Parsisiųskite

Liepos 23 d., trečiadienis
 
Gauk naujienas el. paštu:
Atsisakyti
 
 

Patarimai Virtuvės paslaptys Kaip namuose pasigaminti fermentinį sūrį?

2011 Spalio mėn. 3 d. 08:04

Kaip namuose pasigaminti fermentinį sūrį?

Pagaminti fermentinį sūrį nėra lengviau nei įprastą – rauginto ar saldaus pieno sūrį. Jeigu namuose išmokote kepti duoną su raugu, ir fermentinio sūrio gamyba neatrodys sudėtinga.

Kaip namuose pasigaminti fermentinį sūrį? sxc.hu nuotr.

Kaip namuose pasigaminti fermentinį sūrį? sxc.hu nuotr.

Savos gamybos – pigesnis

Ar apskritai verta namuose gaminti sūrį? Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Veterinarijos akademijos Maisto saugos ir gyvūnų higienos katedros docentė Loreta Šernienė neabejoja, kad mėgstantieji šeimininkauti virtuvėje ir eksperimentuoti nenusivils nauja veikla.

Dažniausiai žmonės namuose fermentinius sūrius gamina dėl to, kad tai įdomus užsiėmimas. Užsienyje šito dažniausiai imasi vyrai. Pati L.Šernienė, kaip ir daugelis šiandienių šeimininkių, namuose kepa duoną su raugu ir mano, kad iškepti skanią, kokybišką duoną yra sudėtingiau, nei pagaminti fermentinį sūrį.

Be to, namuose sūrius gaminti pigiau, mat gerų sūrių kainos – labai didelės. „Mes gerų sūrių Lietuvoje praktiškai nevalgome, nes neįperkame“, – pastebėjo specialistė. Lietuvoje fermentinių sūrių gamybos imasi ir kai kurie smulkieji ūkininkai.

Pagaminti fermentinį sūrį trunka ilgiau nei suslėgtąjį iš varškės. Be to, tai reikalauja įgūdžių – pirmą kartą gali nepavykti, tačiau ilgainiui šeimininkės perpranta gamybos subtilybes ir pereina prie sudėtingesnių receptų.

Gamino ir mūsų protėviai

Fermentinio sūrio neįmanoma pagaminti be fermento. Lietuvoje mažais kiekiais juo prekiauja įmonė, įsikūrusi Vilniuje. To paties fermento, raugo, sūrių gamybai pritaikytų indų galima įsigyti iš užsienio, užsisakius internetu. Fermentas nepasensta dvejus metus, tad galima įsigyti jo daugiau.

Pramoninių sūrių etiketėse, kuriose nurodyta sudėtis, galima rasti šliužo fermentą. Tai chimozinas – natūralus, pieną traukiantis fermentas. „Jis gaunamas iš veršelių šliužo – tai vienas iš veršelio skrandžių, kurių jis turi keturis. Tas skrandis, kuris yra labai panašus į žmogaus, atlieka virškinimo darbą“, – paaiškino L.Šernienė.

Fermentinių sūrių gamyba Lietuvoje žinoma nuo labai seniai. Žinoma, fermento tada parduotuvėse nebuvo, tačiau jį pasigamindavo patys. Paskerdę žindančius veršelius arba paršelius, ūkininkai išimdavo skrandžio gleivinę, ją išdžiovindavo ir sutrindavo į miltus. Dabar sūrių gamyboje paprastai naudojamas sintetinis fermentas.

„Anksčiau sūrius daugiausia gamindavo vasarą, nes karvės daugiau duodavo pieno, nespėdavo jo viso sunaudoti. Tad buvo ieškoma būdų, kaip išsaugoti pieno produktus tam metui, kai pieno bus mažai. Fermentinius sūrius sugalvota gaminti ne šiaip sau, o tam, kad būtų įmanoma juos išsaugoti ilgą laiką“, – paaiškino Veterinarijos akademijos docentė.

Jos žiniomis, Lietuvoje kai kas sūrius nokindavo pusmetį ar metus. Pavyzdžiui, Šveicarijoje kai kurie gamintojai sūrius brandina 2–3 metus. Kuo sūris ilgiau brandinamas, tuo ryškesnis jo skonis, tuo jis brangesnis.

