Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaKultūraPatarimaiSveikata Regionai
Atskirk pelus nuo grūdų
Bendruomenės
Konkursai
Kultūra
LKBK – mūsų nepriklausomybės šauklys
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Aly­taus me­džio­to­jų ir žve­jų drau­gi­jai – lin­kė­ji­mai tei­sin­gų šū­vių ir ko­dėl me­džio­to­jai dar pa­va­di­na­mi mė­si­nin­kais

Lap­kri­čio 3-iąją, Me­džio­to­jų glo­bė­jo šv. Hu­ber­to die­ną, pa­mi­nė­tas Aly­taus me­džio­to­jų ir žve­jų drau­gi­jos gy­va­vi­mo šimt­me­tis. Per šį lai­ko­tar­pį drau­gi­jai va­do­va­vo ne­ma­žai Aly­taus kraš­te ži­no­mų žmo­nių, te­ko at­lai­ky­ti no­men­kla­tū­ri­nes me­džiok­les, ne­aiš­kų jos tur­to pri­va­ti­za­vi­mą, ta­čiau, kaip sa­kė drau­gi­jos pir­mi­nin­kas Vy­tau­tas Ku­ce­vi­čius, or­ga­ni­za­ci­jai, įžen­gu­siai į ant­rą­jį šimt­me­tį, svar­biau­sia iš­lai­ky­ti kul­tū­rin­gos ir gam­tą tau­so­jan­čios me­džiok­lės idė­jas. Šimt­me­čio pro­ga Aly­taus me­džio­to­jų ir žve­jų drau­gi­jos na­riams lin­kė­ta bū­ti ne tik gam­tos my­lė­to­jais, bet ir jos re­gu­liuo­to­jais, tei­sin­gų šū­vių, bū­ti ge­rais me­džio­to­jais, kas nė­ra leng­va, ben­dra­vi­mo su kai­mo ben­druo­me­nė­mis, kad me­džiok­lės bro­liai ne­bū­tų va­di­na­mi mė­si­nin­kais, ir pri­si­min­ti po­sa­kį, jog lai­kas, pra­leis­tas me­džiok­lė­je, ne­įskai­čiuo­ja­mas į gy­ve­ni­mo truk­mę.

Šimt­me­čio pro­ga ne­pa­gai­lė­ta ap­do­va­no­ji­mų me­džio­to­jams. Kaip pa­ste­bė­jo drau­gi­jos pir­mi­nin­kas, jų tiek daug ga­li bū­ti tik to­kio gar­baus ju­bi­lie­jaus pro­ga.

Kas dau­giau­sia Aly­taus kraš­te me­džio­jo tar­pu­ka­riu?

Pas­ta­ruo­sius dve­jus me­tus Aly­taus me­džio­to­jų ir žve­jų drau­gi­jai va­do­vau­jan­tis ad­vo­ka­tas V.Ku­ce­vi­čius ar­tė­jant šios drau­gi­jos šimt­me­čiui su­rin­ko jos gy­va­vi­mo is­to­ri­ją ir iš­lei­do kny­gą „Me­džiok­lė ir žūk­lė Aly­taus kraš­te – šim­to me­tų is­to­ri­ja“. Kaip pats sa­kė, no­rė­jo­si vi­sus drau­gi­jos is­to­ri­nius fak­tus su­dė­ti į apy­brai­žą, kad vi­sa tai iš­lik­tų, nes iki šiol to­kio lei­di­nio ne­bu­vo.

Tad lap­kri­čio 3-iąją, Me­džio­to­jų glo­bė­jo šv. Hu­ber­to die­ną, mi­nint drau­gi­jos šimt­me­tį, jos pir­mi­nin­kas gau­siai su­si­rin­ku­siems me­džio­to­jams pri­sta­tė svar­biau­sius or­ga­ni­za­ci­jos gy­va­vi­mo fak­tus.

Be­je, tuo­me­tė Lie­tu­vos tai­syk­lin­gos me­džiok­lės ir žūk­lės drau­gi­ja sky­rių Aly­tu­je įkū­rė 1921-ųjų ba­lan­džio 15-ąją, ta­čiau dėl ko­ro­na­vi­ru­so pan­de­mi­jos ir ri­bo­ji­mų bur­tis drau­gi­jos šimt­me­čio mi­nė­ji­mas bu­vo nu­kel­tas į ru­de­nį, Šv. Hu­ber­to die­ną.

