Parsisiųskite

Rugpjūčio 27 d., trečiadienis
 
Gauk naujienas el. paštu:
Atsisakyti
 
 

Naujienos Žemės ūkis Tuščios kišenės atgręžė į triušių auginimą

2009 Lapkričio mėn. 11 d. 14:07

Tuščios kišenės atgręžė į triušių auginimą

Veislinių triušių augintojai apgailestauja, kad Žemės ūkio ministerija ir Valstybinė gyvulių veislininkystės priežiūros tarnyba veislinei triušininkystei neskiria deramo dėmesio.

Veislinių triušių augintojai apgailestauja, kad Žemės ūkio ministerija ir Valstybinė gyvulių veislininkystės priežiūros tarnyba veislinei triušininkystei neskiria deramo dėmesio. Martyno Vidzbelio nuotrauka

Nedarbas ne vieną sodietį paskatino pradėti auginti ilgaausius. Panevėžio rajono triušių augintojas Eduardas Kubilius tvirtino, kad per sunkmetį triušienos paklausa beveik nesumažėjo.

„Krizė sumažino gyventojų pajamas, tačiau mums, veislinių triušių augintojams, tai iš dalies išeina į naudą. Daugiau žmonių perka triušius, augina juos, maitina šeimas. Veislinių bandų savininkai dabar net nepriaugina tiek, kiek žmonės pageidauja“, – sakė Lietuvos kailinių žvėrelių ir triušių augintojų draugijos pirmininkas Saulius Vasiliauskas.

Krizė išėjo į naudą

Tie, kas valgė triušieną, ir dabar jos neatsisakė. Šia mėsa mėgaujasi tie, kas išgali jos nusipirkti. Kitiems dėl sveikatos triušieną rekomenduoja gydytojai.

O triušius perka darbo ir pajamų netekę, karves auginti atsisakę žmones. Kai kurie perka tik savo reikmėms, kiti turi ketinimų pabandyti verstis triušininkyste ir taip prisidurti prie pragyvenimo. Ilgaausiai pigiau kainuoja, greitai auga, todėl ne vienam atrodo, kad auginti triušius nėra sudėtinga.
Tačiau patyrę triušių augintojai pabrėžia, kad toks mąstymas klaidingas. Anot jų, tik iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad triušių auginimas nereikalauja daug pastangų ir investicijų.

Veislininkystė išgyvena sąstingį

Prieš keletą metų Lietuvoje buvo 13 veislinių triušių bandų, dabar jų beliko tik keturios. Nors, pasak specialistų, šalyje gali būti suvartojama kur kas daugiau triušienos, veislinių triušių augintojai traukiasi iš rinkos.

„Triušių veislininkystėje buvo padarytas žingsnis į priekį, tačiau dabar ji išgyvena sąstingį. Ši sritis neremiama, augintojai prarado entuziazmą. Štai prieš keletą metų parengtos veislinių triušių vertinimo taisyklės guli Žemės ūkio ministerijos stalčiuose“, – tvirtino Lietuvos veterinarijos akademijos Gyvulininkystės instituto mokslininkė dr. Daiva Ribikauskienė.

Anot S.Vasiliausko, vieni triušių augintojai traukiasi iš veislininkystės (kai kurios bandos neatitiko jiems keliamų reikalavimų), kiti nori gauti veislinės bandos statusą.

„Procesas vyksta, nors tokio triušių veislininkystės pakilimo, koks buvo prieš penketą metų, nėra“, – pripažino ilgametis triušių augintojas, draugijos pirmininkas.

Nuo 2004 metų Lietuvos kailinių žvėrelių ir triušių augintojų draugija pripažinta veislininkystės institucija, turinti teisę vykdyti triušių veislininkystės programą ir pildyti veislinių triušių kilmės knygą. Veislinių bandų savininkai siekia auginti ir parduoti labai geros kokybės triušių veislinį prieauglį ir dirbti kryptingą veislininkystės darbą, gerinant mėsinių bei kailinių triušių savybes.

