Parsisiųskite

Balandžio 16 d., trečiadienis
 
Gauk naujienas el. paštu:
Atsisakyti
 
 

Laisvalaikis Kelionės "Keliauk kitaip": Anykščių regioninis parkas

2011 Gruodžio mėn. 14 d. 12:33

"Keliauk kitaip": Anykščių regioninis parkas

„Anykštija... Tik į save panašus žemės plotas, išsikuprojęs, išsibangavęs ... ten, kur dar aukštumos nesibaigė, o lygumos neprasidėjo...“  - taip rašė profesorius Česlovas Kudaba.

"Keliauk kitaip": Anykščių regioninis parkas

"Keliauk kitaip": Anykščių regioninis parkas

Gražioji  Anykščių žemė įkvėpė ne vieną žymų literatą, kartais Anykščiai net pavadinami literatūrine mūsų sostine. Čia gimė Antanas Baranauskas, odės Lietuvos gamtai – „Anykščių šilelis“ – autorius. Ir Jonas Biliūnas, Antanas Vienuolis – Žukauskas, Juozas Tumas – Vaižgantas bei  kiti.  Čia įkurtas ir Anykščių regioninis parkas. Kraštovaizdis išskirtinis, o parko flora nepaprastai gausi. Pats Anykščių senamiestis paskelbtas urbanistikos draustiniu. Čia iškyla neogotikinė raudonų plytų  Šv. Mato bažnyčia, kurios du bokštai yra aukščiausi Lietuvoje – šauna dangun iki 79 metrų.

Parke galima maloniai pakeliauti pėsčiųjų ir dviračių turistinėmis trasomis. Poilsiui skirtos teritorijos regioniniame parke išsidėsčiusios į pietus nuo Anykščių iki Kavarsko vandens saugyklos palei Šventosios upę ir prie Rubikių – Mūšėjaus – Dusyno ežeryno.

Čia yra ką veikti vandens turizmo mėgėjams. Jie gali traukti prie Rubikių ežero, kuris yra paskelbtas hidrografiniu draustiniu, turi beveik 970 ha ploto ir pasipuošęs net šešiolika salų įdomiais vardais, pavyzdžiui, Česnakinė. Prie šių ežerų yra regioninio parko direkcijos įrengtos stovyklavietės bei kelios privačios stovyklos. Baidarėmis ir valtimis galima keliauti Rubikių – Mūšėjaus ežerais. Prie Rubikių ežero yra valčių bei vandens dviračių nuomos punktas. Ežeras tinka buriuoti, o baidarėmis ir valtimis čia galima irstytis ne vieną dieną, pastovyklaujant. Pora kilometrų nuo ežero yra Burbiškio dvaras su rūmais ir parku Anykštos upelio slėnyje, kur verta užsukti, atsibodus irkluoti.

Pradedantiesiems verta rinktis plaukimą Šventąja. Plaukti nesudėtinga, nes upė nėra srauni, nei smarkiai vingiuota ar per siaura. Plaukimą pačiame Anykščių regioniniame parke patogu pradėti nuo tilto per Šventąją prie Andrioniškio. Čia yra parko stovyklavietė su rekreacine infrastruktūra, kurioje galima viską susiruošti kelionei.

Plaukiant galima pamatyti nemažai išlikusių senvagių, stačių šlaitų, gamtinių ir kultūrinių vertybių. Pakeliui į Anykščius praplauksite Niūronių kaimą, kuriame yra Arklio muziejus, Šeimyniškėlių piliakalnį, galėsite pailsėti įrengtose stovyklavietėse. Įplaukę į Anykščius, pamatysite siaurojo geležinkelio tiltą, kairėje upės pusėje Anykštos upelės žiotis. Ji išteka iš Rubikių ežero ir vingiuoja iki Šventosios upės tarp skardingų apaugusių šlaitų. Pasiekus Anykščių užtvanką, galima pailsėti ir, persikėlus per ją, toliau plaukti iki Kavarsko. Pakeliui aplankysite „Puntuko brolį“, „Karalienės liūną“, patį Puntuką, Abromiškio ir Vetygalos atodangas.

Turistų patogumui dabar vykdomas projektas, pagal kurį su Europos Sąjungos parama gerinama turistinė infrastruktūra prie Šventosios upė trasos. Apie tai papasakojo mus po parką lydėjęs Anykščių regioninio parko rekreacijos vadybininkas Giedrius Motiejūnas.

