Visoje Lietuvoje sparčiai populiarėja žirgų sportas. Jis traukia tiek jodinėti mėgstančius raitelius, tiek į juos pažiūrėti susirenkančius žiūrovus. Neatsitiktinai šiemet pirmą kartą Lietuvos raiteliai dalyvavo ir olimpinėse žaidynėse. Žirgų sporto tradicijos pamažu atgimsta ir Vilkaviškio rajone.
Ūkininkų sąjungos iniciatyva
Kadaise Vilkaviškyje žirgų sportas buvo itin populiarus. Ko gero, didžiausią įtaką tam turėjo čia gyvenęs ir dirbęs ristūnų mylėtojas, treneris ir veisėjas Bronius Slavinskas. Jis ne tik buvo įkūręs savo žirgyną, bet ir jojimo paslapčių mokė jaunuosius Vilkaviškio rajono gyventojus. Meile šiems gyvūnams B.Slavinskas užkrėtė ne vieną savo auklėtinį. Jo pėdomis pasekė dešimtys mokinių, o kai kuriems iš jų žirgų sportas tapo neatsiejama gyvenimo dalimi. B.Slavinskas pats organizuodavo ir ristūnų šventes, kurios sutraukdavo tūkstančius žiūrovų.
Visgi paskutinė tokio pobūdžio šventė, iki praėjusių metų, šiame Suvalkijos mieste vyko labai seniai – 1992 metais. Tik pernai atsikūrusi Vilkaviškio krašto ūkininkų sąjunga nusprendė, kad reikia į miestą grąžinti ir žirgų sportą. Kartu su žirgyno „Uosijos žirgai“ įkūrėja raitele bei trenere Rasa Dragūnaityte, beje, taip pat B.Slavinsko mokine, senajame Vilkaviškio hipodrome Vilkaviškio krašto ūkininkų sąjungos nariai surengė seniai neregėtą ristūnų šventę.
Didžiulio populiarumo sulaukęs renginys žiūrovus pradžiugino ir šiemet. Per kliūtis šokinėjantys žirgai ir juos valdantys raiteliai vėl sutraukė tūkstančius vilkaviškiečių ir miesto svečių. Varžybų metu buvo kovojama dėl penkių taurių. Į Vilkaviškį iš visos Lietuvos atvyko beveik 60 raitelių ir maždaug 80 sportinių žirgų. Įvairaus amžiaus ir patirties jojikai demonstravo savo įgūdžius valdyti žirgus ir įveikti kliūtis. Raiteliai startavo su įvairių veislių žirgais: Lietuvos jojamaisiais, žemaitukais, poniais, oldenburgais, Prancūzijos ristūnais, lenkų šiltakraujais ir kt.
Nugalėtojų laurus išsivežė vienas jauniausių konkūrų dalyvių – dešimtmetis raitelis Karijotas Kardokas iš Varėnos rajono jojimo klubo „Juodasis Klajūnas“, Gaudenė Janavičiūtė iš Jurbarko rajone įsikūrusio Janavičiaus žirgyno, Erika Šarkelytė iš Lazdijų žirgyno bei Aura Jautakaitė iš Vilkaviškyje įsikūrusio žirgyno „Kašmyras“. Beje, pastarajai namų sienos išties padėjo, nes ji laimėjo net dvi taures.
Norėjo seniai
Galima neabejoti, kad ši šventė nebūtų įvykusi be Vilkaviškio krašto ūkininkų sąjungos pirmininko Arvydo Šlivinsko iniciatyvos. Būtent jam dar prieš keletą metų šovė mintis atgaivinti kadaise Vilkaviškyje itin populiarias buvusias žirgų sporto varžybas. Taip jis siekė pagerbti prieš keletą metų Anapilin iškeliavusio B.Slavinsko atminimą.
„Anksčiau dėl vienokių ar kitokių priežasčių to padaryti vis nepavykdavo, tačiau, kai kliūčių nebeliko, ėmiausi įgyvendinti seną sumanymą. Po praėjusių metų sėkmės daviau žodį, kad šis renginys taps tradiciniu. Šiemet vėl viskas ėjosi sklandžiai. Stengėmės, kad neliktų nusivylusiųjų. Surengėme ne tik varžybas, bet ir parodomąją programą, kurios metus žirgai šoko pagal muziką, žiūrovus pakvietėme išbandyti savo šuolio galimybes, už tai juos paskatindami vertingais prizais. Vaikai galėjo jodinėti poniais, pasivažinėti arklio traukiama brikele ar pašokinėti ant pripučiamo batuto. Manau, kad žmonės tikrai liko patenkinti šių metų renginiu“, – neabejojo A.Šlivinskas.
