Parsisiųskite

Liepos 23 d., trečiadienis
 
Gauk naujienas el. paštu:
Atsisakyti
 
 

Laisvalaikis Kelionės "Keliauk kitaip": Kuršių nerijos nacionalinis parkas

2012 Kovo mėn. 6 d. 12:39

"Keliauk kitaip": Kuršių nerijos nacionalinis parkas

Prieš 500 metų Kuršių nerija buvo apaugusi vešliais miškais, kurie saugojo nuo aršių vėjų ir smėlio žvejų kaimelius. Tačiau imta medžius grobikiškai kirsti, sakinti, degti medžio anglis ir gaminti dervą. „Prūsų valstietis neturėjo jokio supratimo apie miško taupymą”, - rašė vienas Prūsijos ūkio inspektorius 1794 metais. Buvo maksimaliai sumažėjęs nerijos miškingumas, o jūra vis išmesdavo smėlio, kuris, išdžiūvęs ir vėjo genamas, slinko per neriją. Jos gyventojų kova su smėliu tapo pilka kasdienybe… Tačiau apsaugos ir sutvirtinimo darbų dėka daug kas yra atkurta ir dabar visa Kuršių nerija įtraukta į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą kaip kultūrinio kraštovaizdžio vertybė.

Adomo Jablonskio nuotr.

Adomo Jablonskio nuotr.

Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcijos direktoriaus pavaduotoja Lina Dikšaite papasakojo kaip vyksta žmogaus ir stichijų kova už galimybę čia gyventi. Svarbiausia, kad visu Lietuvos ir Kaliningrado srities pajūriu tęsiasi apsauginis kopagūbris. Pasak, L. Dikšaitės, senovėje prasidėjusį masinį smėlio judėjimą nerijoje galėjo sustabdyti tik dideli kopų sutvirtinimo bei apželdinimo darbai. 1805 m. danų kilmės vyriausiasis kopų inspektorius Sorenas Bjornas (1744-1819), remdamasis kitų mokslininkų ir savo atliktais stebėjimais bei bandymais, pradėjo smėlynų sutvirtinimo darbus. Vienas pagrindinių jo uždavinių buvo suformuoti apsauginį kopagūbrį, kuris atliktų smėlio kaupimo ir pakrantės apsaugos funkciją.

Darbai tęsėsi su pertraukomis. Šiuo metu už apsauginio kopagūbrio priežiūrą ir tvarkymą atsakinga Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcija. Kopagūbris neprarado savo apsauginės funkcijos. Todėl kiekvienas, po neriją keliaujantis ar atostogaujantis prie jūros, turėtų saugoti šį gamtos ir žmonių kūrinį. Reikia vaikščioti tik nužymėtais takais, nenaikinti augalijos ir jokiu būdu neardyti kopagūbrio. Juk kartais poilsiautojai brenda per smėlius ir krūmokšnius prie jūros - kad tik greičiau. Ardo užtvaras ir traukia medgalius iš sutvirtinimų, norėdami susiręsti įvairių uždangų nuo saulės ar vėjo.

Kuršių nerijos nacionaliniame parke yra įkurti rezervatai, kuriuose lankantis labai svarbu atkreipti dėmesį į taisykles, kad nebūtų padaryta žalos. Grobšto gamtos rezervato ir Naglių gamtos rezervato tikslas - išsaugoti unikalius didžiojo kopagūbrio pustomų bei pilkųjų kopų kupstynės ir pajūrio palvės kraštovaizdžio kompleksus. Lankytis juose galima tik įrengta dviračių trasa bei pažintiniu taku Naglių gamtos rezervate. Be to, keliauti galima tik nužymėtais takais. Norėdama supažindinti lankytojus su Naglių gamtos rezervato Pilkųjų kopų kraštovaizdžiu, Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcija nutiesė pėsčiųjų taką per Pilkąsias kopas Kuršių marių link.

