Parsisiųskite

Liepos 19 d., šeštadienis
 
Gauk naujienas el. paštu:
Atsisakyti
 
 

Naujienos Žemės ūkis Speigų nokautas pajūrio ūkininkams

2012 Kovo mėn. 14 d. 00:55

Speigų nokautas pajūrio ūkininkams

Jolita Žurauskienė

Neįprastai šalta žiema ir menkas sniego apklotas pakenkė vakarinių rajonų ūkininkų pasėliams. Šaltis sunaikino didžiulius plotus žieminių rapsų, nuo speigo nukentėjo kviečiai ir kvietrugiai.

sxc.hu nuotr.

sxc.hu nuotr.

Pasėliai iššalo

Šalti orai antrus metus iš eilės nepagailėjo Klaipėdos krašto ūkininkų pasėlių. Pasak Kretingalės kooperatinės žemės ūkio bendrovės (KŽŪB) pirmininko Gerardo Liorenčaičio, šiais metais speigas, paspaudęs iki 28 laipsnių šalčio, sušaldė didžiąją dalį pasėlių, nes juos dengė menkas sniego sluoksnis. „Sniego apklotas mūsų krašte buvo vos kelių centimetrų, pakilusi pūga jį nuo laukų nupūtė. Todėl didieji šalčiai pasėliams ypač pakenkė. Snigti pradėjo tada, kai jau viskas buvo nušalę“, – pasakojo G.Liorenčaitis.

Bendrovės laukuose buvo pasodinti lietuviškos veislės kviečiai ‘Ada’, švediškos veislės rugiai, kvietrugiai ir rapsai. Pasak bendrovės pirmininko, anksčiau jie sodindavo baltarusiškos veislės kvietrugius, kurie labai gerai ištverdavo šalčius. Praėjusiais metais Kretingalės KŽŪB laukuose buvo pasėta 770 ha žieminių pasėlių, iš jų 480 ha – rapsų. Visi rapsai iššalo, tačiau jie buvo apdrausti. Todėl dalį nuostolių padengė draudimas. Pavasarį bendrovės darbuotojai rapsus atsėjo, buvo sunaudota dvigubai daugiau degalų ir sėklų.

Skaičiuos nuostolius

Pernai rudenį rapsais buvo užsėti 208 ha KŽŪB laukų, arba beveik dvigubai mažiau nei užpernai. Tačiau pasėliai ir vėl nesulaukė pavasario – laukuose visi rapsai geltoni, be to, iššalo apie 50 proc. kvietrugių bei kviečių. „Laukuose žaliuoja tik rugiai, jie visada gerai išsilaiko. Nors Švedijoje ir Lietuvoje klimatas panašus, tačiau rapsų neišgelbėjo pasirinkta švediška veislė. Jie neatlaikė šalčių. Vien pernai, žuvus visiems žieminiams rapsams, bendrovė neteko pusantro milijono litų“, – sakė G.Liorenčaitis. Šiemet Kretingalės KŽŪB pasėliai buvo neapdrausti dėl padidėjusių draudimo įmokų. Pasak pašnekovo, šių metų nuostoliai dar bus skaičiuojami. G.Liorenčaitis tikino, kad bendrovės specialistai svarsto, ar nevertėtų visiškai atsisakyti rapsų, nes juos auginti tapo rizikinga.

Atsisako žieminių kultūrų

Šilutės rajono ūkininkas Vitalijus Vičkus augina lenkiškos veislės kvietrugius ir švediškos veislės rapsus. Praėjusią žiemą V.Vičkus patyrė didelių nuostolių: prarado beveik 90 proc. pasėlių. Jo laukuose iššalo visi rapsai, o iš beveik 60 ha kvietrugių liko tik 10 ha. Šiais metais ūkininko pasėti rapsai taip pat neatlaikė šalčių. „Kaip bus su kvietrugiais kol kas neaišku. Tik prasidėjus vegetacijai matysiu, kiek jų iššalo. Lepios kultūros – rapsų – žadu atsisakyti“, – prisipažino V. Vičkus. Žieminių kultūrų augintojas savo pasėlių nebuvo apdraudęs. Pavasarį jam teks vėl vargti atsėjant rapsus ir kvietrugius.

