Parsisiųskite

Balandžio 19 d., šeštadienis
 
Gauk naujienas el. paštu:
Atsisakyti
 
 

Laisvalaikis Kelionės "Keliauk kitaip": Kuršių nerijos nacionalinis parkas

2012 Kovo mėn. 6 d. 12:39

"Keliauk kitaip": Kuršių nerijos nacionalinis parkas

Prieš 500 metų Kuršių nerija buvo apaugusi vešliais miškais, kurie saugojo nuo aršių vėjų ir smėlio žvejų kaimelius. Tačiau imta medžius grobikiškai kirsti, sakinti, degti medžio anglis ir gaminti dervą. „Prūsų valstietis neturėjo jokio supratimo apie miško taupymą”, - rašė vienas Prūsijos ūkio inspektorius 1794 metais. Buvo maksimaliai sumažėjęs nerijos miškingumas, o jūra vis išmesdavo smėlio, kuris, išdžiūvęs ir vėjo genamas, slinko per neriją. Jos gyventojų kova su smėliu tapo pilka kasdienybe… Tačiau apsaugos ir sutvirtinimo darbų dėka daug kas yra atkurta ir dabar visa Kuršių nerija įtraukta į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą kaip kultūrinio kraštovaizdžio vertybė.

Adomo Jablonskio nuotr.

Adomo Jablonskio nuotr.

Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcijos direktoriaus pavaduotoja Lina Dikšaite papasakojo kaip vyksta žmogaus ir stichijų kova už galimybę čia gyventi. Svarbiausia, kad visu Lietuvos ir Kaliningrado srities pajūriu tęsiasi apsauginis kopagūbris. Pasak, L. Dikšaitės, senovėje prasidėjusį masinį smėlio judėjimą nerijoje galėjo sustabdyti tik dideli kopų sutvirtinimo bei apželdinimo darbai. 1805 m. danų kilmės vyriausiasis kopų inspektorius Sorenas Bjornas (1744-1819), remdamasis kitų mokslininkų ir savo atliktais stebėjimais bei bandymais, pradėjo smėlynų sutvirtinimo darbus. Vienas pagrindinių jo uždavinių buvo suformuoti apsauginį kopagūbrį, kuris atliktų smėlio kaupimo ir pakrantės apsaugos funkciją.

Darbai tęsėsi su pertraukomis. Šiuo metu už apsauginio kopagūbrio priežiūrą ir tvarkymą atsakinga Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcija. Kopagūbris neprarado savo apsauginės funkcijos. Todėl kiekvienas, po neriją keliaujantis ar atostogaujantis prie jūros, turėtų saugoti šį gamtos ir žmonių kūrinį. Reikia vaikščioti tik nužymėtais takais, nenaikinti augalijos ir jokiu būdu neardyti kopagūbrio. Juk kartais poilsiautojai brenda per smėlius ir krūmokšnius prie jūros - kad tik greičiau. Ardo užtvaras ir traukia medgalius iš sutvirtinimų, norėdami susiręsti įvairių uždangų nuo saulės ar vėjo.

Kuršių nerijos nacionaliniame parke yra įkurti rezervatai, kuriuose lankantis labai svarbu atkreipti dėmesį į taisykles, kad nebūtų padaryta žalos. Grobšto gamtos rezervato ir Naglių gamtos rezervato tikslas - išsaugoti unikalius didžiojo kopagūbrio pustomų bei pilkųjų kopų kupstynės ir pajūrio palvės kraštovaizdžio kompleksus. Lankytis juose galima tik įrengta dviračių trasa bei pažintiniu taku Naglių gamtos rezervate. Be to, keliauti galima tik nužymėtais takais. Norėdama supažindinti lankytojus su Naglių gamtos rezervato Pilkųjų kopų kraštovaizdžiu, Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcija nutiesė pėsčiųjų taką per Pilkąsias kopas Kuršių marių link.

