Gruodžio antrąjį savaitgalį Prienuose vyko 2022 m. Lietuvos vaikų ir moksleivių liaudiškų šokių grupių, ansamblių ir šokių studijų konkursinio festivalis „Aguonėlė“. Nacionaliniame ture dalyvavo ir trys Kėdainių rajono moksleivių liaudiškų šokių kolektyvai. Vienas iš I laipsnio diplomus gavusių kolektyvų – Akademijos kultūros centro mergaičių šokių grupė „Austėja“. Akademiškiai neslepia džiaugsmo tokiu apdovanojimu, juo labiau kad kolektyvo šokėjos – krašto vaikai, kuriuos jų tėveliai ar lietus, ar sniegas, uoliai vežioja į repeticijas du kartus per savaitę.
Pandemija sustabdė
Kaip sakė Akademijos kultūros centro vadovė Žydrūnė Smulskienė, pandemija tiek viską buvo sustabdžiusi, kad centrui net buvo iškilusi grėsmė likti be nuostabios tautinių šokių mokytojos Reginos Matulienės.
„Esu labai dėkinga Reginutei. Ji, tiesa, jau praėjusių metų rugsėjo mėnesį ketino kelti sparnus ir išeiti iš mūsų kultūros centro.
Pandeminis laikotarpis darbštų ir aktyvų žmogų tikrai labai nuvargino ir tiesiog net vedė į neviltį.
Mačiau, kaip ji karantino metu viena ateidavo, pasileisdavo muziką, repetuodavosi prieš veidrodį. Šokdavo, dėliodavo šokių derinius. Juk geras mokytojas pirmiausia turi mokėti šokti pats.
Sulaukusi labai gražaus jubiliejaus ji buvo pagalvojusi, kad jau gal ir gana, tačiau mudvi pasikalbėjome ir radome bendrą sutarimą. Reginutė apsisprendė pasilikti pas mus ir dirbti būtent su šokių kolektyvu „Austėja“, – pasakojo Ž. Smulskienė.
Ji sakė, kad praėjusieji metai Akademijos kultūros centro bendruomenei buvo skausmingi viso šokių kolektyvo netektimi – 15 abiturientų kolektyvą „Ainiai“ paliko ir patraukė savais keliais.
Surinko naują
Tačiau ne veltui centro vadovė taip džiaugiasi Regina Matuliene – ji surinko visiškai naują mergaičių kolektyvą, o svarbiausia, kad visos jos – vietinės.
„Regina yra labai atsakinga, kruopšti, pareiginga, ir jai pavyko suburti visiškai naują mergaičių šokių grupę. Jos ėmė ruoštis konkursams, pirmasis buvo „Aguonėlės“, iš kurio parvežtas laimėjimas, o dabar uoliai dirba ir ruošiasi 2024 metų Dainų šventei.
Labai džiugu, kad tai ne kažkoks jungtinis kolektyvas, o būtent mūsų krašto vaikai.
Jie reprezentuoja mūsų kultūros centrą, mūsų seniūniją, visą miestą. Surinkti šiais laikais šokančius liaudies šokius vaikus yra tikrai didelis iššūkis“, – pasakojo centro vadovė.
R. Matulienė sako, kad tautiniai šokiai dabar – ant bangos. Kai kuriais atvejais jie net populiaresni, nei pramoginiai ar modernūs šokiai.Aut. past.
Metai derlingi
Ž. Smulskienė svarsto, kad pasibaigus pandemijai žmonės tiek išsiilgę buvimo kartu, bendrų veiklų, kad ir stimulo dirbti, ir stengtis yra žymiai daugiau. Juo labiau, sako ji, šie metai kultūros centro kolektyvams derlingi apdovanojimų.
„Man labai džiugu, kad turime tokių kolektyvų, o šie metai labai derlingi prizinių vietų. Ir Dotnuvos skyriaus vaikų teatro grupė laimėjo „Molinuko teatro“ pirmąją vietą, o dabar ir „Austėjos“ mergaitės pelnė pirmąją vietą.
Regina yra labai disciplinuota, reikli, vaikų mylima kolektyvo vadovė. Matome, kad ir vaikams reikia tokių žmonių, tokios disciplinos“, – sakė Ž. Smulskienė.
Ir iš kaimelių
Pati šokių kolektyvo vadovė Regina Matulienė sako, kad prizinės vietos yra visų bendras laimėjimas.
„Mergaitės labai uolios, kruopščios, labai stengiasi ir labai jaudinasi, kad tik viskas pasisektų. Nuostabūs mano vaikai, kuriuos gera mokyti.
Labai noriu padėkoti ir tėveliams, kurie negaili savo laiko, vežioja mergaites du kartus per savaitę į treniruotes.
Kadangi didelė kolektyvo dalis – vaikai iš aplinkinių kaimų – žiemos metu ypač sudėtinga būna nuvažiuoti iš tolimesnio kaimo iki miestelio centro“, – neslėpė kolektyvo vadovė. „Austėjoje“ šoka įvairaus amžiaus mergaitės, kurios yra ne tik iš Akademijos, bet ir Dotunvos, Šlapaberžės, Padotnuvio. Kolektyve iš viso yra 16 narių.
Jaunėja
„Pernai mažiausia mergaitė buvo trečiokėlė, – sako kolektyvo vadovė. – Yra ir vyresnių, tačiau matau, kad tautinių šokių kolektyvai jaunėja. Anksčiau būdavo jau visos panelės ateidavo – devintokės, dešimtokės. Dabar daugiau susidomėjimo yra iš jaunesnių mergaičių. Penktokių, šeštokių daugiau, paskui, paauglystės sulaukusios, susidomi kitais dalykais“.