Tačiau veislinių triušių augintojai apgailestauja, kad Žemės ūkio ministerija ir Valstybinė gyvulių veislininkystės priežiūros tarnyba veislinei triušininkystei neskiria deramo dėmesio.

Pramoniniai triušiai turi paklausą
Rita ir Eduardas Kubiliai daugiau orientuojasi auginti kailinius triušius. Vidos Tavorienės nuotraukos

Rita ir Eduardas Kubiliai daugiau orientuojasi auginti kailinius triušius. Vidos Tavorienės nuotraukos

Veislinei triušininkystei apstingus, pramoninių triušių fermų savininkai investuoja į triušynus. Pramoninio ūkio Kretingos rajone savininkas Vaidas Purmalis kiekvieną mėnesį paskerdžia apie tūkstantį triušių. Nuolat jo fermoje auga 3–4 tūkstančiai ilgaausių.

„Iki krizės triušienos paklausa buvo didesnė nei galėjau pasiūlyti, vis prašydavo daugiau. Dabar daugiau neprašo, tačiau ką paskerdžiu, išparduodu“, – sakė pramoninės triušių fermos savininkas, šį verslą pradėjęs maždaug prieš ketverius metus.

Didžiąją dalį triušienos augintojas parduoda prekybos tinklui „Iki“, taip pat tiekia restoranams, turgavietėms ir kt.

V.Purmalis savo lėšomis yra įsirengęs šiuolaikišką triušių skerdyklą. Be jos, sako, verslas būtų sustojęs. Pasak triušių augintojo, jo verslo sėkmę lemia ir tai, jog ūkyje naudojama dirbtinio triušių sėklinimo technologija. Triušių auginimo, dirbtinio jų apsėklinimo V.Purmalis mokėsi Ispanijos triušių fermose. „Auginti triušius nėra taip paprasta. Triušininkystė reikalauja ir investicijų, ir daug darbo, ir nuoseklumo“, – aiškino triušių augintojas.

Ilgaausius augina Kalėdoms

Patyręs triušių augintojas E.Kubilius prieš keletą metų pasuko kailinių triušių auginimo kryptimi. Šimtą motininių patelių laikantis ūkininkas neintensyvina gamybos. Kailinių veislių triušius augina ilgiau – apie 7 mėnesius.

Triušių kailius sudėtinga realizuoti. Ankstesniais metais triušių augintojui yra pasisekę nedaug kailiukų parduoti į Rusiją, Ispaniją, vietos rinkoje. Jo auginamų triušių kailiukai buvo gerai įvertinti aukcione Kopenhagoje. Tačiau išparduoti didesnių kiekių nepavyksta. Kol tokių galimybių nėra, ūkininkas su šeimos nariais jau keletą metų vysto papildomą verslą – iš triušių kailių siuva kepures, pirštines, šlepetes ir kt.

Ūkininkas nesunkiai išparduoda triušieną. Ją perką kavinės, restoranai, privatūs pirkėjai. Įmonės pamėgo užsakyti po keliasdešimt triušių darbuotojams Kalėdų proga. „Kai kurie žmonės negali valgyti jokios kitos mėsos, išskyrus triušieną. Pvz., vienas vyras iš Vilniaus atvažiuoja triušienos savo alergiškam vaikui“, – pastebėjo E.Kubilius.

Lietuviams – kiniška triušiena
Dr. Daiva Ribikauskienė, Lietuvos veterinarijos akademijos
Gyvulininkystės instituto mokslo darbuotoja Lietuvoje vienam gyventojui per metus tenka tik 80–200 g triušienos, o, pvz., Italijoje, Ispanijoje, Belgijoje, Prancūzijoje – apie 5 kilogramus. Triušiena yra labai vertinga mėsa, todėl jos poreikis šalyje yra. Jeigu į Lietuvą triušiena įvežama iš Belgijos (manoma, kad į šią šalį atveža iš Kinijos), vartotojui ji reikalinga. Šią rinką turėtų užimti šalies triušių augintojai. Apmaudu, kad jie jos neužpildo. Daugiau triušių išauginama pramoninėse fermose. O veislinė triušininkystė pastaruoju metu susitraukė. Tai nelengvas darbas, reikalaujantis nuoseklumo, investicijų. Tačiau mokslininkai šioje srityje deda pastangas, atlieka tyrimus.

