Parsisiųskite

Balandžio 16 d., trečiadienis
 
Gauk naujienas el. paštu:
Atsisakyti
 
 

Naujienos Žemės ūkis Speigų nokautas pajūrio ūkininkams

2012 Kovo mėn. 14 d. 00:55

Speigų nokautas pajūrio ūkininkams

Jolita Žurauskienė

Neįprastai šalta žiema ir menkas sniego apklotas pakenkė vakarinių rajonų ūkininkų pasėliams. Šaltis sunaikino didžiulius plotus žieminių rapsų, nuo speigo nukentėjo kviečiai ir kvietrugiai.

sxc.hu nuotr.

sxc.hu nuotr.

Pasėliai iššalo

Šalti orai antrus metus iš eilės nepagailėjo Klaipėdos krašto ūkininkų pasėlių. Pasak Kretingalės kooperatinės žemės ūkio bendrovės (KŽŪB) pirmininko Gerardo Liorenčaičio, šiais metais speigas, paspaudęs iki 28 laipsnių šalčio, sušaldė didžiąją dalį pasėlių, nes juos dengė menkas sniego sluoksnis. „Sniego apklotas mūsų krašte buvo vos kelių centimetrų, pakilusi pūga jį nuo laukų nupūtė. Todėl didieji šalčiai pasėliams ypač pakenkė. Snigti pradėjo tada, kai jau viskas buvo nušalę“, – pasakojo G.Liorenčaitis.

Bendrovės laukuose buvo pasodinti lietuviškos veislės kviečiai ‘Ada’, švediškos veislės rugiai, kvietrugiai ir rapsai. Pasak bendrovės pirmininko, anksčiau jie sodindavo baltarusiškos veislės kvietrugius, kurie labai gerai ištverdavo šalčius. Praėjusiais metais Kretingalės KŽŪB laukuose buvo pasėta 770 ha žieminių pasėlių, iš jų 480 ha – rapsų. Visi rapsai iššalo, tačiau jie buvo apdrausti. Todėl dalį nuostolių padengė draudimas. Pavasarį bendrovės darbuotojai rapsus atsėjo, buvo sunaudota dvigubai daugiau degalų ir sėklų.

Skaičiuos nuostolius

Pernai rudenį rapsais buvo užsėti 208 ha KŽŪB laukų, arba beveik dvigubai mažiau nei užpernai. Tačiau pasėliai ir vėl nesulaukė pavasario – laukuose visi rapsai geltoni, be to, iššalo apie 50 proc. kvietrugių bei kviečių. „Laukuose žaliuoja tik rugiai, jie visada gerai išsilaiko. Nors Švedijoje ir Lietuvoje klimatas panašus, tačiau rapsų neišgelbėjo pasirinkta švediška veislė. Jie neatlaikė šalčių. Vien pernai, žuvus visiems žieminiams rapsams, bendrovė neteko pusantro milijono litų“, – sakė G.Liorenčaitis. Šiemet Kretingalės KŽŪB pasėliai buvo neapdrausti dėl padidėjusių draudimo įmokų. Pasak pašnekovo, šių metų nuostoliai dar bus skaičiuojami. G.Liorenčaitis tikino, kad bendrovės specialistai svarsto, ar nevertėtų visiškai atsisakyti rapsų, nes juos auginti tapo rizikinga.

Atsisako žieminių kultūrų

Šilutės rajono ūkininkas Vitalijus Vičkus augina lenkiškos veislės kvietrugius ir švediškos veislės rapsus. Praėjusią žiemą V.Vičkus patyrė didelių nuostolių: prarado beveik 90 proc. pasėlių. Jo laukuose iššalo visi rapsai, o iš beveik 60 ha kvietrugių liko tik 10 ha. Šiais metais ūkininko pasėti rapsai taip pat neatlaikė šalčių. „Kaip bus su kvietrugiais kol kas neaišku. Tik prasidėjus vegetacijai matysiu, kiek jų iššalo. Lepios kultūros – rapsų – žadu atsisakyti“, – prisipažino V. Vičkus. Žieminių kultūrų augintojas savo pasėlių nebuvo apdraudęs. Pavasarį jam teks vėl vargti atsėjant rapsus ir kvietrugius.

