Parsisiųskite

Rugpjūčio 30 d., šeštadienis
 
Gauk naujienas el. paštu:
Atsisakyti
 
 

Laisvalaikis Kelionės "Keliauk kitaip": Kuršių nerijos nacionalinis parkas

2012 Kovo mėn. 6 d. 12:39

"Keliauk kitaip": Kuršių nerijos nacionalinis parkas

Prieš 500 metų Kuršių nerija buvo apaugusi vešliais miškais, kurie saugojo nuo aršių vėjų ir smėlio žvejų kaimelius. Tačiau imta medžius grobikiškai kirsti, sakinti, degti medžio anglis ir gaminti dervą. „Prūsų valstietis neturėjo jokio supratimo apie miško taupymą”, - rašė vienas Prūsijos ūkio inspektorius 1794 metais. Buvo maksimaliai sumažėjęs nerijos miškingumas, o jūra vis išmesdavo smėlio, kuris, išdžiūvęs ir vėjo genamas, slinko per neriją. Jos gyventojų kova su smėliu tapo pilka kasdienybe… Tačiau apsaugos ir sutvirtinimo darbų dėka daug kas yra atkurta ir dabar visa Kuršių nerija įtraukta į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą kaip kultūrinio kraštovaizdžio vertybė.

Adomo Jablonskio nuotr.

Adomo Jablonskio nuotr.

Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcijos direktoriaus pavaduotoja Lina Dikšaite papasakojo kaip vyksta žmogaus ir stichijų kova už galimybę čia gyventi. Svarbiausia, kad visu Lietuvos ir Kaliningrado srities pajūriu tęsiasi apsauginis kopagūbris. Pasak, L. Dikšaitės, senovėje prasidėjusį masinį smėlio judėjimą nerijoje galėjo sustabdyti tik dideli kopų sutvirtinimo bei apželdinimo darbai. 1805 m. danų kilmės vyriausiasis kopų inspektorius Sorenas Bjornas (1744-1819), remdamasis kitų mokslininkų ir savo atliktais stebėjimais bei bandymais, pradėjo smėlynų sutvirtinimo darbus. Vienas pagrindinių jo uždavinių buvo suformuoti apsauginį kopagūbrį, kuris atliktų smėlio kaupimo ir pakrantės apsaugos funkciją.

Darbai tęsėsi su pertraukomis. Šiuo metu už apsauginio kopagūbrio priežiūrą ir tvarkymą atsakinga Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcija. Kopagūbris neprarado savo apsauginės funkcijos. Todėl kiekvienas, po neriją keliaujantis ar atostogaujantis prie jūros, turėtų saugoti šį gamtos ir žmonių kūrinį. Reikia vaikščioti tik nužymėtais takais, nenaikinti augalijos ir jokiu būdu neardyti kopagūbrio. Juk kartais poilsiautojai brenda per smėlius ir krūmokšnius prie jūros - kad tik greičiau. Ardo užtvaras ir traukia medgalius iš sutvirtinimų, norėdami susiręsti įvairių uždangų nuo saulės ar vėjo.

Kuršių nerijos nacionaliniame parke yra įkurti rezervatai, kuriuose lankantis labai svarbu atkreipti dėmesį į taisykles, kad nebūtų padaryta žalos. Grobšto gamtos rezervato ir Naglių gamtos rezervato tikslas - išsaugoti unikalius didžiojo kopagūbrio pustomų bei pilkųjų kopų kupstynės ir pajūrio palvės kraštovaizdžio kompleksus. Lankytis juose galima tik įrengta dviračių trasa bei pažintiniu taku Naglių gamtos rezervate. Be to, keliauti galima tik nužymėtais takais. Norėdama supažindinti lankytojus su Naglių gamtos rezervato Pilkųjų kopų kraštovaizdžiu, Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcija nutiesė pėsčiųjų taką per Pilkąsias kopas Kuršių marių link.