Platinti, skelbti, kopijuoti Krašto spaudos informacijas ir fotoinformacijas be raštiško UAB "Krašto spauda" sutikimo draudžiama. Susitarti dėl turinio galima parašius laišką adresu redakcija@krastospauda.lt
atgal
Palikti komentarą
Vardas:* El. paštas:
Komentaras:*
Žemės ūkis
Lietuvos verslininkai rugsėjo mėnesio pabaigoje turėtų pasakyti tiksliau, kaip Rusijos importo embargas paveikė verslą bei pateiks savo priemones, kaip kovoti su susidariusia situacija. Fotodiena.lt nuotr.
2014 Rugpjūčio mėn. 27 d. 10:19
Lietuvos verslininkai rugsėjo mėnesio pabaigoje turėtų pasakyti tiksliau, kaip Rusijos importo embargas paveikė verslą bei pateiks savo priemones, kaip kovoti su susidariusia situacija. Kartu taikomos Vyriausybės ir verslo priemonės turėtų padėti... »
Už teisę uogauti tenka sumokėti 2 svarus sterlingų (8,66 Lt). Autorės nuotr.
2014 Rugpjūčio mėn. 27 d. 10:10
Už keleto mylių nuo Škotijos sostinės Edinburgo yra vietos ūkininko ūkis, kurį atranda vis daugiau miesto gyventojų. Ūkio originalumas slypi jo paprastume: nori šviežių vaisių ar daržovių – prisirink pats. Suprantama, už tam tikrą mokestį... »
Klaipėdos jūrų uostas galėtų priimti tranzitinius grūdus, tačiau pripažįsta, kad jų pritraukti nėra paprasta. Fotodiena.lt nuotr.
2014 Rugpjūčio mėn. 27 d. 09:03
Klaipėdos jūrų uostas galėtų priimti tranzitinius grūdus, tačiau pripažįsta, kad jų pritraukti nėra paprasta, rašo „Verslo žinios“. »
Garstyčios kaip žalioji trąša daugiausia auginama ekologiniuose ūkiuose. wikipedia.org nuotr.
2014 Rugpjūčio mėn. 27 d. 08:47
Pastaruoju metu ūkiuose garstyčių plotai didėja. Ši kultūra auginama ne tik sėklai, bet ir kaip žaliąją trąšą. Pasak specialistų, garstyčių šaknys gerai išpurena podirvį ir pagerina dirvos struktūrą. Jos saugo augalus nuo pašaknio... »
Rusijai paskelbus maisto produktų embargą, mūsų mėsos perdirbėjai atsidūrė aklavietėje. VL fotomontažas
2014 Rugpjūčio mėn. 27 d. 07:00
Vyriausybė kaip mantrą kartoja, kad bus skatinama naujų eksporto rinkų paieška. Perdirbėjai ir žemdirbiai apgailestauja, kad tik ekstremalios sąlygos verčia imtis veiksmų ir priimti sprendimus, kurie galėjo būti priimti daug anksčiau. Rusijai... »
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas metė kaltinimus Baltarusijai dėl neteisėto Europos Sąjungos (ES) žemės ūkio produkcijos ir maisto produktų reeksporto į Rusiją. scanpix.ee nuotr.
2014 Rugpjūčio mėn. 26 d. 15:35
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas metė kaltinimus Baltarusijai dėl neteisėto Europos Sąjungos (ES) žemės ūkio produkcijos ir maisto produktų reeksporto į Rusiją. »
Rugpjūčio 28-ąją Briuselyje planuoja susirinkti ES narių deleguoti ekspertai, kad aptartų paramos ES pieno ir mėsos produktų gamintojams priemones. VL archyvo nuotr.
2014 Rugpjūčio mėn. 26 d. 15:01
Europos Komisija ruošia naują paramos Europos Sąjungos (ES) žemės ūkio produkcijos gamintojams, nukentėjusiems dėl Rusijos embargo, paketą, kuris papildys jau patvirtintą 125 mln. eurų (432 mln. litų) paramą, pranešė Europos Komisijos atstovas... »
Anot premjero, Lietuvai artimiausiu metu yra svarbu užbaigti tris pagrindinius energetinius projektus, kurie užtikrins Lietuvos energetinę nepriklausomybę ir leis įsilieti į platesnę išteklių rinką. Fotodiena.lt nuotr.
2014 Rugpjūčio mėn. 26 d. 13:48
Lietuvos verslo problemos, susiduriant su Rusijos žemės ūkio ir maisto produktų importo embargu, yra valstybinio lygio, o baigiami trys energetiniai projektai užtikrins Lietuvos energetinę nepriklausomybę, sako premjeras. „Vyriausybė jau patvirtino... »
