vasario 25–kovo 5 d. Lenkijoje patvirtinti penki nauji didelio patogeniškumo (H5N8) paukščių gripo atvejai – keturi komerciniuose naminių ančių ūkiuose ir vienas mišriame (ančių, žąsų, vištų dedeklių ir broilerių) ūkyje, juose sunaikinta daugiau kaip 54 tūkst. augintų paukščių.
Šią savaitę itin pavojinga ir greitai plintanti virusinė liga neaplenkė ir Bulgarijos, trys nauji paukščių gripo protrūkiai šalies Plovdivo regiono ūkiuose nustatyti kovo 2–5 d., juose atitinkamai laikyta apie 39 tūkst. naminių paukščių. Bulgarijoje šiemet dėl plintančio viruso iš viso sunaikinta 122 tūkst. naminių paukščių. Aplink visus ligos židinius buvo nustatytos apribojimų zonos, abiejų šalių ūkiuose atliekami paukščių gaišinimo, valymo ir dezinfekavimo darbai.
Iš viso per pastaruosius tris mėnesius Lenkijoje jau patvirtinti 32 paukščių gripo protrūkiai, Bulgarijoje – 6, Vengrijoje – 4, Slovakijoje – 3, Rumunijoje ir Čekijoje – po 2, Vokietijoje ir Ukrainoje – po 1.
Lietuvoje paukščių gripo virusas kol kas nenustatytas. Intensyviai šylant orams ir spartėjant laukinių paukščių migracijai, VMVT ragina paukščių laikytojus likti budrius ir primena, kad šiuo metu, kol baigsis intensyviausias laukinių vandens paukščių migracijos laikotarpis, visiems paukščių laikytojams Lietuvoje privaloma laikyti savo paukščius uždarytus arba išleisti tik į lauko aikšteles, kurios įrengtos (aptvertos) taip, kad naminiai paukščiai neturėtų tiesioginio kontakto su laukiniais.
PAVASARINĖ PAUKŠČIŲ MIGRACIJA
Apie į Lietuvą parskridusius paukščius galima sužinoti ornitologų portale www.ornitologija.lt.
Lietuvos ornitologų teigimu, Europos ir pasaulio kontekste Lietuva yra svarbi šalis praskrendantiems paukščiams, ji yra ant intensyvaus Rytų Altanto paukščių migracijos kelio, kuriuo praskrenda didžioji dalis šiaurėje (Skandinavijoje, Rusijos tundroje) perinčių paukščių. Per Lietuvą driekiasi trys didžiausi paukščių migracijos keliai – rytinis arba Juodosios jūros, taip pat Adrijos (centrinės Europos) ir Rytų Atlanto migracijos kelias. Viena iš svarbiausių stotelių, kur Lietuvoje paukščiai nusileidžia pailsėti migracijos metu, yra Nemuno delta. Be to, gausiausi migruojančių vandens paukščių būriai telkiasi Klaipėdos, Šilutės, Pagėgių, Tauragės, Šiaulių, Radviliškio, Marijampolės, Lazdijų, Alytaus, Kauno, Kėdainių, Panevėžio, Pasvalio ir Ignalinos rajonuose.
Neabejojama, kad per Lietuvą gali praskristi didžiuliai būriai laukinių vandens paukščių ir iš tų Europos šalių, kurios patvirtinusios didelio patogeniškumo paukščių gripo virusą. Tačiau, kiek iš jų gali būti pavojingo viruso nešiotojai, niekas negali pasakyti. Šiose teritorijose naminių paukščių laikytojai turėtų dar labiau sustiprinti biologinio saugumo priemonių įgyvendinimą – kelioms savaitėms, kol baigsis aktyviausia paukščių migracija, savo ūkiuose paukščius laikyti uždarytus arba, jeigu paukščiai turi būti laikomi lauke, lauko aikšteles pritaikyti taip, kad jie neturėtų jokio kontakto su laukiniais vandens paukščiais.
Gyventojų, kurie pastebės ar ras gaišusių laukinių vandens paukščių, prašoma apie tai informuoti artimiausią VMVT departamentą, arba šią informaciją pateikti VMVT telefonu 8 800 40403.
VMVT informacija