„Man tinka posakis, jei turi hobį, kuris padeda pinigų uždirbti, vadinasi darbo neturi, tik hobį“, – sakė sėkmingą skydinių namų verslą Nemunaičio miestelyje įkūręs alytiškis Kazimieras Banys. Jo vadovaujamoje UAB „Limtra“ pagaminti namai keliauja į Švediją.
Į statybas pamažu, bet tvirtai
Anot K.Banio, turinčio fizikos mokytojo ir muitinių administravimo magistro išsilavinimą, jis niekada net nepagalvojęs, jog savyje atras pašaukimą statyti namus. „Taip jau gavosi ir nesigailiu pasirinkto kelio“, – sakė nė vienos dienos pagal specialybę nedirbęs vyras.
Verslininkas tvirtina, jog gaminti ir statyti namus jam labai patinka. Dirbdamas šį darbą jis jaučiasi komfortiškai, kas yra labai didelis privalumas, norint sėkmingai vystyti verslą, nors neslepia kad pradžioje teko susidurti su aplinkinių skepticizmu ir negatyviu požiūriu, esą nieko nepavyks, tik pinigus vėjais išleis. Tačiau į tai nekreipė dėmesio ir įgyvendino savo tikslą.
Su skydinių namų statyba alytiškis susipažino Švedijoje, kai jį ten padirbėti pakvietė kolega. Kiek padirbęs Skandinavijoje, grįžęs į Lietuvą įsidarbino medienos įmonėje Vilniuje, tačiau, užklupus 2008-ųjų krizei, su darbu teko atsisveikinti. K.Banys vėl išvažiavo į Švediją ir įsitraukė į skydinių namų statybą ir atrado savo kelią.
„Vieną dieną su draugu supratome, jog atėjo laikas dirbti savarankiškai. Draugas liko Švedijoje, kur buvo susikūręs gyvenimą o aš grįžau, nes Lietuvoje man labiau patinka gyventi. Sutarėme bendromis jėgomis valdyti visą skydinių namų procesą – nuo pagaminimo iki pastatymo. Jis rūpinosi namų pastatymu ir dokumentacija Švedijoje, aš – jų gamyba Lietuvoje. Taip pasidalinę veiklos sritis tapome ne tik savarankiški, bet ir gerokai sumažinome įvairius derinimo darbus, paspartinome statybos eigą. Dirbti pradėjome su optimizmu ir nuostata, kad, jei švedai gali tokius namus statyti, pagaminti – galime ir mes“, – pasakojo K.Banys“.
Patalpas įmonei K. Banys susirado Alytaus rajone Nemunaičio miestelyje. Verslininkas džiaugiasi, kad įsikurti kaime, kai veiklai reikia erdvės, buvo geriausias pasirinkimas. Nedidelis atstumas vyro nė kiek negąsdino, nes dirbdamas užsienyje buvo pripratęs važinėti daug ilgesnius atstumus. Taip beveik prieš šešerius metus buvo įkurta UAB „Limtra“, kurioje lietuvių pagaminti skydiniai namai vežami į Švediją ir ten pastatomi. Dirbti kaime K.Baniui – privalumas. „Verslo specifikai pakanka erdvės, aplink nuoširdūs ir supratingi, pasiruošę padėti žmonės“, – vardija kaimo privalumus. Žinoma, pasitaiko ir problemų – elektros ir vandens laikinas dingimas, kai vėjai ir sniegas išlaužo šakas, kurios krisdamos nutraukia elektros laidus, tačiau verslininkui jos nėra tokios didelės, kad norėtųsi palikti kaimą ir verslą perkelti į miestą.
Pasirinko ekologinę kryptį
K.Banio teigimu, Švedijoje skydinių namų statybos procesą nuo miško iškirtimo iki namo pastatymo valdo didieji medienos perdirbimo fabrikai. Su jais konkuruoti praktiškai neįmanoma, todėl teko ieškoti savojo kelio į Švedijos statybos rinką. Su kolegomis sugalvojo tradicinį medinių namų karkasą pakeisti ekologiškomis, lengvai perdirbamomis medžiagomis. Būtent šiems dalykams įmonė pastaruoju metu skiria didžiausią dėmesį. Peržiūrimas visas gamybos procesas: iš kur medžiaga atsiranda, kaip ji yra pagaminama, atsižvelgiama ir į medžiagų tarpusavio suderinamumą.
