Parsisiųskite

Liepos 19 d., šeštadienis
 
Gauk naujienas el. paštu:
Atsisakyti
 
 

Naujienos Žemės ūkis Grikių kainos auga, pasiūla – menksta

2010 Rugsėjo mėn. 8 d. 10:30

Grikių kainos auga, pasiūla – menksta

Žemės ūkio ministerijos duomenimis, šiemet šalyje deklaruota apie 20 tūkst. ha grikių. Tai yra maždaug 1 500 ha mažiau nei buvo sėta praėjusiais metais.
Martyno Vidzbelio nuotrauka

„Negalime įvažiuoti į laukus. Šį rudenį gali atsitikti taip, kad ir žiemkenčių nepasėsime, ir grikių nenukulsime“, – apmaudavo daugiau nei 200 ha grikių auginantis Rokiškio rajono ūkininkas Jonas Venslova.

Dalis grikių liks laukuose

Jei ir pagerėtų orai, rokiškėnas abejoja, ar smarkiai įmirkusios dirvos spės pakankamai išdžiūti. „Aukštesnėse vietose pasėtus grikius gal ir nuimsime, bet apie 40 proc. jų gali likti nenukultų. Tam tikri gamtos ženklai rodo, kad ruduo bus šlapias“,– sakė J.Venslova. Jeigu ir pavyktų nukulti grikius, augintojai nesitiki gerų derlių. Tropikų kraštams būdingi šios vasaros orai nepalankiai veikė tiek grikius, tiek kitus javus.

„Derlius bus prastesnisapie 0,5 t/ha  ar net mažiau. Dėl drėgmės pertekliaus grikiai labai augo, stiebai ištįso ir daug kur išgulė. To anksčiau nėra buvę. Be to, mažai užmegztų žiedų“,– teigė Biržų rajono ūkininkas Gvidas Simonavičius.

Anot J.Venslovos, jo grikių derlingumas, priklausomai nuo sėjos meto, vietos, gali siekti nuo 0,5 iki 1,5 t/ha. „Grikių, kurie žydėjo per pačius karščius, nelankė bitės, todėl bus daug tuščių grūdų“,– aiškino rokiškėnas.

Rokiškio rajono savivaldybės Žemės ūkio skyriaus vedėjo pavaduotojas Valentinas Šedys tvirtino, kad ir kiti šio krašto ūkininkai skundžiasi, jog negali pradėti kulti grikių. O tie, kurie jau šiek tiek nukūlė, nesidžiaugia jų derliumi.

Eksportuoja į Lenkiją

Žemės ūkio ministerijos duomenimis, šiemet šalyje deklaruota apie 20 tūkst. ha grikių. Tai yra maždaug 1 500 ha mažiau nei buvo sėta praėjusiais metais. Tačiau kai kuriuose kraštuose grikių plotai pamažu auga.

Pasak V.Šedžio, prieš keletą metų pradėjus kilti grikių kainoms, palaipsniui auga ir jų plotai. Šiemet Rokiškio rajone pasėta apie 2 500 ha grikių.

Daug grikių augintojų grūdus pernai pardavė lenkams. „Lenkai daugiau mokėjo. Štai šiemet vietiniai supirkėjai perka po 1 020–1 050 Lt/t, o lenkai– po 1 200 Lt/t“,– sakė rajono Žemės ūkio skyriaus vedėjo pavaduotojas.

Biržietis G.Simonavičius grikius kaip ir pernai ketina parduoti lenkams. Ūkininkas tiksi, kad už grikius šiemet turėtų mokėti apie  1 500 Lt/t.

Rokiškio rajono augintojas J.Venslova sakė nesigundantis grikių eksporto kainomis. Savo ūkyje išaugintus grikius jis parduoda vietos supirkėjams. „Bendradarbiauju su tais pačiais supirkėjais, jie laiku atsiskaito. Dėl  5 ar 10 dešimties litų nesiblaškau“,– tvirtino ūkininkas.