Labiausiai tikėtinas infekcijos šaltinis – vokiški vištų kiaušiniai. Fotodiena.lt nuotr.
2014 Rugpjūčio mėn. 26 d. 10:33
Rusijos veterinarijos ir fitosanitarijos tarnyba („Rosselchoznadzor“) pranešė apie didelį salmoneliozės protrūkį Europos Sąjungoje. Pasak Rusijos žinybos, „salmonella enteritidis“ bakterijos PT14b štamo sukelti masiniai žmonių susirgimai... »
Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba informuoja, kad Lietuvoje galvijų spongiforminė encefalopatija arba kempinligė niekuomet nebuvo pasireiškusi ar diagnozuota. Fotodiena.lt nuotr.
2014 Rugpjūčio mėn. 26 d. 08:33
Viešojoje erdvėje pasirodžius informacijai, kad vienoje Vilniaus ligoninių mirusi pacientė galėjo sirgti kempinlige, Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba informuoja, kad Lietuvoje galvijų spongiforminė encefalopatija arba kempinligė niekuomet... »
Rugsėjį pieno supirkimo kaina gali vėl kristi. Fotodiena.lt nuotr.
2014 Rugpjūčio mėn. 26 d. 08:23
Rusijai vos paskelbus apie sankcijas, pieno supirkimo kaina Lietuvoje krito nuo 90 centų už kilogramą iki 52 centų, bet nors vėliau pienas šiek tiek pabrango, tačiau rugsėjį jo supirkimo kaina gali vėl kristi - „Marijampolės pieno konservai“... »
Šiuo metu oficialus Baltarusijos augalų apsaugos tarnybos atsakymas gautas, jie papildomų reikalavimų pervežamoms prekėms atsisakė, trukdžiai kroviniams keliauti  panaikinti. Fotodiena.lt nuotr.
2014 Rugpjūčio mėn. 25 d. 14:44
Praėjusią savaitę pasirodė informacija apie pasikeitusius Baltarusijos fitosanitarinius reikalavimus vaisiams ir daržovėms. Dėl to kurį laiką pasienyje rikiavosi mašinų eilė. Augalininkystės tarnyba prie Žemės ūkio ministerijos telefonu... »
Ministerija praneša, kad 27,5 mln. litų yra skiriami iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšų. alloverpress.ee nuotr.
2014 Rugpjūčio mėn. 25 d. 12:56
Ūkio ministerija papildomai skirs 13,2 mln. litų priemonei „Naujos galimybės“, finansuojančiai įvairių įmonių dalyvavimą užsienio šalių verslo parodose ir mugėse. Iš viso priemonės pagalba bus paskirstyti 27,5 mln. litų, pranešė... »
Žemės ūkio ir maisto produktų rinkos reguliavimo agentūra ruošiasi pieno miltelių ir sviesto intervenciniams pirkimams. Fotodiena.lt nuotr.
2014 Rugpjūčio mėn. 25 d. 12:39
Žemės ūkio ir maisto produktų rinkos reguliavimo agentūra ruošiasi pieno miltelių ir sviesto intervenciniams pirkimams. Jiems agentūra planuoja skolintis iki 30 mln. litų, be to, ieškomi galimi įsigytos produkcijos saugotojai. Centriniame viešųjų... »
Afrikinio kiaulių maro židinys, rugpjūčio 22 dieną aptiktas Rokiškio rajone, yra likviduotas ir šiuo metu atliekami visi likę stebėsenos darbai. VL archyvo nuotr.
2014 Rugpjūčio mėn. 25 d. 10:52
Afrikinio kiaulių maro židinys, rugpjūčio 22 dieną aptiktas Rokiškio rajone, yra likviduotas ir šiuo metu atliekami visi likę stebėsenos darbai, teigia Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vadovas Jonas Milius. „Rokiškyje viskas sunaikinta... »
Žemės ūkio produktų supirkimo kainos Lietuvoje liepos mėnesį, palyginti su 2013-ųjų liepa, sumažėjo 10,4 procento. VL archyvo nuotr.
2014 Rugpjūčio mėn. 25 d. 10:27
Žemės ūkio produktų supirkimo kainos Lietuvoje liepos mėnesį, palyginti su 2013-ųjų liepa, sumažėjo 10,4 procento. »
Žemės ūkio ministerijai artimiausiu metu bus pateiktas planas dėl afrikinio kiaulių maro likvidavimo finansavimo ir kompensacijų iš Europos Komisijos. VL archyvo nuotr.
2014 Rugpjūčio mėn. 25 d. 10:19
Žemės ūkio ministerijai artimiausiu metu bus pateiktas planas dėl afrikinio kiaulių maro likvidavimo finansavimo ir kompensacijų iš Europos Komisijos (EK), o Europos Sąjungos tarybą jis turėtų pasiekti rugsėjo pradžioje, sako Valstybinės... »
