Parsisiųskite

Balandžio 19 d., šeštadienis
 
Gauk naujienas el. paštu:
Atsisakyti
 
 

Patarimai Bitininkystė Bičių baimę padėjo įveikti senelis

2009 Kovo mėn. 29 d. 07:16

Bičių baimę padėjo įveikti senelis

Sezonui prasidėjus, Romualdas Budrys savo biteles stengiasi aplankyti bent kas antrą savaitę.

Sezonui prasidėjus, Romualdas Budrys savo biteles stengiasi aplankyti bent kas antrą savaitę. Martyno Vidzbelio nuotrauka

Lietuvos dailės muziejaus direktorių, menotyrininką Romualdą Budrį bitės lydi visą gyvenimą

Menotyrininko, ilgamečio Lietuvos dailės muziejaus vadovo dienotvarkė dabar itin įtempta. Artėja prie fi nišo Lietuvai reikšmingas penkerių metų darbas – Valdovų rūmų atkūrimas. „Kai atsidarys rūmai, bus apgultis“, – neabejoja Romualdas Budrys. Baigęs šį projektą, jis ketina išeiti į pensiją ir su džiaugsmu atsidėti kitai pamėgtai veiklai – bitininkystei.

„Bitės dūzgia, manęs laukia“

Pavasario šviesėjančios dienos žadina bitininko mėgėjo jausmus: o kaipgi bitės? Bitynas už 50 kilometrų, Molėtų rajone. Sezonui prasidėjus, R.Budrys savo biteles stengiasi aplankyti bent kas antrą savaitę. Turi sąsiuvinį, į kurį užsirašo visus darbus bei pastabas: kaip ir kada bičių šeima maitinta, kaip stiprėja, ko dar trūksta.
Nei pernai, nei užpernai R.Budrys bityne neturėjo nuostolių. Tik po šios žiemos viena bičių šeima labai jau nusilpo. „Tačiau, kaip sako habil. dr. Jonas Balžekas, Lietuvoje gali iki 10 proc. bičių nuo varozės žūti, tai – norma“, – guodžiasi visada pasitempęs ir žvalus pašnekovas, vasarą pasitiksiantis 76-uosius gyvenimo metus.
Vertimuose, Baisogalos valsčiuje, septynių vaikų šeimoje, užaugusį menotyrininką bitininkauti išmokė senelis. Matydamas, kad vaikas baikštus, prie bičių pratino pamažu. Vaikystės pamokos praverčia ir šiandien. Dabar jau pats R.Budrys yra senelis, jau jis savo anūką pratina prie bičių.

Jau trečia bityno vieta

Senelio perteiktomis žiniomis R.Budrys ir šiandien vadovaujasi. Šypsosi: atrodo, kad bitės – šeimos genuose. Bitininkavo vyriausioji sesuo. Išėjęs į pensiją, bitininkauti pradėjo brolis Algirdas, klarnetistas ir ilgametis Muzikos akademijos profesorius.
R.Budrys studijuodamas, vėliau – ir dirbdamas turėjo pareigą prižiūrėti tėviškės bites. O kai kaimas dėl melioracijos darbų buvo iškeldintas, šeima jam atidavė tris avilius ir liepė bites toliau prižiūrėti. Taigi menotyrininkas susirado Anykščių rajone sodybą, kurioje nuomojosi kambarį, o pamiškėje įkurdino aviliukus.
Vėliau pažįstamas parekomendavo Molėtų rajone miško sodybą. Name 15–20 m. niekas negyveno, jis buvo be langų, apžėlęs dilgėlėmis. „Išsivaliau, užkaliau langus. Atsivežiau avilius – jau penkis“, – prisimena pašnekovas. Dabar bityne jau 16 avilių.
Medaus šeima nesuspėja suvalgyti. Eidamas pažįstamų sveikinti vardadienio proga, R.Budrys tradiciškai nešasi dovanų trilitrinį stiklainį medaus su savo fi rmine etikete. Per metus apie 100 tokių stiklainių išdalija.