Keliaujant po parką siūloma tai daryti pėsčiomis ir dviračiais, plaukioti mariose, stebėti gamtą. Kuršių marios, Klaipėdos sąsiauris - labiausiai tinkančios vietos mėgėjiškai žūklei. Čia dažniausiai pagaunami karšiai, ešeriai, starkiai, kuojos, žiobriai. Pavasarį Klaipėdos sąsiauryje gaudomos strimelės. Labai populiari poledinė žūklė, kurios metu gaudomos vėgėlės ir stintos. Kuršių mariose, mažesniu kaip 500 metrų atstumu nuo kranto, leidžiama žvejyba visais žūklės įrankiais tik su Aplinkos ministerijos išduodamais leidimais arba licencijomis (išskyrus žvejybą plūdinėmis meškerėmis nuo kranto).

Kuršių neriją daugelis įsiminė ir pamilo nuo vaikystės ar pirmą kartą čia apsilankę. Tai tikra grožio oazė. Štai viena gražiausių Lietuvos vietų laikoma Parnidžio kopa atsidūrė naujausiame Patricijos Schultz knygos „1000 vietų, kurias turite pamatyti prieš mirtį” leidime.

Linas Senkus

keliaukkitaip.lt

Platinti, skelbti, kopijuoti Krašto spaudos informacijas ir fotoinformacijas be raštiško UAB "Krašto spauda" sutikimo draudžiama. Susitarti dėl turinio galima parašius laišką adresu redakcija@krastospauda.lt
atgal
Palikti komentarą
Vardas:* El. paštas:
Komentaras:*
Kelionės
Cėsio pilis.Wikimedia.org nuotr.
2014 Rugpjūčio mėn. 2 d. 16:00
Ar žinote, koks Latvijos miestas buvo Rygai rimtu konkurentu varžantis dėl 2014 m. Europos kultūros sostinės titulo? Šį miestą  broliai latviai vadina savo šalies širdimi, o Rygą – galva. »
Nepaprastoji padėtis Siera Leonėje turėtų trukti nuo 60 iki 90 dienų. humanosphere.org nuotr.
2014 Rugpjūčio mėn. 1 d. 17:17
Lietuvos užsienio reikalų ministerija griežtina kelionių rekomendacijas į Vakarų Afrikos valstybes: Gvinėją, Liberiją ir Siera Leonę. Rekomenduojama nevykti į Ebolos viruso epicentru tapusią Sierą Leonę, taip pat susilaikyti nuo nebūtinų... »
Nuo spalio 30 d. iš Kauno oro uosto bus pradėti vykdyti skrydžiai į Šanono oro uostą Airijos vakaruose. Kaunas.lt nuotr.
2014 Liepos mėn. 26 d. 09:00
Nuo spalio 30 d. iš Kauno oro uosto bus pradėti vykdyti skrydžiai į Šanono oro uostą Airijos vakaruose. Apie tai paskelbė Airijos aviakompanija „Ryanair". »
Vengrijos oro linijų bendrovė „Wizz Air“ vadovaudamasi tarptautinėmis rekomendacijomis nuo penktadienio atnaujino skrydžius į Izraelį. alloverpress.ee nuotr.
2014 Liepos mėn. 25 d. 09:30
Vengrijos oro linijų bendrovė „Wizz Air“ vadovaudamasi tarptautinėmis rekomendacijomis nuo penktadienio atnaujino skrydžius į Izraelį. Šeštadienio skrydis iš Vilniaus oro uosto į Tel Avivo Ben Guriono oro uostą turėtų pakilti pagal planą... »
JAV federalinė aviacijos administracija (FAA) nurodė atšaukti visus skrydžius į Izraelio Beno Guriono oro uostą. alloverpress.ee nuotr.
2014 Liepos mėn. 23 d. 10:21
JAV federalinė aviacijos administracija (FAA) nurodė atšaukti visus skrydžius į Izraelio Beno Guriono oro uostą, praneša BBC. »
Jei keliaujate į Vakarų Europą, rinktis kelionės autostopu tikrai neapsimoka. alloverpress.ee nuotr.
2014 Liepos mėn. 22 d. 08:24
Jei keliaujate į Vakarų Europą, rinktis kelionės autostopu tikrai neapsimoka, sako keliautojas Dainius Kinderis. Pasak jo, nuskristi ten – daug pigiau, o svečioje šalyje, bandydami stabdyti mašiną, galite turėti bėdų su vietos policija. policija. »
Molavėnuose vėl liepsnoja ugnys... Autorės nuotr.
2014 Liepos mėn. 21 d. 09:17
Lietuvos nepriklausomybės laikotarpiu, ypač pastarąjį dešimtmetį, iš praeities grįžta piliakalnių dvasia, mokanti istorijos, kviečianti ilsėtis kultūringai ir mus lenkianti prie pačių tautos šaknų. »