Skuodo rajono ūkininkas Vidmantas Duonėla sako, kad šiais metais žieminių kultūrų atsisakė. Pastaruosius 7 metus jis augino vokiškos veislės ekologiškus rugius ir visai nepergyvendavo dėl šaltų žiemų. Šia kultūra jis užsėdavo 50–100 ha. „Rugiai – pakantrūs žiemojimui. Pernai dėl vėlyvos sėjos ir nepakankamo augalų įsišaknijimo buvo prastesnis derlius – iš 1 ha prikūliau ne 2,3–2,5 t, o 1,7 t rugių“,– sakė ūkininkas. Pasak V.Duonėlos, šiais metais pasibaigus sutarčiai, jis sumažino ekologinio ūkio plotus, todėl atsisakė ir žieminių rugių. Gerindamas dirvos savybes ūkininkas augina lubinus.

Ragina apsidrausti

Pasak „Vereinigte Hagelversicherung VVaG“ filialo „VH Lietuva“ vadovo Algimanto Navicko, pasėlių draudimas pastaraisiais metais tapo populiarus. „Per dvejus metus visoje Lietuvoje iššalo labai daug pasėlių, padidėjo jų iššalimo rizika, todėl įmokos išaugo“, – sakė A.Navickas. Praėjusių metų rudenį „Vereinigte Hagelversicherung VVaG“ filiale „VH Lietuva“ apsidraudė tik 150 žemdirbių. Jie apdraudė daugiau nei 25 tūkst. ha pasėlių. 2010 m. net 660 žemdirbių apdraudė 107 tūkst. ha pasėlių. Pernai draudimo bendrovė žemdirbiams sumokėjo 54 mln. Lt. išmokų. „Vienam ūkininkui už patirtus bulvių derliaus nuostolius sumokėjome daugiau nei 2 milijonus litų. Iš tiesų draudimas – reali pagalba žemdirbiams“, – pabrėžė A.Navickas. Jis teigė, kad žemdirbiai už iššalusius pasėlius išmokas gaus gegužės–birželio mėnesiais. Pasak A.Navicko, tikimasi, kad netrukus žemdirbiai ims drausti tiek vasarinius, tiek žieminius pasėlius. Draudimo kainos išlikusios tokios pačios kaip ir praėjusių metų pavasarį, o javų ir rapsų – mažesnė.