Lietuvoje brandinti sudėtinga

Tiesa, ryškus skonis patinka ne visiems, nes tai yra savotiškas gedimas. Sūrio brendimas – tai baltymo irimas, turintis kvapą. L.Šernienės teigimu, žmogui sveikesnis yra ilgesnį laiką brandintas sūris, nes kai baltymas suyra, jis yra lengviau virškinamas. Kita vertus, skylant baltymui ir kitoms sudedamosioms dalims, formuojasi kitos organizmui naudingos bei nenaudingos medžiagos.

Namų sąlygomis pagaminti ilgai brandintą sūrį yra sudėtinga. „Ne veltui juos gamina Šveicarijoje, Prancūzijoje. Regionuose prie Alpių kalnų yra daug natūraliai susiformavusių urvų, kuriuose įrengtos sūrių saugyklos. Čia sūriai brandinami netgi be apvalkalų. Ant sūrių nusėda mikroorganizmai, formuojasi sūrio žievė, kuri suteikia specifinį skonį. Tuomet gaunamas itin trapus, skanus sūris“, – pasakojo pašnekovė.

To pasiekti Lietuvos sąlygomis praktiškai neįmanoma, nebent sūris turi būti parafinuojamas arba vaškuojamas. „Dėl to Lietuvos ūkininkams patariame nelįsti į brandinamų sūrių sritį, jie drąsiai gali reikštis minkštų fermentinių sūrių gamyboje“, – kalbėjo specialistė.

Minkšti fermentiniai fetos tipo sūriai gali būti pagaminti ir namų sąlygomis. L.Šernienė pateikė receptą pradedantiesiems fermentinio sūrio gamintojams. Moteris prisipažino, kad ir jai, nebe pirmą kartą gaminančiai tokį sūrį, ne visada labai gerai pavyksta. Tačiau visada galima išsisukti iš padėties – žaliavas sunaudoti paprastam varškės sūriui.

Receptas pradedantiesiems

Gaminant pagal šį receptą, išeis tarpinis sūrio variantas tarp varškės ir minkšto fermentinio sūrio, perkamo parduotuvėje. Kai tokį sūrį pavyks pagaminti, tada bus galima ieškoti skanesnių, bet sudėtingesnių receptų.

Jei neturite specialių, sūrių gamybai skirtų formų, jas galima arba pasigaminti patiems, arba pritaikyti turimus indus. Pavyzdžiui, galima panaudoti litro ar didesnės talpos plastikinį indelį nuo jogurto, grietinės ar majonezo. Kad išrūgos iš indo išbėgtų, reikia karšta vinimi iš vidinės pusės subadyti dugną ir sieneles. Dar galima naudoti atitinkamos talpos ir formos kiaurasamtį. Plastikiniai indai gali būti naudojami tik tie, kurie yra skirti maistui.

Kuo pienas turi daugiau baltymų – tuo daugiau sūrio. Kuo pienas riebesnis, tuo sūris skanesnis. Iš 10 litrų pieno galima pagaminti apie litrą sūrio, tokiam kiekiui pieno reikia maždaug stiklinės (200–250 ml) raugo – pirktinio rūgpienio, raugintų pasukų (kefyro geriau nenaudoti) arba namuose surauginto žalio pieno.

Patogiausia naudoti pasterizuotą pieną. Galima naudoti žalią pieną ir patiems jį pasterizuoti, tai yra pakaitinti iki virimui artimos, 90–92 laipsnių, temperatūros. Kaitinant pieną reikia retsykiais jį sumaišyti. Kai prieš užvirdamas pienas pradeda judėti, tikėtina, kad jis jau pasiekęs reikiamą temperatūrą. Vis dėlto geriausia pamatuoti ją specialiu termometru.

Fermentinį sūrį galima gaminti ir iš nepasterizuoto pieno, tačiau jis turi būti labai aukštos kokybės, Lietuvoje mažai kas jį itin higieniškai pamelžia. „Pasterizuoti reikia ne dėl to, kad žmogus gali užsikrėsti ir susirgti, o dėl to, kad sūris gali išeiti neskanus, su pašaliniais kvapais. Pienas labai imlus kvapams, sūriui iš karto atsiliepia“, – perspėjo sūrių gamybos specialistė.

