Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaSužinok. Augink atsakingaiKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sužinok. Augink atsakingai
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Pratęskime Kalėdų žaliaskarės gyvenimą

 Artėjant didžiausioms žiemos šventėms vis dažniau pagalvojame apie pagrindinį Kalėdų atributą – eglutę. Paprastai prekybininkai siūlo nupjautus medelius, dirbtines ar vazonuose augančias žaliaskares. Daugelis laužo galvą, kokią eglutę pasirinkti, kad ir gamtą tausotume, ir šventės atrodytų puošnios. Medelyno savininkė ir vadovė Anelė Vaisėtienė ir dekoratorė Simona Tarolytė mano, kad šiuos du dalykus įmanoma suderinti.

Eglutės vazonuose

Vazonuose augančios eglės daug kam gali tapti nelengvu galvosūkiu. Daugelis žmonių, kurie tikėjosi išsaugoti medelį kitiems metams ar tiesiog juo papuošti aplinką, lieka nusivylę, nes eglutė paprastai neprigyja ir sunyksta net nesulaukusi pavasario.

Pasak medelyno savininkės A.Vaisėtienės, perkant eglutes vazonuose iš tiesų galima nusipirkti katę maiše, nes daug kas priklauso nuo augintojo sąžinės. „Vazonuose nesimato šaknų, todėl neretai žmogus, nusipirkęs medelį, netrukus priverstas jį išmesti. Galiu tik patarti: jei medelis didelis ir platus, o vazonas – mažas, šaknų ten nebus, tik kelmas. Todėl renkantis eglutę, reikia atkreipti dėmesį ir į vazono dydį“, – sakė ji.

Medelyno savininkė siūlo prieš perkant vazone augančią eglutę pasidomėti, ar ji pasodinta į jį seniai, ar tik prieš pat šventes. Gerai būtų apžiūrėti medelio šaknis, padedant pardavėjui ištraukti medelį iš vazono ir įsitikinti, kad šaknys išsiraizgiusios ir šviesios, o substratas drėgnas. Toks medelis gyvens, jeigu laikysime vėsiai. „Jeigu jį pastatysime šiltame kambaryje, po kurio laiko augalas pradės mesti spyglius, o pastačius lauke problemų nebus“, – teigė A.Vaisėtienė.

Deja, retas pardavėjas sutiks su pirkėjo norais ir leis patikrinti medelio šaknis. Medelyno vadovės teigimu, dažnai eglutės pasodinamos likus 2–3 mėnesiams iki švenčių, šaknys smarkiai apkarpomos. Palaikius eglutę ilgesnį laiką šiltoje patalpoje, pradeda augti naujos šaknelės ir sprogti pumpurai, o išnešta po švenčių į šaltį nusilpusi eglutė nušąla. Pasak augintojos, jei dviejų metrų medelis įsodintas į 5–7 litrų vazoną, šaknų ten tikrai nebus. Toks medelis turi būti sodinamas į 15–20 litrų vazoną.

Anot A.Vaisėtienės, reikėtų žinoti, kad įnešę eglutę į šiltus namus sutrikdome jos natūralų ritmą. Dėl staigaus temperatūros pokyčio ji per anksti pabunda iš žiemos miego. Pašnekovė patarė eglutę namuose laikyti kuo trumpiau, kad ji nespėtų išskleisti pumpurų. Geriausiai – apie dešimt dienų. Paskui eglutę reikėtų išnešti į balkoną ar kitą vėsią patalpą ir laikyti ten tol, kol žemė atšils ir medelį bus galima persodinti.

„Dar viena problema – į vazonus pasodintos eglės ne visada prigyja persodintos lauke, nes jos nusilpsta laikomos šiltoje patalpoje“, – sakė medelių augintoja.

Paklausta, kaip rūpintis papuošta vazone augančia eglute, medelyno vadovė patarė: „Eglutę būtina laistyti ir purkšti vandeniu. Jei yra galimybė, reikėtų laikyti vėsesnėje patalpoje; jokiu būdu nestatyti vazono tiesiai ant šildomų grindų. Jis turėtų būti bent keliais centimetrais pakeltas nuo grindų, kad cirkuliuotų oras, taip pat nereikia statyti medelio arti radiatorių ar kitų šilumos šaltinių.“ Pasak jos, norint, kad persodinta eglutė išgyventų, reikėtų ieškoti augintų vazonuose bent metus, rinktis nedidelę ir kaip galima trumpiau laikyti šiltoje patalpoje (1–2 savaites). Po švenčių išnešus į lauką vazoną reikėtų apipilti durpėmis ar pjuvenomis, uždengti eglišakėmis. Jei orai leidžia, galima sodinti iš karto į žemę.

Kėniai, pocūgės ir pušys

Nupjauti medeliai namuose gali išsilaikyti tris savaites. Tik vėsiose (5–12 laipsnių šilumos) patalpose jie stovės ilgiau. Pasak medelyno vadovės, norintieji ilgiau džiaugtis spygliuočiais turėtų rinktis kėnį, pocūgę ar pušaitę. Paprastai nukirstą eglutę daugelis įmerkia į vandenį. Tokiu atveju prieš merkiant eglutės kotą reikėtų patrumpinti trimis centimetrais. Taip augalas geriau pasisavins vandenį.