Keliaujant po parką siūloma tai daryti pėsčiomis ir dviračiais, plaukioti mariose, stebėti gamtą. Kuršių marios, Klaipėdos sąsiauris - labiausiai tinkančios vietos mėgėjiškai žūklei. Čia dažniausiai pagaunami karšiai, ešeriai, starkiai, kuojos, žiobriai. Pavasarį Klaipėdos sąsiauryje gaudomos strimelės. Labai populiari poledinė žūklė, kurios metu gaudomos vėgėlės ir stintos. Kuršių mariose, mažesniu kaip 500 metrų atstumu nuo kranto, leidžiama žvejyba visais žūklės įrankiais tik su Aplinkos ministerijos išduodamais leidimais arba licencijomis (išskyrus žvejybą plūdinėmis meškerėmis nuo kranto).

Kuršių neriją daugelis įsiminė ir pamilo nuo vaikystės ar pirmą kartą čia apsilankę. Tai tikra grožio oazė. Štai viena gražiausių Lietuvos vietų laikoma Parnidžio kopa atsidūrė naujausiame Patricijos Schultz knygos „1000 vietų, kurias turite pamatyti prieš mirtį” leidime.

Linas Senkus

keliaukkitaip.lt

Platinti, skelbti, kopijuoti Krašto spaudos informacijas ir fotoinformacijas be raštiško UAB "Krašto spauda" sutikimo draudžiama. Susitarti dėl turinio galima parašius laišką adresu redakcija@krastospauda.lt
atgal
Palikti komentarą
Vardas:* El. paštas:
Komentaras:*
Kelionės
Turizmo departamento direktorė Raimonda Balnienė pastebi, kad turizmo sektoriuje sezoniškumas mažėja. Fotodiena.lt nuotr.
2014 Balandžio mėn. 22 d. 15:14
Š iltas velykinis savaitgalis į Lietuvos kurortus pritraukė nemažai poilsiautojų. Kai kurie verslininkai sako, kad pirmadienį paskelbta neoficiali sezono atidarymo pradžia. Tačiau Turizmo departamento direktorė Raimonda Balnienė pastebi, kad turizmo... »
Raudonės pilyje veikia Raudonės miestelio pagrindinė mokykla. VL archyvo nuotr.
2014 Balandžio mėn. 13 d. 09:33
Yra Lietuvoje kelias, vadintas Senuoju žemaičių plentu, o dabar tituluojamas  Rojaus keliu, kuriuo tiesiai į dangų visgi net užsispyrę žemaičiai nenukaktų. Užtat kiekvienas tautietis, juo vykdamas, patirs džiaugsmo bei pasididžiavimo... »
„Novaturas“ išskraidino pirmuosius vasaros sezono poilsiautojus į populiarųjį Antalijos kurortą. alloverpress.ee nuotr.
2014 Balandžio mėn. 12 d. 07:50
Šeštadienį, balandžio 12 d., kelionių organizatorius „Novaturas“ išskraidino pirmuosius vasaros sezono poilsiautojus į populiarųjį Antalijos kurortą. Prognozuojama, jog šiemet atostogomis svetur lepinsis rekordinis skaičius poilsiautojų... »
Ukrainos ir Rusijos konfliktas, anot Turizmo departamento, iššūkis, kuris gali atnešti naudos. Fotodiena.lt nuotr.
2014 Balandžio mėn. 11 d. 09:20
Lietuvos turizmo sektorius rengiasi vasaros sezonui: oro uostai padidino skrydžių skaičių į populiarius kraštus, taip pat siūlo naujų krypčių. Šiemet iš turizmo tikimasi dar daugiau pinigų nei pernai. Tuo metu Ukrainos ir Rusijos konfliktas... »
Vilniaus miesto savivaldybės įkurta skrydžių bendrovė „Air Lituanica“ nuo birželio pradeda skraidinti į Danijos Bilundo oro uostą. alloverpress.ee nuotr.
2014 Balandžio mėn. 8 d. 12:26
Vilniaus miesto savivaldybės įkurta skrydžių bendrovė „Air Lituanica“ nuo birželio pradeda skraidinti į Danijos Bilundo oro uostą. »
Gražuolė Praha tampa dar dar gražesnė kai čia pražysta magnolijos, o šiemet tai atsitiko itin anksti. VL archyvo nuotr.
2014 Balandžio mėn. 7 d. 09:45
Yra didmiesčių, pastatytų tarsi ne žmonėms, o automobiliams, yra sostinių, kurias ilgainiui okupuoja ir nužmogina pramonė arba didysis verslas. Gražuolė Praha išvengė visų šių permainų, atsispyrė pagundoms ir išsaugojo autentišką dailų... »