Prieš 100 me­tų mi­nė­tos drau­gi­jos Aly­taus ap­skri­ties sky­rius tu­rė­jo tik 17 me­džio­to­jų. Jų kas­met dau­gė­jo ir jau po ket­ve­rių me­tų jun­gė 300 na­rių.

„Tar­pu­ka­rio Lie­tu­vo­je vie­nin­te­lis ir ne­pa­kei­čia­mas me­džiok­lės ob­jek­tas bu­vo smul­kio­ji fau­na. Pa­grin­di­niai me­džio­to­jų tro­fė­jai – kiš­kiai, ku­rap­kos, an­tys, re­tes­ni – te­ter­vi­nai, la­pės, vil­kai, o ka­ra­liš­ka­jam lai­mi­kiui bu­vo ga­li­ma pri­skir­ti stir­nas ir šer­nus. Tar­pu­ka­riu Aly­taus kraš­te dau­giau­sia me­džio­jo miš­ki­nin­kai, Aly­taus ulo­nų pul­ko ka­ri­nin­kai, vie­ti­nės val­džios ir in­te­li­gen­ti­jos at­sto­vai“, – pa­sa­ko­jo V.Ku­ce­vi­čiaus.

Jo su­rink­tais, bet ga­lu­ti­nai ne­pa­tvir­tin­tais is­to­ri­niais duo­me­ni­mis, pir­muo­ju drau­gi­jos Aly­taus sky­riaus pir­mi­nin­ku bu­vo iš­rink­tas pri­sie­ku­sy­sis ad­vo­ka­tas Jo­nas Ma­li­naus­kas, yra ži­nių, jog tar­pu­ka­riu tam tik­rą lai­ką va­do­va­vo gam­ti­nin­kas, pro­fe­so­rius Ta­das Iva­naus­kas, nes 1928–1939 me­tais dės­ty­to­ja­vo Aly­taus aukš­tes­nio­jo­je miš­kų mo­kyk­lo­je.

So­vie­tų Są­jun­gai oku­pa­vus Lie­tu­vą, me­džio­to­jų drau­gi­jos ta­po ne­pa­gei­dau­ti­nos nau­ja­jai val­džiai, tad bu­vo už­da­ry­tos. Ant­ro­jo pa­sau­li­nio ka­ro me­tais, V.Ku­ce­vi­čiaus tei­gi­mu, Lie­tu­vo­je ga­lio­jo Vo­kie­ti­jos me­džiok­lės įsta­ty­mas, to­dėl vie­ti­niai me­džio­to­jai, iš­sky­rus vo­kie­čių val­džios pa­rei­gū­nus, var­gu ar už­si­ė­mė me­džiok­le.

Drau­gi­jai va­do­va­vo gy­dy­to­jai, tei­si­nin­kai, sta­ty­bos in­ži­nie­riai

Po ka­ro me­džio­to­jų drau­gi­jos Lie­tu­vos ap­skri­ty­se pra­dė­jo veik­ti 1947–1948 me­tais.

Aly­taus me­džio­to­jų ir žve­jų drau­gi­jos pir­mi­nin­ko tvir­ti­ni­mu, pir­muo­sius or­ga­ni­za­ci­nius Aly­taus ap­skri­ties me­džio­to­jų drau­gi­jos stei­gi­mo dar­bus at­li­ko tuo­me­tis vals­ty­bi­nis me­džiok­lės ins­pek­to­rius An­ta­nas Tu­mi­naus­kas, jis su­bū­rė po­ka­rio me­tų Aly­taus kraš­to me­džio­to­jus ir 1947-ųjų gruo­džio 5-ąją Aly­taus ap­skri­ties vals­ty­bi­nės me­džiok­lės ins­pek­ci­jo­je, ku­ri vei­kė Per­lo­jos gat­vė­je, įvy­ko stei­gia­ma­sis Aly­taus ap­skri­ties me­džio­to­jų drau­gi­jos su­si­rin­ki­mas.

