Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Atskirk pelus nuo grūdų
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
LKBK – mūsų nepriklausomybės šauklys
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Savininkai kviečiami apžiūrėti savo miškus

Per Lietuvą slinkę viesulai ir audros pridarė nemažai žalos ne tik pastatams ar elektros tinklams, bet ir miškams, kuriuose jie išlaužė ir išvertė nemažai medžių. Labiausiai viesulas ir audros talžė Kelmės ir Šiaulių rajonus, todėl labiausiai nukentėjo ir juose esantys miškai. Valstybinė miškų tarnyba (VMT) kviečia miškų savininkus apžiūrėti savo miškus ir juose sutvarkyti vėjo pažeistus medžius.

Tą būtina daryti, nes netvarkoma mediena genda, tampa pavojingų medžių liemenų kenkėjų dauginimosi ir plitimo į aplinkinius medynus šaltiniu. Ypač didelis pavojus kyla vėjo pažeistoms eglėms, kuriose apsigyvena pavojingiausias Lietuvos miškų kenkėjas – žievėgraužis tipografas. Jis pridaro daugiausia žalos pasklisdamas ir į sveikus medžius ir juos nudžiovindamas.

Dėl didelio eglynų džiūvimo masto nuo birželio 20 d. Kazlų Rūdos ir Vilniaus rajono savivaldybių teritorijose paskelbta stichinė nelaimė miškuose. 2024 m. liepos 15 d. dėl tos pačios priežasties paskelbta stichinės nelaimė ir Šalčininkų savivaldybėje. Prie stichinės nelaimės ribos jau artėja ir Trakų rajono savivaldybėje esantys miškai.

Siekiant sumažinti eglynams daromą žievėgraužių žalą, būtina stebėti 40 metų bei vyresnius medynus ir iš jų šalinti atsiradusias išverstas, nulaužtas ar labai pažeistas egles, kol jose dar neapsigyveno žievėgraužių vabalai. Jei jie jau apsigyveno, tas egles būtina kuo skubiau pašalinti iš miško, kol nesuaugo jaunoji žievėgraužio tipografo vabalų karta, t.y. iki pirmųjų lėliukių susiformavimo.

Jei nulaužtus, išverstus, kenkėjų apniktus ar džiūstančius medžius operatyviai šalinsime iš miško, tai bus veiksminga priemonė siekiant sumažinti žievėgraužių plitimą miškuose. VMT ragina miško savininkus rūpintis savo miškais, juos tinkamai prižiūrėti.

Miško kenkėjų pažeistiems medynams fiksuoti VMT ir Aplinkos apsaugos departamento specialistai sukūrė interaktyvų žemėlapį, kuriame galima pamatyti, ar Jūsų arba kaimyno miške yra fiksuotas miško kenkėjų židinys, koks jo išplitimas bei kokių veiksmų buvo imtasi. Maloniai prašome visų aktyviai stebėti savo miškų būklę ir informuoti apie naujus židinius!

Miško savininkui, nežinančiam nuo ko pradėti ar neturinčiam galimybių pačiam atlikti pažeistų eglių šalinimo darbų, VMT kviečia kreiptis į jos konsultacijų centrą. VMT specialistai pakonsultuos, kokius žingsnius atlikti siekiant apsaugoti savo mišką.

Parengta pagal VMT

Rekomenduojami video