Vykdant projektą „Viešosios turizmo infrastruktūros sukūrimas saugomose teritorijose“ bus įrengtos prieplaukos upėje. Jos pontoninio tipo, tad natūraliai prisitaikys prie kintančio upės vandens lygio, žiemos metu bus galima jas ištraukti. Prieplaukos įrenginėjamos ne tik prie dabar esančių poilsiaviečių, bet ir prie parko gamtos ir kultūros paveldo objektų. Prisitvirtinę savo valtis ar baidares, turistai galės pagal nuorodas nueiti ir juos apžiūrėti. Tačiau dar nebaigus darbų, kelis informacinius stulpus niekadėjai apipylė degiu skysčiu ir sudegino. Pašnekovo nuomone, tradicinis ir dažniausias parke besilankančių padaromas pažeidimas, kai nesilaikoma vandens apsauginės juostos. Šiukšlinimas taip pat amžina problema. Sodybas poilsiui čia turintys žmonės nesudaro sutarčių dėl šiukšlių konteinerių išgabenimo, tad kai kurie iš jų ir iškaišioja savo maišelius su šiukšlėmis visur gamtoje. Nekultūringų poilsiautojų, turistų ar žvejų paliktos šiukšlės gerokai apmažinamos rengiant tradicines savanorių stovyklas „Švarinkime Šventosios upę“. Moksleiviai su pedagogais penkiomis valtimis plaukia Šventąja ir renka tai, kas teršia gamtą.

Parke yra unikalus Aukštaitijos siaurasis geležinkelis, dažniau meiliai vadinamas „siauruku“. Anykščių geležinkelio stotis –  XIX amžiaus pabaigos - XX amžiaus technikos, architektūros ir kultūros paminklas. Išlikęs stilingas dviaukštis stoties pastatas, gyvenamieji geležinkelio darbuotojų namai, vandens bokštas, prekių sandėliai, erdvi akmenimis grįsta aikštė, plieninis tiltas per Šventąją. Turistų laukia modernus paviljonas riedmenims eksponuoti, suremontuoti įvairių tipų vagonai, iš Švenčionėlių parvežtas 1949 metais „Škodos“ gamykloje Čekoslovakijoje pagamintas garvežys. Buvusiame prekių sandėlyje eksponuojami kelionės reikmenys, signalinės ryšio priemonės, žibintai, švilpukai, įspūdingos, net visą ekskursiją galinčios pasverti, svarstyklės ir kiti eksponatai.

Daug ką galima pamatyti, sužinoti ir patirti keliaujant po Anykščių regioninį parką. Ir sezoniškumas čia ne kliūtis. Štai Anykščių atrakcionų parkas „Kalitos kalnas“, kur įrengta vasaros rogučių nusileidimo trasa,  žiemą slidininkų laukia slidinėjimo trasose su keltuvais.

