Šiuo metu vyksta 8-toji tarptautinė baltųjų gandrų apskaita. Apskaitos tikslas – atnaujinti duomenis apie baltųjų gandrų pasaulinės populiacijos gausumą, jos būklę, nustatyti kylančias grėsmes ir numatyti rūšies apsaugos gaires.
Baltųjų gandrų apskaitą šiais metais vykdo Gamtos tyrimų centras, bendradarbiaujant su seniausia bei didžiausia Vokietijos aplinkosaugos asociacija „NABU" ir Lietuvos ornitologų draugija. Prie apskaitos kviečiamos prisijungti ir saugomų teritorijų direkcijos. Prie šios tarptautinės iniciatyvos gali jungtis ir paukščių mylėtojai, kad padėtų surinkti patikimus duomenis apie baltųjų gandrų populiacijos būklę ir pokyčius.
Baltųjų gandrų apskaita atliekama iki liepos 20 d. Informaciją, kaip dalyvauti apskaitoje, galima rasti Lietuvos ornitologų draugijos svetainėje.
Baltasis gandras – agrarinio kraštovaizdžio paukštis, įsikuriantis žmogaus kaimynystėje. Klimato kaitos įtakoje keičiasi baltųjų gandrų perėjimo, mitybinės, žiemojimo buveinės, ko pasėkoje šiems paukščiams kyla įvairios grėsmės, todėl šios rūšies tyrimai kintančioje aplinkoje yra labai svarbūs.
2023 m. baltąjį gandrą (Ciconia ciconia) paskelbus „Metų paukščiu“, buvo atliekama inventorizacija visos šalies mastu. 2024 m. papildomuose plotuose atlikus baltųjų gandrų apskaitą pagal tarptautinę metodiką, galima būtų pateikti patikimus rezultatus apie Lietuvoje perinčią baltųjų gandrų populiaciją. 2010 m. ir 2023-2024 m. apskaitų rezultatų palyginimas leistų daryti išvadas apie baltųjų gandrų populiacijos būklę ir pokyčius visoje Lietuvoje.