Pir­muo­ju jos pir­mi­nin­ku bu­vo iš­rink­tas Aly­taus miš­kų ūkio di­rek­to­rius Hen­ri­kas Pet­raus­kas. Jau po me­tų drau­gi­jo­je bu­vo dau­giau kaip 100 na­rių, o 1954-ai­siais – per 400.

Per šį lai­ko­tar­pį vyk­dant ša­lies ad­mi­nist­ra­ci­nę re­for­mą Aly­taus ap­skri­ties me­džio­to­jų drau­gi­ja ta­po Aly­taus tar­pra­jo­ni­ne me­džio­to­jų drau­gi­ja. 1960-ai­siais prie me­džio­to­jų pri­si­dė­jus žve­jams mė­gė­jams, bu­vo ati­tin­ka­mai pa­keis­tas mi­nė­tos drau­gi­jos pa­va­di­ni­mas į Aly­taus ra­jo­no me­džio­to­jų ir žve­jų drau­gi­ją. O ji res­pub­li­ki­nės drau­gi­jos su­dė­ty­je vei­kė iki pat Lie­tu­vos ne­pri­klau­so­my­bės at­kū­ri­mo.

Lai­ko­tar­piu nuo 1947-ųjų iki 1989-ųjų šiai drau­gi­jai va­do­va­vo ne­ma­žai Aly­taus kraš­te ži­no­mų žmo­nių, pa­vyz­džiui, chi­rur­gas, il­ga­me­tis Aly­taus li­go­ni­nės va­do­vas Sta­sys Ku­dir­ka, gam­to­sau­gi­nin­kas Bro­nius Ši­lei­kis, gy­dy­to­jas Ka­zi­mie­ras Ka­ra­zi­ja, tei­si­nin­kas Vy­tau­tas Rau­ba, mais­to pra­mo­nės tech­no­lo­gas Vir­gau­das Va­le­ri­jus Lau­ri­nai­tis, ag­ro­no­mas, eko­no­mis­tas Al­bi­nas Sla­vic­kas, sta­ty­bos in­ži­nie­riai Sta­nis­lo­vas Plun­gė, An­ta­nas Min­ke­vi­čius.

Ko­dėl brie­džius ir el­nius šau­dy­da­vo iš au­to­mo­bi­lių?

„Drau­gi­jos gy­va­vi­mas so­viet­me­čiu bu­vo tik­rai la­bai per­mai­nin­gas. Apie 1965–1968 me­tus su­si­kū­ru­sius me­džio­to­jų bū­re­lius stro­piai ku­ra­vo ra­jo­nų me­džio­to­jų ir žve­jų drau­gi­jos. Nors ir kaip keiks­no­tu­me bu­vu­sią so­vie­ti­nę san­tvar­ką, tuo lai­ko­tar­piu daug dė­me­sio bu­vo ski­ria­ma žvė­rių glo­bai ir šė­ri­mui. Pra­ėju­sio am­žiaus sep­tin­ta­ja­me ir aš­tun­ta­ja­me de­šimt­me­čiais drau­gi­jos val­dy­ba kiek­vie­nam bū­re­liui se­zo­nui nu­sta­ty­da­vo pri­va­lo­mą su­ruoš­ti kie­kį pa­ša­rų žvė­rims šer­ti. Ir tie kie­kiai bu­vo ne­ma­ži. Pa­vyz­džiui, apie 5–8 to­nas šie­no, apie 3000–5000 ki­log­ra­mų šak­nia­vai­sių, 1500 ki­log­ra­mų grū­dų pa­bi­rų. O kur dar pa­šiū­rių pa­ša­rams sta­ty­mas, ėdžių stir­noms, slėp­tu­vių ku­rap­koms ruo­ši­mas“, – pa­sa­ko­jo V.Ku­ce­vi­čius.