„Air Lituanica“ siūlys sezoninius skrydžius į du Švedijos miestus – Geteborgą ir Malmę.
2014 Balandžio mėn. 4 d. 10:21
Lietuvos ir Švedijos pasiekiamumas šią vasarą bus itin geras: oro linijų bendrovė „Air Lituanica“ siūlys sezoninius skrydžius į du Švedijos miestus – Geteborgą ir Malmę. Skrydžiai bus vykdomi nuo birželio vidurio iki rugpjūčio pabaigos... »
Dėl Vokietijos skrydžių bendrovės „Lufthansa“ pilotų streiko šią savaitę atšaukti skrydžiai į Vilnių. Kol kas jie atšaukti trečiadienį, ketvirtadienį ir penktadienį. wikipedia.org nuotr.
2014 Balandžio mėn. 1 d. 13:01
Dėl Vokietijos skrydžių bendrovės „Lufthansa“ pilotų streiko šią savaitę atšaukti skrydžiai į Vilnių. Kol kas jie atšaukti trečiadienį, ketvirtadienį ir penktadienį. »
Vasaros sezonui prasidėjus visuose trijuose Lietuvos oro uostuose skrydžius vykdys 21 kompanija netgi 63 kryptimis. Fotodiena.lt nuotr.
2014 Kovo mėn. 31 d. 15:37
Šiais metais laukto skrydžio į Dubajų dar nebus, bet maršrutų saulėtų kraštų mėgėjams padaugėjo,  tikina s usisiekimo viceministras Ariandas Šliūpas. „Iš Kauno bus galima pasiekti ir tokius vasaros kurortus, kaip Kipras, Malta... »
1275 m. įkurto Amsterdamo vardas kilo nuo Amstermo upės pavadinimo bei ją supusios dambos. VL archyvo nuotr.
2014 Kovo mėn. 29 d. 12:05
Jeigu jums pabodo standartiniai Europos miestai ir geidžiate aštresnių pojūčių, keliaukite į Amsterdamą, daugelio vadinamą nuodėmių sostine. Tačiau iš tikrųjų tai – laisvės miestas. Palyginti nedidelės Olandijos sostinės senamiestyje... »
Egzotinis maistas - ne kiekvieno lietuvio skrandžiui. VL arch. nuotr.
2014 Kovo mėn. 25 d. 15:01
Europos draudimo bendrovė „ERGO Insurance“ Lietuvoje kiekvienais metais fiksuoja tūkstančius mūsų šalies keliautojų apsinuodijimų maistu, o 2013 m. jų būta net 10 proc. daugiau nei 2012 m. Iš viso 2013 m. į bendrovę kreipėsi 675 gyventojai... »
Saulėtas ir neišdildomų įspūdžių paliekantis Kipras turistus vilioja bet kuriuo metų laiku. Autoriaus nuotr.
2014 Kovo mėn. 24 d. 10:28
Rojus jaukiame Viduržemio jūros glėbyje. Sala, kurioje pasilepinti kaitria saule ir pasimėgauti užburiančiais kraštovaizdžiais galite ištisus metus. Tai Kipras.  Gyvenimas šioje šalyje tvarkingai sudėliotas į tris stalčiukus. Pirmas... »
Škotija labai palanki (ne)palnuotoms kelionėms – nakvynės vietų tikrai yra nemažai, tiek viešbučių, tiek „Bed & Breakfast“ tipo kambarių. makalius.lt nuotr.
2014 Kovo mėn. 17 d. 10:38
Ar žinote, kas yra atostogų iššūkis? Tai – žmogui, dievinančiam saulėtas ir šiltas atostogas ir jau pradėjusiam planuoti savaitės kelionę į Viduržemio jūros pakrantę, pakeisti kryptį Škotijos link. Ypač, kai pažiūrėjęs į meteorologų... »
Miesto savivaldybė, neseniai pristačiusi naują kurorto logotipą, ne juokais siekia paversti Birštoną pirmuoju sveikatinimo kurortu Lietuvoje. Birštono m. savivaldybės nuotraukos
2014 Kovo mėn. 13 d. 09:49
Kovo 15 dieną senąjį Birštoną galėsime, jeigu tik to pageidausime, atrasti iš naujo: šio miesto parke bus surengtas pažintinis sportinis žaidimas „Atrask Birštoną“, o jį vainikuos nugalėtojų apdovanojimai bei koncertas. Miesto savivaldybė... »
Šiandien iš Lietuvos tiesioginiais skrydžiais galima pasiekti nemažai Europos miestų, o jungiamųjų skrydžių keleiviams atsiveria dar platesnės kelionių galimybės. Fotodiena.lt nuotr.
2014 Kovo mėn. 6 d. 08:55