Kyla paklausa ir kainos

„Kol nėra naujo derliaus, ne laikas kalbėti ir apie kainas. Be to, mūsų grikių supirkimo apimtis nėra didelė. Bet, manau, kad mažiau nei 1 000 Lt/t nemokėsime“,– tikslesnių šiųmetinių grikių supirkimo kainų įvardyti nenorėjo „Ustukių malūno“ direktorius Giedrius Uždavinys.

Tačiau Pasvalyje įsikūrusios bendrovės vadovas pastebėjo, kad grikių paklausa ir kainos auga.

„Grikiai turi labai daug naudingųjų maisto medžiagų, nesukelia alergijos, be to, grikiai susidoroja su laisvaisiais radikalais, pasižymi antivėžinėmis savybėmis. Grikiai labai tinkami mūsų mitybai, todėl šios kultūros auginimas turėtų būti labiau skatinamas ir remiamas“,– sakė G.Uždavinys.

Auga nenašiose žemėse

Pasak Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro (LAMMC) Vokės filialo vyresniosios mokslo darbuotojos dr. Danutos Romanovskajos, grikiai– nereikli kultūra, auganti lengvesnėse žemėse. Našiose dirvose juos sudėtinga auginti, nes žemėse, kur daugiau azoto, grikiai per vešliai auga, todėl nespėja subrandinti grūdų.

„Grikių šaknys sugeba iš dirvožemio paimti maisto medžiagų, pavyzdžiui, kalio, fosforo, iš mažai tirpių junginių. Jiems nereikia daug azoto trąšų, todėl grikiai itin tinkami auginti ekologiniuose ūkiuose“,– aiškino D.Romanovskaja.

LAMMC Vokės filialo mokslo darbuotojos teigimu, šiųmetinė vasara buvo nepalanki grikiams. Birželį gausūs krituliai stabdė gegužės pabaigoje sėjamų grikių augimą, o per žydėjimą prasidėję karščiai neprikvietė bičių, kurios apdulkina žiedus. Todėl, anot D.Romanovskajos, derliai turėtų būti nedideli– vidutiniškai šalyje apie 1 t/ha.

„Selekcinių bandymų laukuose gauname apie 2 t/ha ir daugiau grikių. Bet mūsų mažesni ploteliai, todėl mažiau būna nuostolių nuimant. O gamybiniuose laukuose visada derlius gaunamas mažesnis– nuo 1 iki 1,5 t/ha“,– tvirtino LAMMC Vokės filialo mokslo darbuotoja.

Anot D.Romanovskajos, grikiai– labai vertingi grūdai, tačiau tarp ūkininkų jie nėra populiari kultūra. Tai lemia menkas grikių derlingumas ir sunkios nuėmimo sąlygos.

„Ūkininkai kartais grikius pradeda kulti spalio pabaigoje ar net lapkričio pradžioje, kai jau prasideda šalnos. Tuomet nudžiūva daug žalios masės, bet nubyra ir nemažai grūdų. Tad grikių kūlimo nevertėtų labai vėlinti. Tinkamiausias metas kulti, kai lauke būna 65–70 proc. subrendusių grūdų. Tai gali būti rugsėjo vidurys ar pabaiga, priklausomai nuo veislės ir sėjos“,– aiškino mokslo darbuotoja.

Ekologinių ūkių savininkai pastebi, kad grikiai neblogai stelbia piktžoles, yra geras priešsėlis daugeliui žemės ūkio augalų.

