Parsisiųskite

Rugpjūčio 20, trečiadienis
 
Gauk naujienas el. paštu:
Atsisakyti
 
 

Naujienos Žemės ūkis Speigų nokautas pajūrio ūkininkams

2012 Kovo mėn. 14 d. 00:55

Speigų nokautas pajūrio ūkininkams

Jolita Žurauskienė

Neįprastai šalta žiema ir menkas sniego apklotas pakenkė vakarinių rajonų ūkininkų pasėliams. Šaltis sunaikino didžiulius plotus žieminių rapsų, nuo speigo nukentėjo kviečiai ir kvietrugiai.

sxc.hu nuotr.

sxc.hu nuotr.

Pasėliai iššalo

Šalti orai antrus metus iš eilės nepagailėjo Klaipėdos krašto ūkininkų pasėlių. Pasak Kretingalės kooperatinės žemės ūkio bendrovės (KŽŪB) pirmininko Gerardo Liorenčaičio, šiais metais speigas, paspaudęs iki 28 laipsnių šalčio, sušaldė didžiąją dalį pasėlių, nes juos dengė menkas sniego sluoksnis. „Sniego apklotas mūsų krašte buvo vos kelių centimetrų, pakilusi pūga jį nuo laukų nupūtė. Todėl didieji šalčiai pasėliams ypač pakenkė. Snigti pradėjo tada, kai jau viskas buvo nušalę“, – pasakojo G.Liorenčaitis.

Bendrovės laukuose buvo pasodinti lietuviškos veislės kviečiai ‘Ada’, švediškos veislės rugiai, kvietrugiai ir rapsai. Pasak bendrovės pirmininko, anksčiau jie sodindavo baltarusiškos veislės kvietrugius, kurie labai gerai ištverdavo šalčius. Praėjusiais metais Kretingalės KŽŪB laukuose buvo pasėta 770 ha žieminių pasėlių, iš jų 480 ha – rapsų. Visi rapsai iššalo, tačiau jie buvo apdrausti. Todėl dalį nuostolių padengė draudimas. Pavasarį bendrovės darbuotojai rapsus atsėjo, buvo sunaudota dvigubai daugiau degalų ir sėklų.

Skaičiuos nuostolius

Pernai rudenį rapsais buvo užsėti 208 ha KŽŪB laukų, arba beveik dvigubai mažiau nei užpernai. Tačiau pasėliai ir vėl nesulaukė pavasario – laukuose visi rapsai geltoni, be to, iššalo apie 50 proc. kvietrugių bei kviečių. „Laukuose žaliuoja tik rugiai, jie visada gerai išsilaiko. Nors Švedijoje ir Lietuvoje klimatas panašus, tačiau rapsų neišgelbėjo pasirinkta švediška veislė. Jie neatlaikė šalčių. Vien pernai, žuvus visiems žieminiams rapsams, bendrovė neteko pusantro milijono litų“, – sakė G.Liorenčaitis. Šiemet Kretingalės KŽŪB pasėliai buvo neapdrausti dėl padidėjusių draudimo įmokų. Pasak pašnekovo, šių metų nuostoliai dar bus skaičiuojami. G.Liorenčaitis tikino, kad bendrovės specialistai svarsto, ar nevertėtų visiškai atsisakyti rapsų, nes juos auginti tapo rizikinga.

Atsisako žieminių kultūrų

Šilutės rajono ūkininkas Vitalijus Vičkus augina lenkiškos veislės kvietrugius ir švediškos veislės rapsus. Praėjusią žiemą V.Vičkus patyrė didelių nuostolių: prarado beveik 90 proc. pasėlių. Jo laukuose iššalo visi rapsai, o iš beveik 60 ha kvietrugių liko tik 10 ha. Šiais metais ūkininko pasėti rapsai taip pat neatlaikė šalčių. „Kaip bus su kvietrugiais kol kas neaišku. Tik prasidėjus vegetacijai matysiu, kiek jų iššalo. Lepios kultūros – rapsų – žadu atsisakyti“, – prisipažino V. Vičkus. Žieminių kultūrų augintojas savo pasėlių nebuvo apdraudęs. Pavasarį jam teks vėl vargti atsėjant rapsus ir kvietrugius.