Skuodo rajono ūkininkas Vidmantas Duonėla sako, kad šiais metais žieminių kultūrų atsisakė. Pastaruosius 7 metus jis augino vokiškos veislės ekologiškus rugius ir visai nepergyvendavo dėl šaltų žiemų. Šia kultūra jis užsėdavo 50–100 ha. „Rugiai – pakantrūs žiemojimui. Pernai dėl vėlyvos sėjos ir nepakankamo augalų įsišaknijimo buvo prastesnis derlius – iš 1 ha prikūliau ne 2,3–2,5 t, o 1,7 t rugių“,– sakė ūkininkas. Pasak V.Duonėlos, šiais metais pasibaigus sutarčiai, jis sumažino ekologinio ūkio plotus, todėl atsisakė ir žieminių rugių. Gerindamas dirvos savybes ūkininkas augina lubinus.

Ragina apsidrausti

Pasak „Vereinigte Hagelversicherung VVaG“ filialo „VH Lietuva“ vadovo Algimanto Navicko, pasėlių draudimas pastaraisiais metais tapo populiarus. „Per dvejus metus visoje Lietuvoje iššalo labai daug pasėlių, padidėjo jų iššalimo rizika, todėl įmokos išaugo“, – sakė A.Navickas. Praėjusių metų rudenį „Vereinigte Hagelversicherung VVaG“ filiale „VH Lietuva“ apsidraudė tik 150 žemdirbių. Jie apdraudė daugiau nei 25 tūkst. ha pasėlių. 2010 m. net 660 žemdirbių apdraudė 107 tūkst. ha pasėlių. Pernai draudimo bendrovė žemdirbiams sumokėjo 54 mln. Lt. išmokų. „Vienam ūkininkui už patirtus bulvių derliaus nuostolius sumokėjome daugiau nei 2 milijonus litų. Iš tiesų draudimas – reali pagalba žemdirbiams“, – pabrėžė A.Navickas. Jis teigė, kad žemdirbiai už iššalusius pasėlius išmokas gaus gegužės–birželio mėnesiais. Pasak A.Navicko, tikimasi, kad netrukus žemdirbiai ims drausti tiek vasarinius, tiek žieminius pasėlius. Draudimo kainos išlikusios tokios pačios kaip ir praėjusių metų pavasarį, o javų ir rapsų – mažesnė.