Pakyla lėktuvas. Į saloną įeina stiuardesė: „Gerbiami keleiviai! Jus sveikina mūsų aviakompanija. Lėktuvą pilotuoja aukščiausios klasės pilotas, nusipelnęs parašiutų sporto meistras“ – mūsų dienomis tokie juokeliai kelia tik atlaidžią... »
Atėnai. alloverpress.ee nuotr.
2014 Kovo mėn. 4 d. 11:55
Išaušo paskutinė mūsų diena Nikosijoje. Per keturias dienas aplankius keturis miestus trauksime ir į penktąjį, tačiau šį kartą dienotvarkė bus kiek ramesnė. Vasario 3-oji – apie vidurdienį išlipame iš lovų ir atsisveikinę su mus Kipro... »
Kelionės po Kiprą akimirka. Skaitytojų nuotr.
2014 Vasario mėn. 24 d. 14:06
Sausio 30-osios rytas. Apie 5 valandą būname Kauno oro uoste, tačiau mintimis jau skrajojame po šiltąjį Pafosą, į kurį ir skleidžiame savo sparnus. Išlipę iš lėktuvo iš karto supratome, jog savo įspūdžiais iš Kipro kankinsime Lietuvoje... »
Vykstantys į Islandiją pasigrožėti gamta tikrai nenusivils. Makalius.lt nuotr.
2014 Vasario mėn. 13 d. 13:24
Kas svajoja nuvykti į Islandiją? Bent savaitei? Ar nors kelioms dienoms? Kas nori apsilankyti ledo ir ugnies žemėje, saloje, kurioje filmuojami fantastiniai filmai ir serialai? Kur kiekviename žingsnyje laukia netikėtumai? Turbūt daugelis keliautojų... »
Būnant Irane nerasite vakarietiškų oazių, kuriose viskas būtų kaip namie. alloverpress.ee nuotr.
2014 Vasario mėn. 3 d. 13:27
Augustinas Žemaitis, tinklaraščio augustinas.net  autorius, net nebando slėpti, kad kelionės jam – daugiau nei pomėgis, tad kiekvienai iš jų vaikinas ruošiasi labai kruopščiai. Ne išimtis ir kelionė į Iraną: noro nukeliauti į persų... »
Dubajus. Asmeninio archyvo nuotr.
2014 Sausio mėn. 30 d. 15:22
Dubajus, dar vadinamas Persijos įlankos perlu, yra aukso ir pirkėjų miestas, Artimųjų Rytų prekybos sostinė. Atvykus čia atima žadą architektūros stebuklai, dirbtinės salos, milžiniški viešbučiai ir administraciniai centrai. »
Balio sala.
2014 Sausio mėn. 28 d. 13:08
10 dienų tropinėje saloje šalia Žemės pusiaujo per lietaus sezoną. Istorija apie tai, kaip ieškojau gyvenimo harmonijos, kurią Balyje rado filmo „Valgyk, Melskis, Mylėk“ pagrindinė herojė. Apie tai, kaip įgyvendinau svajonę išmokti čiuožti... »
2014 Sausio mėn. 21 d. 12:11
Nuvažiavome 3500 kilometrų Australijos keliais, žvyrkeliais ir bekelėmis. Pamatėme tikrąjį australiškąjį „outback“, važiavome žvyrkeliais, iš greičio su su „Wagon“ tipo automobiliu lakstėme per upelius kertančius kelią, pasitikome... »
Kiekviena kelionė reikalauja šiokių tokių planavimo įgūdžių ir patirties, juk net išsirinkti ir užsakyti gerą viešbutį kartais tampa žaidimu va bank.
2014 Sausio mėn. 13 d. 09:09
Šiais laikais savarankiškai keliauti po pasaulį – joks iššūkis, tad kosmopolitiškumas tampa veikiau norma nei išskirtinumu. Tiesa, kiekviena kelionė reikalauja šiokių tokių planavimo įgūdžių ir patirties, juk net išsirinkti ir užsakyti... »
Šiaurės pašvaistę (Aurora borealis), būdingą Šiaurės pusrutulio poliariniam regionui būtina pamatyti bent kartą gyvenime.
2014 Sausio mėn. 9 d. 09:25
Kalnai, slidės, snieglentės, ledas, pačiūžos – sezonas įsibėgėja! Tačiau, nors žiemos sporto entuziastų Lietuvoje vis daugėja, nemažai žmonių vis dar nemainytų ramaus vakaro prie spragsinčio židinio į sniego ir šalčio teikiamus... »
Didžiausi pasaulio miestai. deleysk.ru nuotr.
2014 Sausio mėn. 2 d. 15:33
Milijonai gyventojų, milžiniški transporto srautai ir niekuomet nemiegantys megapoliai – tokius didžiausių pasaulio miestų vaizdus fiksuoja fotografų objektyvai. Siūlome pasigrožėti didžiausių pasaulio miestų vaizdų panoramomis. »