Svarbu išlaikyti temperatūrą

Pasterizuotą pieną reikia pakaitinti iki 32–35 laipsnių temperatūros, o pasterizuojant namuose – atvėsinti iki tokios temperatūros. „Senovėje žmonės neturėjo termometro. Itin švariai nusiplovusios rankas moterys įkišdavo į kaitinamą pieną vieną pirštą ir kalbėdavo “Sveika Marija„. Jei nebegalėdavo piršto išlaikyti, kol kalbėdavo maldelę, vadinasi, jis jau pasiekė per aukštą temperatūrą“, – pasakojo L.Šernienė.

Pašildžius pieną, į jį reikia supilti raugą ir labai gerai išmaišyti kiaurasamčiu, kad šis tolygiai pasiskirstytų visoje masėje. Puodą su šiuo turiniu reikia apie 1–2 valandas išlaikyti ne žemesnėje, kaip 32 laipsnių temperatūroje.

Kaip tai padaryti namuose? Galima jį įstatyti į karštą vandenį plautuvėje ir papildomai uždengti pagalve, arba visą sandariai uždarytą puodą įvynioti į antklodę. Kitaip tariant, reikia sudaryti puodui termoso sąlygas. Pasak L.Šernienės, specialūs storasieniai puodai temperatūrą išlaiko ir be papildomų apdangalų.

Ilgiau ar trumpiau laikyti masę šiltai priklauso nuo to, kokio gyvybingumo raugas. Jei jis pirktas parduotuvėje, reikia laikyti kiek ilgiau, jei gamintas namuose – trumpiau. Pienas su raugu dar nebus sutrauktas, jis tiesiog parūgštės.

Fermentas sustingdo

Į parūgštėjusį pieną laikas įdėti fermento. Jo reikia dėti tiek, kiek parašyta ant pakuotės. Lietuvoje parduodamos fermento pakuotės, skirtos 50 litrų pieno. Taigi 10 litrų pakuotę reikia dalyti į penkias dalis, vieną dalį sunaudojus, užsandarintą pakuotę reikia laikyti šaldytuve.

Fermento galiojimo laikas turi būti nepasibaigęs, kitaip jis gali būti ne toks veiksmingas. Tiesa, prieš naudojant fermentą reikia ištirpinti vandens stiklinėje ir tik tada supilti į pieną. Iš užsienio atsiųstuose rinkiniuose fermentas dažniausiai pateikiamas tabletėmis, jo naudojimo sąlygos – aprašytos.

Fermentą reikia labai gerai išmaišyti bendroje masėje, o baigiant sustabdyti judėjimą – kartą apsukti kiaurasamčiu priešinga kryptimi. Tada puodas uždengiamas ir vėl paliekamas šiltai mažiausiai pusvalandžiui. Po to reikia patikrinti, ar sutraukė. Švariai nusiplovus rankas, vienu pirštu galima spustelėti paviršių – jis turi būti sukietėjęs, tarsi sustingusi želė.

Jei vis dar neaišku, galima atlikti vadinamąjį švaraus plėšimo bandymą. Jei įkišus pirštą į masę ir perbraukus pirštu ant jo lieka baltymo, vadinasi, jis dar nepakankamai sutrauktas. Jei pirštas švarus – sutraukta gerai.

Jei dėl kokių nors priežasčių pienas taip ir nesusitrauks, tada beliks jį dar kartą pakaitinti, kol susidarys varškė ir pagaminti tradicinį varškės sūrį.

Druska – kad nerūgštėtų

Kitas žingsnis – pjaustyti. Tam reikės ilgo peilio – kad rankena nepanirtų, o jis siektų puodo dugną. Želė primenančią masę reikia supjaustyti kubeliais, kurių kraštinė – apie 2,5 cm. Jei norima minkštesnio sūrio, kubeliai gali būti didesni, jei kietesnio – mažesni. Pjaustant peiliu taisyklingos formos kubeliai neišeis, tam reikėtų naudoti specialų arba pačių pagamintą tinklelį.

Pirmiems bandymams galima naudoti ir namuose turimas įprastas priemones. „Aš sūrius moku gaminti, bet jokių papildomų priemonių neįsigijau“, – teigė L.Šernienė.

Supjausčius masę, reikia labai švelniai pamaišyti. Maišant supjaustyti paviršiai tarsi atsiveria, pro poras išteka išrūgos, kubeliai akyse pradeda mažėti.

Puodas dar pusvalandžiui uždengiamas ir paliekamas toje pačioje 32 laipsnių temperatūroje. Tada laikas pašalinti išrūgas. Jei jų paviršiuje daug, galima tiesiog atsargiai nupilti. Galima nardinti į puodą kiaurasamtį ir puodeliu nusemti iš jo išrūgas.