Keliaujant po parką siūloma tai daryti pėsčiomis ir dviračiais, plaukioti mariose, stebėti gamtą. Kuršių marios, Klaipėdos sąsiauris - labiausiai tinkančios vietos mėgėjiškai žūklei. Čia dažniausiai pagaunami karšiai, ešeriai, starkiai, kuojos, žiobriai. Pavasarį Klaipėdos sąsiauryje gaudomos strimelės. Labai populiari poledinė žūklė, kurios metu gaudomos vėgėlės ir stintos. Kuršių mariose, mažesniu kaip 500 metrų atstumu nuo kranto, leidžiama žvejyba visais žūklės įrankiais tik su Aplinkos ministerijos išduodamais leidimais arba licencijomis (išskyrus žvejybą plūdinėmis meškerėmis nuo kranto).

Kuršių neriją daugelis įsiminė ir pamilo nuo vaikystės ar pirmą kartą čia apsilankę. Tai tikra grožio oazė. Štai viena gražiausių Lietuvos vietų laikoma Parnidžio kopa atsidūrė naujausiame Patricijos Schultz knygos „1000 vietų, kurias turite pamatyti prieš mirtį” leidime.

Linas Senkus

keliaukkitaip.lt

Platinti, skelbti, kopijuoti Krašto spaudos informacijas ir fotoinformacijas be raštiško UAB "Krašto spauda" sutikimo draudžiama. Susitarti dėl turinio galima parašius laišką adresu redakcija@krastospauda.lt
atgal
Palikti komentarą
Vardas:* El. paštas:
Komentaras:*
Kelionės
JAV federalinė aviacijos administracija (FAA) nurodė atšaukti visus skrydžius į Izraelio Beno Guriono oro uostą. alloverpress.ee nuotr.
2014 Liepos mėn. 23 d. 10:21
JAV federalinė aviacijos administracija (FAA) nurodė atšaukti visus skrydžius į Izraelio Beno Guriono oro uostą, praneša BBC. »
Jei keliaujate į Vakarų Europą, rinktis kelionės autostopu tikrai neapsimoka. alloverpress.ee nuotr.
2014 Liepos mėn. 22 d. 08:24
Jei keliaujate į Vakarų Europą, rinktis kelionės autostopu tikrai neapsimoka, sako keliautojas Dainius Kinderis. Pasak jo, nuskristi ten – daug pigiau, o svečioje šalyje, bandydami stabdyti mašiną, galite turėti bėdų su vietos policija. policija. »
Molavėnuose vėl liepsnoja ugnys... Autorės nuotr.
2014 Liepos mėn. 21 d. 09:17
Lietuvos nepriklausomybės laikotarpiu, ypač pastarąjį dešimtmetį, iš praeities grįžta piliakalnių dvasia, mokanti istorijos, kviečianti ilsėtis kultūringai ir mus lenkianti prie pačių tautos šaknų. »
Užsakomųjų skrydžių bendrovė „Grand Cru Airlines“ savo lėšomis parskraidino visus nemokios kelionių organizatorės „Grand Cru Airlines“ turistus iš Turkijos, Graikijos ir Bulgarijos. alloverpress.ee nuotr.
2014 Liepos mėn. 17 d. 14:29
Užsakomųjų skrydžių bendrovė „Grand Cru Airlines“ savo lėšomis parskraidino visus nemokios kelionių organizatorės „Grand Cru Airlines“ turistus iš Turkijos, Graikijos ir Bulgarijos. Įmonė tam išleido apie 1 mln. litų ir nežino... »
Per pastaruosius keletą metų vis populiaresnės lietuviams tampa neįprastos poilsinės kelionės laivu. Nuotraukoje: kruiziniai laivai švartuojasi Rodo saloje. Vismanto Žuklevičiaus nuotr.
2014 Liepos mėn. 16 d. 11:15
Keleto tyrimų rezultatai rodo, kad per pastaruosius dvejus su puse metų lietuvių keliavimo įpročiai kito labai nežymiai. Per šį pusmetį įvairiais tikslais bei kryptimis keliavo daugiau nei 231 tūkstan tis lietuvių, o tai yra 10 proc. mažiau... »
Lietuvos užsienio reikalų ministerija trečiadienį paragino šalies gyventojus susilaikyti nuo nebūtinų kelionių į Izraelį ir Palestiną. alloverpress.ee nuotr.
2014 Liepos mėn. 9 d. 14:58
Lietuvos užsienio reikalų ministerija trečiadienį paragino šalies gyventojus susilaikyti nuo nebūtinų kelionių į Izraelį ir Palestiną. »
Kelionių organizatorei „Go Planet Travel“ patiriant fianansinių sunkumų, Turkijos kurorto Antalijos oro uoste įstrigo apie 100 su bendrove „Go Planet Travel“ skridusių turistų. alloverpress.ee nuotr.
2014 Liepos mėn. 4 d. 10:12