Ką tik nukirstos eglutės negalima iš karto įnešti į namus. Patartina ją tris dienas palaikyti kieme. Perkant nukirstą medelį parduotuvėje ar turgavietėje, tikrai nepavyks nustatyti, kada jis nukirstas. Geriausiai nuvažiuoti į medelyną, išsirinkti eglutę, o augintojas pats ją jums nukirs.

Gaminame patys

Kuo papuošti namus žmonėms, manantiems, kad žaliaskarėms geriausia šventes praleisti lauke? „Šiltame kambaryje pasipuoškime fikusą, draceną ar kitą kambarinę gėlę, – patarė dekoratorė Simona Tarolytė. – Arba eglę pasigaminkime patys. Argi nebūtų puiku išsaugoti medelį ir nekirsti jo vien tam, kad galėtume pasidžiaugti Kalėdų dvasia?“

Eglutę galime pasigaminti iš popieriaus, šiaudų, medžio šakų, pačių įvairiausių daiktų. Tokia kalėdinė dekoracija atrodys puikiai, originaliai ir šiltai. Dekoratorės teigimu, kartu mes prisidėsime prie gamtos tausojimo. „Pasitelkę savo fantaziją bei kruopštumą, iš popieriaus, folijos, medžio, karoliukų, kartono, makaronų, džiovintų augalų, metalo ir įvairiausių kitų netradicinių medžiagų galite pasigaminti puikią kalėdinę eglutę, – pasakojo dekoratorė. – Pavyzdžiui, jei mėgstate megzti, kodėl gi šiais metais nenusimezgus Kalėdų eglutės?“

Ji siūlo neriboti savo fantazijos – eglutę galima sukonstruoti ir iš įvairiausių maisto produktų. Prikepkite sausainių, keksiukų, nustebinkite namiškius ir svečius originaliais šedevrais.

Puiki prieškalėdinė dovana sau arba draugams – eglutė, pagaminta iš senų knygų lapų. „Ant medinio padėklo pritvirtinkite strypą ir ant jo suverkite iš senų knygų išpjautus lapus, – patarimais dalijosi Simona. – Pradėję nuo dugno, neverkite lapų per patį jų centrą – atsiminkite, kad eglės apačia turi būti platesnė. Nevenkite lapų paglamžyti, ypač prie pat strypo.“

Popierinei eglutei pasidaryti prireiks tik žalio popieriaus, žirklių, klijų ir spalvotų sagų. Kurdami tokią eglutę galite puikiai kartu su vaikais praleisti žiemos vakarą. Šis kūrybinis darbas leis jiems improvizuoti ir kartu suteiks spalvų kambariui. Organinė ir natūrali idėja eglutei – keli dailūs medžio gabaliukai, gražūs ornamentai ir natūralūs papuošalai iš kankorėžių. Dekoratorė siūlo nepamiršti rankų darbo žvaigždės ant medžio viršūnės, taip pat rankų darbo žaisliukų.

Eglutės persodinimas

  • Kad eglutė prigytų, ji turi patirti kuo mažiau streso. Pats saugiausias būdas išlaikyti eglę – statyti ją lauke, kur pakanka drėgmės, jei lyja ir sninga. Kad ji neperšaltų, galima papildomai vazoną apkaupti žemėmis, mulčiumi, durpėmis. Taip ji gali stovėti iki pavasario.
  • Jei eglutę nusipirkote dar gruodžio pradžioje, o kambaryje oras šiltas ir sausas, išneškite ją į terasą ar į įstiklintą balkoną, kuriame būtų apie 0 laipsnių temperatūros. Taip pristabdysite vegetaciją ir perėjimas į lauko sąlygas bus švelnesnis. Nepamirškite laistyti.
  • Jei eglę laikėte namuose, neišneškite jos iš kambario tiesiai į lauką – temperatūros pokytis bus per staigus. Palaikykite ją vėsesnėje patalpoje, vėliau, esant šiltesniam orui, perneškite į lauką.
  • Kad nesušaltų šaknys, storai apkaskite vazoną durpėmis, mulčiumi, sniegu. Per sausas dienas palaistykite.
  • Saugokite medelį nuo kaitrios pavasario saulės – nelaikykite vazono pietų pusėje arba saulėtomis dienomis apdenkite daržo plėvele ar kokiu nors audiniu.
  • Išėjus pašalui, neskubėkite, palaukite, kol žemė geriau įšils. Persodinti Kalėdų eglę į gruntą rekomenduojama nesaulėtą dieną. Jei laikėte eglutę vėsioje patalpoje, prieš sodindami išneškite į lauką kelias dienas, pagrūdinkite.
  • Jei augalas buvo pradėjęs sprogti dar namuose, žiemą jo į lauką nebeneškite, persodinkite eglę į atvirą gruntą jau pavasariui gerokai įsibėgėjus.

 

Rekomenduojami video