Platinti, skelbti, kopijuoti Krašto spaudos informacijas ir fotoinformacijas be raštiško UAB "Krašto spauda" sutikimo draudžiama. Susitarti dėl turinio galima parašius laišką adresu redakcija@krastospauda.lt
atgal
Palikti komentarą
Vardas:* El. paštas:
Komentaras:*
Žemės ūkis
Ypatingosios padėties rajonuose mažiausiai metus bus draudžiama auginti kiaules. Fotodiena.lt nuotr.
2014 Liepos mėn. 22 d. 13:58
Latvijos vyriausybė pritarė Žemės ūkio ministerijos siūlymui dėl afrikinio kiaulių maro plitimo įvesti ypatingąją padėtį šalies pasienio rajonuose. Ypatingoji padėtis kol kas iki spalio mėnesio įvedama Rezeknės, Ludzos, Alojos, Mazsalacos... »
Vyriausybė antradienį pritarė, kad būtų uždaryta Žemės ūkio biblioteka, kurioje nemaža dalis knygų ir kitų leidinių yra neaktualūs ir nepaklausūs. wikipedia.org nuotr.
2014 Liepos mėn. 22 d. 12:53
Vyriausybė antradienį pritarė, kad būtų uždaryta Žemės ūkio biblioteka, kurioje nemaža dalis knygų ir kitų leidinių yra neaktualūs ir nepaklausūs. „Siūloma, kad po bibliotekos likvidavimo likęs bibliotekos turtas (nauji ir aktualūs... »
Premjeras ir žemės ūkio ministrė artimiausiu metu ketina lankytis nuo afrikinio kiaulių maro užkrato nukentėjusiuose rajonuose ir įtikinti žmones imtis kitokios veiklos. Fotodiena.lt nuotr.
2014 Liepos mėn. 22 d. 10:35
Premjeras ir žemės ūkio ministrė artimiausiu metu ketina lankytis nuo afrikinio kiaulių maro užkrato nukentėjusiuose rajonuose ir įtikinti žmones imtis kitokios veiklos. „Artimiausiu metu mes ruošiamės su žemės ūkio ministre (Virginija... »
Ūkininkams, kurie dėl afrikinio kiaulių maro (AKM) priverstinai išskerdė kiaules, pradėtos mokėti kompensacijos patirtiems nuostoliams atlyginti. Fotodiena.lt nuotr.
2014 Liepos mėn. 22 d. 09:31
Ūkininkams, kurie dėl afrikinio kiaulių maro (AKM) priverstinai išskerdė kiaules, pradėtos mokėti kompensacijos patirtiems nuostoliams atlyginti. Medžiotojai taip pat jau gali gauti išmokas už sumedžiotus šernus. »
Nepaisant nepalankios žiemos, šių metų Lietuvos grūdų derlius turėtų būti artimas rekordiniam. VL archyvo nuotr.
2014 Liepos mėn. 22 d. 08:05
Nepaisant nepalankios žiemos, šių metų Lietuvos grūdų derlius turėtų būti artimas rekordiniam, rašo „Lietuvos rytas“. „Šįmet bus prikulta apie 4 milijonus tonų grūdų. Rezultatas bus artimas rekordiniam 2012-ųjų derliui", - prognozavo... »
Buferinėje afrikinio kiaulių maro (AKM) zonoje ūkininkaujantiems gyventojams, kurie iki balandžio 15 d. priverstinai paskerdė kiaules, bus pradedamos mokėti kompensacijos patirtiems nuostoliams padengti. VMVT nuotr.
2014 Liepos mėn. 21 d. 13:03
Buferinėje afrikinio kiaulių maro (AKM) zonoje ūkininkaujantiems gyventojams, kurie iki balandžio 15 d. priverstinai paskerdė kiaules, bus pradedamos mokėti kompensacijos patirtiems nuostoliams padengti. »
V.Baltraitienė deleguota į žemės ūkio ministro postą savo noru atsistatydinus buvusiam „darbiečių“ ministrui Vigilijui Juknai. Fotodiena.lt nuotr.
2014 Liepos mėn. 21 d. 12:04
Žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė teigia, kad ji pati rinksis viceministrų komandą, ir joje nebus asmenų, dėl kurių pastabų turėjo Specialiųjų tyrimų tarnyba. Pasak ministrės, kandidatūros bus aptartos pirmadienį vyksiančioje... »
Rusija nuo pirmadienio sušvelnino ribojimus per Lietuvą gabenamiems maisto produktams ir jų žaliavai. Fotodiena.lt nuotr.
2014 Liepos mėn. 21 d. 08:52
Rusija nuo pirmadienio sušvelnino ribojimus per Lietuvą gabenamiems maisto produktams ir jų žaliavai. Lietuvos Veterinarijos tarnybos vadovo Jono Miliaus teigimu, nuo pirmadienio kroviniai iš Lietuvos į Kazachstaną ir Baltarusiją gabenami be jokių... »
Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) informuoja, kad Latvijoje, Valkos regione, apie 30 km nuo Estijos, afrikinis kiaulių maras (AKM) nustatytas vienam nugaišusiam šernui ir naminėms kiaulėms. alloverpress.ee nuotr.
2014 Liepos mėn. 21 d. 08:49
Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) informuoja, kad Latvijoje, Valkos regione, apie 30 km nuo Estijos, afrikinis kiaulių maras (AKM) nustatytas vienam nugaišusiam šernui ir naminėms kiaulėms. Ūkis, kuriame buvo laikomos 55 kiaulės... »
Nuo lapkričio 1 d. VMVT griežtina šinšilų auginimo tvarką ir įveda reikalavimą 13 kartų didinti ji narvus. Raimundo Šuikos nuotr.
2014 Liepos mėn. 19 d. 08:00
Seimo narys Ričardas Sargūnas, Seimo narių, padedančių spręsti kaimo bendruomenėms ir ūkininkams rūpimus klausimus, parlamentinės grupės pirmininkas organizavo apskrito stalo diskusiją apie Lietuvoje auginamų brangiakailių žvėrelių - šinšilų... »
Kombainininkai į laukus buvo palydėti su pagoniškomis apeigomis. Nerijaus Markevičiaus nuotr.
2014 Liepos mėn. 18 d. 14:07
Viena didžiausių Lietuvos bend­rovių „Lytagra“ Kauno rajone Bernatoniuose tradiciškai surengė javapjūtės pradžios šventę. Joje prisimintos pagoniškos javapjūtės apeigos ir pristatyta šiuolaikiška derliaus dorojimo bei žemės dirbimo... »
Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba informuoja, kad Latvijos Kraslavos savivaldybėje ir Lenkijos Bialystoko vaivadijoje patvirtinti nauji afrikinio kiaulių maro (AKM) atvejai. Fotodiena.lt nuotr.
2014 Liepos mėn. 18 d. 13:35
Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba informuoja, kad Latvijos Kraslavos savivaldybėje ir Lenkijos Bialystoko vaivadijoje patvirtinti nauji afrikinio kiaulių maro (AKM) atvejai. Kaip informavo Latvijos maisto ir veterinarijos tarnyba, Kraslavos... »
