Parsisiųskite

Rugpjūčio 27 d., trečiadienis
 
Gauk naujienas el. paštu:
Atsisakyti
 
 

Laisvalaikis Kelionės "Keliauk kitaip": Anykščių regioninis parkas

2011 Gruodžio mėn. 14 d. 12:33

"Keliauk kitaip": Anykščių regioninis parkas

„Anykštija... Tik į save panašus žemės plotas, išsikuprojęs, išsibangavęs ... ten, kur dar aukštumos nesibaigė, o lygumos neprasidėjo...“  - taip rašė profesorius Česlovas Kudaba.

"Keliauk kitaip": Anykščių regioninis parkas

"Keliauk kitaip": Anykščių regioninis parkas

Gražioji  Anykščių žemė įkvėpė ne vieną žymų literatą, kartais Anykščiai net pavadinami literatūrine mūsų sostine. Čia gimė Antanas Baranauskas, odės Lietuvos gamtai – „Anykščių šilelis“ – autorius. Ir Jonas Biliūnas, Antanas Vienuolis – Žukauskas, Juozas Tumas – Vaižgantas bei  kiti.  Čia įkurtas ir Anykščių regioninis parkas. Kraštovaizdis išskirtinis, o parko flora nepaprastai gausi. Pats Anykščių senamiestis paskelbtas urbanistikos draustiniu. Čia iškyla neogotikinė raudonų plytų  Šv. Mato bažnyčia, kurios du bokštai yra aukščiausi Lietuvoje – šauna dangun iki 79 metrų.

Parke galima maloniai pakeliauti pėsčiųjų ir dviračių turistinėmis trasomis. Poilsiui skirtos teritorijos regioniniame parke išsidėsčiusios į pietus nuo Anykščių iki Kavarsko vandens saugyklos palei Šventosios upę ir prie Rubikių – Mūšėjaus – Dusyno ežeryno.

Čia yra ką veikti vandens turizmo mėgėjams. Jie gali traukti prie Rubikių ežero, kuris yra paskelbtas hidrografiniu draustiniu, turi beveik 970 ha ploto ir pasipuošęs net šešiolika salų įdomiais vardais, pavyzdžiui, Česnakinė. Prie šių ežerų yra regioninio parko direkcijos įrengtos stovyklavietės bei kelios privačios stovyklos. Baidarėmis ir valtimis galima keliauti Rubikių – Mūšėjaus ežerais. Prie Rubikių ežero yra valčių bei vandens dviračių nuomos punktas. Ežeras tinka buriuoti, o baidarėmis ir valtimis čia galima irstytis ne vieną dieną, pastovyklaujant. Pora kilometrų nuo ežero yra Burbiškio dvaras su rūmais ir parku Anykštos upelio slėnyje, kur verta užsukti, atsibodus irkluoti.

Pradedantiesiems verta rinktis plaukimą Šventąja. Plaukti nesudėtinga, nes upė nėra srauni, nei smarkiai vingiuota ar per siaura. Plaukimą pačiame Anykščių regioniniame parke patogu pradėti nuo tilto per Šventąją prie Andrioniškio. Čia yra parko stovyklavietė su rekreacine infrastruktūra, kurioje galima viską susiruošti kelionei.

Plaukiant galima pamatyti nemažai išlikusių senvagių, stačių šlaitų, gamtinių ir kultūrinių vertybių. Pakeliui į Anykščius praplauksite Niūronių kaimą, kuriame yra Arklio muziejus, Šeimyniškėlių piliakalnį, galėsite pailsėti įrengtose stovyklavietėse. Įplaukę į Anykščius, pamatysite siaurojo geležinkelio tiltą, kairėje upės pusėje Anykštos upelės žiotis. Ji išteka iš Rubikių ežero ir vingiuoja iki Šventosios upės tarp skardingų apaugusių šlaitų. Pasiekus Anykščių užtvanką, galima pailsėti ir, persikėlus per ją, toliau plaukti iki Kavarsko. Pakeliui aplankysite „Puntuko brolį“, „Karalienės liūną“, patį Puntuką, Abromiškio ir Vetygalos atodangas.

Turistų patogumui dabar vykdomas projektas, pagal kurį su Europos Sąjungos parama gerinama turistinė infrastruktūra prie Šventosios upė trasos. Apie tai papasakojo mus po parką lydėjęs Anykščių regioninio parko rekreacijos vadybininkas Giedrius Motiejūnas.