Jis pri­mi­nė ir tuo­met res­pub­li­ki­nės drau­gi­jos įsteig­tą Lie­tu­vos zo­o­cen­trą, ku­ris už­si­ė­mė žvė­rie­nos eks­por­tu, tad me­džio­to­jai su­me­džio­tą pro­duk­ci­ją pri­va­lė­jo ati­duo­ti vals­ty­bei: „Kiek­vie­nai drau­gi­jai kas­met bu­vo nu­sta­to­mi ne­ma­ži su­me­džio­ji­mo pla­nai, o žvė­rys, dau­giau­sia brie­džiai, šer­nai, stir­nos, tu­rė­jo bū­ti su­me­džio­ti taip, kad ne­bū­tų su­ga­din­ta žvė­rie­na. No­rint įvyk­dy­ti pla­nus, rei­kė­jo la­bai pa­si­steng­ti. To­dėl drau­gi­jos eta­ti­niai dar­buo­to­jai, nors ir bu­vo už­draus­ta, va­žiuo­da­vo me­džio­ti brie­džių, el­nių ir juos šau­dy­da­vo iš au­to­mo­bi­lių. Ki­taip ne­bu­vo įma­no­ma įvyk­dy­ti su­me­džio­ji­mo už­duo­čių.“

Apie no­men­kla­tū­ri­nes me­džiok­les ir pri­va­ti­zuo­tą tur­tą

Aly­taus me­džio­to­jų ir žve­jų drau­gi­jos šimt­me­čio mi­nė­ji­me jos pir­mi­nin­kas ne­slė­pė, kad pra­ėju­sio am­žiaus aš­tun­ta­ja­me ir de­vin­ta­ja­me de­šimt­me­čiais vi­so­je Lie­tu­vo­je, taip pat ir Aly­taus kraš­te, bu­vo tie­siog su­ve­šė­ju­sios no­men­kla­tū­ri­nės me­džiok­lės aukš­tiems to me­to val­džios at­sto­vams.

Me­džiok­lė bu­vo vie­nas iš bū­dų ko­lū­kių, ūkių, įmo­nių va­do­vams su­si­tvar­ky­ti rei­ka­lus, pa­kvie­čiant me­džio­ti aukš­tus par­ti­nius funk­cio­nie­rius, mi­nist­rus ar rei­ka­lin­gus pa­rei­gū­nus.

V.Ku­ce­vi­čiaus tei­gi­mu, dėl to­kių me­džiok­lių nu­ken­tė­jo me­džio­to­jų var­das ir pres­ti­žas.

Vie­nu so­viet­me­čio lai­ko­tar­piu, pa­gau­sė­jus stam­bių me­džio­ja­mų žvė­rių, prie me­džio­to­jų ir žve­jų drau­gi­jų bu­vo stei­gia­mi me­džiok­lės ir žūk­lės ūkiai. Prieš 40 me­tų toks ūkis įkur­tas ir prie Lie­tu­vos me­džio­to­jų ir žve­jų drau­gi­jos Aly­taus sky­riaus. O jis vei­kė 10 me­tų.

Per šį lai­ko­tar­pį drau­gi­jos Aly­taus me­džiok­lės ir žūk­lės ūkis kas­met vals­ty­bei ir eks­por­tui pri­sta­ty­da­vo apie 30 brie­džių, 20 el­nių, 200 stir­nų, 400 šer­nų. Tai tu­rė­jo su­me­džio­ti drau­gi­jos Aly­taus sky­riaus me­džio­to­jai. Mi­ni­mu lai­ko­tar­piu vi­sus be iš­im­ties su­me­džio­tus brie­džius ir el­nius, apie 80 proc. su­me­džio­tų stir­nų ir šer­nų bu­vo pri­va­lu ati­duo­ti vals­ty­bei.

Kaip pa­žy­mė­jo Aly­taus me­džio­to­jų ir žve­jų drau­gi­jos pir­mi­nin­kas, Lie­tu­vai ta­pus ne­pri­klau­so­ma vals­ty­be ir pri­ėmus nau­ją me­džiok­lės tei­si­nį reg­la­men­ta­vi­mą, ne­be­li­ko prie­vo­lės me­džiok­lės lai­mi­kius ati­duo­ti vals­ty­bei.

Bu­vę Lie­tu­vos me­džio­to­jų ir žve­jų drau­gi­jos sky­rių me­džiok­lės ir žūk­lės ūkiai vė­liau per­re­gist­ruo­ti į in­di­vi­du­a­lias sky­rių įmo­nes. Pa­vyz­džiui, Aly­tu­je at­si­ra­do in­di­vi­du­a­li įmo­nė „Šer­nas“, jai per­duo­tas čia vei­ku­sio me­džiok­lės ir žūk­lės ūkio tur­tas, ku­ris ne­il­gai tru­kus pri­va­ti­zuo­tas. To­kiu pro­ce­su už­si­ė­mė ir kai ku­rie drau­gi­jos va­do­vai.