Visiškai nusausinti sutrauktos masės nereikia – dalis išrūgų turi likti. Tada įberiama šiek tiek druskos (svarbu nepersūdyti) ir pamaišyti. Masė pilama į pasirinktą formą su skylutėmis. Iš sūrio ištekančių išrūgų L.Šernienė pataria neišpilti, o sunaudoti maistui – jos taip pat yra maistingos.

Indas paliekamas maždaug 1–2 valandoms, kad sūris pats susislėgtų. Galiausiai sūris išimamas iš formos ir papildomai pasūdomas – paviršius iš visų pusių įtrinamas druska. Druska dedama ne tik dėl sūrumo, bet ir todėl, kad ji sustabdo rūgimą, tada sūris nerūgštėja. Papildomai sūrį galima įtrinti norimais prieskoniais.

Užpylus aliejumi – ilgaamžis

Taip paruoštą sūrį dar bent parą reikėtų laikyti ne aukštesnėje kaip 15 laipsnių temperatūroje (šaldytuve – per šalta). Tam tinka vėsi patalpa, pavyzdžiui, švarus rūsys ar sandėlys. Jei tokių sąlygų nėra, tada galima palikti patalpoje, kur nėra saulės. Praėjus parai, sūrį jau galima valgyti.

Pagal šį receptą išeis sūris, panašus į mocarelos ar fetos sūrius. Jį galima valgyti vieną, vietoje deserto, dėti į salotas, verti ant pagaliuko su vaisiais ar dėti ant sumuštinio.

Norint išlaikyti sūrį ilgą laiką, galima jį supjaustyti kubeliais ir, jei reikia, įtrinti druska, papildomai apvolioti prieskoniais, pavyzdžiui, baziliku, rozmarinu, česnaku. Sudėjus į stiklainį, kubelius reikia užpilti alyvuogių ar saulėgrąžų aliejumi. Sūris ilgai išliks nesugedęs, o aliejus puikiai tiks salotoms pagardinti.

Pasak L.Šernienės, Prancūzijoje, Šveicarijoje, kur yra ypatinga sūrio vartojimo kultūra, jis valgomas ir vietoje deserto. Sūrio baltymas padengia dantis ir saugo nuo gedimo, todėl jis saikingai vartojamas po kito maisto.

Tarptautinio sūrio gaminimo recepto nėra – kiekviena šalis turi savo tradicijas, receptų yra labai daug.