Užsakomųjų skrydžių bendrovė „Grand Cru Airlines“ savo lėšomis parskraidino visus nemokios kelionių organizatorės „Grand Cru Airlines“ turistus iš Turkijos, Graikijos ir Bulgarijos. alloverpress.ee nuotr.
2014 Liepos mėn. 17 d. 14:29
Užsakomųjų skrydžių bendrovė „Grand Cru Airlines“ savo lėšomis parskraidino visus nemokios kelionių organizatorės „Grand Cru Airlines“ turistus iš Turkijos, Graikijos ir Bulgarijos. Įmonė tam išleido apie 1 mln. litų ir nežino... »
Per pastaruosius keletą metų vis populiaresnės lietuviams tampa neįprastos poilsinės kelionės laivu. Nuotraukoje: kruiziniai laivai švartuojasi Rodo saloje. Vismanto Žuklevičiaus nuotr.
2014 Liepos mėn. 16 d. 11:15
Keleto tyrimų rezultatai rodo, kad per pastaruosius dvejus su puse metų lietuvių keliavimo įpročiai kito labai nežymiai. Per šį pusmetį įvairiais tikslais bei kryptimis keliavo daugiau nei 231 tūkstan tis lietuvių, o tai yra 10 proc. mažiau... »
Lietuvos užsienio reikalų ministerija trečiadienį paragino šalies gyventojus susilaikyti nuo nebūtinų kelionių į Izraelį ir Palestiną. alloverpress.ee nuotr.
2014 Liepos mėn. 9 d. 14:58
Lietuvos užsienio reikalų ministerija trečiadienį paragino šalies gyventojus susilaikyti nuo nebūtinų kelionių į Izraelį ir Palestiną. »
VL žurnalistas Vismantas Žuklevičius.
2014 Liepos mėn. 5 d. 20:21
Retas lietuvis yra įkopęs į Anykščių rajone esantį Palatvio piliakalnį. Dar mažiau tautiečių žino jo svarbą, kai liepos 6-ąją minime Valstybės dieną. »
Kelionių organizatorei „Go Planet Travel“ patiriant fianansinių sunkumų, Turkijos kurorto Antalijos oro uoste įstrigo apie 100 su bendrove „Go Planet Travel“ skridusių turistų. alloverpress.ee nuotr.
2014 Liepos mėn. 4 d. 10:12
Kelionių organizatorei „Go Planet Travel“ patiriant fianansinių sunkumų, Turkijos kurorto Antalijos oro uoste įstrigo apie 100 su bendrove „Go Planet Travel“ skridusių turistų. Valstybinis turizmo departamentas ir pati bendrovė aiškinasi... »
Senąją ir Naująją pilis ant gretimų kalvų jungia akmeninis viadukas, pakeitęs pakeliamąjį tiltą. Nijolės Baronienės nuotr.
2014 Birželio mėn. 30 d. 13:42
Prieš 20 metų į netolimus miestus Gardiną ar Lydą Baltarusijoje važiuodavome nebent apsipirkti – kai pabosdavo eilės ir prekės savose parduotuvėse. Ir tuoj pat sukdavome ienas atgal: o ką veikti – grožėtis  sovietų karinės šlovės... »
Jei keliaudami pirmenybę teikiate egzotikai, būtinai aplankykite Albaniją. Autorės nuotr.
2014 Birželio mėn. 17 d. 09:50
Jei keliaudami pirmenybę teikiate egzotikai, būtinai aplankykite Albaniją. Visą pusę amžiaus apie šią šalį beveik nieko nebuvo žinoma: nei albanai savo teritorijos riboženklį peržengdavo, nei pas juos kas atvykdavo. Ši šalis žavi, stebina... »
Sakoma, kad nepoilsinės kelionės – tarsi laboratorija, kurioje paaiškėja, kokie žmonės yra iš tikrųjų. Fotodiena.lt nuotr.
2014 Birželio mėn. 16 d. 13:09
Sakoma, kad nepoilsinės kelionės – tarsi laboratorija, kurioje paaiškėja, kokie žmonės yra iš tikrųjų. Kaip užsikrečiama kelionių liga ir kuo tai gresia, pasakoja užkietėję turistai. »
Birželio mėnesį tie, kas atostogų neplanavo iš anksto ir laukė „paskutinės minutės“ pasiūlymų, gali likti it musę kandę. alloverpress.ee nuotr.
2014 Birželio mėn. 13 d. 08:07
Birželio mėnesį tie, kas atostogų neplanavo iš anksto ir laukė „paskutinės minutės“ pasiūlymų, gali likti it musę kandę, sako „Tez Tour“ Viešųjų ryšių ir rinkodaros skyriaus vadovė Inga Aukštuolytė. Kelionių organizatoriaus... »
Marijampolėje atidarytas piligrimų turizmo centras.
