Poeziją Vida Jurkienė vadina amžina kaip pasaulis. Kiek pamena, pati ja domėjosi, nors viešojoje erdvėje savo kūrybą skleisti ėmėsi prieš ketverius metus. Jos kūrybinis kraitis – keturios autorinės knygos. Baigiamas rašyti dar vienas eilėraščių rinkinys. Vidos eilės tampa dainomis, ji – dešimties almanachų bendraautorė. „Vida – nuoširdus, paprastas, jautrus žmogus, visa tai atsispindi ir jos kūryboje. Joje žmonės randa tai, kas jiems aktualu šiandien. Praeitų metų vėlų rudenį mūsų bibliotekos surengtame biblioterapijos vakare Vida pristatė ketvirtą knygą, skaitė eilėraščių ir visiems susirinkusiesiems paliko džiugių įspūdžių“, – sakė Ūdrijos bibliotekos vyresnioji bibliotekininkė Rita Karpičienė. Eilių autorė atvirai sako, kad likimo apdovanota skambiu balsu, kai deklamuoja ar skaito eilėraščius, ją girdi bei klauso ir paskutinėse eilėse sėdintieji. Vidą Jurkienę kalbina Aldona KUDZIENĖ.
– Baigiantis metams, kai ruošiau Jums klausimus, vienas garbaus amžiaus skaitytojas, užbėgęs palinkėti mums sėkmės naujaisiais metais, kalbėjo, kad pandemijos metu vieni net jėgų linksmiau gyventi nebeturi, o kiti dar ir poeziją kuria. Miela Vida, tai iš kokio šaltinio vis pasisemiate kūrybinių minčių?
– Jei žmogus neturi jėgų linksmiau gyventi, jam turėtų būti nutikę kažkas labai blogo: bloga sveikata, netektys, nelaimės, kitos priežastys. Jaučiuosi laiminga ir linksmai gyvenanti: sveiki artimieji, galiu bendrauti su jais ir kitais man svarbiais žmonėmis, dirbu mėgstamą darbą, randu laiko pomėgiams.
Kūrybinės mintys yra likimo dovana, jos ateina savaime.
– Šiandien gyvenimas iš tiesų proziškas. Kiek jame reikalinga poezija?
– Poezija yra mąstymo forma, moksliškai įrodytas poezijos gydomasis poveikis. Skaitant patinkančią poeziją didėja laimės hormono – serotonino gamyba.
Be dainuojamosios poezijos nebūtų dainų, ar galima įsivaizduoti pasaulį be dainų?
Bet lengviau atsakyti eilėmis:
Praturtina kiekvieną
Ori mankštelė smegenims,
Empatijos ugdymas,
Zenitas minčių tobulumo
Ir postūmis pilnatvės link.
Ji pakylėja, gydo ir ramina,
Amžina kaip ir pasaulis ji.
– Jūsų darbas rimtas, turite universitetinį buhalterinį išsilavinimą, esate apskaitos paslaugas teikiančios įmonės vadovė. Jau išleidote ir kelias savo poezijos knygeles. Dar puikiai fotografuojate. Kaip čia išeina, kad pomėgiai – tokie romantiški?
– Man aukštoji matematika visada puikiai sekėsi, ir aukštojoje mokykloje buvo lengva. Suprantu bei myliu ir aukštosios matematikos, ir poezijos kalbas.
Visus savo eilėraščius rašydama įsimenu, galiu bet kada deklamuoti bet kurį savo eilėraštį.
Štai ištrauka iš mano eilėraščio „Tapau gyvenimą“:
Nupiešiu mūsų žemės kvapą,
Kvapą gyvybės, mėlį debesų,
Darbų, jausmų, minčių šneką –
Gyvenimą, kurį labai myliu.
– Ar lengviau parašyti, ar paskaityti eilėraštį? Štai Jūsų pomėgio kolega Stasys Šukys yra piktas ant tų poetų, kurie klausytojų auditorijai savo kūrybą skaito murmėdami po nosimi, ne tik tyliai, bet ir neaiškiai. Ponas Stasys tai vadina didele nepagarba.
– Man lengviau paskaityti. Kai deklamuoju ar skaitau eilėraščius, girdi bei klauso ir paskutinėse eilėse sėdintieji.
– Ar Jums tik rimta poezija patinka?
– Jūs teisingai pastebėjote, man arčiau širdies rimta poezija.