Kelionių organizatorei „Go Planet Travel“ patiriant fianansinių sunkumų, Turkijos kurorto Antalijos oro uoste įstrigo apie 100 su bendrove „Go Planet Travel“ skridusių turistų. Valstybinis turizmo departamentas ir pati bendrovė aiškinasi... »
Senąją ir Naująją pilis ant gretimų kalvų jungia akmeninis viadukas, pakeitęs pakeliamąjį tiltą. Nijolės Baronienės nuotr.
2014 Birželio mėn. 30 d. 13:42
Prieš 20 metų į netolimus miestus Gardiną ar Lydą Baltarusijoje važiuodavome nebent apsipirkti – kai pabosdavo eilės ir prekės savose parduotuvėse. Ir tuoj pat sukdavome ienas atgal: o ką veikti – grožėtis  sovietų karinės šlovės... »
Jei keliaudami pirmenybę teikiate egzotikai, būtinai aplankykite Albaniją. Autorės nuotr.
2014 Birželio mėn. 17 d. 09:50
Jei keliaudami pirmenybę teikiate egzotikai, būtinai aplankykite Albaniją. Visą pusę amžiaus apie šią šalį beveik nieko nebuvo žinoma: nei albanai savo teritorijos riboženklį peržengdavo, nei pas juos kas atvykdavo. Ši šalis žavi, stebina... »
Sakoma, kad nepoilsinės kelionės – tarsi laboratorija, kurioje paaiškėja, kokie žmonės yra iš tikrųjų. Fotodiena.lt nuotr.
2014 Birželio mėn. 16 d. 13:09
Sakoma, kad nepoilsinės kelionės – tarsi laboratorija, kurioje paaiškėja, kokie žmonės yra iš tikrųjų. Kaip užsikrečiama kelionių liga ir kuo tai gresia, pasakoja užkietėję turistai. »
Birželio mėnesį tie, kas atostogų neplanavo iš anksto ir laukė „paskutinės minutės“ pasiūlymų, gali likti it musę kandę. alloverpress.ee nuotr.
2014 Birželio mėn. 13 d. 08:07
Birželio mėnesį tie, kas atostogų neplanavo iš anksto ir laukė „paskutinės minutės“ pasiūlymų, gali likti it musę kandę, sako „Tez Tour“ Viešųjų ryšių ir rinkodaros skyriaus vadovė Inga Aukštuolytė. Kelionių organizatoriaus... »
Marijampolėje atidarytas piligrimų turizmo centras.
2014 Birželio mėn. 12 d. 15:03
Marijampolėje atidarytas piligrimų turizmo centras. Marijampolės Šv. Arkangelo Mykolo bazilika ir marijonų vienuolynas įtraukti į Jono Pauliaus antrojo piligrimų kelio programą, o palaimintojo Jurgio Matulaičio muziejus traukia turistus iš kaimyninių... »
Pūčkorių atodanga. Pavilnių regioninis parkas. Nuo naujai įrengtos regyklos atsiveria panorama į Vilnelės slėnį ir Vilniaus apylinkes.
2014 Birželio mėn. 6 d. 09:39
Galimybės prasmingai keliauti po gamtą, po saugomas teritorijas kasmet didėja: sutvarkyti paveldo objektai, įrengti nauji pažintiniai gamtos takai, apžvalgos bokštai ir regyklos, nuorodos ir informaciniai stendai. Pateikiame 10 objektų, kuriuos... »
Gegužę pailsėti Bulgarijoje buvo galima ir už 400–500 litų, bet sezono metu tokie pasiūlymai itin reti, sako keliones užsienyje organizuojantis Rimvydas Širvinskas. alloverpress.ee nuotr.
2014 Birželio mėn. 5 d. 12:28
Gegužę pailsėti Bulgarijoje buvo galima ir už 400–500 litų, bet sezono metu tokie pasiūlymai itin reti, sako keliones užsienyje organizuojantis Rimvydas Širvinskas. „Vis dėlto norintiems kokybiškai pailsėti užsienyje, turėtų pakakti... »
Nuo liepos 1 d. kai kurie judriojo ryšio paslaugų Europoje teikėjai prieš keliaujant jums leis sudaryti atskirą tarptinklinio ryšio paslaugų teikimo sutartį. alloverpress.ee nuotr.
2014 Birželio mėn. 4 d. 09:01
Europos Komisijos atstovai aiškina, kas sumokės už gydymą, jei keliaujant ištiks nelaimė, kokias teises turi neįgalūs keliautojai, ir pataria, kaip išvengti lupikiškos sąskaitos už naudojimąsi mobiliuoju telefonu. telefonu. »
Malta, mažiausia ES šalis, šiemet mini nepriklausomybės 50-metį, o drauge su Lietuva – ir buvimo ES dešimtmetį.
2014 Gegužės mėn. 26 d. 13:14
