Gamtos mylėtojams yra ką veikti Nemunaičio apylinkėse. Čia auga net keli šimtamečiai medžiai, pagal Nemuną – ne vieno šaltinio versmė, apipinta įvairiausiomis legendomis ir padavimais, trykšta. Žavesio šiam kraštui prideda Klebono akmuo… Nemunaičio seniūnas Rimantas Avižienis, pagal specialybę mokytojas, istorikas, galėtų valandų valandas pasakoti apie savo kraštą, nes domisi jo praeitimi, iš lūpų į lūpas dzūkų perduodamais prisiminimais, noriai sukauptu žinių turtu dalijasi su į Nemunaitį atvykstančiais keliauninkais.
Šį kartą kalbinant R.Avižienį norėjosi daugiau išgirsti apie Nemunaičio apylinkėse trykštančius šaltinius, mineralinę Lankų kaimo versmę, pasmalsauti, kam šiandien vietiniai gyventojai naudoja jos vandenį? Pakalbėti apie sūraus vandens šaltinį, burbuliuojantį kitapus Nemuno, Balkasodžio kaime, kuris Balandėle vadintas ir graudžios sakmės į mūsų laikus palydėtas. Vietinių kalbama, kad gyvenusi Dainavos krašte graži mergaitė Balandė. Nuo priešų žuvę visi jos artimieji. Daug sūrių ašarų išliejusi ji dėl jų Nemuno pakrantėje. Dievai jos pasigailėję ir pavertę balande, o toje vietoje, kur buvo raudojusi, ištryškęs sūrus šaltinis... Praeityje, kai trūkdavo druskos, aplinkiniai gyventojai iš Balandėlės šaltinio vandenį gabendavosi maistui gaminti ir vis pynė legendą po legendos.
Nemunaičio seniūną R.Avižienį kalbina Aldona KUDZIENĖ.
– Lietuvos upių tėvo Nemuno pakrantės nutupdytos miestais miesteliais. Jūsų vadovaujamos seniūnijos centras, Nemunaitis, pavadintas dzūkišku malonybiniu Nemuno vardu. Jums žinoma šio vardo istorija, legenda?
– Išlikusi legenda pasakoja, kad prieš daug šimtmečių Nemuno pakrantėje, prie dabartinio Nemunaičio, sustojo iš užjūrių atplaukęs garsus jūrininkas Nemunas, Nemon, su palydovais, vadintais kareivija. Patiko jam gyventojų svetingumas ir rūpestis. Išvykdamas apdovanojo visus įvairiais turtais. Dėkingi gyventojai vado garbei pavadino vietovę Nemunaiciu (Nemunaičiu). Pagal išlikusį padavimą jis buvęs garbinamas kaip dievas ir turėjęs savo šventyklą Nemunaityje, ant Nemuno kranto.
Panašu, jog tas garsusis atėjūnas, kaip pirmasis keliautojas, šia upe keliavęs, bus davęs upei savo vardą.
– Anuomet Nemunaičio apylinkės garsėjo mineralinėmis versmėmis. Žinomiausia – Lankų versmė, hidrologinis gamtos paminklas. Neteko girdėti, kodėl vietovė nebuvo paskelbta kurortu, nors užuomazgų šios veiklos ten būta?
Taip, 1930 metų spalio mėnesį Nemunaičio klebonas F. Baltuška pasitraukė iš klebono pareigų ir išėjo į pranciškonų vienuolyną. Keletą mėnesių jis gyveno Kretingos noviciate, kiek vėliau tarnavo vikaru Troškūnuose (Anykščių r.), 1932–1934 metais – Kretingoje. 1934 metų lapkričio 18 dieną, davęs amžinuosius įžadus, iki gyvenimo pabaigos jis buvo vienuolis pranciškonas – tėvas Silvestras. Iki 1938 metų tarnavo vikaru Kaune, Žaliakalnyje, o vasaras praleisdamas Nemunaityje. 1931–1934 metais savo lėšomis Nemunaityje šis vienuolis pastatė vasarnamį (sanatoriją) vienuoliams pranciškonams, įrengė koplyčią. Jis sustabdė iniciatyvą Nemunaityje rengti kurortines gydyklas, baimindamasis, kad jo parapijiečių moralės negadintų atvykstantys poilsiautojai, ir pasiūlė verčiau jas rengti Birštone bei Druskininkuose. Teigiama, kad jau buvo atmatuota 20 ha sanatorijos steigimui...
Apie 1936 metus iš savo santaupų Nemunaičio bažnyčiai tėvas Silvestras nupirko fisharmoniją, o dar po kelerių metų jis grįžo nuolat gyventi į Nemunaitį, kur buvo paskirtas Nemunaičio pranciškonų vienuolyno viršininku. Mirė tą dieną, kai rusų okupantai degino Klepočių, Lizdų, Druskininkų, Fermos ir kitų kaimų sodybas ir žudė žmones. Palaidotas Nemunaičio bažnyčios šventoriuje.
– Papasakokite plačiau apie Lankų vers
mę, kuri pasak ją mačiusiųjų, yra labai rami, lėta ir įspūdinga tik iš paukščio skrydžio.
– Nemunaičio mineralinė versmė yra Lankų kaime, Nemunaičio seniūnijoje, dešiniajame Nemuno upės krante. Versmės vanduo šiek tiek melsvas, beskonis, bekvapis. Ji neužšąla net ir žiemą.
