Nors šią žiemą didelių vėtrų kol kas nebuvo, bet stipresni gūsingi vėjai ir praėjusiųjų metų pabaigoje iškritęs gausus sniegas vartė, laužė ir lankstė medžius. Valstybinė miškų tarnyba kviečia miškų savininkus apžiūrėti savo miškus ir vėjo ar kitų veiksnių pažeistus medžius juose sutvarkyti iki pavasarinio atšilimo.
Valstybinės miškų tarnybos miško sanitarinės apsaugos specialistai pažymi, kad 2022 m. šalies miškus, ypač eglynus paveikė žievėgraužis tipografas. Šis vabalas yra pavojingiausias mūsų miškų kenkėjas. Apsigyvena po žalių eglių žieve per visą medžio stiebo ilgį. Žievėje grauždamas takus, pažeidžia gyvybinius audinius, todėl eglės greitai nudžiūva.
Žievėgraužis tipografas pirmiausia užpuola vėjo pažeistas (žalias ką tik išverstas ar nulaužtas) ir nuo sausros labai nusilpusias egles. Jose dauginasi masiškai ir tuomet, puldamas masine ataka, gali įveikti visiškai sveikus medžius, sudarydamas eglynuose masinio dauginimosi ilgalaikius židinius. Kuo eglynai vyresni, tuo jie mažiau atsparūs žievėgraužių atakoms.
Siekiant sumažinti eglynams daromą žievėgraužių žalą, būtina stebėti 50 metų bei vyresnius medynus ir iš jų šalinti atsiradusias išverstas, nulaužtas ar labai pažeistas egles, kol jose dar neapsigyveno žievėgraužių vabalai.
Šaltasis metų laikas tinkamiausias susitvarkyti pažeistus medynus. Tuomet mažiausiai pažeidžiama dirva, aplinka ir netrikdomi miško gyventojai. Pažeistas egles sutvarkius šaltuoju metų laiku, nukirstų medžių kelmų bei kirtimo liekanų skleidžiamas kvapas išblės iki pavasario ir, kai orai atšils, į tuos medynus beveik nebevilios pradėjusių skraidyti žievėgraužio tipografo vabalų. Iki pavasarinio gamtos atbudimo iš miško pašalinus nulaužtus, išverstus, kenkėjų apniktus ar džiūstančius medžius, sumažinsime žievėgraužių plitimą ir jų daromą žalą.
Valstybinė
miškų tarnyba ragina miško savininkus rūpintis savo miškais, juos
tinkamai prižiūrėti. Jei kils klausimų, kokias priemones reikia taikyti
vėjo ir kitų faktorių pažeistuose miškuose, galite pasikonsultuoti su
Valstybinės miškų tarnybos Miškų ūkio priežiūros ir Miško sanitarinės
apsaugos skyrių specialistais.