Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaKultūraPatarimaiSveikata Regionai
Atskirk pelus nuo grūdų
Bendruomenės
Konkursai
Kultūra
LKBK – mūsų nepriklausomybės šauklys
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Afrikinis kiaulių maras – liga, su kuria turime išmokti gyventi

Š. m. gruodžio pradžioje Lietuvos Respublikos Vyriausybės ministrų kabinetas, atsižvelgęs į Vyriausybės ekstremalių situacijų komisijos (VESK) rekomendaciją, nutarė atšaukti 2014 m. pradžioje paskelbtą valstybės lygio ekstremalią situaciją dėl afrikinio kiaulių maro (AKM) Alytaus, Lazdijų, Varėnos, Šalčininkų, Trakų, Ignalinos rajonų ir Druskininkų savivaldybėse. Tuo pripažįstama, kad AKMtapo ilgalaikė problema, su kuria mūsų valstybė jau išmoko gyventi.

Šių metų lapkričio mėnesį vykusio VESK posėdžio metu, įvertinus išsamią ataskaitą apie esamą AKM padėtį Lietuvoje ir kaimyninėse šalyse, bei su taikomomis kovos su liga priemonėmis, buvo nutarta, kad situacija kontroliuojant AKM, Lietuvoje yra valdoma kiaulių laikymo vietose. Išspręsti su tuo susiję teisiniai ir organizaciniai klausimai, tačiau problema ir toliau išlieka šernuose, o laukinėje faunoje AKM kontroliuoti nėra lengva, tačiau - įmanoma

„Dar kartą norime atkreipti dėmesį – nors valstybės lygio ekstremalių situacijų vadovo sprendimai panaikinti, visos aktualios veterinarinės kontrolės priemonės turi būti vykdomos, reikalavimai tiek medžiotojams, tiek kiaulių laikytojams išliko tokie patys – svarbiausia užtikrinti biologinio saugumo reikalavimų laikymąsi. Kilus papildomiems klausimams dėl medžioklėje ar kiaulių laikytojams taikomų reikalavimų, suinteresuoti asmenys gali kreiptis į VMVT nemokama telefono linija 8 800 40 403 arba į VMVT teritorinių tarnybų specialistus“, – teigė VMVT Skubios veiklos skyriaus vedėjo pavaduotojas Paulius Bušauskas.

Lietuva pagal AKM užkrato paplitimą yra padalinta į laisvą zoną ir tris AKM rizikos zonas: pirmoji zona – tai apsauginė teritorija, kurioje netaikomi jokie apribojimai. Joje nenustatyti AKM židinių nei laukinėje, nei naminėje faunoje, tačiau ji ribojasi su užkrėstomis teritorijomis. Antroje zonoje yra nustatyti AKM atvejai tik laukinėje faunoje, todėl šioje zonoje taikomi apribojimai kiaulių judėjimui iš ar į laikymo vietas. Jos turi visiškai atitikti biologinio saugumo reikalavimus. Iš antrosios zonos draudžiama eksportuoti gyvas kiaules į Europos Sąjungos (ES) ir trečiąsias šalis. Trečiojoje zonoje AKM atvejai nustatyti tiek šernams, tiek naminėms kiaulėms, todėl čia kiaulių judėjimas draudžiamas ir jos paskerdus lieka tik Lietuvos teritorijoje ir skerdimas bei tiekimas rinkai leidžiamas tikiš pilnai biosaugą įgyvendinančių kiaulių ūkių, o eksportas iš zonos į ES ir trečiąsias šalis draudžiamas.

 

Kaip pasiskirsčiusios zonos pagal rajonus, galite rasti paspaudę nuorodą ČIA

Rekomenduojami video