„Aguonėlės“ konkurse krašto kolektyvas dalyvavo mergaičių kategorijoje, o štai Dainų šventėje jau dalyvaus vyresnių – merginų kategorijoje.
„Pusė kolektyvo yra mažesnės, o pusė – didesnės. Tad taip ir pasidaliname, taip ir šokame. Ir mokau visas, ir viso amžiaus mergaites“, – pridūrė kolektyvo vadovė.
Šokių vadovė pasakojo, kad nors ir sunku rasti visoms mergaitėms tinkantį repeticijų laiką, vaikai ir jų tėvai labai stengiasi prisiderinti ir to laiko rasti. Kai kurios kultūros centre laukia repeticijų po pamokų.Aut. past.
Ant bangos
R. Matulienė sako, kad tautiniai šokiai dabar – ant bangos. Kai kuriais atvejais jie net populiaresni, nei pramoginiai ar modernūs šokiai.
„Štai ir dabar mergaitės kolektyve susirinko mačiusios, kaip šoka ankstesni kolektyvo nariai. Matė, kiek važinėjame, keliaujame, kiek konkursų aplankome. Ir pačios to nori.
Be to, žinojimas, kad tautiniu šokiu gali reprezentuoti visą savo šalį užsienyje, savo kraštą bet kuriame Lietuvos mieste – labai motyvuoja“, – sako R. Matulienė.
Šokių vadovė pasakojo, kad nors ir sunku rasti visoms mergaitėms tinkantį repeticijų laiką, vaikai ir jų tėvai labai stengiasi prisiderinti ir to laiko rasti. Kai kurios kultūros centre laukia repeticijų po pamokų.
„Centre šilta, gera. Jos ateina, būna, žaidžia, pasidaro namų darbus, kol ateina laikas repetuoti.
Kai kurios negali du kartus per savaitę repetuoti, nes turi daugiau užklasinių veiklų, važinėja į kitus neformaliojo ugdymo užsiėmimus.
Bet visos mergaitės labai stengiasi“, – kolektyvu džiaugėsi vadovė.
Palaiko
„Mūsų kultūros centro vadovė labai mus palaiko. Labai, – džiaugsmo neslėpė R. Matulienė. – Ko reikia šokiams, visą inventorių nuperka. Mergaitėms pačioms pirktis nieko ir nereikia“.
Akademijos kultūros centras turi įsigijęs modernius, šiuolaikiškus, tačiau visas tradicijas ir reikalavimus atitinkančius lietuvių tautinius kostiumus.
Su jais pasipuošusios kolektyvo mergaitės ir vyksta į koncertus.
Regina Matulienė – 2019 m. Kėdainių krašto kultūros premijos laureatė.
Regina Matulienė gimė 1952 m. sausio 1 d. Utenos r. Tauragnuose. 1970 m. baigė Utenos r. Tauragnų vidurinę mokyklą. 1974 m. su pagyrimu baigė Vilniaus kultūros mokyklą (dabar Vilniaus kolegija) ir įgijo choreografijos specialybę. 2006 m. baigė Vilniaus kolegijos neuniversitetinių teatro studijų krypties šokio pedagogikos studijų programą ir buvo suteikta mokytojo kvalifikacija.
Nuo 1973 m. rugpjūčio 1 d. Regina Matulienė dirba Akademijos kultūros centre Kėdainių rajone. Per visą laikotarpį turėjo subūrusi įvairaus amžiaus šokėjų grupes: pagyvenusių žmonių šokių kolektyvą, jaunučių ir jaunių šokių kolektyvus. Nuo 1973 m. yra merginų šokių grupės „Austėja“, o nuo 1996 m. ir jaunimo šokių grupės „Ainiai“, kuriose šoka Akademijos jaunimas, vadovė.
Merginų šokių grupė „Austėja“ ir jaunimo šokių grupė „Ainiai“ – nuolatiniai Lietuvos ir rajono dainų ir šokių švenčių, konkursų „Pora už poros“ ir „Aguonėlė“ dalyviai, aktyviai koncertuoja Akademijos kultūros centre bei visame rajone. 2017 m. jaunimo liaudiškų šokių grupė „Ainiai“ dalyvavo XI Lietuvos suaugusiųjų liaudiškų šokių kolektyvų konkurse „Pora už poros“, kur respublikiniame rate miestelių ir kaimų kategorijoje laimėjo II vietą.
2018 m. jaunimo liaudiškų šokių grupė „Ainiai“ dalyvavo šventėse ir garsino Kėdainius Vokietijoje, Italijoje, Lenkijoje ir Norvegijoje. Jaunimo liaudiškų šokių grupė „Ainiai“ ir merginų šokių grupė „Austėja“ dalyvavo 2018 m. Lietuvos šimtmečio dainų šventėje „Vardan tos…“ šokių dienos programoje „Saulės rato ritimai“. 2019 m. abu kolektyvai dalyvavo respublikiniame liaudiškų šokių festivalyje „Sukasi trys kartos“.
2019 m. nacionaliniame Lietuvos vaikų ir moksleivių šokių grupių, ansamblių, šokių studijų konkurse festivalyje „Aguonėlė“ Reginos Matulienės vadovaujama merginų šokių grupė „Austėja“ miestelių ir kaimų kategorijoje laimėjo II vietą.
2018 m. merginų šokių grupei „Austėja“ ir jaunimo liaudiškų šokių grupei „Ainiai“ suteikta II mėgėjų meno kolektyvų kategorija.
Regina Matulienė yra išleidusi net 15 abiturientų laidų, sugeba suburti jaunimą, kurie su noru ir entuziazmu šoka liaudiškų šokių grupėse „Ainiai“ ir „Austėja“, − taip populiarina liaudišką šokį tarp jaunimo ir prisideda prie turiningo laisvalaikio plėtros.