Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaSužinok. Augink atsakingaiKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sužinok. Augink atsakingai
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Vietoj trąšų – grybų substratas

Šiais metais Kauno miškų ir aplinkos inžinerijos kolegija ėmė vykdyti projektą „Panaudoto grybų substrato naudojimo skatinimas, siekiant gerinti produkcijos kokybę daržininkystės ūkiuose“. Jį įgyvendinant bus ne tik parengta parodomojo bandymo metodika, suburtos pasidalijimo patirtimi grupės, bet ir atlikti parodomieji bandymai šalies ūkininkų ūkiuose bei suorganizuoti informaciniai renginiai – lauko dienos, praktiniai ir informaciniai seminarai, vyks baigiamoji konferencija.

Parengs metodiką

Projektas „Panaudoto grybų substrato naudojimo skatinimas, siekiant gerinti produkcijos kokybę daržininkystės ūkiuose“ yra remiamas Europos žemės ūkio fondo kaimo plėtrai (EŽŪFKP) ir Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšomis. Jis bus vykdomas dvejus metus.

Kauno miškų ir aplinkos inžinerijos kolegijos darbuotojai tikisi, kad jų parengta metodika ir atlikti bandymai paskatins ūkininkus naudoti panaudotą grybų substratą, siekiant gerinti auginamos produkcijos kokybę daržininkystės ūkiuose. Viliamasi, kad projektas, pademonstravus grybų substrato poveikį auginamų daržovių derlingumui ir dirvožemio savybėms, paskatins ūkininkus atkreipti dėmesį į šią vertingą trąšą bei padės ją greičiau pritaikyti kasdienėje žemės ūkio veikloje.

Efektyvus panaudojimas

Pramoniniu būdu auginant grybus susidaro didelis kiekis jų substrato, turinčio daug augalams naudingų maisto medžiagų. Todėl jį galima efektyviai panaudoti daržininkystės ūkiuose. Grybų substratą pasitelkiant kaip trąšą, pagerėja dirvos fizinės ir cheminės savybės. Natūralaus drėgnio grybų substrate suminio azoto yra 1,4–1,6 karto, o suminio fosforo – net 3,3–3,5 karto daugiau nei mėšle. Tik kalio kiekis panašus. Be to, grybų substrate gausu sieros, cinko ir vario.

Siera labai naudinga auginant daug baltymų kaupiančias daržoves, tokias kaip smidrai, pupelės, žirniai ir kt. Vidurio Lietuvos ir Žemaitijos dirvožemiams itin trūksta vario, o cinko trūkumas pastebimas beveik visos Lietuvos dirvožemiuose. Be to, varis ir cinkas padidina augalų atsparumą ligoms.

Galimybė mažinti savikainą

Šiuo metu grybų augintojai susiduria su jų substrato panaudojimo problema. Sumanūs ūkininkai galėtų išnaudoti grybų substrato gerąsias savybes ir ne tik pagerinti dirvos fizines bei chemines savybes, bet ir sumažinti žemės ūkio produkcijos savikainą.

Pastebima, kad dabar Lietuvos ūkininkai, siekdami pagerinti dirvožemį ir gauti didesnį derlių, naudoja mėšlą ir mineralines trąšas, kurios ne tik padidina produkcijos savikainą, bet ir teršia aplinką. Vykdant projektą „Panaudoto grybų substrato naudojimo skatinimas, siekiant gerinti produkcijos kokybę daržininkystės ūkiuose“, jie bus skatinami vietoj mineralinių trąšų naudoti organines trąšas (panaudotą grybų substratą) ir tokiu būdu ne tik pagerinti auginamo derliaus bei dirvožemio kokybę, bet ir prisidėti prie gamtos taršos mažinimo.

Atskleis naudą

Kauno miškų ir aplinkos inžinerijos kolegija, vykdydama minėtą projektą, atskiruose šalies ūkininkų ūkiuose atliks parodomuosius bandymus, pademonstruotos naujas pažangias technologijas ir parodys jų naudą bei pritaikomumą siekiant gerinti produkcijos kokybę daržininkystės ūkiuose. Praktinę patirtį ir pasiekimus vertins ne tik mokslininkai, bet ir suformuotos pasidalijimo patirtimi grupės nariai. Pastarieji tarpusavyje dalysis informacija ir patirtimi, vertins ir aptars realią situaciją, problemas, ieškos galimų sprendimo būdų, analizuos bei lygins pasiektus rezultatus.

image001

Rekomenduojami video