Taip Aly­tu­je 1991–1993 me­tais iš drau­gi­jos ba­lan­so iš­ny­ko gy­ve­na­ma­sis pa­sta­tas ir ga­my­bi­nė ba­zė Pir­ma­ja­me Aly­tu­je, Miš­ki­nin­kų gat­vė­je, trans­por­to prie­mo­nės, šau­tu­vai. Pir­ma­ja­me Aly­tu­je iš­sau­go­ta tik šau­dyk­la ir ad­mi­nist­ra­ci­nis pa­sta­tas J. Tu­mo-Vaiž­gan­to gat­vė­je, ku­ror­ti­nė­je mies­to da­ly­je.

Ka­da pa­ge­rė­jo drau­gi­jos rei­ka­lai?

V.Ku­ce­vi­čius sa­kė, kad po il­go stag­na­ci­nio, Aly­taus me­džio­to­jų ir žve­jų drau­gi­jai la­bai skaus­min­go lai­ko­tar­pio rei­ka­lai pa­ge­rė­jo tik 1997-ai­siais, kai jos val­dy­bos pir­mi­nin­ku ta­po jau am­ži­ny­bėn iš­ke­lia­vęs Eval­das Dai­naus­kas. Jis iš vi­sų bu­vu­sių drau­gi­jos pir­mi­nin­kų šiai or­ga­ni­za­ci­jai va­do­va­vo il­giau­siai – 22 me­tus.

At­sta­ty­ta ir įtei­sin­ta drau­gi­jos šau­dyk­la Pir­ma­ja­me Aly­tu­je, at­nau­jin­tos ad­mi­nist­ra­ci­nės pa­tal­pos J. Tu­mo-Vaiž­gan­to gat­vė­je, kur įreng­ta mo­ky­mo ir me­džio­to­jų kva­li­fi­ka­ci­jos kė­li­mo kla­sė. Da­bar čia yra daug brie­džių, el­nių, da­nie­lių, stir­ni­nių ra­gų, šer­nų il­čių, įvai­rių žvė­rių kai­lių, kau­ko­lių, ki­tų me­džiok­lės tro­fė­jų pa­vyz­džių, o tai pa­leng­vi­na dar­bą drau­gi­jos lek­to­riams, ku­rie ren­gia kur­sus bū­si­miems me­džio­to­jams.

Šiuo me­tu, pra­bė­gus dau­giau nei dvi­de­šimt me­tų nuo drau­gi­jos tur­to at­nau­ji­ni­mo, V.Ku­ce­vi­čiaus pa­ste­bė­ji­mu, jis pra­šo­si ka­pi­ta­li­nio re­mon­to ir nau­jų spren­di­mų.

Drau­gi­ja šian­dien vie­ni­ja 16 me­džio­to­jų klu­bų ir bū­re­lių, ku­rių me­džiok­lės plo­tai – Aly­taus ir Laz­di­jų ra­jo­nuo­se. Sau­sio 1-osios duo­me­ni­mis, drau­gi­jai pri­klau­so 456 me­džio­to­jai. De­ja, drau­gi­jo­je žve­jų ne­be­li­ko, jie – tik šios or­ga­ni­za­ci­jos pa­va­di­ni­me.

Kas šian­dien yra me­džio­to­jas?

Aly­taus me­džio­to­jų ir žve­jų drau­gi­jos šimt­me­čio mi­nė­ji­me da­ly­va­vęs Lie­tu­vos me­džio­to­jų ir žve­jų drau­gi­jos pir­mi­nin­kas Vir­gi­ni­jus Kan­taus­kas ėmė­si mi­si­jos api­brėž­ti, kas šian­dien yra me­džio­to­jas. Tai, jo tei­gi­mu, gam­tos my­lė­to­jas ir jos re­gu­liuo­to­jas bei pa­tei­kė kon­kre­tų pa­vyz­dį – me­džio­to­jų dė­ka iš­puo­se­lė­ta stir­nų fau­na.