Platinti, skelbti, kopijuoti Krašto spaudos informacijas ir fotoinformacijas be raštiško UAB "Krašto spauda" sutikimo draudžiama. Susitarti dėl turinio galima parašius laišką adresu redakcija@krastospauda.lt
atgal
Palikti komentarą
Vardas:* El. paštas:
Komentaras:*
Žemės ūkis
Ypatingosios padėties rajonuose mažiausiai metus bus draudžiama auginti kiaules. Fotodiena.lt nuotr.
2014 Liepos mėn. 22 d. 13:58
Latvijos vyriausybė pritarė Žemės ūkio ministerijos siūlymui dėl afrikinio kiaulių maro plitimo įvesti ypatingąją padėtį šalies pasienio rajonuose. Ypatingoji padėtis kol kas iki spalio mėnesio įvedama Rezeknės, Ludzos, Alojos, Mazsalacos... »
Vyriausybė antradienį pritarė, kad būtų uždaryta Žemės ūkio biblioteka, kurioje nemaža dalis knygų ir kitų leidinių yra neaktualūs ir nepaklausūs. wikipedia.org nuotr.
2014 Liepos mėn. 22 d. 12:53
Vyriausybė antradienį pritarė, kad būtų uždaryta Žemės ūkio biblioteka, kurioje nemaža dalis knygų ir kitų leidinių yra neaktualūs ir nepaklausūs. „Siūloma, kad po bibliotekos likvidavimo likęs bibliotekos turtas (nauji ir aktualūs... »
Premjeras ir žemės ūkio ministrė artimiausiu metu ketina lankytis nuo afrikinio kiaulių maro užkrato nukentėjusiuose rajonuose ir įtikinti žmones imtis kitokios veiklos. Fotodiena.lt nuotr.
2014 Liepos mėn. 22 d. 10:35
Premjeras ir žemės ūkio ministrė artimiausiu metu ketina lankytis nuo afrikinio kiaulių maro užkrato nukentėjusiuose rajonuose ir įtikinti žmones imtis kitokios veiklos. „Artimiausiu metu mes ruošiamės su žemės ūkio ministre (Virginija... »
Ūkininkams, kurie dėl afrikinio kiaulių maro (AKM) priverstinai išskerdė kiaules, pradėtos mokėti kompensacijos patirtiems nuostoliams atlyginti. Fotodiena.lt nuotr.
2014 Liepos mėn. 22 d. 09:31
Ūkininkams, kurie dėl afrikinio kiaulių maro (AKM) priverstinai išskerdė kiaules, pradėtos mokėti kompensacijos patirtiems nuostoliams atlyginti. Medžiotojai taip pat jau gali gauti išmokas už sumedžiotus šernus. »
Nepaisant nepalankios žiemos, šių metų Lietuvos grūdų derlius turėtų būti artimas rekordiniam. VL archyvo nuotr.
2014 Liepos mėn. 22 d. 08:05
Nepaisant nepalankios žiemos, šių metų Lietuvos grūdų derlius turėtų būti artimas rekordiniam, rašo „Lietuvos rytas“. „Šįmet bus prikulta apie 4 milijonus tonų grūdų. Rezultatas bus artimas rekordiniam 2012-ųjų derliui", - prognozavo... »
Buferinėje afrikinio kiaulių maro (AKM) zonoje ūkininkaujantiems gyventojams, kurie iki balandžio 15 d. priverstinai paskerdė kiaules, bus pradedamos mokėti kompensacijos patirtiems nuostoliams padengti. VMVT nuotr.
2014 Liepos mėn. 21 d. 13:03
Buferinėje afrikinio kiaulių maro (AKM) zonoje ūkininkaujantiems gyventojams, kurie iki balandžio 15 d. priverstinai paskerdė kiaules, bus pradedamos mokėti kompensacijos patirtiems nuostoliams padengti. »
V.Baltraitienė deleguota į žemės ūkio ministro postą savo noru atsistatydinus buvusiam „darbiečių“ ministrui Vigilijui Juknai. Fotodiena.lt nuotr.
2014 Liepos mėn. 21 d. 12:04
Žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė teigia, kad ji pati rinksis viceministrų komandą, ir joje nebus asmenų, dėl kurių pastabų turėjo Specialiųjų tyrimų tarnyba. Pasak ministrės, kandidatūros bus aptartos pirmadienį vyksiančioje... »
Rusija nuo pirmadienio sušvelnino ribojimus per Lietuvą gabenamiems maisto produktams ir jų žaliavai. Fotodiena.lt nuotr.
2014 Liepos mėn. 21 d. 08:52
Rusija nuo pirmadienio sušvelnino ribojimus per Lietuvą gabenamiems maisto produktams ir jų žaliavai. Lietuvos Veterinarijos tarnybos vadovo Jono Miliaus teigimu, nuo pirmadienio kroviniai iš Lietuvos į Kazachstaną ir Baltarusiją gabenami be jokių... »
Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) informuoja, kad Latvijoje, Valkos regione, apie 30 km nuo Estijos, afrikinis kiaulių maras (AKM) nustatytas vienam nugaišusiam šernui ir naminėms kiaulėms. alloverpress.ee nuotr.
2014 Liepos mėn. 21 d. 08:49
Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) informuoja, kad Latvijoje, Valkos regione, apie 30 km nuo Estijos, afrikinis kiaulių maras (AKM) nustatytas vienam nugaišusiam šernui ir naminėms kiaulėms. Ūkis, kuriame buvo laikomos 55 kiaulės... »
Nuo lapkričio 1 d. VMVT griežtina šinšilų auginimo tvarką ir įveda reikalavimą 13 kartų didinti ji narvus. Raimundo Šuikos nuotr.
2014 Liepos mėn. 19 d. 08:00
Seimo narys Ričardas Sargūnas, Seimo narių, padedančių spręsti kaimo bendruomenėms ir ūkininkams rūpimus klausimus, parlamentinės grupės pirmininkas organizavo apskrito stalo diskusiją apie Lietuvoje auginamų brangiakailių žvėrelių - šinšilų... »
Kombainininkai į laukus buvo palydėti su pagoniškomis apeigomis. Nerijaus Markevičiaus nuotr.
2014 Liepos mėn. 18 d. 14:07
Viena didžiausių Lietuvos bend­rovių „Lytagra“ Kauno rajone Bernatoniuose tradiciškai surengė javapjūtės pradžios šventę. Joje prisimintos pagoniškos javapjūtės apeigos ir pristatyta šiuolaikiška derliaus dorojimo bei žemės dirbimo... »
Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba informuoja, kad Latvijos Kraslavos savivaldybėje ir Lenkijos Bialystoko vaivadijoje patvirtinti nauji afrikinio kiaulių maro (AKM) atvejai. Fotodiena.lt nuotr.
2014 Liepos mėn. 18 d. 13:35
Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba informuoja, kad Latvijos Kraslavos savivaldybėje ir Lenkijos Bialystoko vaivadijoje patvirtinti nauji afrikinio kiaulių maro (AKM) atvejai. Kaip informavo Latvijos maisto ir veterinarijos tarnyba, Kraslavos... »
Valstybinės miškų urėdijos šių metų pirmąjį ketvirtį uždirbo 28,4 mln. litų grynojo pelno. GMU nuotr.
2014 Liepos mėn. 18 d. 12:19
Valstybinės miškų urėdijos šių metų pirmąjį ketvirtį uždirbo 28,4 mln. litų grynojo pelno - 39,5 proc. daugiau nei 2013 metų sausį-kovą, kai jis buvo 20,4 mln. litų. Urėdijų pajamos per pirmus tris šių metų mėnesius, palyginti... »
Ryškiausiai daugėja avių – nuo 61 tūkst. vnt. 2012 m. jų skaičius išaugo iki 133,5 tūkst. 2014 m. birželį. ŽŪM nuotr.
2014 Liepos mėn. 18 d. 09:56
Žemės ūkio ministerija, siekdama sudaryti tinkamas sąlygas gyvulininkystės sektoriaus plėtrai, 2013 m. perskirstė Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 metų programai įgyvendinti skirtas lėšas tarp šios programos priemonių ir gyvulininkystės... »
Parlamentarai leido valstybinę žemę išnuomoti be aukciono, jeigu ji yra su jau įrengtais akvakultūros tvenkiniais. Fotodiena.lt nuotr.
2014 Liepos mėn. 18 d. 07:53
Seimas nustatė septintą atvejį, kada nuo 2015 metų sausio valstybinę žemę bus galima išsinuomoti be aukciono. Parlamentarai leido valstybinę žemę išnuomoti be aukciono, jeigu ji yra su jau įrengtais akvakultūros tvenkiniais. Tokios pat nuomos... »
Konkurencijos tarybai nurodžius pakeisti žvejybos Baltijos jūroje kvotų skyrimo tvarką, Žemės ūkio ministerija žada tai padaryti per 3 mėnesius, kaip ir nurodyta. Fotodiena.lt nuotr.
2014 Liepos mėn. 17 d. 13:13
Konkurencijos tarybai nurodžius pakeisti žvejybos Baltijos jūroje kvotų skyrimo tvarką, Žemės ūkio ministerija žada tai padaryti per 3 mėnesius, kaip ir nurodyta. „Dėl tų punktų, kurie susiję su kvotų skyrimo tvarka naujiems naudotojams... »
Šiemet pirmą kartą po kelių pastarųjų metų Lietuvos eksportas į Nepriklausomų valstybių sandraugos (NVS) rinką traukėsi. Fotodiena.lt nuotr.