Išmėgino įvairius avilius

Pasak bitininko mėgėjo, bitininkavimas skirtingo tipo aviliuose skiriasi. „Vienus avilius atsivežiau iš Kėdainių, tai vadinamieji Dadano aviliai – su viena meduve. Prienuose gaminami su dviem meduvėmis – aukštesni, tobulesni. Kaimynė dar perdavė, matyt, prieš Pirmąjį pasaulinį karą darytus avilius. Jie panašūs į varšavinius, bet ne visai tokie. Paremontavau – dabar jau keturiuose tokiuose aviliuose bitės puikiai gyvena“, – pasakoja R.Budrys. Etnografi niai aviliai teikia džiaugsmo bičiuliui, ir bitės juose, kaip paaiškėjo, geriau žiemoja. Tačiau bitininkauti tokiuose senoviniuose aviliuose daug sudėtingiau.
Prieš trejus ar ketverius metus bitynas pasipildė naujais aviliais – juos pagamino svainis Vytautas Radvila, konstruktorius. Menotyrininkas stebėjosi, kaip atkakliai jis rinko literatūrą, sėdėjo prie brėžinių, konsultavosi. R.Budrio bitės dūzgia jau penkiuose giminaičio iš žmonos pusės aviliuose. „Viskas apgalvota, numatyta – ir avilio ventiliacija, ir žiedadulkių rinkimas, nors aš žiedadulkių kol kas nerenku. Man šiuose aviliuose labai patogu bitininkauti. Racionalaus mąstymo žmogus“, – svainio darbą giria muziejininkas.