Jis džiaugėsi, kad, nepaisant to, jog senasis Vilkaviškio hipodromas nėra tinkamas aukščiausios klasės žirgams, nes jo pagrindą sudaro slidi žolė, o sportiniams žirgams daug priimtiniau varžytis ant smėlio dangos, į Vilkaviškyje vykusį konkūrą vis tiek susirinko nemažai aukščiausios klasės žirgų.
Galima neabejoti, kad ši šventė nebūtų įvykusi be Vilkaviškio krašto ūkininkų sąjungos pirmininko A.Šlivinsko iniciatyvos. Būtent jam dar prieš keletą metų šovė mintis atgaivinti kadaise Vilkaviškyje itin populiarias buvusias žirgų sporto varžybas. Taip jis siekė pagerbti prieš keletą metų anapilin iškeliavusio B.Slavinsko atminimą.
Kaip pasakojo kita organizatorė R.Dragūnaitytė, norint pritraukti geriausius jojikus ir matyti gausų ristūnų būrį, reikia skirti dosnų prizinį fondą. O jis Vilkaviškyje buvo išties solidus.
Organizatorė neslėpė, kad renginys kainavo daug nervų ir pastangų, tačiau viskas pavyko puikiai. Viešojoje erdvėje raiteliai dalinosi įspūdžiais ir Vilkaviškyje vykusį konkūrą vertino aukščiausiais balais, gyrė prizus, stebėjosi puokštėmis, prabanga lenkusiomis gautas kituose čempionatuose, ir puikią publiką.
Sveikindavosi kaire ranka
Tai, kad būtent A.Šlivinskui kilo idėja Vilkaviškyje atgaivinti žirgų sportą, nėra atsitiktinumas. Vyras neįsivaizduoja savo gyvenimo be žirgų, o į šių metų varžybas delegavo du savo žirgus. Tiesa, pats jais jau nejojo, tačiau mielai stebėjo, kaip tai darė jaunesni raiteliai. Šiuo metu vyro ūkyje laikomi 4 sportiniai žirgai ir 17 Lietuvos sunkiųjų arklių.
Nuo vaikystės žirgais jodinėjęs A.Šlivinskas prisiminė, kad tėtis labai pykdavo, jei po jodinėjimų arkliai grįždavo be pasagų. Tai privertė Arvydą išmokti šuoliuoti arkliu, mat tokiu būdu jojant sumažėja tikimybė pamesti pasagą.
„Ilgai visus ūkio darbus atlikdavau tik arkliais. Kurį laiką su ūkininkais, auginančiais ristūnus, sveikindavausi dešine ranka, o su tais, kurie neaugina – kaire. Niekas manęs nesuprasdavo, tačiau savo principų nenorėjau išsižadėti“, – šypsojosi A.Šlivinskas.
Jis pats arklius ne tik laiko, bet ir gydo. Tarp kolegų Arvydas yra labai gerbiamas bei vertinamas veterinaras.
„Pastebėjau, kad žirgai vis labiau populiarėja. Ypač daugėja treniruotes lankančių mergaičių. Ir čia kalbu ne vien apie Vilkaviškio rajoną. Visoje Lietuvoje tendencijos panašios. Aišku, kol kas žirgų laikymas neduoda jokios finansinės naudos. Priešingai, patiriamos vien išlaidos. Tačiau tai turėtų keistis. Užsienyje jau dabar labai populiarūs žirgynai, kuriuose laikomi daugybės savininkų ristūnai. Įprastai miesto žmonės nori laikyti žirgus, tačiau patys neturi tam sąlygų. Jie moka didžiulius pinigus už žirgų priežiūrą. Aš ir pats esu sulaukęs keleto panašių prašymų. Manau, kad ateityje tokios paslaugos tik populiarės“, – svarstė Vilkaviškio krašto ūkininkų sąjungos pirmininkas.
Vilkaviškyje vykusios žirgų šventės organizatoriai tikino bandysiantys panašų renginį suorganizuoti ir kitais metais. Žirgyno „Uosijos žirgai“ įkūrėja R.Dragūnaitytė neabejojo, kad ateityje Vilkaviškyje vyksiančios šventės bus dar efektingesnės ir įspūdingesnės.
„Iš tikrųjų po šių metų renginio buvau taip išsekęs, kad net trumpam pagalvojau, kad gal visgi kitąmet reikėtų padaryti pertrauką. Visgi tokios mintys truko labai trumpai. Neabejoju, kad ateinančiais metais į Vilkaviškį vėl sukviesime raitelius iš visos Lietuvos ir vietos žiūrovams padarysime dar vieną šventę“, – kalbėjo A.Šlivinskas.