Skuodo rajono ūkininkas Vidmantas Duonėla sako, kad šiais metais žieminių kultūrų atsisakė. Pastaruosius 7 metus jis augino vokiškos veislės ekologiškus rugius ir visai nepergyvendavo dėl šaltų žiemų. Šia kultūra jis užsėdavo 50–100 ha. „Rugiai – pakantrūs žiemojimui. Pernai dėl vėlyvos sėjos ir nepakankamo augalų įsišaknijimo buvo prastesnis derlius – iš 1 ha prikūliau ne 2,3–2,5 t, o 1,7 t rugių“,– sakė ūkininkas. Pasak V.Duonėlos, šiais metais pasibaigus sutarčiai, jis sumažino ekologinio ūkio plotus, todėl atsisakė ir žieminių rugių. Gerindamas dirvos savybes ūkininkas augina lubinus.

Ragina apsidrausti

Pasak „Vereinigte Hagelversicherung VVaG“ filialo „VH Lietuva“ vadovo Algimanto Navicko, pasėlių draudimas pastaraisiais metais tapo populiarus. „Per dvejus metus visoje Lietuvoje iššalo labai daug pasėlių, padidėjo jų iššalimo rizika, todėl įmokos išaugo“, – sakė A.Navickas. Praėjusių metų rudenį „Vereinigte Hagelversicherung VVaG“ filiale „VH Lietuva“ apsidraudė tik 150 žemdirbių. Jie apdraudė daugiau nei 25 tūkst. ha pasėlių. 2010 m. net 660 žemdirbių apdraudė 107 tūkst. ha pasėlių. Pernai draudimo bendrovė žemdirbiams sumokėjo 54 mln. Lt. išmokų. „Vienam ūkininkui už patirtus bulvių derliaus nuostolius sumokėjome daugiau nei 2 milijonus litų. Iš tiesų draudimas – reali pagalba žemdirbiams“, – pabrėžė A.Navickas. Jis teigė, kad žemdirbiai už iššalusius pasėlius išmokas gaus gegužės–birželio mėnesiais. Pasak A.Navicko, tikimasi, kad netrukus žemdirbiai ims drausti tiek vasarinius, tiek žieminius pasėlius. Draudimo kainos išlikusios tokios pačios kaip ir praėjusių metų pavasarį, o javų ir rapsų – mažesnė.