2014 Birželio mėn. 12 d. 15:03
Marijampolėje atidarytas piligrimų turizmo centras. Marijampolės Šv. Arkangelo Mykolo bazilika ir marijonų vienuolynas įtraukti į Jono Pauliaus antrojo piligrimų kelio programą, o palaimintojo Jurgio Matulaičio muziejus traukia turistus iš kaimyninių... »
Pūčkorių atodanga. Pavilnių regioninis parkas. Nuo naujai įrengtos regyklos atsiveria panorama į Vilnelės slėnį ir Vilniaus apylinkes.
2014 Birželio mėn. 6 d. 09:39
Galimybės prasmingai keliauti po gamtą, po saugomas teritorijas kasmet didėja: sutvarkyti paveldo objektai, įrengti nauji pažintiniai gamtos takai, apžvalgos bokštai ir regyklos, nuorodos ir informaciniai stendai. Pateikiame 10 objektų, kuriuos... »
Gegužę pailsėti Bulgarijoje buvo galima ir už 400–500 litų, bet sezono metu tokie pasiūlymai itin reti, sako keliones užsienyje organizuojantis Rimvydas Širvinskas. alloverpress.ee nuotr.
2014 Birželio mėn. 5 d. 12:28
Gegužę pailsėti Bulgarijoje buvo galima ir už 400–500 litų, bet sezono metu tokie pasiūlymai itin reti, sako keliones užsienyje organizuojantis Rimvydas Širvinskas. „Vis dėlto norintiems kokybiškai pailsėti užsienyje, turėtų pakakti... »
Nuo liepos 1 d. kai kurie judriojo ryšio paslaugų Europoje teikėjai prieš keliaujant jums leis sudaryti atskirą tarptinklinio ryšio paslaugų teikimo sutartį. alloverpress.ee nuotr.
2014 Birželio mėn. 4 d. 09:01
Europos Komisijos atstovai aiškina, kas sumokės už gydymą, jei keliaujant ištiks nelaimė, kokias teises turi neįgalūs keliautojai, ir pataria, kaip išvengti lupikiškos sąskaitos už naudojimąsi mobiliuoju telefonu. telefonu. »
Malta, mažiausia ES šalis, šiemet mini nepriklausomybės 50-metį, o drauge su Lietuva – ir buvimo ES dešimtmetį.
2014 Gegužės mėn. 26 d. 13:14
Malta, mažiausia ES šalis, šiemet mini nepriklausomybės 50-metį, o drauge su Lietuva – ir buvimo ES dešimtmetį. Šios valstybės tik tuo ir panašios, nes Maltoje eurais atsiskaitoma jau nuo 2008 m. Ten nerasite miškų ir automobilių spūsčių... »
Vasara jau ne už kalnų, vieni jau susiplanavo, kur ištrūks pailsėti, kitus vis dar kankina dilema, ką pasirinkti. alloverpress.ee nuotr.
2014 Gegužės mėn. 20 d. 08:48
Vasara jau ne už kalnų, vieni jau susiplanavo, kur ištrūks pailsėti, kitus vis dar kankina dilema, ką pasirinkti. Nors paprastai ilgiau atostogaujama tik kartą per metus, ir šios atostogos, ypač su visa šeima, gerokai patuština piniginę. »
Pradedama prekiauti bilietais į keliones greitaeigiu laivu „Smiltynė“ reguliariu maršrutu Klaipėda-Juodkrantė-Nida ir atgal.
2014 Gegužės mėn. 16 d. 10:14
Jau nuo gegužės 17 d. pradedama prekiauti bilietais į keliones greitaeigiu laivu „Smiltynė“ reguliariu maršrutu Klaipėda-Juodkrantė-Nida ir atgal. Tą pačią dieną, Laivų parado šventės metu, AB „Smiltynės perkėla“ priklausantis... »
Kruopštus latvių restaruotorių darbas džiugina akį. Autorės nuotr.
2014 Gegužės mėn. 12 d. 10:26
Sielojatės dar nebuvę Paryžiuje? Baiminatės, kad grožėtis Versaliu – ne jūsų kišenei? Tuomet drąsiai sėskite į automobilį ar autobusą ir riedėkite Latvijos pusėn, Bauskės kryptimi. Greta šio miesto stūksančiuose Rundalės rūmuose... »
Toskana turtinga savo paveldu ir nepakartojamu kraštovaizdžiu. alloverpress.ee nuotr.
2014 Gegužės mėn. 9 d. 13:50
Populiariu įsivaizdavimu, Italija lietuves žavi savo architektūra bei istorija, mados dizainerių gausa ir dėmesingais, komplimentus žeriančiais vyrais. Tačiau vertindama Toskanos regiono patrauklumą kelionių organizatoriaus „Novaturas“ rinkodaros... »