Vykdant projektą „Viešosios turizmo infrastruktūros sukūrimas saugomose teritorijose“ bus įrengtos prieplaukos upėje. Jos pontoninio tipo, tad natūraliai prisitaikys prie kintančio upės vandens lygio, žiemos metu bus galima jas ištraukti. Prieplaukos įrenginėjamos ne tik prie dabar esančių poilsiaviečių, bet ir prie parko gamtos ir kultūros paveldo objektų. Prisitvirtinę savo valtis ar baidares, turistai galės pagal nuorodas nueiti ir juos apžiūrėti. Tačiau dar nebaigus darbų, kelis informacinius stulpus niekadėjai apipylė degiu skysčiu ir sudegino. Pašnekovo nuomone, tradicinis ir dažniausias parke besilankančių padaromas pažeidimas, kai nesilaikoma vandens apsauginės juostos. Šiukšlinimas taip pat amžina problema. Sodybas poilsiui čia turintys žmonės nesudaro sutarčių dėl šiukšlių konteinerių išgabenimo, tad kai kurie iš jų ir iškaišioja savo maišelius su šiukšlėmis visur gamtoje. Nekultūringų poilsiautojų, turistų ar žvejų paliktos šiukšlės gerokai apmažinamos rengiant tradicines savanorių stovyklas „Švarinkime Šventosios upę“. Moksleiviai su pedagogais penkiomis valtimis plaukia Šventąja ir renka tai, kas teršia gamtą.

Parke yra unikalus Aukštaitijos siaurasis geležinkelis, dažniau meiliai vadinamas „siauruku“. Anykščių geležinkelio stotis –  XIX amžiaus pabaigos - XX amžiaus technikos, architektūros ir kultūros paminklas. Išlikęs stilingas dviaukštis stoties pastatas, gyvenamieji geležinkelio darbuotojų namai, vandens bokštas, prekių sandėliai, erdvi akmenimis grįsta aikštė, plieninis tiltas per Šventąją. Turistų laukia modernus paviljonas riedmenims eksponuoti, suremontuoti įvairių tipų vagonai, iš Švenčionėlių parvežtas 1949 metais „Škodos“ gamykloje Čekoslovakijoje pagamintas garvežys. Buvusiame prekių sandėlyje eksponuojami kelionės reikmenys, signalinės ryšio priemonės, žibintai, švilpukai, įspūdingos, net visą ekskursiją galinčios pasverti, svarstyklės ir kiti eksponatai.

Daug ką galima pamatyti, sužinoti ir patirti keliaujant po Anykščių regioninį parką. Ir sezoniškumas čia ne kliūtis. Štai Anykščių atrakcionų parkas „Kalitos kalnas“, kur įrengta vasaros rogučių nusileidimo trasa,  žiemą slidininkų laukia slidinėjimo trasose su keltuvais.