Platinti, skelbti, kopijuoti Krašto spaudos informacijas ir fotoinformacijas be raštiško UAB "Krašto spauda" sutikimo draudžiama. Susitarti dėl turinio galima parašius laišką adresu redakcija@krastospauda.lt
atgal
Palikti komentarą
Vardas:* El. paštas:
Komentaras:*
Žemės ūkis
Šiemet užaugo didesnis grūdinių augalų derlius negu pernai. VL archyvo nuotr.
2014 Rugpjūčio mėn. 20 d. 15:29
Po Žolinės šventės, kai javapjūtės darbai jau nudirbti, pats laikas įvertinti, kas ir kaip mūsų laukuose augo ir derėjo. Žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė pažymi, kad šiemet užaugo didesnis grūdinių augalų derlius negu pernai. »
Vyriausybė trečiadienį nepritarė Žemės ūkio ministerijos siūlymui pieno ir mėsos perdirbėjams, nukentėjusiems dėl Rusijos sankcijų, praradimus kompensuoti biudžeto lėšomis. Fotodiena.lt nuotr.
2014 Rugpjūčio mėn. 20 d. 14:53
Vyriausybė trečiadienį nepritarė Žemės ūkio ministerijos siūlymui pieno ir mėsos perdirbėjams, nukentėjusiems dėl Rusijos sankcijų, praradimus kompensuoti biudžeto lėšomis. „Mes negalime teikti valstybės finansinės pagalbos iš savo... »
Žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė teigia, kad pieno ir mėsos perdirbėjams, nukentėjusiems dėl Rusijos sankcijų, praradimai gali būti kompensuoti biudžeto lėšomis. Fotodiena.lt nuotr.
2014 Rugpjūčio mėn. 20 d. 14:11
Žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė teigia, kad pieno ir mėsos perdirbėjams, nukentėjusiems dėl Rusijos sankcijų, praradimai gali būti kompensuoti biudžeto lėšomis. »
Vyriausybė trečiadienį posėdyje pritarė idėjai įteisinti ritualinį gyvulių skerdimą, kuris, tikimasi, Lietuvai po Rusijos įvesto embargo padėtų rasti naujų rinkų. Fotodiena.lt nuotr.
2014 Rugpjūčio mėn. 20 d. 13:56
Vyriausybė trečiadienį posėdyje pritarė idėjai įteisinti ritualinį gyvulių skerdimą, kuris, tikimasi, Lietuvai po Rusijos įvesto embargo padėtų rasti naujų rinkų. »
Dėl Rusijos pritaikyto maisto produktų importo iš Europos Sąjungos (ES) ir kitų Vakarų valstybių ES per metus gali netekti 6,7 mlrd. eurų . alloverpress.ee nuotr.
2014 Rugpjūčio mėn. 20 d. 13:42
Dėl Rusijos pritaikyto maisto produktų importo iš Europos Sąjungos (ES) ir kitų Vakarų valstybių ES per metus gali netekti 6,7 mlrd. eurų (23,13 mlrd. litų), rodo Nyderlandų banko ING grupės atliktas tyrimas. Banko teigimu, Baltijos šalys... »
Lietuvos juodmargių veislių gerintojų asociacijos atstovams didžiausią susirūpinimą kelią pieninių karvių, Lietuvos juodmargių produktyvumo ir genetinių rodiklių gerinimas. wikipedia.org nuotr.
2014 Rugpjūčio mėn. 20 d. 13:28
Taip teigia Lietuvos juodmargių veislių gerintojų asociacijos (LJGGA) atstovai, kurie pirmą kartą susitiko su žemės ūkio ministre Virginija Baltraitiene. »
Baltarusijos veterinarijos ir maisto priežiūros departamentas atšaukė draudimą importuoti galvijus iš Lietuvos bei daugumos kitų Europos Sąjungos šalių. VL archyvo nuotr.
2014 Rugpjūčio mėn. 20 d. 13:06
Baltarusijos veterinarijos ir maisto priežiūros departamentas atšaukė draudimą importuoti galvijus iš Lietuvos bei daugumos kitų Europos Sąjungos šalių. »
Premjeras pienininkų elgesį pavadino negražiu. Fotodiena.lt nuotr.
2014 Rugpjūčio mėn. 20 d. 12:49
Premjeras Algirdas Butkevičius kritikuoja pieno perdirbimo bendroves, kurios Rusijai paskelbus apie tai, kad nebeįsileis Europos Sąjungos kilmės žemės ūkio produkcijos, skubiai sumažino pieno supirkimo kainas. Premjeras tokį pienininkų elgesį... »
Lubinai – vertinga kultūra, tačiau sunku atgaivinti jų auginimo tradicijas. alloverpress.ee nuotr.
2014 Rugpjūčio mėn. 20 d. 12:27
Lubinai – vertinga kultūra, tačiau sunku atgaivinti jų auginimo tradicijas. Viena iš priežasčių, stabdančių jų plotų didėjimą, yra jautrumas ligoms. Pasak Lietuvos ekologinių ūkių asociacijos (LEŪA) pirmininko Sauliaus Daniulio, lubinai... »
Rusija perspėjo Europos Sąjungą (ES) nebandyti apeiti galiojančius prekybos apribojimus, eksportuojant augalininkystės produkciją per trečiąsias šalis. VL archyvo nuotr.
2014 Rugpjūčio mėn. 20 d. 12:21
Rusija perspėjo Europos Sąjungą (ES) nebandyti apeiti galiojančius prekybos apribojimus, eksportuojant augalininkystės produkciją per trečiąsias šalis. Rusijos veterinarijos ir fitosanitarijos tarnybos („Rosselchoznadzor“) pranešime teigiama... »
Viena iš neatidėliotinų priemonių kovoje prieš kiaulių marą – privaloma nemokama kiaulių registracija iki rugsėjo 15 d. visoje Lietuvoje. Fotodiena.lt nuotr.
2014 Rugpjūčio mėn. 20 d. 10:52
Siekiant užkirsti kelią afrikinio kiaulių maro plitimui, Žemės ūkio ministerija ir Veterinarijos tarnyba Lietuvoje nusprendė įvesti privalomą kiaulių registraciją. Ministerija pranešė, kad registracija vyks nuo trečiadienio iki rugsėjo... »
Lietuvos daržovių augintojų asociacijos valdybos pirmininkas Martynas Laukaitis įsitikinęs, kad daržovių augintojams ir agrofirmoms nebus lengva persiorientuoti į kitas rinkas - tai lėtas procesas. Fotodiena.lt nuotr.
2014 Rugpjūčio mėn. 20 d. 10:44
Verslo atstovai prognozuoja, kad tikrieji Rusijos sankcijų padariniai daržovių ir vaisių įmonėse išryškės jau po mėnesio, o visiškai pakeisti rinką gali prireikti ir metų ar dvejų - dėl to baiminamasi, kad dalis greitai gendančius produktus... »
Nuo ligų labiau nukentės išgulusių pasėlių derlius. VL archyvo nuotr.
