Alytaus rajono asmenų su negalia draugija
vykdo ne tik socialinę, bet ir kultūrinę veiklą, moko žmones
turiningai ilsėtis, laisvalaikį leisti linksmai. Gruodžio
2-ąją Daugų kultūros namuose kviečia organizacijos narius
paminėti Tarptautinę neįgaliųjų dieną. Žadamas
nuotaikingas koncertas ir karšti pietūs – ukrainietiški
barščiai iš ukrainiečių rankų. Apie Alytaus rajono neįgaliųjų
organizacijos veiklą, žmonių nuotaikas bei laukiamą šventę
Aldona KUDZIENĖ kalbasi su draugijos pirmininke Liudmila
Makseliene.
– Pradėkime kalbą nuo to, kas šiandien Jus džiugina, kuo galite pasigirti, kitiems kaip gerą pavyzdį parodyti? Kiek narių jungia Jūsų organizacija, kiek metų ji gyvuoja?
– Alytaus rajono asmenų su negalia draugija gyvuoja daugiau kaip 20 metų. Tai solidi ir aktyvi organizacija. Manimi draugijos nariai patikėjo ir išrinko pirmininke prieš trejus metus, 2020-aisiais. Mūsų organizacija vienija 141 narį. Džiaugtis turime kuo – pirmiausia narių pagalba vienų kitiems. Esame empatiški visoms socialinėms grupėms, žmonėms. Vedame įvairias edukacijas, mezgame kojines neišnešiotukams, Ukrainos kariams. Aktyviai įsijungiame į akcijas, muges.
– Turbūt nėra lengva burti kaimiškos vietovės žmones? Kur įsikūrusi organizacijos būstinė?
– Bambėti ir tinginiauti tikrai neturime kada. Iš tiesų mūsų organizacijos nariai išsibarstę po visą Alytaus rajoną, todėl mums iššūkis susirinkti kartu į vieną vietą, o ir tam tinkamų patalpų neturime. Kai esame toli vieni nuo kitų, atsiranda nepatogumų tai vieniems, tai kitiems atvykti į kitame rajono krašte organizuojamą renginį. Bandome transporto problemas spręsti, prašydami vietinės valdžios pagalbos.
– Ar savo gretose daug turite dirbančių neįgaliųjų ir kaip yra sprendžiamos jų įdarbinimo problemos, juk turbūt ne vienas norėtų dirbti?
– Dirbančių neįgaliųjų žmonių mūsų organizacijoje yra nemažai. Aš pati turiu sveikatos problemų ir dirbu. Aišku, pasitaiko nepatogumų dėl darbo vietų pritaikymo tokiems darbuotojams. Nuo 2024 m. sausio 1 d. griežtėja reikalavimai darbdaviams, įdarbinantiems neįgaliuosius. Gerų žinių išgirdome konferencijoje, kurią organizavo Lietuvos neįgaliųjų draugija ir Užimtumo tarnyba.
– O lengvatų neįgaliesiems ar daugėja?
– Valstybė pastaruoju metu daug daro dėl mūsų žmonių gerovės ir tai džiugina. Apie naujoves ir teisinių aktų pakeitimus diskutuojame su savo organizacijos nariais socialiniuose tinkluose, individualiuose susitikimuose. Valdybos nariai aktyviai bendrauja su nariais.
– Jūsų vadovaujami rajono neįgalieji Tarptautinę neįgaliųjų dieną minės Dauguose. Neatskleisite, kokių pramogų ar staigmenų parengsite draugijos nariams?
– Kasmet stengiamės prasmingai paminėti Tarptautinę neįgaliųjų žmonių dieną. Kiekvienais metais, pasitarę su valdybos nariais, šventę organizuojame skirtinguose Alytaus rajono vietose. Ir šiemet atvykusiųjų lauks koncertas, pasirodys Alytaus rajono meno kolektyvai. Aišku, bus ir staigmenų, bet jų neatskleisime, lai lieka staigmena.
– Jūs gimusi Ukrainoje ir save vadinate ukrainiete. Dabar, kai Jūsų gimtinėje vyksta karas, ar bent numanote, kaip atrodo gimtosios apylinkės? Kiek jau metų gyvenate Lietuvoje, turbūt esate „meilės emigrantė“?
– Taip, esu ukrainietė iš gražiausio miesto prie Dniepro – Chersono. Mano gimtinė dabar kraujuoja nuo genocido, nuo Rusijos agresijos. Nuo karo pradžios mane visada palaikė mūsų organizacijos nariai, vyro gimines, mūsų draugai. Kas pinigais, kas maistu, kas daiktais, o kai kas ir ašaras šluostė. Esu dėkinga kiekvienam Lietuvos piliečiui už jų pagalbą. Jūs esate nerealus. Dabar esu susidraugavusi su moterimis iš Ukrainos, kurios gyvena Alytaus mieste ir rajone. Susitinkame kiekvieną šeštadienį, padedame vienos kitoms, kuo tik galime. Dauguose, šventėje, irgi bus ukrainietiškų staigmenų: ukrainietiški barščiai su „pampuškėmis“.
Lietuvoje su šeima gyvenu jau 31-erius metus. Man, meilės emigrantei, buvo nelengva, nes kalbos nemokėjau, šalių mentalitetai skyrėsi. Lietuviškai kalbėti pradėjau po metų, bet integruotis į kitą tautą prireikė 10 metų.
– Kepate duoną – dzūkiškai ar savaip?
– Šviesios atminties anyta Regina Makselienė išmokė mane kepti tikrą lietuvišką ruginę duoną. Vyro tėvai buvo tremtiniai, mama kepė duoną tremtiniams Sibire. Kepu duoną su raugu, be cukraus.