Malta, mažiausia ES šalis, šiemet mini nepriklausomybės 50-metį, o drauge su Lietuva – ir buvimo ES dešimtmetį. Šios valstybės tik tuo ir panašios, nes Maltoje eurais atsiskaitoma jau nuo 2008 m. Ten nerasite miškų ir automobilių spūsčių... »
Vasara jau ne už kalnų, vieni jau susiplanavo, kur ištrūks pailsėti, kitus vis dar kankina dilema, ką pasirinkti. alloverpress.ee nuotr.
2014 Gegužės mėn. 20 d. 08:48
Vasara jau ne už kalnų, vieni jau susiplanavo, kur ištrūks pailsėti, kitus vis dar kankina dilema, ką pasirinkti. Nors paprastai ilgiau atostogaujama tik kartą per metus, ir šios atostogos, ypač su visa šeima, gerokai patuština piniginę. »
Pradedama prekiauti bilietais į keliones greitaeigiu laivu „Smiltynė“ reguliariu maršrutu Klaipėda-Juodkrantė-Nida ir atgal.
2014 Gegužės mėn. 16 d. 10:14
Jau nuo gegužės 17 d. pradedama prekiauti bilietais į keliones greitaeigiu laivu „Smiltynė“ reguliariu maršrutu Klaipėda-Juodkrantė-Nida ir atgal. Tą pačią dieną, Laivų parado šventės metu, AB „Smiltynės perkėla“ priklausantis... »
Kruopštus latvių restaruotorių darbas džiugina akį. Autorės nuotr.
2014 Gegužės mėn. 12 d. 10:26
Sielojatės dar nebuvę Paryžiuje? Baiminatės, kad grožėtis Versaliu – ne jūsų kišenei? Tuomet drąsiai sėskite į automobilį ar autobusą ir riedėkite Latvijos pusėn, Bauskės kryptimi. Greta šio miesto stūksančiuose Rundalės rūmuose... »
Toskana turtinga savo paveldu ir nepakartojamu kraštovaizdžiu. alloverpress.ee nuotr.
2014 Gegužės mėn. 9 d. 13:50
Populiariu įsivaizdavimu, Italija lietuves žavi savo architektūra bei istorija, mados dizainerių gausa ir dėmesingais, komplimentus žeriančiais vyrais. Tačiau vertindama Toskanos regiono patrauklumą kelionių organizatoriaus „Novaturas“ rinkodaros... »
Su didžiausia pigių skrydžių bendrove Centrinėje ir Rytų Europoje „Wizz Air” Gruzija tapo dar atviresnė bei lengviau pasiekiama keliautojams iš Lietuvos.
2014 Gegužės mėn. 6 d. 11:46
Su didžiausia pigių skrydžių bendrove Centrinėje ir Rytų Europoje „Wizz Air” Gruzija tapo dar atviresnė bei lengviau pasiekiama keliautojams iš Lietuvos. Norintys pamatyti Gruziją kaip iš Leonido Gaidajaus filmo „Kaukazo belaisvė“... »
Balio saloje, priklausančioje mažajam Zondo salynui, stūkso veikiantys ugnikalniai. alloverpress.ee nuotr.
2014 Gegužės mėn. 5 d. 09:37
Praleidęs 10 dienų Balyje, Indonezijai priklausančioje tropinėje saloje šalia Žemės pusiaujo, lietaus sezono metu, čia atradau harmoniją. Jos netrikdė nė staiga lyg iš prakiurusio dangaus pasipilanti tropinė liūtis. Negana to, išmokau čiuožti... »
Druskininkai jaukios aplinkos kūrime pirmauja tarp Lietuvos miestų. Vismanto Žuklevičiaus nuotr.
2014 Balandžio mėn. 26 d. 09:47
Druskininkų miesto parke po šaltų balandžio naktų baltai pražydo 220 tūkst. narcizų: būtent tiek metų šiemet sukanka seniausiam Lietuvos kurortui. Karalius Stanislovas Augustas Poniatovskis, 1794 m. birželio 20 d. suteikęs Druskininkų kaimui... »
Turizmo departamento direktorė Raimonda Balnienė pastebi, kad turizmo sektoriuje sezoniškumas mažėja. Fotodiena.lt nuotr.
2014 Balandžio mėn. 22 d. 15:14
Š iltas velykinis savaitgalis į Lietuvos kurortus pritraukė nemažai poilsiautojų. Kai kurie verslininkai sako, kad pirmadienį paskelbta neoficiali sezono atidarymo pradžia. Tačiau Turizmo departamento direktorė Raimonda Balnienė pastebi, kad turizmo... »
Raudonės pilyje veikia Raudonės miestelio pagrindinė mokykla. VL archyvo nuotr.
2014 Balandžio mėn. 13 d. 09:33
Yra Lietuvoje kelias, vadintas Senuoju žemaičių plentu, o dabar tituluojamas  Rojaus keliu, kuriuo tiesiai į dangų visgi net užsispyrę žemaičiai nenukaktų. Užtat kiekvienas tautietis, juo vykdamas, patirs džiaugsmo bei pasididžiavimo... »

