Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaSužinok. Augink atsakingaiKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sužinok. Augink atsakingai
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Pociūnėliai vilioja kaimiškomis gėrybėmis

Radviliškio rajono pakraštyje, Liaudės aukštupyje abipus Garduvos upelio, įsikūrę Pociūnėliai ir jų apylinkės kadaise garsėjo gražiomis merginomis. Dabar šį miestelį garsina aktyvios, išskirtinę veiklą plėtojančios bendruomenės moterys. Jų paruoštos rabarbarų, morkų, burokėlių cukatos ir kiti gardėsiai bei kaimiškos gėrybės stebina miestiečius.

Vadino pociūnėlytėmis

Pociūnėliai priskiriami Liaudos kraštui – istoriniam Lietuvos regionui, kuriam pavadinimą davė Nevėžio intakas Liaudė (dabartinių Kėdainių, Radviliškio ir Panevėžio r. teritorija). Manoma, kad XIV a. Vytautas Didysis Liaudos krašte buvo įkurdinęs smulkiuosius bajorus, kurie turėjo kovoti su kryžiuočiais.

Kaip rašo istorikas Petras Juknevičius, šio krašto gyventojai turėjo privilegiją – nėjo baudžiavos. Taigi, laisvi žmonės galėjo leisti sau didesnę prabangą nei baudžiauninkai. Matyt, neatsitiktinai sklido kalbos apie Liaudos bajoraičių išskirtinumą. Pasakojama, kad Pociūnėlių apylinkėse merginos buvusios tokios dailios, jog Upytės krašte visos gražios panelės buvo vadinamos pociūnėlytėmis.

Daug projektų

Šių dienų Pociūnėliai sprendžia visai Lietuvos provincijai būdingas socialines problemas – pirmiausia nedarbo ir socialinės atskirties, skatinančias nusivylimą, priklausomybes ir asocialų gyvenimo būdą. Pociūnėlių bendruomenė, kuriai vadovauja aktyvios moterys, deda daug pastangų, kad miestelio gyventojai – tiek jauni, tiek vyresni – turėtų naudingos ir prasmingos veiklos.

Buvusi ilgametė bendruomenės pirmininkė mokytoja Valerija Sirtautienė, po kruopelytę surinkusi daugybę faktų ir užrašiusi nemažai pasakojimų, susijusių su Pociūnėlių istorija, aktyviai telkė miestelio gyventojus įvairioms veiklos.

Buvo įgyvendintas ne vienas projektas, gautomis lėšomis suremontuotos ir pertvarkytos buvusio darželio patalpos. Jose įkurtas Vaikų dienos centras, taip pat teikiamos pirties, skalbimo ir kirpimo paslaugos. Šalia pastatyta vaikų žaidimo aikštelė. Pociūnėlių pagrindinėje mokykloje, kuri šiemet šventė 120-ąją sukaktį, buvo įrengtas sporto centras, įsigyti treniruokliai.

Miestelio jaunimo iniciatyva prieš šešerius metus parke atsirado nuotykių takas. „To aktyviai ėmėsi merginos, jos vyko į mokymus, pačios parengė projektą, kaip nuotykių takas turi atrodyti. Žiemos sezonui kliūtis išardome, o pavasarį vėl įrengiame“, – pasakojo Vaikų dienos centro vadovė Giedrė Petrėtienė.

Gamina skanėstus

Prieš keletą metų buvusio darželio pastate pradėtos perdirbti daržovės ir vaisiai. Parengusi projektą ir gavusi paramą, bendruomenė čia įrengė sulčių spaudyklą ir vaisių bei daržovių džiovinimo cechą. Moterys čia gamina gurmaniškas burokėlių, morkų, rabarbarų cukatas, džiovina česnakus ir kitokias daržoves pagardams. Visos gėrybės – iš savo daržų ir sodų. Šalia pastato veši įvairiausių vaistažolių ir prieskonių augalų darželis, tad produkcijos asortimentas papildomas kvapniomis arbatomis. Visi šie skanėstai supakuojami į firmines bendruomenės pakuotes.

Gardėsiams paruošti – darbo į valias. „Moterys naudoja buitines džiovykles, tad kol kas pagaminamos produkcijos kiekis nėra labai didelis. Produktus išparduodame per muges ar tiesiai iš gamybos vietos. Norime įsirengti našesnę profesionalią vaisių ir daržovių džiovinimo įrangą ir ruošti didesnius kiekius. Tada ieškotume kitų realizavimo galimybių“, – pasakojo dabartinė bendruomenės pirmininkė Danguolė Garuckienė.

Sulčių spaudykloje spaudžiamos ir į vakuuminius maišelius pilstomos įvairios sultys: obuolių, kriaušių, aviečių, moliūgų. Sulčių spaudimo paslauga teikiama ne tik bendruomenės nariams, tad rudenį norintieji ja pasinaudoti rikiuojami į eilę.

Įsitraukę į europinės paramos lėšomis remiamą projektą miestelio gyventojai mokėsi, kaip tinkamai perdirbti vaisius ir daržoves, kad jie neprarastų maistingųjų savybių. Patirties sėmėsi Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro Sodininkystės ir daržininkystės institute.

Skatina veikti

Prieš dvejus metus Pociūnėlių gyventojai savo sodo ir daržo produkciją bandė vežti tiesiai vartotojams į Vilnių. Juos kvietė apsilankyti miestelyje ir apžiūrėti, kaip ji yra užauginama. Kassavaitinis kaimiškų gėrybių krepšys iš Pociūnėlių turėjo paklausą, tačiau nuspręsta šios paslaugos teikimą pristabdyti, mat per darbymetį darėsi sunku visur suspėti. Ateityje prie to ketinama grįžti, galbūt pasitelkti vadybininką, kuris bendrautų su klientais.

Pasak Pociūnėliuose gyvenančios vietos veiklos grupės „Radviliškio lyderis“ valdybos pirmininkės Romos Rimkuvienės, buvusios ilgametės Skėmių seniūnės, viena didžiausių bėdų kaimuose ir miesteliuose – nedarbas, socialinė atskirtis, tad siekiama gauti paramąs projektams, kurie skatintų verslumą. „Nepakanka pasyviai – skiriant pašalpas, dalijant maistą – kovoti su socialine atskirtimi. Miestelio bendruomenės narius reikia įtraukti į tam tikrą veiklą, kad jie patys užsidirbtų“, – kalbėjo R.Rimkuvienė.

Pociūnėlių bendruomenės pirmininkė sakė, kad buvo įgyvendinta daug įvairių projektų ir išnaudotos kone visos paramos galimybėmis. „Nuo 2000-ųjų, kai buvo įkurta bendruomenė, gavome daugiau kaip pusę milijono eurų paramos. Manau, kad mūsų pastangos skatinti žmones veikti nenuėjo perniek. Galima pasidžiauti, kad Pociūnėliuose nėra nė vieno vaiko, kuris gyventų vaikų globos namuose “, – džiaugėsi D.Garuckienė.

Puošiant miestelį ir tvarkant jo infrastruktūrą daug prisideda vietos verslininkai, ūkininkai ir įstaigos. Bendromis pastangomis buvo sutvarkytas senas parkas, jame pastatyta estrada, prie kultūros centro įrengtas fontanas, miestelis papuoštas alpinariumais ir gėlynais.

 

Rekomenduojami video