Platinti, skelbti, kopijuoti Krašto spaudos informacijas ir fotoinformacijas be raštiško UAB "Krašto spauda" sutikimo draudžiama. Susitarti dėl turinio galima parašius laišką adresu redakcija@krastospauda.lt
atgal
Palikti komentarą
Vardas:* El. paštas:
Komentaras:*
Virtuvės paslaptys
Agurkai nėra labai maistingi, tačiau be jų neįsivaizduojame savo stalo. alloverpress.ee nuotr.
2014 Liepos mėn. 23 d. 08:45
Agurkai nėra labai maistingi, tačiau be jų neįsivaizduojame savo stalo. Manoma, kad Indijoje jie buvo auginami prieš keletą tūkstantmečių metų. Agurkus taip pat valgė senovės egiptiečiai bei graikai ir juos piešė ant šventyklų sienų. »
Juodųjų serbentų įtaką žmogaus organizmui būtų sunku pervertinti. alloverpress.ee nuotr.
2014 Liepos mėn. 16 d. 08:26
Juodųjų serbentų įtaką žmogaus organizmui būtų sunku pervertinti. Vien vitamino C juose yra dešimt kartų daugiau nei citrinose – iki 400 mg 100 gramų. Iš Lietuvoje augančių augalų daugiau šio vitamino yra tik erškėčių ir aktinidijų... »
Galima mėgautis greitai pagaminamais gardžiais patiekalais iš kiaušinių. alloverpress.ee nuotr.
2014 Liepos mėn. 9 d. 09:57
Prieš kelerius metus kiaušiniai buvo patekę į sveikatai pavojingų produktų sąrašą. Vėliau jie „reabilituoti“. Taigi, nesibaiminant galima mėgautis greitai pagaminamais gardžiais patiekalais iš kiaušinių. »
Vasara – nuostabus metų laikas, kai galime mėgautis ne tik sodų, daržų, bet ir miškų gėrybėmis, pagardinti patiekalus aromatingomis uogomis ir vaisiais. alloverpress.ee nuotr.
2014 Liepos mėn. 2 d. 08:44
Vasara – nuostabus metų laikas, kai galime mėgautis ne tik sodų, daržų, bet ir miškų gėrybėmis, pagardinti patiekalus aromatingomis uogomis ir vaisiais. Jie ne tik gražiai atrodo, bet ir praturtina mūsų organizmą vertingais vitaminais. »
Sakoma, kad pusryčiai – pats svarbiausias dienos valgis, tik lėtas valgymas mėgaujantis maistu darbo dienomis dažnam tampa prabanga. alloverpress.ee nuotr.
2014 Birželio mėn. 23 d. 10:52
Sakoma, kad pusryčiai – pats svarbiausias dienos valgis, tik lėtas valgymas mėgaujantis maistu darbo dienomis dažnam tampa prabanga. Lietuviams po truputį perimant Europos didmiesčių gyventojų tradicijas ir šiokiadieniais pusryčiauti kavinėse... »
Žinoma, joninių naktį niekam nesinori stovėti prie puodų, tad geriau užkandžių paruošti iš anksto ir po trumpiausios metų nakties smagiai sutikti aušrą. alloverpress.ee nuotr.
2014 Birželio mėn. 18 d. 08:46
Kvapus laužo dūmas ir grynas oras sukuria ypatingą Joninių nakties nuotaiką. Kad plukdydami vainikus ir ieškodami paparčio žiedo neišalktumėte, teks padengti šventinį stalą. Žinoma, tokią naktį niekam nesinori stovėti prie puodų, tad geriau... »
Vasarą maistą gaminti smagiausia lauke. alloverpress.ee nuotr.
2014 Birželio mėn. 11 d. 08:26
Vasarą maistą gaminti smagiausia lauke. Tam turime įsigiję įvairių kepsninių. Jose dažniausiai ruošiame mėsą. Žinoma, skaniausia marinuota mėsta, bet galima kepti ir nemarinuotą, tik tada ją kepant reikėtų retkarčiais pabarstyti druska... »
Uogas, žinoma, vienas valgyti skanu, bet jomis galima pagardinti ir daugybę patiekalų, ir dar gausybę jų pagaminti. alloverpress.ee nuotr.
2014 Birželio mėn. 4 d. 09:06
Prekybos centrų lentynose jau gausu šiųmečių uogų. Tiesa, dauguma jų atvežta iš šiltesnių kraštų, bet turguose pasirodė ir pirmųjų lietuviškų braškių. Nors augintojai už kilogramą jų prašo bemaž trisdešimt litų, jų kvapui atsispirti... »
Špinatuose gausu fosforo, magnio, kalio, natrio ir kalcio, jodo ir folio rūgšties. alloverpress.ee nuotr.
2014 Gegužės mėn. 28 d. 08:31
Špinatai pas mus atkeliavo iš Kaukazo. Iki šiol ten bei Vidurinėje Azijoje savaime auga kelios jų rūšys, panašios į kultūrinius špinatus. Į Europą špinatus atvežė arabai. Jie labai vertino šią daržovę, o arabų mokslininkai žaliuosius... »
Cepelinai - vienas sėkmingiausių patiekalų mūsų virtuvėje. VL archyvo nuotr.
2014 Gegužės mėn. 22 d. 13:56
Istorinės Lietuvos virtuvės tyrinėtojas, Vilniaus universiteto Komunikacijos fakulteto docentas Rimvydas Laužikas priminė, kad Lietuvos Didžioji Kunigaikštystė (LDK) buvo sukurta ant pagoniškų pagrindų, kas nulėmė tuometinės kultūros atvirumą... »
Greitai pagaminami, nebrangūs blynai tapo ne ritualiniu, o kasdieniu patiekalu.alloverpress.ee nuotr.
2014 Gegužės mėn. 21 d. 09:00
Blynus laikome tautiniu patiekalu, tradiciškai valgomu per Užgavėnes. Jų pavadinimas kilo nuo senųjų slavų kalbos žodžio „mlin“ – „malti“. Greitai pagaminami, nebrangūs blynai tapo ne ritualiniu, o kasdieniu patiekalu. »
Mėsos patiekalus restoranuose vis dažniau keičia žuvis ir jūros gėrybės.
2014 Gegužės mėn. 19 d. 09:50
Mitybos įpročiai net 25-30 proc. lemia sveikatą, bet Vilniaus universiteto medicinos fakulteto Visuomenės sveikatos instituto medikų atlikto tyrimo duomenimis, tik penktadalis Lietuvos gyventojų rinkdamiesi maistą galvoja apie jo naudą organizmui... »
Daugelis šeimininkių nežino, kad iš nešviežios, sužiedėjusios duonos galima pagaminti daug skanių patiekalų. alloverpress.ee nuotr.