Linas Senkus

keliaukkitaip.lt

Platinti, skelbti, kopijuoti Krašto spaudos informacijas ir fotoinformacijas be raštiško UAB "Krašto spauda" sutikimo draudžiama. Susitarti dėl turinio galima parašius laišką adresu redakcija@krastospauda.lt
atgal
Palikti komentarą
Vardas:* El. paštas:
Komentaras:*
Kelionės
Raudonės pilyje veikia Raudonės miestelio pagrindinė mokykla. VL archyvo nuotr.
2014 Balandžio mėn. 13 d. 09:33
Yra Lietuvoje kelias, vadintas Senuoju žemaičių plentu, o dabar tituluojamas  Rojaus keliu, kuriuo tiesiai į dangų visgi net užsispyrę žemaičiai nenukaktų. Užtat kiekvienas tautietis, juo vykdamas, patirs džiaugsmo bei pasididžiavimo... »
„Novaturas“ išskraidino pirmuosius vasaros sezono poilsiautojus į populiarųjį Antalijos kurortą. alloverpress.ee nuotr.
2014 Balandžio mėn. 12 d. 07:50
Šeštadienį, balandžio 12 d., kelionių organizatorius „Novaturas“ išskraidino pirmuosius vasaros sezono poilsiautojus į populiarųjį Antalijos kurortą. Prognozuojama, jog šiemet atostogomis svetur lepinsis rekordinis skaičius poilsiautojų... »
Ukrainos ir Rusijos konfliktas, anot Turizmo departamento, iššūkis, kuris gali atnešti naudos. Fotodiena.lt nuotr.
2014 Balandžio mėn. 11 d. 09:20
Lietuvos turizmo sektorius rengiasi vasaros sezonui: oro uostai padidino skrydžių skaičių į populiarius kraštus, taip pat siūlo naujų krypčių. Šiemet iš turizmo tikimasi dar daugiau pinigų nei pernai. Tuo metu Ukrainos ir Rusijos konfliktas... »
Vilniaus miesto savivaldybės įkurta skrydžių bendrovė „Air Lituanica“ nuo birželio pradeda skraidinti į Danijos Bilundo oro uostą. alloverpress.ee nuotr.
2014 Balandžio mėn. 8 d. 12:26
Vilniaus miesto savivaldybės įkurta skrydžių bendrovė „Air Lituanica“ nuo birželio pradeda skraidinti į Danijos Bilundo oro uostą. »
Gražuolė Praha tampa dar dar gražesnė kai čia pražysta magnolijos, o šiemet tai atsitiko itin anksti. VL archyvo nuotr.
2014 Balandžio mėn. 7 d. 09:45
Yra didmiesčių, pastatytų tarsi ne žmonėms, o automobiliams, yra sostinių, kurias ilgainiui okupuoja ir nužmogina pramonė arba didysis verslas. Gražuolė Praha išvengė visų šių permainų, atsispyrė pagundoms ir išsaugojo autentišką dailų... »
„Air Lituanica“ siūlys sezoninius skrydžius į du Švedijos miestus – Geteborgą ir Malmę.
2014 Balandžio mėn. 4 d. 10:21
Lietuvos ir Švedijos pasiekiamumas šią vasarą bus itin geras: oro linijų bendrovė „Air Lituanica“ siūlys sezoninius skrydžius į du Švedijos miestus – Geteborgą ir Malmę. Skrydžiai bus vykdomi nuo birželio vidurio iki rugpjūčio pabaigos... »
Dėl Vokietijos skrydžių bendrovės „Lufthansa“ pilotų streiko šią savaitę atšaukti skrydžiai į Vilnių. Kol kas jie atšaukti trečiadienį, ketvirtadienį ir penktadienį. wikipedia.org nuotr.
2014 Balandžio mėn. 1 d. 13:01
Dėl Vokietijos skrydžių bendrovės „Lufthansa“ pilotų streiko šią savaitę atšaukti skrydžiai į Vilnių. Kol kas jie atšaukti trečiadienį, ketvirtadienį ir penktadienį. »
Vasaros sezonui prasidėjus visuose trijuose Lietuvos oro uostuose skrydžius vykdys 21 kompanija netgi 63 kryptimis. Fotodiena.lt nuotr.
2014 Kovo mėn. 31 d. 15:37
Šiais metais laukto skrydžio į Dubajų dar nebus, bet maršrutų saulėtų kraštų mėgėjams padaugėjo,  tikina s usisiekimo viceministras Ariandas Šliūpas. „Iš Kauno bus galima pasiekti ir tokius vasaros kurortus, kaip Kipras, Malta... »
1275 m. įkurto Amsterdamo vardas kilo nuo Amstermo upės pavadinimo bei ją supusios dambos. VL archyvo nuotr.
2014 Kovo mėn. 29 d. 12:05
Jeigu jums pabodo standartiniai Europos miestai ir geidžiate aštresnių pojūčių, keliaukite į Amsterdamą, daugelio vadinamą nuodėmių sostine. Tačiau iš tikrųjų tai – laisvės miestas. Palyginti nedidelės Olandijos sostinės senamiestyje... »
Egzotinis maistas - ne kiekvieno lietuvio skrandžiui. VL arch. nuotr.
2014 Kovo mėn. 25 d. 15:01
Europos draudimo bendrovė „ERGO Insurance“ Lietuvoje kiekvienais metais fiksuoja tūkstančius mūsų šalies keliautojų apsinuodijimų maistu, o 2013 m. jų būta net 10 proc. daugiau nei 2012 m. Iš viso 2013 m. į bendrovę kreipėsi 675 gyventojai... »
Saulėtas ir neišdildomų įspūdžių paliekantis Kipras turistus vilioja bet kuriuo metų laiku. Autoriaus nuotr.
2014 Kovo mėn. 24 d. 10:28
Rojus jaukiame Viduržemio jūros glėbyje. Sala, kurioje pasilepinti kaitria saule ir pasimėgauti užburiančiais kraštovaizdžiais galite ištisus metus. Tai Kipras.  Gyvenimas šioje šalyje tvarkingai sudėliotas į tris stalčiukus. Pirmas... »
Škotija labai palanki (ne)palnuotoms kelionėms – nakvynės vietų tikrai yra nemažai, tiek viešbučių, tiek „Bed & Breakfast“ tipo kambarių. makalius.lt nuotr.
2014 Kovo mėn. 17 d. 10:38
Ar žinote, kas yra atostogų iššūkis? Tai – žmogui, dievinančiam saulėtas ir šiltas atostogas ir jau pradėjusiam planuoti savaitės kelionę į Viduržemio jūros pakrantę, pakeisti kryptį Škotijos link. Ypač, kai pažiūrėjęs į meteorologų... »