Valstybinės miškų urėdijos šių metų pirmąjį ketvirtį uždirbo 28,4 mln. litų grynojo pelno. GMU nuotr.
2014 Liepos mėn. 18 d. 12:19
Valstybinės miškų urėdijos šių metų pirmąjį ketvirtį uždirbo 28,4 mln. litų grynojo pelno - 39,5 proc. daugiau nei 2013 metų sausį-kovą, kai jis buvo 20,4 mln. litų. Urėdijų pajamos per pirmus tris šių metų mėnesius, palyginti... »
Ryškiausiai daugėja avių – nuo 61 tūkst. vnt. 2012 m. jų skaičius išaugo iki 133,5 tūkst. 2014 m. birželį. ŽŪM nuotr.
2014 Liepos mėn. 18 d. 09:56
Žemės ūkio ministerija, siekdama sudaryti tinkamas sąlygas gyvulininkystės sektoriaus plėtrai, 2013 m. perskirstė Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 metų programai įgyvendinti skirtas lėšas tarp šios programos priemonių ir gyvulininkystės... »
Parlamentarai leido valstybinę žemę išnuomoti be aukciono, jeigu ji yra su jau įrengtais akvakultūros tvenkiniais. Fotodiena.lt nuotr.
2014 Liepos mėn. 18 d. 07:53
Seimas nustatė septintą atvejį, kada nuo 2015 metų sausio valstybinę žemę bus galima išsinuomoti be aukciono. Parlamentarai leido valstybinę žemę išnuomoti be aukciono, jeigu ji yra su jau įrengtais akvakultūros tvenkiniais. Tokios pat nuomos... »
Konkurencijos tarybai nurodžius pakeisti žvejybos Baltijos jūroje kvotų skyrimo tvarką, Žemės ūkio ministerija žada tai padaryti per 3 mėnesius, kaip ir nurodyta. Fotodiena.lt nuotr.
2014 Liepos mėn. 17 d. 13:13
Konkurencijos tarybai nurodžius pakeisti žvejybos Baltijos jūroje kvotų skyrimo tvarką, Žemės ūkio ministerija žada tai padaryti per 3 mėnesius, kaip ir nurodyta. „Dėl tų punktų, kurie susiję su kvotų skyrimo tvarka naujiems naudotojams... »
Šiemet pirmą kartą po kelių pastarųjų metų Lietuvos eksportas į Nepriklausomų valstybių sandraugos (NVS) rinką traukėsi. Fotodiena.lt nuotr.
2014 Liepos mėn. 17 d. 12:45
Šiemet pirmą kartą po kelių pastarųjų metų Lietuvos eksportas į Nepriklausomų valstybių sandraugos (NVS) rinką traukėsi. Savo eksportą šalies verslininkai nukreipė į kitas Europos Sąjungos (ES) šalis, taip pat iki šiol neatrastas... »
E. Misiukevičius su savo paties išvesta gėle Mitsu. Asmeninio archyvo nuotr.
2014 Liepos mėn. 17 d. 10:55
Edvinas Misiukevičius yra puikus pavyzdys, jog ilgas ir sunkus darbas atneša saldžių vaisių. Vaikinas gali pasigirti ne vienu apdovanojimu, tarp kurių ir Europos jaunųjų mokslininkų konkurso specialusis prizas. Pripažintas selekcininkas nesustoja... »
Obuolių standartai Rusijoje ir Europos Sąjungoje yra skirtingi, ir ūkininkams ne visada lengva laikytis abiejų sistemų. VL archyvo nuotr.
2014 Liepos mėn. 17 d. 08:09
Netikėtas pieno, mėsos ar kitų maisto produktų eksporto draudimas yra rizika, su kuria susidurti gali bet kuris Rusijoje savo prekes pardavinėjantis Lietuvos verslininkas. Tačiau įnoringoji Rytų kaimynė problemų sukelia ne tik lietuviams. Pavyzdžiui... »
Žemės ūkio ministerijai vadovausianti Virginija Baltraitienė neslepia, kad kol kas viceministre pasirengusi tvirtinti tik Lietuvos lenkų rinkimų akcijos atstovę Leokadiją Počikovską. ŽŪM nuotr.
2014 Liepos mėn. 17 d. 08:02
Žemės ūkio ministerijai vadovausianti Virginija Baltraitienė neslepia, kad kol kas viceministre pasirengusi tvirtinti tik Lietuvos lenkų rinkimų akcijos atstovę Leokadiją Počikovską, rašo „Lietuvos žinios“. V.Baltraitienė neslėpė, kad iš trijų... »
Žemės ūkio ministras privalės pakeisti žvejybos Baltijos jūroje kvotų skyrimo tvarką - jos turės būti skirstomos pagal paskutinių trejų, o ne 6 metų, kaip dabar, sugautų žuvų kiekį. VL archyvo nuotr.
2014 Liepos mėn. 16 d. 12:41
Žemės ūkio ministras privalės pakeisti žvejybos Baltijos jūroje kvotų skyrimo tvarką - jos turės būti skirstomos pagal paskutinių trejų, o ne 6 metų, kaip dabar, sugautų žuvų kiekį. Be to, naujoms įmonėms bus lengviau gauti kvotų... »
Iš pradžių ūkininkas ėmėsi augalininkystės, tačiau dėl praktinių sumetimų pasuko ir į pieninę gyvulininkystę, nes iš pieno greičiau gaunamos lėšos. ŽŪM nuotr.
2014 Liepos mėn. 16 d. 12:09
„Žemės ūkio laukia puiki ateitis, dėl to nė kiek neabejoju, tačiau visą kaimą išlaikyti gyvuojantį sudėtingiau, bet vilčių yra, tam tikras judėjimas vyksta. Štai Kaišiadorių rajono Kaktiškių kaime, kur mūsų šeima įsikūrė, niekas... »
R.Semaškienė sakė, kad tik po visų atliktų tyrimų ir analizių ūkininkams atsakys, kurios veislės augalai atspariausi ligoms, kurie derlingiausi, kurie išaugina geriausios kokybės grūdus. Autorės nuotr.
2014 Liepos mėn. 16 d. 10:31
Praėjusią savaitę Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro (LAMMC) Žemdirbystės institute vyko seminaras – lauko diena „Javų ir rapsų apsaugai nuo ligų – kompleksinis požiūris“. Ūkininkai susipažino su Lietuvoje auginamų rapsų... »
Lietuvoje kaip niekur kitur daug bebrų, nes sąlygos jiems gyventi čia idealios. Autorės nuotr.
2014 Liepos mėn. 16 d. 09:01
Pastaraisiais metais vis daugiau ūkininkų skundžiasi bebrų padaryta žala. Dėl aštriadančių užtvenktų melioracijos griovių nukenčia ne tik miškai, bet ir pasėliai. „Bebrų užtvenktas valstybės neprižiūrimas melioracijos griovys buvo... »
Penktadienį sėkmingai išbandytas pirmasis Lietuvoje „Agrosec“ biokatilas. Ruslano Kondratjevo nuotr.
2014 Liepos mėn. 16 d. 08:09
Kas jau kas, bet suomiai tikrai žino, kaip patikimai apšildyti ūkines ir gyvenamąsias patalpas. UAB „Rovaltra“ atstovaujama Suomijos įmonė „Antti-Teollisuus“ septintus metus gamina „Agrosec“ biokrosnis. Lietuvoje vos praėjusį rudenį... »