Jau trečius metus „Vičiūnai“ su žemės ūkio kooperatinėmis bendrovėmis Telšiuose viliasi už 80 mln. litų atnaujinti  1965 metais Degaičių seniūnijoje statytą paukštyną ir padidinti jo pajėgumus. VL archyvo nuotr.
2014 Rugpjūčio mėn. 25 d. 08:11
Jau trečius metus „Vičiūnai“ su žemės ūkio kooperatinėmis bendrovėmis Telšiuose viliasi už 80 mln. litų atnaujinti  1965 metais Degaičių seniūnijoje statytą paukštyną ir padidinti jo pajėgumus - po atnaujinimo čia turėtų... »
Ūkininkai sako, kad kai kurios įmonės iš smulkesnių žemdirbių jau atsisako priimti javus, nes nespėja jų džiovinti. Fotodiena.lt nuotr.
2014 Rugpjūčio mėn. 25 d. 07:57
Pavasarį dėl buvusios šaltos žiemos manyta, kad javų derlius šiemet bus santykinai menkas, tačiau po palankios vasaros kuliamas rekordinis grūdų kiekis, o elevatoriai jau perpildyti - įtampą rinkoje sukėlė tai, kad eksportuotojai, baimindamiesi... »
Vyriausybė džiaugiasi sustabdžiusi pieno perdirbėjų lenktynes mažinant pieno supirkimo kainas, tačiau susitarimas galioja tik iki rugsėjo pradžios. VL fotomontažas
2014 Rugpjūčio mėn. 23 d. 08:00
Vyriausybė džiaugiasi sustabdžiusi pieno perdirbėjų lenktynes mažinant pieno supirkimo kainas, tačiau susitarimas galioja tik iki rugsėjo pradžios. Trečiadienį premjeras piktinosi pieno perdirbimo įmonių ketinimais 30–40 proc. net atgaline... »
Dėl draudimo įvežti į Rusiją lietuviškąją žemės ūkio produkciją nuostolių patirs pieno, mėsos ir kiti sektoriai. VL archyvo nuotr.
2014 Rugpjūčio mėn. 22 d. 14:21
Rusijos embargas – vienas aktualiausių šiandienos klausimų. Dėl draudimo įvežti į Rusiją lietuviškąją žemės ūkio produkciją nuostolių patirs pieno, mėsos ir kiti sektoriai. Žemės ūkio ministrės kvietimu į ministeriją atvyko socialiniai... »
Lietuvos gyvūnų teisių apsaugos organizacijos vadovė Brigita Kymantaitė skeptiškai vertina planus šalyje įteisinti ritualinį gyvulių skerdimą jų neapsvaiginus. VL archyvo nuotr.
2014 Rugpjūčio mėn. 22 d. 12:56
Lietuvos gyvūnų teisių apsaugos organizacijos vadovė Brigita Kymantaitė skeptiškai vertina planus šalyje įteisinti ritualinį gyvulių skerdimą jų neapsvaiginus ir tvirtina, kad toks siūlymas kol kas nėra paremtas įtikinamais ekonominiais... »
Estijos statistikos departamento duomenimis, vidutinė kiaulienos supirkimo kaina šalyje per pastaruosius 12 mėnesių sumažėjo 1,9 proc. VL archyvo nuotr.
2014 Rugpjūčio mėn. 22 d. 12:20
Estijos statistikos departamento duomenimis, vidutinė kiaulienos supirkimo kaina šalyje per pastaruosius 12 mėnesių sumažėjo 1,9 proc., jautienos - 10,1 proc., o avienos ir ožkienos - išaugo 7,2 procento. »
Dėl lietaus suprastėjus Prancūzijos šių metų derliaus kviečių kokybei, šalis, kuri yra didžiausia Europos Sąjungoje (ES) kviečių augintoja ir eksportuotoja, yra priversta pirkti malamuosius kviečius iš Lietuvos. VL archyvo nuotr.
2014 Rugpjūčio mėn. 22 d. 10:10
Dėl lietaus suprastėjus Prancūzijos šių metų derliaus kviečių kokybei, šalis, kuri yra didžiausia Europos Sąjungoje (ES) kviečių augintoja ir eksportuotoja, yra priversta pirkti malamuosius kviečius iš Lietuvos bei Didžiosios Britanijos... »
Vilkikai su lietuviškais vaisiais ir daržovėmis prie sienos su Baltarusija važiuoja kaip į mūšį. Fotodiena.lt nuotr.
2014 Rugpjūčio mėn. 22 d. 08:19
Vilkikai su lietuviškais vaisiais ir daržovėmis prie sienos su Baltarusija važiuoja kaip į mūšį - nors vienam kitam atkaklesniam vairuotojui pavyko nugabenti krovinius į Baltarusijos teritoriją, dauguma jų buvo priversti grįžti atgal ir laukti... »