Platinti, skelbti, kopijuoti Krašto spaudos informacijas ir fotoinformacijas be raštiško UAB "Krašto spauda" sutikimo draudžiama. Susitarti dėl turinio galima parašius laišką adresu redakcija@krastospauda.lt
atgal
Palikti komentarą
Vardas:* El. paštas:
Komentaras:*
Bitininkystė
Vasarą daugiausiai bičių žūsta Vakarinėje Europoje, o žiemą – šiaurinėje žemyno dalyje. VL archyvo nuotr.
2014 Balandžio mėn. 24 d. 09:49
Europos Sąjungoje (ES) jau ne vienerius metus fiksuojant bičių mirtingumo didėjimą, 17 šalių, tarp jų ir Lietuva, dalyvavo pirmoje aktyvioje epidemiologinėje studijoje, skirtoje išsiaiškinti šios grėsmingos problemos mastą ir priežastis... »
Europos Komisijos tyrimas skelbia, kad Lietuvoje geriausios sąlygos bitėms gyventi iš visų Europos Sąjungos šalių. Martyno Vidzbelio nuotr.
2014 Balandžio mėn. 9 d. 13:39
Europos Komisijos tyrimas skelbia, kad Lietuvoje geriausios sąlygos bitėms gyventi iš visų Europos Sąjungos šalių. Tačiau Lietuvos bitininkų atstovai sako, kad tokie duomenys nėra labai patikimi. »
Lazauskų sodyba ir joje esantis bitynas iš visų pusių apsupti dirbamų laukų. Ruslano Kondratjevo nuotr.
2014 Kovo mėn. 29 d. 19:07
Pernai pavasarį Ignalinos rajone bitininkaujantys Veronika Lazauskytė ir Petras Lazauskas nusprendė kreiptis į teismą ir prašyti atlyginti žalą, kurią jiems padarė kaimynystėje ūkininkaujantis Vitas Januševičius. Jis chemikalais purškė... »
Iki šiol naudojęsi parama aviliams atnaujinti, smulkūs bei vidutiniai bitininkai artimiausius kelerius metus galės investuoti ir į naują techninę įrangą. VL archyvo nuotr.
2014 Sausio mėn. 22 d. 12:51
Iki šiol naudojęsi parama aviliams atnaujinti, smulkūs bei vidutiniai bitininkai artimiausius kelerius metus galės investuoti ir į naują techninę įrangą. Jiems už įrangos įsigijimą bus kompensuojama 70 proc. kainos. kainos. »
Dažnai bitininkai nesuvokia, kodėl pavasarį randa silpnokas bičių šeimas. Martyno Vidzbelio nuotr.
2013 Gruodžio mėn. 1 d. 09:33
Apie tai, kaip sekėsi bičių šeimoms žiemoti praėjusį bitininkavimo sezoną, kalbėjomės su bitininku Sigitu Useliu. »
Į saugomų kilmės vietos nuorodų registrą "Stakliškių midus" įtrauktas antradienį, pranešė Europos Komisija. midus.lt nuotr.
2013 Lapkričio mėn. 26 d. 14:22
Europos Komisija į saugomų produktų sąrašą įtraukė "Stakliškių midų", kuris tapo ketvirtuoju lietuvišku saugomu produktu Europos Sąjungoje. »
Laboratoriniai tyrimai parodė, kad bičių populiacija po žiemojimo laikotarpio sumažėja, tačiau vėliau, per metus jų šeimų skaičius pasiekia buvusį lygį ir net turi tendenciją didėti. SXC nuotr.
2013 Lapkričio mėn. 8 d. 09:09
Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos ir Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto specialistai kartu su šalies bitininkus vienijančia visuomenine organizacija – Lietuvos bitininkų sąjunga, nuo 2012 m. sausio 1 d. iki šių... »
Kuri nuskriaudė? Rimanto Dovydėno piešinys.
2013 Spalio mėn. 28 d. 09:37
Vėžliui į nosį įgėlė bitė.– Velnias! – supyko vėžlys. – Vėl teks lauke nakvoti! »
Užuovėjoje laikomų avilių gyventojams reikia mažiau maisto. VL archyvo nuotr.
2013 Spalio mėn. 28 d. 09:32
Artėjant paskutiniam rudens mėnesiui dienos trumpėja ir vėsta. Apmirštant gamtai, ilgam žiemos periodui ruošiasi ir bitės. »
G. Olsevičių sveikino kongreso prezidentė T. Vasylkivska ir vienas rėmėjų. Asmeninio archyvo nuotr.
2013 Spalio mėn. 28 d. 09:28
Rugsėjo 29 d. – spalio 5 d. Ukrainos sostinėje Kijeve vykusiame didžiausiame pasaulyje Tarptautinės bitininkų asociacijų federacijos „Apimondia“ kongrese įmonė iš Lietuvos UAB „Wilara“ įvertinta pasauliniu bitininkystės apdovanojimu... »
Dalios Paršukienės puoselėjami želdynai iš tolo traukia žvilgsnį. Ruslano Kondratjevo nuotr.
2013 Spalio mėn. 28 d. 09:19
Bėgant amžiams žmonės, ieškodami, kaip lengviau, patogiau dirbti ir gauti kuo daugiau naudos, išviliojo bites iš drevių ir apgyvendino aviliuose. Dabartiniai aviliai nė kiek nepanašūs į išskobtus medžių kamienus, kuriuose bitės gyvendavo... »
V. Mikolaitis žavisi ir bitėmis, ir žvaigždėmis. Asmeninio archyvo nuotr.
2013 Rugsėjo mėn. 30 d. 11:32
Kasmet Lietuvos radijas ir televizija apdovanoja geriausią metų filmą apie Lietuvos gamtą Petro Abukevičiaus premija, kuri įteikiama žymaus režisieriaus ir gamtininko gimimo dieną. Šiemet premija atiteko žemaičio iš Šiluvos Valdo Mikolaičio... »
Jei žiema šilta, reikia palikti didesnes lakas. Petro Malūko nuotr.
2013 Rugsėjo mėn. 30 d. 11:28
Pirmosios šalnos jau pakando paskutinius žiedus. Rūpestingų bitininkų globojamos bitės ruošiasi žiemoti. Ar visos šeimos sveikos ir stiprios pasitiks pavasarį, priklausys nuo daugelio veiksnių. veiksnių. »
Bene garsiausi Lietuvos bitininkai broliai Juozas ir Algirdas Amšiejai bičių gyvenimo išmintį perėmė iš savo senolio, patyrusio Dzūkijos medaus kopinėtojo. Petro Malūko nuotr.
2013 Rugsėjo mėn. 30 d. 11:21
Dzūkiją nuo seno garsina ne tik grybai ir uogos, bet ir medus. Ypač vertinamas grikių medus. Koks šio medaus skonis, galima sužinoti apsilankius pas žinomą bitininką Juozą Amšiejų, įsikūrusį Serapiniškėse, netoli Valkininkų. Atvykę... »
Rudenį bites būtina gydyti nuo erkių.VL archyvo nuotr.
2013 Rugpjūčio mėn. 31 d. 18:00
Pirmąjį rudens mėnesį bitininkai dar mina takus prie avilių. Tik tada, kai žiemai bus paruoštos bičių šeimos, jie galės lengviau atsikvėpti. atsikvėpti. »
A.Kompausko augintinės jau ruošiasi žiemoti. Petro Malūko nuotr.
2013 Rugpjūčio mėn. 31 d. 15:20
Pakruojo kraštas garsėja darbščiais žmonėmis. Vieni gerose žemėse augina javus, rapsus, užsiima verslais, o kiti bitininkauja. Arvydas Kompauskas laiko beveik pusantro šimto bičių šeimų. Kartu su žmona Irena jis randa laiko ir visuomeninei... »
Antrą kartą iš eilės pažangiausiu bitynu Lietuvoje išrinktas Kazio Sadausko bitynas. VL archyvo nuotr.
2013 Rugpjūčio mėn. 30 d. 16:25
Jau trejus metus iš eilės Lietuvos žemės ūkio konsultacinė tarnyba (LŽŪKT) uoliausiems bitininkams dovanoja gintarinį avilį. Šiais metais už darbštumą, bitininkavimo tradicijų puoselėjimą ir perdavimą jaunajai kartai prizas atiteko Kazimierui... »
Lietuviui bičių gyvenimas – darbštumo, vieningumo, pasiaukojimo bendram labui pavyzdys. Rimanto Dovydėno piešinys.
2013 Rugpjūčio mėn. 30 d. 16:22
Daugybės tikėjimų ir mitinių atodairų žinovai pabrėžia bitininkavimo svarbą lietuvių tautos istorijos kelyje.  X a. net 68 proc. Lietuvos teritorijos buvo apaugę miškais. Kol girios priklausė bendruomenei, bitininkavo visi, kas norėjo... »
Rinkdamos medų nuo žmogaus odos, bitės negelia. VL archyvo nuotr.
2013 Rugpjūčio mėn. 30 d. 16:18
Perskaičiau liepos mėnesio „Bičių avilio“ straipsnį „Dūzgiantis kiemas – atgaiva sielai“ ir kilo mintis parašyti, kad ne visada tai, kas gražu, yra teisinga. Labai gerai, kad rašote apie tokią šaunią šeimą, tačiau Gailina Šniokaitienė... »
Povilas Mikalauskas (5 metai, Liuksemburgas)
2013 Rugpjūčio mėn. 30 d. 16:14
Pernai Kupiškio bitininkai Prezidentei Daliai Grybauskaitei padovanojo tris bičių avilius. Kupiškėnų dovanotoms bitėms naujieji namai patiko ir šią vasarą jos sunešė pirmąjį medaus derlių. »
Išskirtinės kokybės ženklu pažymėtas medus. Martyno Vidzbelio nuotr.
2013 Rugpjūčio mėn. 16 d. 11:00
Lietuvoje ir toliau rūpinamasi, kad vartotojus pasiektų kokybiškas medus. Tam pasitelktos keturios Europos Sąjungos reikalavimus atitinkančios kokybės schemos, kuriose aktyviai jau ketvirtus metus dalyvauja šalies bitininkai. bitininkai. »
Bitės mokomos ieškoti minų. Rimanto Dovydėno piešinys.
2013 Rugpjūčio mėn. 16 d. 09:00
Oficiali statistika byloja, kad nuo 1991 m. kariniuose Balkanų konfliktuose apie 2,5 tūkst. žmonių žuvo sprogus minoms. Vien Kroatijos teritorijoje per ketverius karo metus buvo padėta apie 90 tūkst. minų. »
Dažniausiai bitės sugelta vieta ima tinti. VL archyvo nuotr.
2013 Rugpjūčio mėn. 15 d. 14:00
„Rugpjūčio mėnesį visada padaugėja širčių, kurios apspinta nokstančius vaisius, lenda į stklines su gėrimais, atakuoja vaišių stalą. Nešdamos paskutinį medų piktos būna ir bitės bei kamanės. Gal galite patarti, kaip gintis nuo šių... »
Nepatartina žiemai palikti lizde senų korių. VL archyvo nuotr.
2013 Rugpjūčio mėn. 13 d. 12:59
Paskutinį vasaros mėnesį laukia didžiausias darbymetis – reikia paruošti bites žiemai, pakeisti senas motinėles, pagydyti ir pamaitinti bites. »
G. Šniokaitienė sakė niekada nejautusi baimės bitėms. Petro Malūko nuotr.
2013 Rugpjūčio mėn. 13 d. 12:47
Būna įvairių priežasčių, kodėl žmonės ima laikyti bites. Vieniems tai laisvalaikio pomėgis, kiti siekia naudos, nes iš bitininkystės gyvena. Yra ir tokių, kurie eina prie avilių norėdami atsikratyti bičių baimės. »