Miesto savivaldybė, neseniai pristačiusi naują kurorto logotipą, ne juokais siekia paversti Birštoną pirmuoju sveikatinimo kurortu Lietuvoje. Birštono m. savivaldybės nuotraukos
2014 Kovo mėn. 13 d. 09:49
Kovo 15 dieną senąjį Birštoną galėsime, jeigu tik to pageidausime, atrasti iš naujo: šio miesto parke bus surengtas pažintinis sportinis žaidimas „Atrask Birštoną“, o jį vainikuos nugalėtojų apdovanojimai bei koncertas. Miesto savivaldybė... »
Šiandien iš Lietuvos tiesioginiais skrydžiais galima pasiekti nemažai Europos miestų, o jungiamųjų skrydžių keleiviams atsiveria dar platesnės kelionių galimybės. Fotodiena.lt nuotr.
2014 Kovo mėn. 6 d. 08:55
Pakyla lėktuvas. Į saloną įeina stiuardesė: „Gerbiami keleiviai! Jus sveikina mūsų aviakompanija. Lėktuvą pilotuoja aukščiausios klasės pilotas, nusipelnęs parašiutų sporto meistras“ – mūsų dienomis tokie juokeliai kelia tik atlaidžią... »
Atėnai. alloverpress.ee nuotr.
2014 Kovo mėn. 4 d. 11:55
Išaušo paskutinė mūsų diena Nikosijoje. Per keturias dienas aplankius keturis miestus trauksime ir į penktąjį, tačiau šį kartą dienotvarkė bus kiek ramesnė. Vasario 3-oji – apie vidurdienį išlipame iš lovų ir atsisveikinę su mus Kipro... »
Kelionės po Kiprą akimirka. Skaitytojų nuotr.
2014 Vasario mėn. 24 d. 14:06
Sausio 30-osios rytas. Apie 5 valandą būname Kauno oro uoste, tačiau mintimis jau skrajojame po šiltąjį Pafosą, į kurį ir skleidžiame savo sparnus. Išlipę iš lėktuvo iš karto supratome, jog savo įspūdžiais iš Kipro kankinsime Lietuvoje... »
Vykstantys į Islandiją pasigrožėti gamta tikrai nenusivils. Makalius.lt nuotr.
2014 Vasario mėn. 13 d. 13:24
Kas svajoja nuvykti į Islandiją? Bent savaitei? Ar nors kelioms dienoms? Kas nori apsilankyti ledo ir ugnies žemėje, saloje, kurioje filmuojami fantastiniai filmai ir serialai? Kur kiekviename žingsnyje laukia netikėtumai? Turbūt daugelis keliautojų... »
Būnant Irane nerasite vakarietiškų oazių, kuriose viskas būtų kaip namie. alloverpress.ee nuotr.
2014 Vasario mėn. 3 d. 13:27
Augustinas Žemaitis, tinklaraščio augustinas.net  autorius, net nebando slėpti, kad kelionės jam – daugiau nei pomėgis, tad kiekvienai iš jų vaikinas ruošiasi labai kruopščiai. Ne išimtis ir kelionė į Iraną: noro nukeliauti į persų... »
Dubajus. Asmeninio archyvo nuotr.
2014 Sausio mėn. 30 d. 15:22
Dubajus, dar vadinamas Persijos įlankos perlu, yra aukso ir pirkėjų miestas, Artimųjų Rytų prekybos sostinė. Atvykus čia atima žadą architektūros stebuklai, dirbtinės salos, milžiniški viešbučiai ir administraciniai centrai. »
Balio sala.
2014 Sausio mėn. 28 d. 13:08
10 dienų tropinėje saloje šalia Žemės pusiaujo per lietaus sezoną. Istorija apie tai, kaip ieškojau gyvenimo harmonijos, kurią Balyje rado filmo „Valgyk, Melskis, Mylėk“ pagrindinė herojė. Apie tai, kaip įgyvendinau svajonę išmokti čiuožti... »
2014 Sausio mėn. 21 d. 12:11
Nuvažiavome 3500 kilometrų Australijos keliais, žvyrkeliais ir bekelėmis. Pamatėme tikrąjį australiškąjį „outback“, važiavome žvyrkeliais, iš greičio su su „Wagon“ tipo automobiliu lakstėme per upelius kertančius kelią, pasitikome... »
Kiekviena kelionė reikalauja šiokių tokių planavimo įgūdžių ir patirties, juk net išsirinkti ir užsakyti gerą viešbutį kartais tampa žaidimu va bank.
2014 Sausio mėn. 13 d. 09:09
Šiais laikais savarankiškai keliauti po pasaulį – joks iššūkis, tad kosmopolitiškumas tampa veikiau norma nei išskirtinumu. Tiesa, kiekviena kelionė reikalauja šiokių tokių planavimo įgūdžių ir patirties, juk net išsirinkti ir užsakyti... »
Šiaurės pašvaistę (Aurora borealis), būdingą Šiaurės pusrutulio poliariniam regionui būtina pamatyti bent kartą gyvenime.
2014 Sausio mėn. 9 d. 09:25
Kalnai, slidės, snieglentės, ledas, pačiūžos – sezonas įsibėgėja! Tačiau, nors žiemos sporto entuziastų Lietuvoje vis daugėja, nemažai žmonių vis dar nemainytų ramaus vakaro prie spragsinčio židinio į sniego ir šalčio teikiamus... »
Didžiausi pasaulio miestai. deleysk.ru nuotr.
2014 Sausio mėn. 2 d. 15:33
Milijonai gyventojų, milžiniški transporto srautai ir niekuomet nemiegantys megapoliai – tokius didžiausių pasaulio miestų vaizdus fiksuoja fotografų objektyvai. Siūlome pasigrožėti didžiausių pasaulio miestų vaizdų panoramomis. »
Anot piligrimo, kelionės patirtys, kelio žavesys, niekada neišsitrins. O filmas, tiki režisierius, turėtų suteikti vilties tiems, kas ją prarado. „Era Film“ archyvas
2013 Gruodžio mėn. 30 d. 11:05
Jokūbas Vilius Tūras – vienas iš retų žmonių, kurie piligrimystės kelią įveikia visą nuo pat savo namų slenksčio iki galutinio tikslo – Ispanijos miesto Santjago de Kompostelos, kuriame saugomi šv. Jokūbo palaikai. Šiuo piligrimų keliu... »