Naujausios


Pasiūlymai

Informacija kasdien

Vardadieniai:

Dargvilas, Dargvitė, Kristina, Kristupas

TV programa:

   
TV3 programa
LNK programa
BTV programa
   
   
LTV programa
TV6 programa
LTV2 programa
Lietuvos Rytas. TV
   

Apklausa

Ar teisingai pasielgta atleidžiant viceministrus ir grąžinant juos atgal?

Kainos

Degalai:

Valiutos:

2014-07-24
Valiutos_usd
USD  
Arrow up
2.5645 LT
EUR     3.4528 LT
Valiutos_gbp
GBP  
Arrow up
4.3758 LT
Valiutos_lvl
LVL     4.9184 LT

Daugiau...

Žaliavos:

 

Kaina, USD

 

Matas

Nafta
Arrow down
103.1   bar.
Dujos   3.76   MMBTU
Auksas
Arrow down
1299.6   oz

Anupro Dirvelės nuotykiai

Netikėsit – Kempė verkia: Jam pikta įkando erkė. Ne viena. Gal dvi, gal trys, O gal ištisas būrys.
– Kempe, tau ausis ištino – Greit kulniuok į ligoninę. Analgino išrašys – Būsi tvirtas kaip lokys.
– One, šitas analginas – Tai ne stiklinėlė vyno... Tu viena suprast gali – Iki pensijos toli...
Dirvelienė greit sumoja – Čia padės tiktai Raiboji. Ji nuo Kempės tas erkes Ir be daktarų nules.