Naujausios


Pasiūlymai

Informacija kasdien

Vardadieniai:

Aušrinė, Cezarijus, Cezaris, Tolvydas

TV programa:

   
TV3 programa
LNK programa
BTV programa
   
   
LTV programa
TV6 programa
LTV2 programa
Lietuvos Rytas. TV
   

Apklausa

Ką manote apie ketinimą įteisinti ritualinį gyvulių skerdimą?

Kainos

Degalai:

Valiutos:

2014-08-27
Valiutos_usd
USD  
Arrow down
2.614 LT
EUR     3.4528 LT
Valiutos_gbp
GBP  
Arrow down
4.3342 LT
Valiutos_lvl
LVL     4.9184 LT

Daugiau...

Žaliavos:

 

Kaina, USD

 

Matas

Nafta
Arrow up
93.9   bar.
Dujos
Arrow up
3.93   MMBTU
Auksas
Arrow down
1285   oz

Anupro Dirvelės nuotykiai

Be cukraus gyventi sveika Ir metus, ir visą laiką. Na, o paprasta druska Turi būti po ranka.
– One, gal tu sukvailėjai? Druskos vėl nepagailėjai! Visą gomurį sugrauš, Jei neduosi man alaus.
Alų sriubčioja Dirvelė Tarsi didmiesčio panelė. – Druską reikia pataupyt: Karas, šneka, kils poryt.
Pažvelgė į vyrą Onė – Veidą nuplieskė raudonis. – Ką ten karas... Kai myliu, Pūdo druskos negailiu.