Naujausios


Pasiūlymai

Informacija kasdien

Vardadieniai:

Ervina, Fidelija, Fidelis, Gražvyda, Kantrimas

TV programa:

   
TV3 programa
LNK programa
BTV programa
   
   
LTV programa
TV6 programa
LTV2 programa
Lietuvos Rytas. TV
   

Apklausa

Ar žiūrėsite kandidatų į prezidentus debatus?

Kainos

Degalai:

Valiutos:

2014-04-24
Valiutos_usd
USD  
Arrow down
2.5008 LT
EUR     3.4528 LT
Valiutos_gbp
GBP  
Arrow down
4.2044 LT
Valiutos_lvl
LVL     4.9184 LT

Daugiau...

Žaliavos:

 

Kaina, USD

 

Matas

Nafta
Arrow up
101.64   bar.
Dujos
Arrow up
4.78   MMBTU
Auksas
Arrow up
1286.4   oz

Anupro Dirvelės nuotykiai

Stiebiasi kiekvienas daigas – Juk rytoj Velykos. Gainioja debesėlius Pietrytis išdykęs.
– Su ateinančiom, kaimynai, – Šūkteli Balaišis. – Prašome rytoj užsukti Į margučių vaišes.
– Bus pyragų kiek tik telpa: Šiandien kepa Stasė. Na, o mes su Anupru Dar kai ką surasim...
– Ačiū, kad kvieti, kaimyne, – Onė atsišaukia. – Bet... namuos margučių rėtis Anūkėlių laukia.