„Mums rūpi ekologija ir švarios gamtos išsaugojimas ateinančioms kartoms. Skydinius namus gaminame iš tokių medžiagų, kad juos nugriovus nereikėtų sukti galvos, kur dėti statybines atliekas, siekiame, kad atitarnavusias medžiagas būtų galima panaudoti antrą kartą, perdirbti arba utilizuoti. Apie 70 proc. mūsų naudojamų medžiagų galima išmesti į komposto dėžę nesibaiminant, kad bus užteršta gamta“, – aiškino K.Banys.
Pradėti statyti ekologiškus namus „Limtrai“ nebuvo sunku, nes įmonė nedidelė ir gali lanksčiai persiorientuoti, ko negali greitai padaryti didelės Švedijos įmonės, nes tokie pokyčiai užtruktų ne vienerius metus ir kainuotų šimtus milijonų, o gal pasiektų net milijardus eurų.
Pasirinkę ekologinę kryptį, lietuviai tapo pranašesni už Švedijos fabrikus. Anot K. Banio, jų pokyčių vaisiai tik bręsta, tačiau jau dabar aišku, kad niša tokiam verslui yra. Įmonė yra pasiruošusi įgyvendinti pačius aukščiausius Europos Sąjungos standartus atitinkančiu ekologinius reikalavimus.
Dar vienas lietuvių pranašumas prieš Švedijos skydinių namų statytojus – lietuviai namų detales gamina po stogu, kas leidžia išvengti nepalankių oro sąlygų, o švedai – vietoje, kurioje stovės namas.
K.Banio nuomone, didelis privalumas, kad nereikia prisirišti prie statybų aikštelės. Ir, nors transportavimo išlaidos didina namo kainą, darbas ne statybų aikštelėje transporto išlaidas amortizuoja, nes nereikia rūpintis darbuotojų apgyvendinimu, nesusilpnėja socialiniai ryšiai su artimaisiais ir draugais, o įmonės sumokami mokesčiai patenka į mūsų valstybės biudžetą.
Įmonė per metus pastato apie 20 namų, joje dirba beveik 20 darbuotojų iš aplinkinių kaimų, tik vienas važinėja į darbą iš Alytaus. „Limtra“ veiklą vykdo pagal skandinaviškus standartus tiek gaminant namus, tiek organizuojant darbą.
Lietuvių požiūris keičiasi
Pirmą kartą lankydamasis Švedijoje K.Banys buvo gerokai nustebęs, matydamas, jog apie 80 proc. švedų namų yra mediniai. Tuo tarpu mūsų šalyje situacija priešinga – 80 proc. namų mūriniai.
K.Banio pastebėjimu, mūsų šalyje vis dar gajus mitas, jog mediniai namai nėra tokie tvirti ir ilgaamžiai kaip mūriniai – tai pelės krebžda, tai jos graužia namus, tai dar kitokie nepatogumai atgraso lietuvius nuo medinių namų, tai viena priežasčių, kodėl Lietuvos rinkoje įmonė parduota nedaug skydinių namų. Labai sunku žmones įtikinti, jog mediniai namai tokie pat geri ir ilgaamžiai kaip mūriniai.
Vis tik, verslininko manymu, lietuvių nuomonė dėl medinių namų keičiasi. Jei įmonei pradėjus veiklą iš lietuvių per metus būdavo sulaukiama vos vienos užklausos dėl skydinio namo statybos, tai pastaruoju metu per mėnesį gaunama ir po kelias.
„Limtra“ namų statybai lietuviškos medienos beveik nenaudoja, išskyrus tąšelius, nes mūsų šalyje negaminami tokie produktai „Jei gamintų, mūsų miškų mediena puikiausiai tiktų. Kol kas statybai reikalingus produktus tenka pirkti Lenkijoje ir Suomijoje“, – konstatavo verslininkas. Neseniai „Limtrą“ pasiekė geros žinios, kad Klaipėdoje pradės gaminti jiems reikalingus produktus.
Anot K.Banio, švedų ir lietuvių namai labai nesiskiria – vidutinis skandinavų namas yra apie 120 kvadratinių metrų. Švedai mėgsta šviesius, praktiškus namus Nepageidauja didelių svetainių, ypatingų terasų. Jie mielai perka standartinius namus ir nesuka sau galvos, kad gyvena tokiame pačiame name kaip kaimynas. Lietuviai elgiasi priešingai: stengiasi, kad jų namas būtų išskirtinis tarsi paminklas, jokiais būdais nepanašus į kaimyno.