2014 Rugpjūčio mėn. 20 d. 10:39
Pernai varpų fuzariozė smarkiai pažeidė javus. Šių metų javų derliaus kokybė taip pat nėra pati geriausia. Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro (LAMMC) Žemdirbystės instituto mokslo darbuotoja dr. Skaidrė Supronienė sakė, kad daugeliui... »
Afrikinis kiaulių maras Latvijoje jau nustatytas 28 ūkiuose, sunaikinta daugiau kaip pusė tūkstančio kiaulių. VL archyvo nuotr.
2014 Rugpjūčio mėn. 20 d. 09:34
Afrikinis kiaulių maras Latvijoje jau nustatytas 28 ūkiuose, sunaikinta daugiau kaip pusė tūkstančio kiaulių, pranešė Latvijos maisto ir veterinarijos tarnyba. »
Eugenijaus Keramino bandoje – 45 mėsiniai limuzinų ir Šarolė veislių mišrūnai. Autoriaus nuotr.
2014 Rugpjūčio mėn. 20 d. 08:54
Prieš 23 metus įkurto, išgyvenusio pakilimus ir kritimus, dabar racionaliai tvarkomo specializuoto mėsinės galvijininkystės ūkio laukia permainos. Gražiame, bet nederlingų žemių Užpalių (Utenos r.) krašte įsikūręs 74 ha Eugenijaus Keramino... »
„Taip atrodo „Vokietija“, – juokauja ūkininkai. Autor4s nuotr.
2014 Rugpjūčio mėn. 20 d. 08:00
Pakilę į kovą su piktžolėmis, augančiomis gretimuose sklypuose, Raseinių rajono Lenčių kaimo ūkininkai sulaukė tikrintojų ir buvo nubausti už menkus pažeidimus,  kad kitąkart, matyt, nebūtų tokie pilietiški. »
Vyriausybė ketina patvirtinti veiksmų planą, kaip sušvelninti poveikį verslui ir darbo rinkai dėl Rusijos paskelbtų ekonominių sankcijų. Fotodiena.lt nuotr.
2014 Rugpjūčio mėn. 20 d. 07:52
Vyriausybė ketina patvirtinti veiksmų planą, kaip sušvelninti poveikį verslui ir darbo rinkai dėl Rusijos paskelbtų ekonominių sankcijų. »
Baltarusius domina lietuviški žemės ūkio ir maisto produktai, ypač žaliavinis pienas ir jautiena. VL archyvo nuotr.
2014 Rugpjūčio mėn. 19 d. 13:48
Žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė šiandien su darbo vizitu lankėsi Baltarusijoje, kur susitiko su Baltarusijos žemės ūkio ir maisto ministru Leonidu Zajacu (Leonid Zajac) aptarti Rusijos embargo pasekmių, glaudesnio bendradarbiavimo... »
Kremliaus paskelbta žemės ūkio produkcijos ir maisto produktų importo iš Europos Sąjungos (ES) ir JAV blokada tuština eilinių Rusijos gyventojų kišenes – šalyje sparčiai brangsta maistas. VL archyvo nuotr.
2014 Rugpjūčio mėn. 19 d. 12:09
Kremliaus paskelbta žemės ūkio produkcijos ir maisto produktų importo iš Europos Sąjungos (ES) ir JAV blokada tuština eilinių Rusijos gyventojų kišenes – šalyje sparčiai brangsta maistas. »
Vidutinė pieno supirkimo kaina Lietuvoje liepą siekė 899,9 lito už toną - 10,9 proc. mažiau nei pernai liepą ir 0,3 proc. mažiau nei šiemet birželį. Fotodiena.lt nuotr.
2014 Rugpjūčio mėn. 19 d. 09:49
Vidutinė pieno supirkimo kaina Lietuvoje liepą siekė 899,9 lito už toną - 10,9 proc. mažiau nei pernai liepą ir 0,3 proc. mažiau nei šiemet birželį. Šiemet per septynis mėnesius supirkta 805,28 tūkst. tonų pieno - 8,4 proc. daugiau... »
Europos Komisija dengs Lietuvos žemės ūkio sektoriaus nuostolius, kuriuos įmonės patyrė, nes dėl Rusijos sankcijų negalėjo realizuoti greit gendančios produkcijos. VL archyvo nuotr.
2014 Rugpjūčio mėn. 19 d. 09:07
Europos Komisija dengs Lietuvos žemės ūkio sektoriaus nuostolius, kuriuos įmonės patyrė, nes dėl Rusijos sankcijų negalėjo realizuoti greit gendančios produkcijos. „Dabar yra principai nustatyti - greit gendančiai produkcijai, kuriai susidarė... »
Siekdama padėti žemdirbiams ir sušvelninti ekonominę įtampą, žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė pasiūlė Vyriausybei tiesiogines išmokas už plotus ir pieno kvotas už 2014 m. išmokėti avansu, t. y. iki šių metų pabaigos. VL archyvo nuotr.
2014 Rugpjūčio mėn. 19 d. 08:20
Siekdama padėti žemdirbiams ir sušvelninti ekonominę įtampą, žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė pasiūlė Vyriausybei tiesiogines išmokas už plotus ir pieno kvotas už 2014 m. išmokėti avansu, t. y. iki šių metų pabaigos, o ne iki 2015... »
Albertas Gapšys mano, kad būtų racionalu laikinai Lietuvoje sumažinti PVM galvijų mėsai, kad būtų galima bent 20 proc. sumažinti galvijų kainas vartotojams. VL archyvo nuotr.
2014 Rugpjūčio mėn. 19 d. 08:12
Pieno perteklius dėl Rusijos paskelbto embargo gali siekti apie 15 proc., o galvijų - 70 proc., prognozuoja Lietuvos agrarinės ekonomikos instituto Produktų rinkotyros skyriaus vedėjas Albertas Gapšys ir mano, kad būtų racionalu laikinai Lietuvoje... »
Lietuvai galimybė eksportuoti mėsos produktus į JAV turėtų atsiverti kitąmet, susitikime su žemės ūkio ministre Virginija Baltraitiene pareiškė JAV ambasadorė Lietuvoje Deborah McCarthy. VL archyvo nuotr.
2014 Rugpjūčio mėn. 18 d. 15:33
Lietuvai galimybė eksportuoti mėsos produktus į JAV turėtų atsiverti kitąmet, susitikime su žemės ūkio ministre Virginija Baltraitiene pareiškė JAV ambasadorė Lietuvoje Deborah McCarthy. „Visiškai realu, kad nuo 2015 metais Lietuva galės... »
Premjeras Algirdas Butkevičius teigia, kad jam kelia nuostabą pieno perdirbėjų pateikiami būsimi nuostoliai dėl Rusijos taikomų sankcijų. Fotodiena.lt nuotr.
2014 Rugpjūčio mėn. 18 d. 14:24
Premjeras Algirdas Butkevičius teigia, kad jam kelia nuostabą pieno perdirbėjų pateikiami būsimi nuostoliai dėl Rusijos taikomų sankcijų. „Mus truputį kai kurie skaičiai šokiruoja, kur kalbama apie nuostolius per mėnesį. (...) Mane kaip... »