Nemuno tyrinėtojai, keliautojai dar XIX a. antroje pusėje yra rašę, kad netoli versmės buvo pastatyti du pastatai, iš kurių vienas skirtas atvykusiems pacientams, kitas – procedūroms. Buvo šeši kambariai, kuriuose kiekviename stovėjo po vonią. Gydymo procedūroms vanduo imamas iš versmės ir šildomas ant krosnies. Purvą atsiveždavo iš kitur. Pradėjus Birštone statyti kurortą, Nemunaičio gydykla buvo apleista.
Vanduo skanus, druskų koncentracija – 6g / l. Jame yra natrio hidrokarbonato, kalcio, chloro. Vandens vidutinė temperatūra +8°C.
Ši versmė yra privačioje valdoje. Kad prie jos patektum, reikia paprašyti savininkų leidimo. 1980 metais versmė paskelbta hidrologiniu gamtos paminklu.
– Šiemet sutvarkėte populiaraus šaltinio prieigas. Gal turite dar didesnių planų šiam iš gelmių trykštančiam vandeniui populiarinti? Dar įdomu, ar tai mineralinė versmė, ar yra atlikta vandens tyrimų? Gal įdomių atsiliepimų, istorijų teko išgirsti iš tų, kurie šiuo vandeniu naudojasi?
– Vietiniai gyventojai ir svečiai jau 36 metus geria šio šaltinėlio vandenį. 1986 metais statant šaltiniuotoje vietoje Nemunaičio stadioną buvo įrengtas drenažas. Vienas vamzdis vandens nubėgimui išvestas į pušyną. Labai greitai gyventojai pastebėjo, kad vanduo aukštos kokybės. Keletą kartų vanduo buvo tirtas. Tyrėjai pareiškė, kad tokio gero vandens Alytaus rajone dar neaptikę.
Neseniai vienas gyventojas papasakojo, kad buvo prisipylęs bidoną vandens, tačiau jo neišnaudojo ir pamiršo kokiai pusei metų. ,,Kaip nustebau, kai pamačiau, kad vanduo išliko toks, kokio pripyliau, jokių pažaliavimų“, – teigė.
Ištekėjęs į žemės paviršių šaltinėlio vanduo nukreipiamas į vamzdžius, kuriuos įrengė Alytaus rajono savivaldybė, ir kelis šimtus metrų nesustojamai teka į Nemunaičio kapinėse įrengtą šulinį. Taigi šaltinėlio vanduo pasitarnauja kapinių lankytojams, kurie juo laisto ant kapų pasodintas gėles.
– Anksčiau šaltiniai ir versmės dzūkų buvo vadinamos verdenėmis. Turbūt dėl to, kad jų vanduo kunkuliavo, garavo, nes buvo šiltas, vadinasi – virė. Ar Jums tenka dabar girdėti žodį verdenė? Kaip nemunaitiškiai dabar vadina visus tuos šaltinėlius?
– Dzūkuojantys nemunaitiškiai šaltinius šalciniais vadina. Kad vadintų verdenėmis, – negirdėjau.
– Ir dar, kartais grybautojai paskambina ir praneša, kad tai vienur, tai kitur pagal Nemuną, jie yra užtikę mažų šaltinėlių. Jūs esate jų užtikęs?
– Geologai prie Nemunaičio suskaičiavo 240 šaltinių. Man labiausiai patinka šalia Alaukos upelio, Nemunaičio miestelyje, į žemės paviršių išsiveržiantis šaltinis. Jis šauna į paviršių lyg naujas upelis.
Esu girdėjęs pasakojimą apie Druskelės šaltinėlį, kuris yra Nemuno kairiajame krante (Balkasodžio kaimas, Miroslavo seniūnija). Šaltinio vanduo bespalvis, skaidrus ir sūroko skonio, primenančio Birštono mineralinius vandenis. Šaltinio plotis – 0,5 m, gylis – 0,2 m, iš po žemių kas sekundę išsiveržia apie 1 l vandens. Senieji vietos gyventojai šį šaltinį vadina Balandėlės šaltiniu. Sakoma, kad tarpukariu piemenys pavargdavo, kol nuvarydavo nuo to šaltinio gyvulius...
Žemiau Nemunaičio, dešiniajame krante prie skardžių, kur yra pakrantėse geležingų versmių, XVIII a. 6-ajame dešimtmetyje buvo balų rūdos sodrinimo ir lydymo dirbtuvėlė. Ji buvo vadinama Rudnia arba Rudnia Niemonoicka.
1792 metais S. B. Jundzilui, Lietuvos vyriausiosios mokyklos Gamtos istorijos katedros viceprofesoriui, buvo patikėta ištirti Stakliškių mineralinį vandenį (dėl druskos gavybos). Prieš tirdamas Stakliškių mineralinius vandenis, S. B. Jundzilas aplankė tokių vandens išeigų į žemės paviršių vietas Nemunaityje, Birštone, Stakliškėse. Jų mineralizacija, išreikšta druskų ir vandens santykiu, pagal viceprofesorių, tuo metu buvo: Nemunaityje – 1 / 250, Birštone – 1 / 240, Stakliškėse – 1 / 200. (Jundziłł, 1792).