Kaziuko mugė Vilniuje – vienas seniausių,
ryškiausių ir mėgstamiausių tradicinių renginių Lietuvoje.
Tai ir pavasario atidarymas, ir didžiausia rankų darbo
gaminių kūrėjų iš visos šalies mugė, pritraukianti
tūkstančius lankytojų. Mugės metu, kovo 8–10 diemomis,
Barboros Radvilaitės gatvėje, prasidedančioje nuo Pilies
gatvės ir atsiremiančioje į aikštelę ties Bernardinų sodo
pagrindiniais vartais, 85-oje prekybos vietoje, rasite ir
alytiškį tautodailininką Algirdą Štreimikį (nuotr.),
prekiaujantį dirbiniais iš molio. „Jau nebesuskaičiuoju,
kelinta man bus ši mugė, rodos, nuo 1990-ųjų ėmiau jose
dalyvauti“, – kalba molinukų meistras.
Algirdas teigia, kad jo arkliukas – švilpukai. Tai tarsi kūrybos firminis ženklas, be jų jis nepasirodo mugėse. Spalvingi švilpukai yra paklausūs Vilniaus mugėse, bet jų nereikia alytiškiams. „Apskritai negaliu pagirti savo gimtojo miesto, nes alytiškių mugėse nedomina meno dirbiniai, jiems reikia maisto“, – išvadauja nemažai šalių su savo dirbiniais apkeliavęs Dzūkijos tautodailininkas.
Jis Vilniaus Kaziuko mugei be švilpukų nužiedė indų čenachams, puodų, ypač įdomūs dubenys šaltibarščiams – su skyreliu bulvėms susidėti.
„Esu daugiau amatininkas, liaudies meistras negu tautodailininkas. Nesivaikau madų, parodų stiliaus ar temų, kuriu, gaminu tai, kas man pačiam patinka“, – teigia Algirdas ir kviečia atvykti į Kaziuko šventę Vilniuje. Dar priduria, kad atvykus bus ką veikti ir apie ką parašyti. Visuomet paruošiama įspūdinga meninė programa. Alytiškiui džiugu, kad vienos didžiausių ir įspūdingiausių mugės organizatorių požiūris keičiasi, atsikratoma prekiautojų kinietiškais niekučiais, krypstama į amatininkus, meistrus, tautodailininkus, puoselėjančius tradicinius amatus bei kuriančius originalius dirbinius, derinančius rankų darbą bei šių dienų technologijas.
Algirdo ir jo močiutės, liaudies meistrės Julijos Baranauskienės, dirbinių iš molio pamatyti galima Alytaus miesto centre esančiame tautodailininko mamos Leokadijos Laukienės įkurtame privačiame keramikos muziejuje.
Nuo
penkerių metų močiutės Julijos išmokytas molio
meistrystės, iki šiandien Algirdas lipdo, žiedžia ir sako
nesiliausiantis kurti ir dalyvauti Vilniaus Kaziuko mugėje.