Linas Senkus

keliaukkitaip.lt

Platinti, skelbti, kopijuoti Krašto spaudos informacijas ir fotoinformacijas be raštiško UAB "Krašto spauda" sutikimo draudžiama. Susitarti dėl turinio galima parašius laišką adresu redakcija@krastospauda.lt
atgal
Palikti komentarą
Vardas:* El. paštas:
Komentaras:*
Kelionės
Cėsio pilis.Wikimedia.org nuotr.
2014 Rugpjūčio mėn. 2 d. 16:00
Ar žinote, koks Latvijos miestas buvo Rygai rimtu konkurentu varžantis dėl 2014 m. Europos kultūros sostinės titulo? Šį miestą  broliai latviai vadina savo šalies širdimi, o Rygą – galva. »
Nepaprastoji padėtis Siera Leonėje turėtų trukti nuo 60 iki 90 dienų. humanosphere.org nuotr.
2014 Rugpjūčio mėn. 1 d. 17:17
Lietuvos užsienio reikalų ministerija griežtina kelionių rekomendacijas į Vakarų Afrikos valstybes: Gvinėją, Liberiją ir Siera Leonę. Rekomenduojama nevykti į Ebolos viruso epicentru tapusią Sierą Leonę, taip pat susilaikyti nuo nebūtinų... »
Nuo spalio 30 d. iš Kauno oro uosto bus pradėti vykdyti skrydžiai į Šanono oro uostą Airijos vakaruose. Kaunas.lt nuotr.
2014 Liepos mėn. 26 d. 09:00
Nuo spalio 30 d. iš Kauno oro uosto bus pradėti vykdyti skrydžiai į Šanono oro uostą Airijos vakaruose. Apie tai paskelbė Airijos aviakompanija „Ryanair". »
Vengrijos oro linijų bendrovė „Wizz Air“ vadovaudamasi tarptautinėmis rekomendacijomis nuo penktadienio atnaujino skrydžius į Izraelį. alloverpress.ee nuotr.
2014 Liepos mėn. 25 d. 09:30
Vengrijos oro linijų bendrovė „Wizz Air“ vadovaudamasi tarptautinėmis rekomendacijomis nuo penktadienio atnaujino skrydžius į Izraelį. Šeštadienio skrydis iš Vilniaus oro uosto į Tel Avivo Ben Guriono oro uostą turėtų pakilti pagal planą... »
JAV federalinė aviacijos administracija (FAA) nurodė atšaukti visus skrydžius į Izraelio Beno Guriono oro uostą. alloverpress.ee nuotr.
2014 Liepos mėn. 23 d. 10:21
JAV federalinė aviacijos administracija (FAA) nurodė atšaukti visus skrydžius į Izraelio Beno Guriono oro uostą, praneša BBC. »
Jei keliaujate į Vakarų Europą, rinktis kelionės autostopu tikrai neapsimoka. alloverpress.ee nuotr.
2014 Liepos mėn. 22 d. 08:24
Jei keliaujate į Vakarų Europą, rinktis kelionės autostopu tikrai neapsimoka, sako keliautojas Dainius Kinderis. Pasak jo, nuskristi ten – daug pigiau, o svečioje šalyje, bandydami stabdyti mašiną, galite turėti bėdų su vietos policija. policija. »
Molavėnuose vėl liepsnoja ugnys... Autorės nuotr.
2014 Liepos mėn. 21 d. 09:17
Lietuvos nepriklausomybės laikotarpiu, ypač pastarąjį dešimtmetį, iš praeities grįžta piliakalnių dvasia, mokanti istorijos, kviečianti ilsėtis kultūringai ir mus lenkianti prie pačių tautos šaknų. »
Užsakomųjų skrydžių bendrovė „Grand Cru Airlines“ savo lėšomis parskraidino visus nemokios kelionių organizatorės „Grand Cru Airlines“ turistus iš Turkijos, Graikijos ir Bulgarijos. alloverpress.ee nuotr.
2014 Liepos mėn. 17 d. 14:29
Užsakomųjų skrydžių bendrovė „Grand Cru Airlines“ savo lėšomis parskraidino visus nemokios kelionių organizatorės „Grand Cru Airlines“ turistus iš Turkijos, Graikijos ir Bulgarijos. Įmonė tam išleido apie 1 mln. litų ir nežino... »
Per pastaruosius keletą metų vis populiaresnės lietuviams tampa neįprastos poilsinės kelionės laivu. Nuotraukoje: kruiziniai laivai švartuojasi Rodo saloje. Vismanto Žuklevičiaus nuotr.
2014 Liepos mėn. 16 d. 11:15
Keleto tyrimų rezultatai rodo, kad per pastaruosius dvejus su puse metų lietuvių keliavimo įpročiai kito labai nežymiai. Per šį pusmetį įvairiais tikslais bei kryptimis keliavo daugiau nei 231 tūkstan tis lietuvių, o tai yra 10 proc. mažiau... »
Lietuvos užsienio reikalų ministerija trečiadienį paragino šalies gyventojus susilaikyti nuo nebūtinų kelionių į Izraelį ir Palestiną. alloverpress.ee nuotr.
2014 Liepos mėn. 9 d. 14:58
Lietuvos užsienio reikalų ministerija trečiadienį paragino šalies gyventojus susilaikyti nuo nebūtinų kelionių į Izraelį ir Palestiną. »
VL žurnalistas Vismantas Žuklevičius.
2014 Liepos mėn. 5 d. 20:21
Retas lietuvis yra įkopęs į Anykščių rajone esantį Palatvio piliakalnį. Dar mažiau tautiečių žino jo svarbą, kai liepos 6-ąją minime Valstybės dieną. »
Kelionių organizatorei „Go Planet Travel“ patiriant fianansinių sunkumų, Turkijos kurorto Antalijos oro uoste įstrigo apie 100 su bendrove „Go Planet Travel“ skridusių turistų. alloverpress.ee nuotr.
2014 Liepos mėn. 4 d. 10:12
Kelionių organizatorei „Go Planet Travel“ patiriant fianansinių sunkumų, Turkijos kurorto Antalijos oro uoste įstrigo apie 100 su bendrove „Go Planet Travel“ skridusių turistų. Valstybinis turizmo departamentas ir pati bendrovė aiškinasi... »
Senąją ir Naująją pilis ant gretimų kalvų jungia akmeninis viadukas, pakeitęs pakeliamąjį tiltą. Nijolės Baronienės nuotr.
2014 Birželio mėn. 30 d. 13:42