Esu parašiusi daug įvairių eilėraščių, įvairiomis temomis ir apie jausmus. Man meilės lyriką rašyti yra lengviausia, tačiau nelabai mėgstu ją skaityti bei rašyti, neskaitau ir meilės romanų, nežiūriu muilo operų, nerašau popso, man įdomiau rašyti kitaip.
Rašau ir klasikinius, ir abstrakcijomis.
Skaitydama kitų poeziją ieškau metaforų gylio, paslėptos minties, prasmės, turinio.
– Apskritai, kada tuo pradėjote domėtis? Kam dar skiriate poilsio laiką?
– Poezijos kalba visada gyveno manyje, bet viešojoje erdvėje mano kūryba skamba nuo 2017 metų.
Poilsio laiką dar skiriu atgaivai gamtoje.
– Jūsų gimtasis kraštas – Krokialaukio apylinkės. Koks ryšys su šiuo kampeliu šiandien?
– Krokialaukio apylinkėse gyvenau nuo penktos klasės, gimiau ir mokiausi iki 4 klasės Verebiejų kaime. Vaikystės ir jaunystės vietovės yra pačios brangiausios. Labai miela ir gera susitikti bei bendrauti su jose gyvenančiais ar gyvenusiais žmonėmis.
Krokialaukyje baigiau vidurinę mokyklą, čia buvo ir yra labai daug manęs. Esu dėkinga daugeliui man svarbių žmonių, dėkinga visiems mane mokiusiems mokytojams. Čia, kapinėse, aš uždegu kapų žvakeles brangiausiems žmonėms…
Jei į šį klausimą atsakyčiau proza, labai išsiplėsčiau, poezija yra trumpiau:
Gera sugrįžti
Į laimę vaikystės
Kur laukia šventi namai,
Kur saulė skaisčiau teka,
Vaikystė su meile šneka,
Kur skraidė laimės aitvarai.
Laimėj gyvenom, žaidėm,
Peršėkę išbraidėm,
Sprendėm algoritmus,
Gyvenimo sparnus skleidėm,
Norisi ant mokyklinės lentos užrašyti:
„Myliu tave, vaikystės kaime“.
– Mes, lietuviai, esame vadinami svetingais ir vaišingais. O kuo mes savo kūryba unikalūs?
– Mūsų klasikai išsiskyrė unikalumu, atspindėdami nelengvą Lietuvos kelią. Daug grožinės literatūros verčiama į lietuvių kalbą ir iš lietuvių kalbos į kitas kalbas. Globaliame pasaulyje šiuolaikinėje kūryboje sunkiau rasti unikalumą, skaitydama ieškau autentiškos kūrybos.
– Ar iš tiesų įkvėpimas ateina berašant, kaip ir apetitas bevalgant?
– Rašymo virusą pasigavus sunku sustoti. Skaitytojai skatina kurti, ši likimo dovana kaip reiškinys.
– Kokį savo asmenybės bruožą labiausiai vertinate?
– Sunku išskirti vieną, gal atsakingumas, po to sąžiningumas, savigarba, pozityvus mąstymas... Gyvenimas išmokė vadovautis ne emocijomis, o protu.
– O kokia Jūsų turima sena svajonė?
– Džiaugiuosi gyvenimu ir nekuriu svajonių. Dėkinga likimui, kad poezija yra mano gyvenime, jos dėka sutikau seniai matytus mielus, man svarbius žmones, susipažinau su naujais pomėgio bičiuliais.
Baigiu rašyti dar vieną eilėraščių rinkinį, tai bus penktoji mano autorinė knyga, esu dainų tekstų autorė, dešimties almanachų bendraautorė.
Po žiemos švenčių tuoj pradėsiu laukti pavasario ir pavasarinių švenčių.
Šypsojosi gruodis,
Man net patiko su žiemos
Ir vasaros kostiumu,
Trumpas dienas paliko.
Džiugu, kad yra Kalėdos,
Gražu, kai eglės rėdos…
Šypsosi sausis,
Snieguotomis akimis žiūri,
Pasipuošęs sniego
Skulptūromis,
Stebi pro ažūrą.
O jau vasario,
Tai labai laukiu,
Žadėjo žibuoklėmis
Išpuošti palaukes…
Ir dar pažadėjo
Trispalvių alėją,
Laukiu vasario ir
Trispalvių plazdėjimo.