2014 Liepos mėn. 17 d. 12:45
Šiemet pirmą kartą po kelių pastarųjų metų Lietuvos eksportas į Nepriklausomų valstybių sandraugos (NVS) rinką traukėsi. Savo eksportą šalies verslininkai nukreipė į kitas Europos Sąjungos (ES) šalis, taip pat iki šiol neatrastas... »
E. Misiukevičius su savo paties išvesta gėle Mitsu. Asmeninio archyvo nuotr.
2014 Liepos mėn. 17 d. 10:55
Edvinas Misiukevičius yra puikus pavyzdys, jog ilgas ir sunkus darbas atneša saldžių vaisių. Vaikinas gali pasigirti ne vienu apdovanojimu, tarp kurių ir Europos jaunųjų mokslininkų konkurso specialusis prizas. Pripažintas selekcininkas nesustoja... »
Obuolių standartai Rusijoje ir Europos Sąjungoje yra skirtingi, ir ūkininkams ne visada lengva laikytis abiejų sistemų. VL archyvo nuotr.
2014 Liepos mėn. 17 d. 08:09
Netikėtas pieno, mėsos ar kitų maisto produktų eksporto draudimas yra rizika, su kuria susidurti gali bet kuris Rusijoje savo prekes pardavinėjantis Lietuvos verslininkas. Tačiau įnoringoji Rytų kaimynė problemų sukelia ne tik lietuviams. Pavyzdžiui... »
Žemės ūkio ministerijai vadovausianti Virginija Baltraitienė neslepia, kad kol kas viceministre pasirengusi tvirtinti tik Lietuvos lenkų rinkimų akcijos atstovę Leokadiją Počikovską. ŽŪM nuotr.
2014 Liepos mėn. 17 d. 08:02
Žemės ūkio ministerijai vadovausianti Virginija Baltraitienė neslepia, kad kol kas viceministre pasirengusi tvirtinti tik Lietuvos lenkų rinkimų akcijos atstovę Leokadiją Počikovską, rašo „Lietuvos žinios“. V.Baltraitienė neslėpė, kad iš trijų... »
Žemės ūkio ministras privalės pakeisti žvejybos Baltijos jūroje kvotų skyrimo tvarką - jos turės būti skirstomos pagal paskutinių trejų, o ne 6 metų, kaip dabar, sugautų žuvų kiekį. VL archyvo nuotr.
2014 Liepos mėn. 16 d. 12:41
Žemės ūkio ministras privalės pakeisti žvejybos Baltijos jūroje kvotų skyrimo tvarką - jos turės būti skirstomos pagal paskutinių trejų, o ne 6 metų, kaip dabar, sugautų žuvų kiekį. Be to, naujoms įmonėms bus lengviau gauti kvotų... »
Iš pradžių ūkininkas ėmėsi augalininkystės, tačiau dėl praktinių sumetimų pasuko ir į pieninę gyvulininkystę, nes iš pieno greičiau gaunamos lėšos. ŽŪM nuotr.
2014 Liepos mėn. 16 d. 12:09
„Žemės ūkio laukia puiki ateitis, dėl to nė kiek neabejoju, tačiau visą kaimą išlaikyti gyvuojantį sudėtingiau, bet vilčių yra, tam tikras judėjimas vyksta. Štai Kaišiadorių rajono Kaktiškių kaime, kur mūsų šeima įsikūrė, niekas... »
R.Semaškienė sakė, kad tik po visų atliktų tyrimų ir analizių ūkininkams atsakys, kurios veislės augalai atspariausi ligoms, kurie derlingiausi, kurie išaugina geriausios kokybės grūdus. Autorės nuotr.
2014 Liepos mėn. 16 d. 10:31
Praėjusią savaitę Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro (LAMMC) Žemdirbystės institute vyko seminaras – lauko diena „Javų ir rapsų apsaugai nuo ligų – kompleksinis požiūris“. Ūkininkai susipažino su Lietuvoje auginamų rapsų... »
Lietuvoje kaip niekur kitur daug bebrų, nes sąlygos jiems gyventi čia idealios. Autorės nuotr.
2014 Liepos mėn. 16 d. 09:01
Pastaraisiais metais vis daugiau ūkininkų skundžiasi bebrų padaryta žala. Dėl aštriadančių užtvenktų melioracijos griovių nukenčia ne tik miškai, bet ir pasėliai. „Bebrų užtvenktas valstybės neprižiūrimas melioracijos griovys buvo... »
Penktadienį sėkmingai išbandytas pirmasis Lietuvoje „Agrosec“ biokatilas. Ruslano Kondratjevo nuotr.
2014 Liepos mėn. 16 d. 08:09
Kas jau kas, bet suomiai tikrai žino, kaip patikimai apšildyti ūkines ir gyvenamąsias patalpas. UAB „Rovaltra“ atstovaujama Suomijos įmonė „Antti-Teollisuus“ septintus metus gamina „Agrosec“ biokrosnis. Lietuvoje vos praėjusį rudenį... »