Platinti, skelbti, kopijuoti Krašto spaudos informacijas ir fotoinformacijas be raštiško UAB "Krašto spauda" sutikimo draudžiama. Susitarti dėl turinio galima parašius laišką adresu redakcija@krastospauda.lt
atgal
Palikti komentarą
Vardas:* El. paštas:
Komentaras:*
Žemės ūkis
Seimo Kaimo reikalų komitetas pakeitė savo poziciją ir nusprendė siūlyti Seimui ateityje dirbamą žemę leisti pirkti nesilaikant teritorinio principo. VL archyvo nuotr.
2014 Balandžio mėn. 16 d. 12:00
Seimo Kaimo reikalų komitetas pakeitė savo poziciją ir nusprendė siūlyti Seimui ateityje dirbamą žemę leisti pirkti nesilaikant teritorinio principo. Tokį sprendimą komitetas priėmė trečiadienį, svarstydamas kelių įstatymų pataisas... »
Maras gali plisti ir pervežant gyvulius, šeriant kiaules maisto atliekomis, nesilaikant biologinės saugos reikalavimų. alloverpress.ee nuotr.
2014 Balandžio mėn. 16 d. 09:53
Raseinių savivaldybėje vyko „stalo pratybos“ afrikinio kiaulių maro tema: kaip kuri žinyba elgtųsi, jei ši grėsmė vieną dieną taptų realybe? 7 val. ryto į darbą atėjusi rajone esančio kiaulių komplekso reprodukcinio cecho darbuotoja... »
Staigus pieno žaliavos kainų nuosmukis labai nepalankus artėjant 2015 m. pavasariui, kai nebeliks pieno gamybos kvotų. VL fotomontažas
2014 Balandžio mėn. 15 d. 14:46
Palankiomis pieno supirkimo kainomis pasidžiaugę ūkininkai vėl patyrė smūgį – pieno perdirbėjai jas sumažino iki 20 proc., o kai kam – dar daugiau. Kaip ir 2012 m., perdirbėjai už žaliavą mažiau moka kooperatyvams, kurie tiekia didelius... »
Viena didžiausių Lietuvoje žemės ūkio investicijų bendrovė „Agrowill Group“ baigia įstatinio kapitalo didinimo procedūras. Fotodiena.lt nuotr.
2014 Balandžio mėn. 15 d. 13:26
Viena didžiausių Lietuvoje žemės ūkio investicijų bendrovė „Agrowill Group“ baigia įstatinio kapitalo didinimo procedūras - Lietuvos centrinis vertybinių popierių depozitoriumas ketvirtadienį užregistruos iki 187,416 mln. litų padidintą... »
Žemės ūkio ministerija leido išskirtiniais atvejais iki liepos 20 dienos pratęsti terminą, iki kada privaloma paskersti apsauginėje afrikinio kiaulių maro zonoje laikomas kiaules. VL archyvo nuotr.
2014 Balandžio mėn. 15 d. 13:11
Žemės ūkio ministerija leido išskirtiniais atvejais iki liepos 20 dienos pratęsti terminą, iki kada privaloma paskersti apsauginėje afrikinio kiaulių maro zonoje laikomas kiaules.  Maisto ir veterinarijos tarnybos vadovas Jonas Milius sako... »
Alytaus rajone, kur nustatytas afrikinio kiaulių maro židinys, pradėta tverti beveik trisdešimties kilometrų tvora. VL nuotr.
2014 Balandžio mėn. 15 d. 10:07
Alytaus rajone, kur nustatytas afrikinio kiaulių maro židinys, pradėta tverti beveik trisdešimties kilometrų tvora. Taip tikimasi užkirsti kelią šernams migruoti. Afrikinio kiaulių maro užkrato zonose vielos tvora jau kyla. Iki gegužės vidurio... »
Iki antradienio apsauginėje afrikinio kiaulių maro zonoje gyvenantys žmonės ir fermos privalėjo paskersti auginamas kiaules. VL archyvo nuotr.
2014 Balandžio mėn. 15 d. 07:59
Iki antradienio apsauginėje afrikinio kiaulių maro zonoje gyvenantys žmonės ir fermos privalėjo paskersti auginamas kiaules. Iš pradžių tai padaryti reikėjo iki kovo 15 dienos, tačiau terminas pratęstas, nes gyventojai sako nespėjantys skersti... »
Dabar Lietuvoje daugiausiai pasitaiko baltnugarių su juodo pigmento šonais, bet yra ir baltnugarių su rudo pigmento šonais. Vidos Tavorienės nuotr.
2014 Balandžio mėn. 14 d. 15:30
Lietuvos baltnugarių galvijų veislė (veislės kodas – 91) yra žinoma nuo neatmenamų laikų, o pirmoje XX a. pusėje baltnugariai galvijai sudarė 10% visų galvijų. Ilgą laiką Lietuvos baltnugariai galvijai buvo gerinami įvairių juodmargių... »
Lietuvoje vidutinės didmeninės vištienos ir kiaušinių kainos kovo mėnesį, palyginti su pernai tuo pačiu mėnesiu, smuko. VL archyvo nuotr.
2014 Balandžio mėn. 14 d. 12:12
Lietuvoje vidutinės didmeninės vištienos ir kiaušinių kainos kovo mėnesį, palyginti su pernai tuo pačiu mėnesiu, smuko. »
E-Parduotuvė suteikia daugiau lankstumo klientams – nepriklausomai nuo vietos, laiko ar savaitės dienos, užsakyti dalis, kurios bus tiesiogiai pristatytos 1-3 dienų bėgyje į bet kurią vietą Lietuvoje. Petro Malūko nuotr.
2014 Balandžio mėn. 14 d. 12:00
Konekesko grupė Baltijos šalyse ir Suomijoje atidarė naują elektroninę parduotuvę (toliau E-Parduotuvė). Parduotuvėje (el.adresas: http://webshop.konekesko.lt ) klientai nuotoliniu būdu galės įsigyti žemės ūkio, statybinės ir miško technikos... »
Yra pastebėta, jog ganomų ožkų žymiai skanesnis pienas, o jos pačios visada būna energingos ir meilios. VL archyvo nuotr.
2014 Balandžio mėn. 14 d. 11:02
Yra pastebėta, jog ganomų ožkų žymiai skanesnis pienas, o jos pačios visada būna energingos ir meilios. Tuo tarpu pririštos žilabarzdės blogiau ėda, tampa užsispyrusios ir kerštingos. Ganykloje ožkos ganomos 160-165 dienas. Pagrindinis... »
Lietuvoje superkamų grūdų supirkimo kaina balandžio pradžioje ir toliau didėjo. Fotodiena.lt nuotr.
2014 Balandžio mėn. 14 d. 10:53
Lietuvoje superkamų grūdų supirkimo kaina balandžio pradžioje ir toliau didėjo. »
Didelis susidomėjimas grūdų bokštais su džiovinimo įranga.
2014 Balandžio mėn. 14 d. 10:23