Naujausios


Pasiūlymai

Informacija kasdien

Vardadieniai:

Burvilas, Egidijus, Gytautas, Gytis, Verena

TV programa:

   
TV3 programa
LNK programa
BTV programa
   
   
LTV programa
TV6 programa
LTV2 programa
Lietuvos Rytas. TV
   

Apklausa

Ar šiemet jau grybavote?

Kainos

Degalai:

Valiutos:

2014-09-01
Valiutos_usd
USD  
Arrow up
2.623 LT
EUR     3.4528 LT
Valiutos_gbp
GBP  
Arrow up
4.3516 LT
Valiutos_lvl
LVL     4.9184 LT

Daugiau...

Žaliavos:

 

Kaina, USD

 

Matas

Nafta
Arrow down
95.77   bar.
Dujos
Arrow down
4.04   MMBTU
Auksas
Arrow up
1287.8   oz

Anupro Dirvelės nuotykiai

– Raulas vakar man šnekėjo, Kad jau karas prasidėjo. Kur girdėta, kur matyta: Slavai lupa vienas kitą.
Kempė net užkimęs kalba: – Gal važiuojam į pagalbą? Ten, Anuprai, duosim garo Ir neliks to brolių karo.
Jų kalbas nugirdo Onė: – Fu, tuščia šita kelionė. Kai susipeša du broliai, Nesikišdavom lig šiolei.
– Būdavo, pasikumščiuoja, O po to pasibučiuoja. Negi dėl kokios vagos Brolis brolį nudaigos?