Naujausios


Pasiūlymai

Informacija kasdien

Vardadieniai:

Apolinaras, Brigita, Gilmina, Romula, Tarvilas

TV programa:

   
TV3 programa
LNK programa
BTV programa
   
   
LTV programa
TV6 programa
LTV2 programa
Lietuvos Rytas. TV
   

Apklausa

Ar teisingai pasielgta atleidžiant viceministrus ir grąžinant juos atgal?

Kainos

Degalai:

Valiutos:

2014-07-23
Valiutos_usd
USD  
Arrow up
2.5537 LT
EUR     3.4528 LT
Valiutos_gbp
GBP  
Arrow up
4.3611 LT
Valiutos_lvl
LVL     4.9184 LT

Daugiau...

Žaliavos:

 

Kaina, USD

 

Matas

Nafta
Arrow down
103.89   bar.
Dujos   3.77   MMBTU
Auksas
Arrow up
1309.2   oz

Anupro Dirvelės nuotykiai

Netikėsit – Kempė verkia: Jam pikta įkando erkė. Ne viena. Gal dvi, gal trys, O gal ištisas būrys.
– Kempe, tau ausis ištino – Greit kulniuok į ligoninę. Analgino išrašys – Būsi tvirtas kaip lokys.
– One, šitas analginas – Tai ne stiklinėlė vyno... Tu viena suprast gali – Iki pensijos toli...
Dirvelienė greit sumoja – Čia padės tiktai Raiboji. Ji nuo Kempės tas erkes Ir be daktarų nules.