Geri orai ne tik paskubino anksčiau pradėti pavasario darbus, bet ir pritraukė daugiau dalyvių į ūkininkams skirtas pavasarines parodas. Įmonė „Inter-Silo“ parodoje „Ką pasėsi...“ pristatė unikalų eksponatą, vaizduojantį Lietuvoje... »
Šiandien prasideda žemės ūkio naudmenų ir kitų plotų deklaravimas. VL archyvo nuotr.
2014 Balandžio mėn. 14 d. 08:42
Balandžio 14 d. prasideda žemės ūkio naudmenų ir kitų plotų deklaravimas. Žemės ūkio ministerija atkreipia deklaruojančiųjų dėmesį, kad pievos ir ganyklos, esančios tame pačiame lauke iš eilės 4 metus ir ilgiau, šiemet Lietuvoje jau turi... »
Petro Malūko nuotr.
2014 Balandžio mėn. 12 d. 08:00
AB „Lytagra“ prekiauja ne bet kokia žemės ūkio technika. Bendrovės siūlomą „New Holland“, „Horsch“, „Amazone“, JCB, „Krone“, „Fliegl“, „Lely“, „Ursus“ ir kitų kompanijų techniką renkasi apie ateitį galvojantys... »
Lietuvių užauginti daigai - ne prastesni už užsieniečių, tačiau juos auginti nepelninga. alloverpress.ee nuotr.
2014 Balandžio mėn. 11 d. 14:32
Šalies rinką pagrindinėmis daržovės aprūpinantys ir nemažai produkcijos eksportuojantys daržovių augintojai pavasarį tampa importuotojais. Pastaraisias metais nemažai prekinių daržovių ūkių perka milijonus daržovių daigų, daugiausia... »
Du Seimo komitetai sutinka, kad daugiau nei 500 hektarų žemės galėtų įsigyti gyvulių augintojai - jų perkamos žemės kiekis priklausytų nuo auginamų gyvulių skaičiaus. Raimundo Šuikos nuotr.
2014 Balandžio mėn. 11 d. 11:58
Du Seimo komitetai sutinka, kad daugiau nei 500 hektarų žemės galėtų įsigyti gyvulių augintojai - jų perkamos žemės kiekis priklausytų nuo auginamų gyvulių skaičiaus. »
Seimo Kaimo reikalų komitetas pritaria, kad iš būsimų ūkininkų turėtų būti reikalaujama patirties žemės ūkyje. Fotodiena.lt nuotr.
2014 Balandžio mėn. 11 d. 10:41
Seimo Kaimo reikalų komitetas pritaria, kad iš būsimų ūkininkų turėtų būti reikalaujama patirties žemės ūkyje. Jis taip pat nesutinka, kad dirbamą žemę būtų galima įsigyti bet kur - siūloma pirkėjams leisti pirkti žemę tik tame rajone... »
Nepaisant neaiškios situacijos Rusijos perimtame Kryme, vienos didžiausių Lietuvoje žemės ūkio investicijų bendrovės „Agrowill Group“ ir pievagrybių auginimo grupės „Baltic Champs Group“ susijungimas vyksta pagal patvirtintas sąlygas. Fotodiena.lt nuotr.
2014 Balandžio mėn. 11 d. 09:58
Nepaisant neaiškios situacijos Rusijos perimtame Kryme, vienos didžiausių Lietuvoje žemės ūkio investicijų bendrovės „Agrowill Group“ ir pievagrybių auginimo grupės „Baltic Champs Group“ susijungimas vyksta pagal patvirtintas sąlygas... »
Seimas spręs, ar leisti gamintojams pirmumo teise apsirūpinti mediena iš valstybinių miškų. Fotodiena.lt nuotr.
2014 Balandžio mėn. 11 d. 08:46
Seimas spręs, ar leisti gamintojams pirmumo teise apsirūpinti mediena iš valstybinių miškų. Seimas ketvirtadienį po pateikimo priėmė svarstyti „darbiečio“ Vytauto Gapšio Miškų įstatymo pataisas, numatančias, kad parduodant valstybinių... »
A.Butkevičius teigė, kad žemės įsigijimo saugikliai yra reikalingi, bet dėl jų reikia elgtis „labai atsargiai“. VL archyvo nuotr.
2014 Balandžio mėn. 10 d. 15:42
Gyvulių augintojams reikia leisti įsigyti daugiau žemės, kuri jiems reikalinga auginant pašarus, sako premjeras. Tokios lengvatos, anot Algirdo Butkevičiaus, reikalingos, nes šalyje mažiau auginama galvijų. »
Tyrimas bus atliekamas po to, kai konkursą laimėjo Seimo narės „darbietės“ Vitalijos Vonžutaitės vyras Sergejus Fedotovas, o premjeras pareiškė, kad dėl konkurso reikėtų pradėti tyrimą. alloverpress.ee nuotr.
2014 Balandžio mėn. 10 d. 14:30
Žemės ūkio ministerijos teisininkai aiškinsis, ar Valstybinės augalininkystės tarnybos (VAT) vadovo konkursas vyko skaidriai. Tyrimas bus atliekamas po to, kai konkursą laimėjo Seimo narės „darbietės“ Vitalijos Vonžutaitės vyras Sergejus... »
Karaliaučiaus srities žemės ūkio ministro pavaduotojas Michailas Chovanskis pareiškė, jog „politiškai ir ekonomiškai“ teisingiau būtų buvę uždrausti kiaulienos įvežimą tik iš tų Lietuvos ir Lenkijoje rajonų, kuriuose aptiktas afrikinis kiaulių maras, taip pat iš jiems gretimų. VL archyvo nuotr.
2014 Balandžio mėn. 10 d. 14:16
Karaliaučiaus srities žemės ūkio ministro pavaduotojas Michailas Chovanskis pareiškė, jog „politiškai ir ekonomiškai“ teisingiau būtų buvę uždrausti kiaulienos įvežimą tik iš tų Lietuvos ir Lenkijoje rajonų, kuriuose aptiktas afrikinis... »
Seimas ketvirtadienį referendumą dėl žemės pardavimo draudimo užsieniečiams ir juridiniams asmenims paskelbė birželio 29 dieną. Fotodiena.lt nuotr.
2014 Balandžio mėn. 10 d. 13:40
Seimas ketvirtadienį referendumą dėl žemės pardavimo draudimo užsieniečiams ir juridiniams asmenims paskelbė birželio 29 dieną. Kritikai teigia, kad toks draudimas prieštarautų Lietuvos įsipareigojimams Europos Sąjungai (ES). »
Pasak G. Bertašiaus, bendrovės sūrių pardavimai Rusijoje jau pasiekė iki praėjusiais metais paskelbto draudimo buvusį lygį, o šviežia produkcija – 60 proc. anksčiau parduoto kiekio. VL archyvo nuotr.
2014 Balandžio mėn. 10 d. 09:59
Rusijai uždraudus iš 6 Ukrainos pieno perdirbimo bendrovių įvežti produkciją, Vilkyškių pieninės vadovas ir didžiausias akcininkas Gintaras Bertašius neprognozuoja, kaip tai paveiks lietuviškų pieno produktų pardavimus Rusijoje, ketvirtadienį... »