Naujausios


Pasiūlymai

Informacija kasdien

Vardadieniai:

Bernardas, Neringa, Renaldas, Tolvinas

TV programa:

   
TV3 programa
LNK programa
BTV programa
   
   
LTV programa
TV6 programa
LTV2 programa
Lietuvos Rytas. TV
   

Apklausa

Ar ilgam Rusija atsisakė europietiško maisto?

Kainos

Degalai:

Valiutos:

2014-08-20
Valiutos_usd
USD  
Arrow up
2.5863 LT
EUR     3.4528 LT
Valiutos_gbp
GBP  
Arrow up
4.3213 LT
Valiutos_lvl
LVL     4.9184 LT

Daugiau...

Žaliavos:

 

Kaina, USD

 

Matas

Nafta
Arrow up
95.01   bar.
Dujos
Arrow down
3.86   MMBTU
Auksas
Arrow up
1296.9   oz

Anupro Dirvelės nuotykiai

Žolynėliai, žolynai – Kur žiūrėti, nežinai. Ar į ąžuolą šakotą, Ar į pievų žalią plotą.
Bet Anupro seserėnas Sugalvojo (kad jį krienas!) Į Sacharą nubildėt Ir kaip dera pailsėt.
...Grįžta vaikis iš Sacharos. – Kaip atostogos? Ar geros? – Dėde, nesijuok... Tačiau Aš tik smėlį temačiau...
– Na, nenusimink, vaikine. Šventė Lietuvoj – Žolinė. Lietuva vis dar žalia. Žemė ir žmogus – šalia.