Prieš 20 metų į netolimus miestus Gardiną ar Lydą Baltarusijoje važiuodavome nebent apsipirkti – kai pabosdavo eilės ir prekės savose parduotuvėse. Ir tuoj pat sukdavome ienas atgal: o ką veikti – grožėtis  sovietų karinės šlovės... »
Jei keliaudami pirmenybę teikiate egzotikai, būtinai aplankykite Albaniją. Autorės nuotr.
2014 Birželio mėn. 17 d. 09:50
Jei keliaudami pirmenybę teikiate egzotikai, būtinai aplankykite Albaniją. Visą pusę amžiaus apie šią šalį beveik nieko nebuvo žinoma: nei albanai savo teritorijos riboženklį peržengdavo, nei pas juos kas atvykdavo. Ši šalis žavi, stebina... »
Sakoma, kad nepoilsinės kelionės – tarsi laboratorija, kurioje paaiškėja, kokie žmonės yra iš tikrųjų. Fotodiena.lt nuotr.
2014 Birželio mėn. 16 d. 13:09
Sakoma, kad nepoilsinės kelionės – tarsi laboratorija, kurioje paaiškėja, kokie žmonės yra iš tikrųjų. Kaip užsikrečiama kelionių liga ir kuo tai gresia, pasakoja užkietėję turistai. »
Birželio mėnesį tie, kas atostogų neplanavo iš anksto ir laukė „paskutinės minutės“ pasiūlymų, gali likti it musę kandę. alloverpress.ee nuotr.
2014 Birželio mėn. 13 d. 08:07
Birželio mėnesį tie, kas atostogų neplanavo iš anksto ir laukė „paskutinės minutės“ pasiūlymų, gali likti it musę kandę, sako „Tez Tour“ Viešųjų ryšių ir rinkodaros skyriaus vadovė Inga Aukštuolytė. Kelionių organizatoriaus... »
Marijampolėje atidarytas piligrimų turizmo centras.
2014 Birželio mėn. 12 d. 15:03
Marijampolėje atidarytas piligrimų turizmo centras. Marijampolės Šv. Arkangelo Mykolo bazilika ir marijonų vienuolynas įtraukti į Jono Pauliaus antrojo piligrimų kelio programą, o palaimintojo Jurgio Matulaičio muziejus traukia turistus iš kaimyninių... »
Pūčkorių atodanga. Pavilnių regioninis parkas. Nuo naujai įrengtos regyklos atsiveria panorama į Vilnelės slėnį ir Vilniaus apylinkes.
2014 Birželio mėn. 6 d. 09:39
Galimybės prasmingai keliauti po gamtą, po saugomas teritorijas kasmet didėja: sutvarkyti paveldo objektai, įrengti nauji pažintiniai gamtos takai, apžvalgos bokštai ir regyklos, nuorodos ir informaciniai stendai. Pateikiame 10 objektų, kuriuos... »
Gegužę pailsėti Bulgarijoje buvo galima ir už 400–500 litų, bet sezono metu tokie pasiūlymai itin reti, sako keliones užsienyje organizuojantis Rimvydas Širvinskas. alloverpress.ee nuotr.
2014 Birželio mėn. 5 d. 12:28
Gegužę pailsėti Bulgarijoje buvo galima ir už 400–500 litų, bet sezono metu tokie pasiūlymai itin reti, sako keliones užsienyje organizuojantis Rimvydas Širvinskas. „Vis dėlto norintiems kokybiškai pailsėti užsienyje, turėtų pakakti... »
Nuo liepos 1 d. kai kurie judriojo ryšio paslaugų Europoje teikėjai prieš keliaujant jums leis sudaryti atskirą tarptinklinio ryšio paslaugų teikimo sutartį. alloverpress.ee nuotr.
2014 Birželio mėn. 4 d. 09:01
Europos Komisijos atstovai aiškina, kas sumokės už gydymą, jei keliaujant ištiks nelaimė, kokias teises turi neįgalūs keliautojai, ir pataria, kaip išvengti lupikiškos sąskaitos už naudojimąsi mobiliuoju telefonu. telefonu. »
Malta, mažiausia ES šalis, šiemet mini nepriklausomybės 50-metį, o drauge su Lietuva – ir buvimo ES dešimtmetį.
2014 Gegužės mėn. 26 d. 13:14
Malta, mažiausia ES šalis, šiemet mini nepriklausomybės 50-metį, o drauge su Lietuva – ir buvimo ES dešimtmetį. Šios valstybės tik tuo ir panašios, nes Maltoje eurais atsiskaitoma jau nuo 2008 m. Ten nerasite miškų ir automobilių spūsčių... »
Vasara jau ne už kalnų, vieni jau susiplanavo, kur ištrūks pailsėti, kitus vis dar kankina dilema, ką pasirinkti. alloverpress.ee nuotr.
2014 Gegužės mėn. 20 d. 08:48
Vasara jau ne už kalnų, vieni jau susiplanavo, kur ištrūks pailsėti, kitus vis dar kankina dilema, ką pasirinkti. Nors paprastai ilgiau atostogaujama tik kartą per metus, ir šios atostogos, ypač su visa šeima, gerokai patuština piniginę. »
Pradedama prekiauti bilietais į keliones greitaeigiu laivu „Smiltynė“ reguliariu maršrutu Klaipėda-Juodkrantė-Nida ir atgal.
2014 Gegužės mėn. 16 d. 10:14
Jau nuo gegužės 17 d. pradedama prekiauti bilietais į keliones greitaeigiu laivu „Smiltynė“ reguliariu maršrutu Klaipėda-Juodkrantė-Nida ir atgal. Tą pačią dieną, Laivų parado šventės metu, AB „Smiltynės perkėla“ priklausantis... »
Kruopštus latvių restaruotorių darbas džiugina akį. Autorės nuotr.
2014 Gegužės mėn. 12 d. 10:26
Sielojatės dar nebuvę Paryžiuje? Baiminatės, kad grožėtis Versaliu – ne jūsų kišenei? Tuomet drąsiai sėskite į automobilį ar autobusą ir riedėkite Latvijos pusėn, Bauskės kryptimi. Greta šio miesto stūksančiuose Rundalės rūmuose... »
Toskana turtinga savo paveldu ir nepakartojamu kraštovaizdžiu. alloverpress.ee nuotr.
2014 Gegužės mėn. 9 d. 13:50
Populiariu įsivaizdavimu, Italija lietuves žavi savo architektūra bei istorija, mados dizainerių gausa ir dėmesingais, komplimentus žeriančiais vyrais. Tačiau vertindama Toskanos regiono patrauklumą kelionių organizatoriaus „Novaturas“ rinkodaros... »