Naujausios


Pasiūlymai

Informacija kasdien

Vardadieniai:

Algedė, Giedrius, Kalikstas, Olivija

TV programa:

   
TV3 programa
LNK programa
BTV programa
   
   
LTV programa
TV6 programa
LTV2 programa
Lietuvos Rytas. TV
   

Apklausa

Kaip vertinate rusiškų televizijos kanalų transliacijos draudimą?

Kainos

Degalai:

Valiutos:

2014-04-16
Valiutos_usd
USD  
Arrow up
2.4995 LT
EUR     3.4528 LT
Valiutos_gbp
GBP  
Arrow down
4.1707 LT
Valiutos_lvl
LVL     4.9184 LT

Daugiau...

Žaliavos:

 

Kaina, USD

 

Matas

Nafta
Arrow up
103.82   bar.
Dujos
Arrow down
4.56   MMBTU
Auksas
Arrow down
1296.7   oz

Anupro Dirvelės nuotykiai

Kempė dairos nusigandęs – Vėl pavasaris? Balandis? Vėl darbų visa krūva? Kempei sukasi galva:
„Gal tą žemę jau parduoti? Želia ten dagiai spygliuoti. Sako, danų agentai Perka su dagiais. Slaptai.“
Sužinojus Kempės planą Onė ten Anuprą gena: – Eik pas Kempę, žodį tark. Jei neklauso – pasibark.
Anuprėlis iš kaimyno Trečią dieną vos parmynė. – One, tik nebūk pikta: Kempės žemė pragerta...