Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaKultūraPatarimaiSveikata Regionai
Atskirk pelus nuo grūdų
Bendruomenės
Konkursai
Kultūra
LKBK – mūsų nepriklausomybės šauklys
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Ką daryti, kai kelias egzistuoja tik dokumentuose?

Kėdainiai yra išties našus žemės ūkio kraštas, tad žemės ūkio paskirties sklypų pirkimas, jungimas ir dalinimas yra išties dažnas. Kartais nutinka ir taip, kad ūkininkas, nusipirkęs kelis laukus vieną šalia kito, panaikina anksčiau ten buvusius kelius, mat jie jam nereikalingi ir tik mažina dirbamos žemės plotą. Paaiškėjo, kad kelius, jei jie išties nereikalingi, naikinti galima, tačiau tik su specialistų leidimu. Priešingu atveju galima sulaukti administracinės atsakomybės.

Suarė

„Per mano nuosavybės teise valdomus žemės sklypus eina bendro naudojimo, kai kur servitutiniai keliai. 

Kadangi nusipirkau šalia buvusius žemės sklypus ir dabar dirbu bendrą masyvą – apie 50 ha, kelių visame lauke neliko, juos apsėjau. Deklaruojant pasėlius, kelių neišėmiau iš bendro deklaruojamo ploto, tačiau neturiu dokumentų, kuriuos galėčiau pateikti NMA, kad būtų patvirtintas žemės naudojimas ar valdymas teisėtais pagrindais.

Dokumentuose pažymėtų kelių bendras plotas sudaro apie 0,50 ha, natūroje jie man nereikalingi.

Kaip oficialiai panaikinti tik dokumentuose egzistuojančius kelius?“ – klausia krašto ūkininkas.

Jeigu manote, kad minėti keliai, tiek bendro naudojimo, tiek servitutiniai, yra nebereikalingi, turite kreiptis į Nacionalinės žemės tarnybos Kėdainių skyrių dėl esamos situacijos įvertinimo.E. Druktenienė

Gali ir nebereikėti

Kaip sakė Nacionalinės žemės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos Kėdainių skyriaus vedėja Elva Druktenienė, kelių servitutai nustatyti tam, kad būtų užtikrinta galimybė privažiuoti prie kitų žemės sklypų, statinių, bendro naudojimo objektų ar atskirais žemės sklypais nesuformuotos valstybinės žemės plotų.

Tačiau žemės sklypus nusipirkus vienam savininkui ir padidinus vientisai dirbamą žemės plotą, tikėtina, kad išnyksta būtinybė išlaikyti tiek bendrojo naudojimo, tiek servitutinius kelius.

„Jeigu manote, kad minėti keliai, tiek bendro naudojimo, tiek servitutiniai, yra nebereikalingi, turite kreiptis į Nacionalinės žemės tarnybos Kėdainių skyrių dėl esamos situacijos įvertinimo.

Gavęs pranešimą, kad bendro naudojimo ar servitutinis kelias jau yra nebereikalingas, Kėdainių skyrius pirmiausia įvertins Kėdainių rajono savivaldybės teritorijos bendrojo plano sprendinius, savivaldybės vietinės reikšmės kelių išdėstymo schemą ir žemės reformos žemėtvarkos projektus, žemės sklypų formavimo ir pertvarkymo projektus, nustatydamas, kokiuose minėtuose dokumentuose tas kelias yra pažymėtas. Kartu bus įvertinta, ar tas kelias vis dar yra reikalingas“, – aiškino E. Druktenienė.

Gali išbraukti

Peržvelgus dokumentus ir nustačius, kad kelias iš tiesų yra nebereikalingas, nes galima išvažiuoti kitu keliu arba nebeliko objekto, iki kurio naikintinas kelias vedė, Kėdainių NŽT skyrius kreipsis į savivaldybę (jei kelias yra pažymėtas savivaldybės teritorijos bendrojo plano sprendiniuose) ir prašys, kad kelias būtų išbrauktas.

„Tuo atveju, jei toks kelias yra pažymėtas tik atitinkamos kadastro vietovės žemės reformos žemėtvarkos projekte, kitaip tariant, savivaldybės teritorijos bendrajame plane jo nėra, kelio panaikinimo klausimas bus sprendžiamas patikslinant atitinkamos kadastro vietovės valstybės išperkamos ir neprivatizuotinos žemės planą, išjungiant vietinės reikšmės bendro naudojimo keliu užimtą plotą ir priskiriant šį plotą laisvos žemės fondo žemės plotams“, – patikslino vedėja.

Gali neleisti

Gali nutikti ir taip, kad kelias, kurio sklypų savininkui nereikia, gali būti reikalingas kitiems. Tokiu atveju, jei kelią jau spėjote suarti ar panaikinti kitais būdais, gali grėsti ir rimtesni nemalonumai.

„Nustačius, kad kelias yra reikalingas ir prašymas panaikinti kelią yra nepagrįstas, Kėdainių skyrius raštu pateiks motyvuotą paaiškinimą, kodėl kelias yra reikalingas.

Atkreiptinas dėmesys į tai, kad tuo atveju, kai nustatoma, kad kelias, pažymėtas savivaldybės vietinės reikšmės kelių schemoje, yra reikalingas, bet jis yra jau suartas, sunaikintas ar kitaip sugadintas, NŽT kreipsis į savivaldybę prašydama tokį kelią sutvarkyti.

Jeigu suartas, sunaikintas ar kitaip sunkiasvore technika sugadintas kelias nėra pažymėtas savivaldybės vietinės reikšmės kelių schemoje, Kėdainių skyrius gali kreiptis į savivaldybę su prašymu suprojektuotą vietinės reikšmės kelią priskirti prie savivaldybės vietinės reikšmės kelių, o priskyrus – prašyti numatyti lėšas jam taisyti ir organizuoti jo priežiūrą ir taisymą. Pažymėtina, kad galutinį sprendimą dėl kelio pažymėjimo vietinės reikšmės kelių schemoje priima Kėdainių rajono savivaldybė.

Be kita ko, asmenims numatyta administracinė atsakomybė už savavališką žemės, miško, vandens telkinių užėmimą, naudojimą ir vengimą juos grąžinti. Teismai yra išaiškinę, kad žemės užėmimu laikomi ir tokie atvejai, kai bendro naudojimo kelias užpilamas žemėmis, atribojamas akmenimis ir dėl to žmonės negali juo naudotis arba suariamas bendro naudojimo kelias“, – įspėja E. Druktenienė.

Rekomenduojami video