Prieš pat praėjusias Kalėdas Alytaus bendrovė „Alkesta“, užsiimanti tiltų ir kelių statyba, pasirašė sutartį su kelių infrastruktūros įrengimo bendrove „Kauno tiltai“ dėl fizinio barjero arba koncertinos su tvoros segmentais statybos pasienyje su Baltarusija. Šios abi bendrovės pagal jungtinės veiklos sutartį dalyvavo valstybės valdomos energijos perdavimo ir mainų įmonių grupės „EPSO-G“ skelbtame fizinio barjero įrengimo viešajame pirkime. Su pastarąja grupe sutartį savo ruožtu pasirašė „Kauno tiltai“.
Pirmo etapo darbus ėmė vykdyti „EPSO-G“ grupės bendrovė
Siekiant sustabdyti nelegalių migrantų srautus per Lietuvos ir Baltarusijos valstybinę sieną, čia fizinį barjerą arba koncertiną su tvoros segmentais pernykštį rudenį pradėjo statyti Vilniuje registruotos valstybės valdomos energijos perdavimo ir mainų įmonių grupės „EPSO-G“ antrinė įmonė „Tetas“, kuri užsiima elektros tinklų darbais. Ji yra registruota Panevėžyje. Pirmiausia ji darbus ėmė vykdyti labiausiai pažeidžiamuose Druskininkų, A. Barausko ir Adutiškio pasienio užkardų ruožuose.
Tai buvo pirmas maždaug 100 kilometrų fizinio barjero statybos etapas pažeidžiamiausiose Lietuvos pasienio su Baltarusija vietose. Koncertinos tiesimo darbai čia baigti praėjusių metų pabaigoje, o iki šių metų balandžio pabaigos turi būti baigti tvoros segmentų statybos darbai. Pirmojo etapo darbai valstybės biudžetui kainuos daugiau nei 30 mln. eurų be PVM.
Bendras Lietuvos sienos su Baltarusija ilgis yra 679 kilometrai. Kaip sakė „EPSO-G“ komunikacijos projektų vadovė Karolina Žukauskienė, daugiau nei 100 kilometrų siena driekiasi per upių, ežerų krantus, todėl fizinio barjero įrengimas nenumatytas. Taip pat, jos pastebėjimu, siena nebus statoma rezervatuose, pelkėtose ar kitose dėl sudėtingų gamtos sąlygų neįveikiamose vietovėse, tai laikoma natūraliu barjeru.
Dar vykdant pirmąjį koncertinos tiesimo etapą, „EPSO-G“ paskelbė viešąjį pirkimą antrojo etapo – maždaug 400 kilometrų fizinio barjero statybos darbams. Pastarasis etapas buvo padalytas į keturis ruožus. Įrengti kiekvieną ruožą pretendavo ir savo pasiūlymus teikė nuo 7 iki 10 bendrovių.
„Alkesta“ laimėjo jungtinės veiklos pagrindu su „Kauno tiltais“
Baigiantis praėjusiems metams, paaiškėjo, kad dviejuose antrojo etapo 100 kilometrų ir 70 kilometrų ruožuose statyti fizinį barjerą pasienyje su Baltarusija laimėjo jungtinės veiklos pagrindu dirbsiančios bendrovės „Kauno tiltai“ ir Alytaus bendrovė „Alkesta“, užsiimanti tiltų ir kelių statyba. Sutarčių su šiomis bendrovėmis vertė siekia atitinkamai 16,6 mln. eurų ir 15,6 mln. eurų be PVM.
Maždaug 100 kilometrų ilgio koncertiną ir tvorą įrengs Raseiniuose registruota statybų bendrovė „Brosta“ ir beveik tokio pat ilgio šį statinį montuos „Tetas“. Šios bendrovės darbus atitinkamai atliks už 27,1 mln. eurų ir 29,1 mln. eurų be PVM.
Skelbiama, kad preliminariai visas šis projektas valstybės biudžetui kainuos apie 152 mln. eurų su PVM.
„Alkesta“ sutartį dėl koncertinos statybos su „Kauno tiltais“ pasirašė prieš pat praėjusias Kalėdas, o „Kauno tiltai“ savo ruožtu atliktinus darbus sutartimi įtvirtino su „EPSO-G“.
„Alkestos“ generalinio direktoriaus Rimanto Morkūno teigimu, bendrovė parengiamuosius koncertinos su tvoros segmentais statybos darbus pradėjo pačioje praėjusių metų pabaigoje. O projektą įgyvendins Kapčiamiesčio, Druskininkų, Kabelių, Purvėnų, Puškų, Tverečiaus ir Adutiškio pasienio užkardose. Pastarosios – ne tik Dzūkijoje, bet ir Ignalinos, Švenčionių, Šalčininkų rajonuose.
Darbai turi būti baigti iki rugsėjo
„Fizinis barjeras statomas pagal Valstybės sienos apsaugos tarnybos pateiktus reikalavimus. Koncertinos piramidė – iš penkių arba šešių spiralių, šalia jos iš Lietuvos pusės montuojami tvoros segmentai su koncertinos spirale viršuje. Bendras tvoros su spirale aukštis – maždaug keturi metrai, – apie naują pasienyje su Baltarusija atsirandantį statinį pasakojo „EPSO-G“ komunikacijos projektų vadovė K.Žukauskienė.
Šio maždaug 500 kilometrų ilgio statinio darbai pasienyje su Baltarusija turi būti baigti iki šių metų rugsėjo.