Naujausios


Pasiūlymai

Informacija kasdien

Vardadieniai:

Aušrinė, Cezarijus, Cezaris, Tolvydas

TV programa:

   
TV3 programa
LNK programa
BTV programa
   
   
LTV programa
TV6 programa
LTV2 programa
Lietuvos Rytas. TV
   

Apklausa

Ką manote apie ketinimą įteisinti ritualinį gyvulių skerdimą?

Kainos

Degalai:

Valiutos:

2014-08-27
Valiutos_usd
USD  
Arrow down
2.614 LT
EUR     3.4528 LT
Valiutos_gbp
GBP  
Arrow down
4.3342 LT
Valiutos_lvl
LVL     4.9184 LT

Daugiau...

Žaliavos:

 

Kaina, USD

 

Matas

Nafta
Arrow up
93.9   bar.
Dujos
Arrow up
3.93   MMBTU
Auksas
Arrow down
1285   oz

Anupro Dirvelės nuotykiai

Be cukraus gyventi sveika Ir metus, ir visą laiką. Na, o paprasta druska Turi būti po ranka.
– One, gal tu sukvailėjai? Druskos vėl nepagailėjai! Visą gomurį sugrauš, Jei neduosi man alaus.
Alų sriubčioja Dirvelė Tarsi didmiesčio panelė. – Druską reikia pataupyt: Karas, šneka, kils poryt.
Pažvelgė į vyrą Onė – Veidą nuplieskė raudonis. – Ką ten karas... Kai myliu, Pūdo druskos negailiu.