Už tai, kad Aly­taus me­džio­to­jų ir žve­jų drau­gi­ja gy­ve­na mei­le gam­tai, už šios drau­gi­jos sie­kius iš­sau­go­ti kul­tū­rin­gos ir gam­tą tau­so­jan­čios me­džiok­lės idė­jas Lie­tu­vos me­džio­to­jų ir žve­jų drau­gi­ja šimt­me­tį mi­nin­čios Dzū­ki­jos sos­ti­nės me­džio­to­jų ir žve­jų drau­gi­jos pir­mi­nin­kui V.Ku­ce­vi­čiui su­tei­kė aukš­čiau­sią me­džio­to­jų ap­do­va­no­ji­mą – Lie­tu­vos me­džio­to­jų ir žve­jų drau­gi­jos gar­bės me­džio­to­jo var­dą. Tai bu­vo pa­skelb­ta mi­nė­ji­mo me­tu, o ap­do­va­no­ji­mą pa­tvir­ti­nan­tį me­da­lį V.Ku­ce­vi­čiui įtei­kė Lie­tu­vos me­džio­to­jų ir žve­jų drau­gi­jos pir­mi­nin­kas V.Kan­taus­kas ir šios drau­gi­jos di­rek­to­rius Lai­mo­nas Dauk­ša.

Mi­nė­ji­me da­ly­va­vęs Aly­taus ra­jo­no me­ras Al­gir­das Vrub­liaus­kas sa­kė, kad bū­ti ge­ru me­džio­to­ju nė­ra leng­va: „Kaip me­ras gir­džiu prie­kaiš­tų, me­džio­to­jai dar va­di­na­mi mė­si­nin­kais, iš­brai­dan­čiais lau­kus. Kaip me­džio­to­jas, ži­nau, kad daug ne­tie­sos. Lin­kė­čiau dau­giau ben­dra­vi­mo su kai­mo ben­druo­me­nė­mis, ne­pa­varg­ti aiš­kin­ti, kas da­bar yra me­džiok­lė. O jo­je per pas­ta­ruo­sius dvi­de­šimt me­tų – di­de­lė pa­žan­ga.“

To pa­ties lin­kė­jo ir ki­tas mi­nė­ji­mo sve­čias, Vals­ty­bi­nės mais­to ir ve­te­ri­na­ri­jos tar­ny­bos Aly­taus de­par­ta­men­to di­rek­to­rius Ro­mas Čer­nius, pa­brėž­da­mas, jog rei­kia švies­ti žmo­nes, kad šie me­džio­to­jų ne­va­din­tų mė­si­nin­kais.

Aly­taus mies­to me­ras Ne­ri­jus Ce­siu­lis, taip pat esan­tis me­džio­to­jas, svei­kin­da­mas Aly­taus me­džio­to­jų ir žve­jų drau­gi­ją šimt­me­čio pro­ga, į su­si­rin­ku­siuo­sius krei­pė­si „svei­ki, gin­klo bro­liai, gam­tos my­lė­to­jai“ ir lin­kė­jo tei­sin­gų šū­vių, nes gam­ta ne­at­lei­džia klai­dų.

„Į ant­rą­jį gy­va­vi­mo šimt­me­tį žen­gia­me su vil­ti­mi, kad me­džiok­lė dar il­gus me­tus bus ne tik aist­rin­gas gy­ve­ni­mo po­mė­gis, do­va­no­jan­tis gam­tos pa­ži­ni­mą, bet ir kiek­vie­no me­džio­to­jo ir žve­jo įsi­są­mo­nin­ta pa­rei­ga sau­go­ti, puo­se­lė­ti, gau­sin­ti me­džio­ja­mą­ją fau­ną, kraš­to miš­kų ir lau­kų tur­tus. Drau­gi­jos me­džio­to­jų klu­bai ir bū­re­liai, juo­se da­bar ir anks­čiau me­džio­ję žmo­nės yra ta gy­vas­tis, ku­ri lei­do nu­ei­ti il­gą šim­to me­tų is­to­ri­jos ke­lią“, – vy­lė­si ir kar­tu pa­si­džiau­gė Aly­taus me­džio­to­jų ir žve­jų drau­gi­jos pir­mi­nin­kas V.Ku­ce­vi­čius.

Rekomenduojami video