Naujausios


Pasiūlymai

Informacija kasdien

Vardadieniai:

Adalbertas, Daugauda, Daugaudas, Jorinta, Jurga, Jurgis, Juris, Vygailas, Vygailė

TV programa:

   
TV3 programa
LNK programa
BTV programa
   
   
LTV programa
TV6 programa
LTV2 programa
Lietuvos Rytas. TV
   

Apklausa

Ar žiūrėsite kandidatų į prezidentus debatus?

Kainos

Degalai:

Valiutos:

2014-04-23
Valiutos_usd
USD  
Arrow up
2.5017 LT
EUR     3.4528 LT
Valiutos_gbp
GBP  
Arrow up
4.2053 LT
Valiutos_lvl
LVL     4.9184 LT

Daugiau...

Žaliavos:

 

Kaina, USD

 

Matas

Nafta
Arrow down
101.69   bar.
Dujos   4.74   MMBTU
Auksas
Arrow down
1284.9   oz

Anupro Dirvelės nuotykiai

Stiebiasi kiekvienas daigas – Juk rytoj Velykos. Gainioja debesėlius Pietrytis išdykęs.
– Su ateinančiom, kaimynai, – Šūkteli Balaišis. – Prašome rytoj užsukti Į margučių vaišes.
– Bus pyragų kiek tik telpa: Šiandien kepa Stasė. Na, o mes su Anupru Dar kai ką surasim...
– Ačiū, kad kvieti, kaimyne, – Onė atsišaukia. – Bet... namuos margučių rėtis Anūkėlių laukia.