Naujausios


Pasiūlymai

Informacija kasdien

Vardadieniai:

Dalius, Lauksmė, Magdalena, Mantilas, Mantilė

TV programa:

   
TV3 programa
LNK programa
BTV programa
   
   
LTV programa
TV6 programa
LTV2 programa
Lietuvos Rytas. TV
   

Apklausa

Ar teisingai pasielgta atleidžiant viceministrus ir grąžinant juos atgal?

Kainos

Degalai:

Valiutos:

2014-07-22
Valiutos_usd
USD  
Arrow down
2.5518 LT
EUR     3.4528 LT
Valiutos_gbp
GBP  
Arrow down
4.3597 LT
Valiutos_lvl
LVL     4.9184 LT

Daugiau...

Žaliavos:

 

Kaina, USD

 

Matas

Nafta
Arrow up
105.1   bar.
Dujos
Arrow down
3.84   MMBTU
Auksas
Arrow down
1314.5   oz

Anupro Dirvelės nuotykiai

Netikėsit – Kempė verkia: Jam pikta įkando erkė. Ne viena. Gal dvi, gal trys, O gal ištisas būrys.
– Kempe, tau ausis ištino – Greit kulniuok į ligoninę. Analgino išrašys – Būsi tvirtas kaip lokys.
– One, šitas analginas – Tai ne stiklinėlė vyno... Tu viena suprast gali – Iki pensijos toli...
Dirvelienė greit sumoja – Čia padės tiktai Raiboji. Ji nuo Kempės tas erkes Ir be daktarų nules.