2014 Gegužės mėn. 14 d. 08:52
Kasdien duoną valgo 80 proc. lietuvių, tačiau žinoma ir tai, kad kasmet išmetama net 580 tūkst. tonų maisto atliekų, o duona sudaro didžiąją jų dalį. Daugelis šeimininkių nežino, kad iš nešviežios, sužiedėjusios duonos galima pagaminti... »
Šiemet orai mus pradėjo lepinti išties anksti. Vis dažniau norisi ištrūkti prie upės, ežero, juoba jei yra proga – gimtadienis, vardadienis ar susitikimas su seniai matytais draugais. alloverpress.ee nuotr.
2014 Gegužės mėn. 7 d. 11:21
Šiemet orai mus pradėjo lepinti išties anksti. Vis dažniau norisi ištrūkti prie upės, ežero, juoba jei yra proga – gimtadienis, vardadienis ar susitikimas su seniai matytais draugais. Galų gale gamtoje švęsti ir pigiau, ir originaliau nei kokiame... »
Motinos diena – vienintelė šventė metuose, kai mama neturėtų stovėti prie puodų. alloverpress.ee nuotr.
2014 Balandžio mėn. 30 d. 08:41
Motinos diena – vienintelė šventė metuose, kai mama neturėtų stovėti prie puodų. Ten suktis turi kažkas kitas. Tad pradžiuginti mamytes turėtumėte ne tik joms įteikdami gėlių, bet ir palepindami gardžiais pietumis. Tai neturi būti labai... »
Praėjusią savaitę Lietuvoje jau pasirodė pirmieji grybai – bobausiai. alloverpress.ee nuotr.
2014 Balandžio mėn. 28 d. 13:40
Praėjusią savaitę Lietuvoje jau pasirodė pirmieji grybai – bobausiai. Netinkamai paruošti jie gali būti mirtinai pavojingi. Apsinuodijus pradeda pykinti, pūsti vidurius, gali kamuoti pilvo skausmai. Pablogėjus savijautai, būtina kreiptis į specialistą... »
Šviežia vietinė produkcija - prioritetas, tačiau prabanga. alloverpress.ee nuotr.
2014 Balandžio mėn. 28 d. 10:21
Italijoje ar Prancūzijoje,  aukšta valgymo kultūra garsėjančiose šalyse, maisto produktai į aukštą lygi siekiančius išlaikyti restoranus atkeliauja tik iš pirmų rankų. Lietuvoje daugelis restoranų produktų įsigyja prekybos centruose... »
Nuo seno Velykų stalui kiekviena šeima išsikepa pyrago, patiekia mėsiškų valgių ir būtinai margučių. Klaudijaus Driskiaus nuotr.
2014 Balandžio mėn. 16 d. 08:57
Nuo seno Velykų stalui kiekviena šeima išsikepa pyrago, patiekia mėsiškų valgių ir būtinai margučių. Juos muša, ritinėja, dovanoja vaikams, atėjusiems pasveikinti kaimynams. »
Nors iki Velykų dar liko pora savaičių, jau dabar galima ruoštis: nuspręsti, kuo vaišinsime namiškius bei užsukusius svečius, susipirkti produktus ir kai ką pasigaminti. alloverpress.ee nuotr.
2014 Balandžio mėn. 9 d. 08:33
Velykos mums dažniausiai asocijuojasi su margučiais ir smagiomis išgertuvėmis su bičiuliais, tačiau anksčiau pirmoji Velykų diena būdavo skiriama šeimai sutvirtinti. Parėjusieji iš bažnyčios sveikindavo namiškius ir kartu sėsdavo prie... »
Augalų įvairovę galima rasti nedideliame „Santa Maria“ mėsos prieskonių su prieskoninėmis žolelėmis ir česnakais pakelyje.
2014 Balandžio mėn. 9 d. 08:00
Krapai, mairūnai, petražolės, česnakai, svogūnai, kmynai, salierai, morkos, paprikos... Tokia gausybė augalų – kiekvieno daržininko pažiba ir šeimininkės, virtuvės šefo svajonė. O jei dar veši ir Lietuvoje mažai žinomas, bet gerai derantis... »
Dilgėlės - pavasarinių vitaminų bomba. alloverpress.ee nuotr.
2014 Balandžio mėn. 2 d. 09:33
Dilgėlės jau dygsta !  Jas būtina rinkti ir kuo daugiau valgyti jau dabar! Dėkite jų visur, kur tik sugalvojate: į salotas, apkepus, kiaušinienę, bulvių košę, koldūnus, padažus, žaliuosius kokteilius ir t. t. Juk jos – pavasarinių... »
Apkepus, kaip ir daugybę kitų gerų patiekalų, išrado prancūzai. Ir visiškai ne gurmaniškais sumetimais, o taupydami. alloverpress.ee nuotr.
2014 Kovo mėn. 26 d. 09:54
Apkepus, kaip ir daugybę kitų gerų patiekalų, išrado prancūzai. Ir visiškai ne gurmaniškais sumetimais, o taupydami: šeimininkės, nenorėdamos išmesti pietų ar vakarienės likučių, ėmė galvoti, kaip juos panaudoti. Taip atsirado apkepai... »
Savo šeimą galite nustebinti paprastais, bet ne mažiau skaniais ir, svarbiausia, neįprastais patiekalais. alloverpress.ee nuotr.
2014 Kovo mėn. 19 d. 09:12
Vyne troškintas veršiuko liežuvis, gražgarstės su saulėje džiovintais pomidorais, elnienos gabalėliai su aguonų plutele, šafranų kremas, cukruje išvolioti gėlių žiedai, molekulinė virtuvė, kai specialiais aparatais maisto produktams suteikiamas... »
Lietuviai suvalgo apie 8 tūkst. tonų riešutų ir džiovintų vaisių.
2014 Kovo mėn. 14 d. 12:00
8 tūkst. tonų riešutų ir džiovintų vaisių – tiek per 2013 m. suvartojo Lietuvos gyventojai, rodo kompanijos „Arimex“, Baltijos šalių riešutų ir džiovintų vaisių rinkos lyderės, duomenys. Per pastaruosius kelerius metus šių produktų... »
Paprastesnio, labiau žinomo ir plačiau naudojamo maisto produkto už miltus turbūt negali būti. alloverpress.ee nuotr.
2014 Kovo mėn. 13 d. 08:41
Paprastesnio, labiau žinomo ir plačiau naudojamo maisto produkto už miltus turbūt negali būti. Archeologai nustatė, kad iš grūdų miltai buvo malami daugiau nei prieš 75 tūkstančius metų. metų. »