Naujausios


Pasiūlymai

Informacija kasdien

Vardadieniai:

Apolonijus, Eitvilas, Girmantė

TV programa:

   
TV3 programa
LNK programa
BTV programa
   
   
LTV programa
TV6 programa
LTV2 programa
Lietuvos Rytas. TV
   

Apklausa

Ar žiūrėsite kandidatų į prezidentus debatus?

Kainos

Degalai:

Valiutos:

2014-04-18
Valiutos_usd
USD  
Arrow down
2.495 LT
EUR     3.4528 LT
Valiutos_gbp
GBP  
Arrow up
4.1988 LT
Valiutos_lvl
LVL     4.9184 LT

Daugiau...

Žaliavos:

 

Kaina, USD

 

Matas

Nafta
Arrow up
104.59   bar.
Dujos
Arrow up
4.74   MMBTU
Auksas   1293.9   oz

Anupro Dirvelės nuotykiai

Stiebiasi kiekvienas daigas – Juk rytoj Velykos. Gainioja debesėlius Pietrytis išdykęs.
– Su ateinančiom, kaimynai, – Šūkteli Balaišis. – Prašome rytoj užsukti Į margučių vaišes.
– Bus pyragų kiek tik telpa: Šiandien kepa Stasė. Na, o mes su Anupru Dar kai ką surasim...
– Ačiū, kad kvieti, kaimyne, – Onė atsišaukia. – Bet... namuos margučių rėtis Anūkėlių laukia.