Naujausios


Pasiūlymai

Informacija kasdien

Vardadieniai:

Apolinaras, Brigita, Gilmina, Romula, Tarvilas

TV programa:

   
TV3 programa
LNK programa
BTV programa
   
   
LTV programa
TV6 programa
LTV2 programa
Lietuvos Rytas. TV
   

Apklausa

Ar teisingai pasielgta atleidžiant viceministrus ir grąžinant juos atgal?

Kainos

Degalai:

Valiutos:

2014-07-23
Valiutos_usd
USD  
Arrow up
2.5537 LT
EUR     3.4528 LT
Valiutos_gbp
GBP  
Arrow up
4.3611 LT
Valiutos_lvl
LVL     4.9184 LT

Daugiau...

Žaliavos:

 

Kaina, USD

 

Matas

Nafta
Arrow down
103.89   bar.
Dujos   3.77   MMBTU
Auksas
Arrow up
1309.2   oz

Anupro Dirvelės nuotykiai

Netikėsit – Kempė verkia: Jam pikta įkando erkė. Ne viena. Gal dvi, gal trys, O gal ištisas būrys.
– Kempe, tau ausis ištino – Greit kulniuok į ligoninę. Analgino išrašys – Būsi tvirtas kaip lokys.
– One, šitas analginas – Tai ne stiklinėlė vyno... Tu viena suprast gali – Iki pensijos toli...
Dirvelienė greit sumoja – Čia padės tiktai Raiboji. Ji nuo Kempės tas erkes Ir be daktarų nules.